ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5

    ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

    Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορω να πάρω αντικαταθλιπτικα ενω προσπαθώ να μείνω έγκυος. ΑΝ όχι, η ψυχοθεραπεία από μόνη της βοηθάει;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Μάλλον είναι καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου.

    Νομίζω όμως πως τα αντικαθλιπτικά πρέπει να αποφεύγονται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

    Η ψυχοθεραπεία βοηθάει, ίσως όμως όχι τόσο άμεσα όσο τα φάρμακα.
    Τι προβλημα αντιμετωπίζεις ακριβώς?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5
    Το πρόβλημα μου είναι οι φοβίες και οι ενοχές μου. Αισθάνομαι άσχημα για τον εαυτό μου, ενώ φοβάμαι πως οι άλlοι με κοροιδεύουν πίσω από την πλάτη μου. Επίσης όταν έχω πιει λίγο(ένα δύο ποτά), την επόμενη μέρα έχω ενοχές, πιστεύω πως έκανα κάτι πολύ άσχημο , πως έγινα ρεζίλικτλ. Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Εγώ όμως είμαι σίγουρη πως κάτι δεν έκανα καλά, κάτι κακό είπα.Αυτό μου δημιουργει κρίση πανικού. Δεν μπορώ να αναπνεύσω, έχω ταχυκαρδίες. Πολλές φορές μου έρχεται να ουρλιάξω. Πλέον φοβάμαι να βγω με φίλους, ενώ είμαι σίγουρη πως όταν βγω θα μου συμέί το ίδιο. Και φυσικά μου ξανασυμβαίναι. Δεν αντέχω άλλο. Τι να κάνω;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5
    Το πρόβλημα μου είναι οι φοβίες και οι ενοχές μου. Αισθάνομαι άσχημα για τον εαυτό μου, ενώ φοβάμαι πως οι άλlοι με κοροιδεύουν πίσω από την πλάτη μου. Επίσης όταν έχω πιει λίγο(ένα δύο ποτά), την επόμενη μέρα έχω ενοχές, πιστεύω πως έκανα κάτι πολύ άσχημο , πως έγινα ρεζίλικτλ. Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Εγώ όμως είμαι σίγουρη πως κάτι δεν έκανα καλά, κάτι κακό είπα.Αυτό μου δημιουργει κρίση πανικού. Δεν μπορώ να αναπνεύσω, έχω ταχυκαρδίες. Πολλές φορές μου έρχεται να ουρλιάξω. Πλέον φοβάμαι να βγω με φίλους, ενώ είμαι σίγουρη πως όταν βγω θα μου συμέί το ίδιο. Και φυσικά μου ξανασυμβαίναι. Δεν αντέχω άλλο. Τι να κάνω;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Νομίζω πως δεν πρέπει να αφήσεις τον εαυτό σου στην τύχη του και να επισκευτείς είτε καποιο ψυχίατρο είτε κάποιο ψυχολόγο.

    Και φυσικά αφού σκοπευεις να μείνεις έγκυος, όσο πιο γρήγορα τόσο πιο καλά...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    PSYCHED, εννοεις οτι προσπαθεις αυτη την εποχη να μεινεις εγκυος; αν αισθανεσαι τοσο ασχημα με τον εαυτο σου, θα ηταν καλο να αναζητησεις βοηθεια. εχεις ποτε επισκεφθει ειδικο και σου εχει προτεινει αντικαταθλιπτικα;

    οπωσδηποτε θα σου προτεινα να αναβαλλεις για λιγο το θεμα της εγκυμοσυνης και να αναζητησεις πως εσυ πρωτα απο ολα θα νιωσεις καλυτερα. ετσι και ευκολοτερα θα πετυχεις το στοχο σου, και μεγαλυτερη χαρα θα σου δωσει και καλυτερη φροντιδα θα παρεχεις στο παιδι σου.

    απο την αλλη, η συστηματικη συνεργασια με καποιον ειδικο θα σου δωσει και τις καταλληλες κατευθυνσεις και την απαιτουμενη υποστηριξη πριν και κατα τη διαρκεια μιας εγκυμοσυνης.

    αν νιωθεις ασχημα και θελεις αυτο να αλλαξει, μην το αναβαλλεις, κανε ενα βημα για να νιωσεις εστω και λιγο καλυτερα (χειροτερα παντως δεν θα ειναι!) και βαλτο σαν πρωτη προτεραιοτητα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •