Συνεχως προβληματα φιλοι μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    23

    Συνεχως προβληματα φιλοι μου...

    Καλησπερα παιδια.Το ξερω οτι πολλοι θα διαβασατε την ιστορια μου σε αλλο topic σχετικο με την καταθλιψη,αλλα επελεξα να την γραψω σε ενα καινουργιο που ανοιξα,ουτως ωστε να το διαβασετε πιο ευκολα και ετσι να μου πειτε τη γνωμη σας η οτι αλλο επιθυμειτε...Οπως σας εγραψα λοιπον,αντιμετωπιζω εδω και χρονια ψυχολογικα προβληματα,εντονο αγχος,καταθλιψη,επιθετικη συμπεριφορα(η οποια εχει σταματησει σχεδον τωρα με τα φαρμακα)κλπ...Βλεπω τα τελευταια 4 περιπου χρονια εναν αξιολογο γιατρο και κατα καιρους εχω παρει διαφορα φαρμακα,οπως XANAX,TRILEPTAL,ZOLOFT,SEROQUEL,TOPAMAC.Tα 3 τελευταια φαρμακα τα παιρνω και τωρα.Προ 2ετιας περιπου επρεπε να παρουσιαστω στο στρατο,στον οποιο επελεξα να παω κανονικα,αλλα αντεξα μονο λιγες ημερες με αποτελεσμα να παρω μια ετησια αναβολη-αγχωδεις και καταθλιπτικες εκδηλωσεις εγραφαν τα χαρτια-κατοπιν δευτερη και σε λιγους μηνες θα παρω οριστικη απαλλαγη.Τα προβληματα αρχισαν οταν εφυγα απο το στρατο,γιατι ειχα μια σχεση εκεινη την περιοδο και η τοτε κοπελα μου αρχισε να με υποψιαζεται και να μου κανει συνεχεις ερωτησεις,επηρρεασμενη προφανως και απο τους δικους της.Εγω προσπαθησα να τα μπαλωσω οτι πηρα αναβολη λογω της ορασης μου,γιατι εχω και μυωπια,αλλα μαλλον δεν το εχαψε με αποτελεσμα λιγους μηνες μετα,ενα χειμωνιατικο πρωινο να με εγκαταλειψει εντελως ξαφνικα,χωρις να εχει προηγηθει τιποτε,ουτε τσακωμος ουτε κατι αλλο αρνητικο απο μερους μου.Περιττο να σας πω οτι εχασα τον κοσμο,εκανα προσπαθειες να την μεταπεισω αλλα ολο μου ελεγε στο τηλεφωνο οτι"της εκρυψα πραγματα"και μου το εκλεινε θυμωμενη.Ημουν χαλια.Σκεφτηκα ακομη και να αυτοκτονησω εκεινη την περιοδο και το μονο που με κρατησε ζωντανο ηταν ενα χομπυ που εχω(φωτογραφια)γιατι ασχολουμαι πολλες ωρες καθημερινως,ειτε τραβωντας με τη μηχανη ειτε δουλευοντας τις φωτογραφιες στον υπολογιστη.Το ειπα και στο γιατρο μου και στους στρατιωτικους γιατρους οταν πηγα να παρω τη δευτερη αναβολη.Αν δεν ειχα αυτην την απασχοληση δεν ξερω τι μπορει να ειχα κανει.Συγνωμη για οσους τα ξαναδιαβαζουν,αλλα και μονο οτι τα ξαναγραφω και τα λεω σε καποιους με κανει να αισθανομαι καλυτερα.Τωρα περασε καιρος,προσπαθω να μαζεψω τα κομματια μου,συνεχιζω την αγωγη μου,συνεχιζω να ασχολουμαι με τη φωτογραφια(εχω τελειωσει 2 σχολες σχετικες)αλλα μερικες φορες σκεφτομαι την πρωην κοπελα μου και στενοχωριεμαι,γιατι ηταν 2,5 ολοκληρα χρονια που ημασταν μαζι ρε παιδια.Τι να εκανα?Αν της το ελεγα εξ αρχης θα την εχανα.Επρεπε οταν την γνωρισα να της ειχα πει οτι ειχα τελειωσει στρατο και μετα χωρις να το μαθει να ξεκινησω διαδικασιες για το Ι5,αλλα εγω δεν ειχα τετοιο σκοπο αρχικα.Νομιζα πως θα παω στρατο.Αυτος ηταν ο σκοπος μου.Αν το ειχα αποφασισει οτι δεν θα παω θα το χειριζομουν αλλιως,μιας και με το χαρτομανι που εχω μαζεψει κανενας επιστημονας δεν θα εβαζε τη τζιφρα του να με στειλει στο στρατο.Την πατησα και εμεινα χωρις κοπελα,που ηταν ενα ψυχολογικο στηριγμα για μενα.Τωρα ειναι δυσκολο για μενα να βρω αλλη...φοβαμαι να ανοιχτω...πληγωθηκα πολυ τοτε...εφτασα στο χειλος του γκρεμου...αλλα επεζησα παιδια.Εκανα λαθη το ξερω.Ο στρατος με κατεστρεψε,ακομη και αν δεν πηγα.Στην Ελλαδα τελικα οποιος δεν παει στρατο στιγματιζεται...Αυτα θα της ειπαν και την πηραν μακρυα μου για παντα...Περιμενω τις αποψεις σας και θα ειμαι εδω για συζητηση.Συγνωμη και παλι σε οσους εχουν ξαναδιαβασει το κειμενο μου... esquif

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    [quote]Originally posted by esquif
    εκανα προσπαθειες να την μεταπεισω αλλα ολο μου ελεγε στο τηλεφωνο οτι\"της εκρυψα πραγματα\"και μου το εκλεινε θυμωμενη.

    esquif,κατά τη γνώμη μου θα \'πρεπε να της είχες πει εξ αρχής τον πραγματικό λόγο της αναβολής σου.Να συζητούσατε τα προβλήματά σου και να \'βλεπες την αντίδρασή της.Ίσως τότε να μην την έχανες.Η πρώην κοπέλα σου <<την έκανε>> χωρίς να ξέρει τον λόγο της αναβολής σου.Ακούγοντας μόνο τις υποθέσεις του ενός και του άλλου.Πού να της έλεγες οτι έχεις και ψυχολογικά προβλήματα...Πιστεύω οτι αν σ\'αγαπούσε πραγματικά,δεν θα είχε φερθεί έτσι και δεν θ\' άκουγε τι λέει ο καθένας.
    Φιλικά,
    Χρύσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλε μου esquif, παρόλο που και εγώ ταλαιπωρούμαι χρόνια από διάφορα ψυχολογικά, στις σχέσεις μου προσπαθώ να κοιτάω πάντα και τις δύο όψεις του νομίσματος
    Σίγουρα και εγώ από μια σχέση επιθυμώ μια βαθιά στήριξη και κατανόηση θα έλεγα.... Στη δική σου λοιπόν περίπτωση βλέποντας και την άλλη όψη του θέματος σου απαντώ το εξής: Θα μπορούσες να της είχες πει εξ\'αρχής την αλήθεια και για δικούς της λόγους να επέλεγε πάλι τον τερματισμό της σχέσης σας. Πάλι το ίδιο να πονούσες........ Καμιά φορά ακόμα και άνθρωποι που μας αγαπάνε μπορεί να μας απορρίπτουν για λόγους που εμείς δεν μπορούμε να κανανοήσουμε σε βάθος, όπως μπορεί και εκείνοι να έχουν την ίδια δυσκολία να κατανοήσουν σε βάθος εμάς και το πρόβλημά μας. Ακόμα και η αγάπη συναντά πολλές φορές εμπόδια που δεν περιμένουμε και τερματίζουν μια σχέση. Όταν ξεκινάμε μια σχέση δυστυχώς δεν συνοδεύεται από εγγύηση μονιμότητας.Εγώ αυτό το έμαθα από τον δικό μου χωρισμό πριν 4 χρόνια από την προηγούμενη σχέση μου στον οποίο είχα πει την αλήθεια των πραγμάτων από την αρχή. Αντιθέτως η τωρινή μου σχέση με την ίδια ειλικρίνεια μέχρι τώρα δείχνει να πηγαίνει καλά.
    Πέρα από τα προβλήματα που αντιμετώπισες ακόμα και σε τέλεια κατάσταση να ήσουνα ποιός σου εγγυήθηκε ότι η σχέση σου αυτή θα κράταγε? Εκτός των άλλων ποιός σου έχει προκαθορίσει ότι ήταν η πρώτη και η τελευταία σου σχέση? Μπορεί εν τέλη αυτή η συνύπαρξη όσο θετική και αν έδειχνε στα 2,50 χρόνια μην ήταν η κατάλληλη και για εσένα και για εκείνην και το μέλλον να σε περιμένει με μια σχέση που να σε καλύπτει και να σε ολοκληρώνει ψυχικά......
    Μην απογοητεύεσαι, αλλά και μην φορτώνεσαι με ενοχικές σκέψεις τη στιγμή που υπάρχει μέλλον ακόμα και όλα είναι ανοιχτά.....
    ΦΙΛΙΑ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    esquif, νομίζω ότι ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι σου συνέβει...

    Σε καμία περίπτωση δε θα προέτρεπα κάποιον να δηλώνει με το \"καλημέρα σας\" ό,τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίζει ή αντιμετώπισε στο παρελθόν, αλλά δε γίνεται να θέλεις να είσαι με κάποιον και να του κρύβεις τέτοια πράγματα...

    Το αν πήγες ή όχι στρατό τουλάχιστον ως αρχική συζήτηση δεν ενδιαφέρει κανέναν... Από εκεί και πέρα ανάλογα με την εξοικείωσή σου με κάποιο άτομο δίνεις σταδιακά και κάποιες πληροφορίες...

    Με την κρυψίνοια το μόνο που καταφέρνεις είναι να αφήνεις στον άλλον το περιθώριο να βάζει τα χειρότερα στο μυαλό του!

    Κοίτα, παίρνω αντικαταθλιπτικά. Μπροστά σε μια παρέα δε τα βγάλω να τα δουν όλοι ούτε θα τους ενημερώσω. Αν όμως έχω σχέση και θα γνωρίζει για την όποια φαρμακευτική αγωγή ακολουθώ και φυσικά για το πότε έχω συνεδρίες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    23
    Καλημερα στις συνομηλιτριες μου...Χαιρομαι που μου απαντησατε.Χρυσα εχεις δικιο.Αυτο μου το ειπανε πολλοι.Αν με αγαπουσε πραγματικα,ακομη και τοξικομανης,ακομη και εγκλειστος στη φυλακη να ημουν θα ερχοταν να με δει.Υπαρχουν κοπελες που πηγαινουν στις φυλακες και επισκεπτονται παιδια που εχουν σχεση μαζι τους γιατι τους ΑΓΑΠΑΝΕ.Ετσι απλα.Επισης υπαρχουν κοπελες(και αντρες)που εχουν συντροφο με καποια ανιατη ασθενεια,αλλα δεν τον εγκαταλειπουν.Αυτη με την πρωτη δυσκολια με παρατησε,δηλαδη αν προχωρουσαμε παρακατω τι θα γινοταν?Αν πχ αρραβωνιαζομασταν-οπως ειχαμε αφησει και οι 2 ανεπισημως να εννοηθει γιατι πλησιαζαμε στα 3 χρονια και τα πηγαιναμε(επιφανειακα οπως τελικα αποδειχτηκε)καλα-και συγκατoiκουσαμε,θα επρεπε να κρυβομαι στην τουαλετα οταν παιρνω τα χαπια,η αν πχ προεκυπτε ενα αλλο προβλημα θα την εκανε αμεσως?Περιττο να σας πω οτι τα σαββατοκυριακα που πηγαιναμε σε ενα σπιτι που εχω εκτος Αθηνων και επρεπε να παρω τα χαπια μαζι,τα επαιρνα κρυφα στην τουαλετα για να μην με δει και το ιδιο γινοταν και οταν πηγαινα σπιτι της.Η συμπεριφορα μου ηταν αψογη απεναντι της,γιατι τα προβληματα του παρελθοντος εχουν σταματησει πλεον και ετσι η εντελως ξαφνικη της κινηση ενα χειμωνιατικο πρωινο να με παρει τηλ και να μου πει\"ΑΝΤΙΟ\"χωρις να εχει προηγηθει κατι και αρκετο καιρο μετα τα γεγονοτα του στρατου,με σκοτωσε ψυχολογικα...Αλλα να μην σας κουραζω αλλο με τα δικα μου,ετσι?Σας ευχαριστω απο καρδιας και τις 3...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by esquif
    Ο στρατος με κατεστρεψε,ακομη και αν δεν πηγα.Στην Ελλαδα τελικα οποιος δεν παει στρατο στιγματιζεται...
    Αυτό είναι μία πραγματικότητα.
    Με την φαρμακευτική αγωγή esguif, δεν μπόρεσες να αντιμετωπίσεις τα όποια προβλήματα του στρατού?

    Πάντως αν καταφέρεις τελικά και πας, -γιατί ακόμη δεν έχεις πάρει οριστική απαλλαγή- είμαι πολύ σίγουρος (μιλωντας από προσωπική εμπειρία) ότι η αυτοπεποίθηση που θα αποκομίσεις θα είναι πολύ χρησιμότερη από ένα κωλόχαρτο Ι5-ψυχολογικό που δυστυχώς στη Ελλάδα σε στιγματίζει.

    Θα σου συνιστούσα να πας. Να δηλώσεις ευθύς-εξαρχής΄πέρα από τους γιατρούς, στο διοικητή σου ότι έχεις το συγκεκριμένο πρόβλημα. Πες του ότι θέλεις να τελειώσεις το στρατιωτικό κανονικά και να σε βοηθήσει γι΄αυτό. Εγώ έτσι έκανα. Και δεν το μετάνιωσα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by esquif
    Περιττο να σας πω οτι τα σαββατοκυριακα που πηγαιναμε σε ενα σπιτι που εχω εκτος Αθηνων και επρεπε να παρω τα χαπια μαζι,τα επαιρνα κρυφα στην τουαλετα για να μην με δει και το ιδιο γινοταν και οταν πηγαινα σπιτι της
    esguif, μάλλον υποτίμησες την νοημοσύνη της.

    Όλες οι γυναίκες ψάχνουν τα πράγματα του συντρόφου της.
    Συρτάρια, πορτοφόλια, κινητά...
    Πόσο μάλλον όταν υποψιάζονται κάτι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Μιχάλης
    Originally posted by esquif
    Περιττο να σας πω οτι τα σαββατοκυριακα που πηγαιναμε σε ενα σπιτι που εχω εκτος Αθηνων και επρεπε να παρω τα χαπια μαζι,τα επαιρνα κρυφα στην τουαλετα για να μην με δει και το ιδιο γινοταν και οταν πηγαινα σπιτι της
    esguif, μάλλον υποτίμησες την νοημοσύνη της.

    Όλες οι γυναίκες ψάχνουν τα πράγματα του συντρόφου της.
    Συρτάρια, πορτοφόλια, κινητά...
    Πόσο μάλλον όταν υποψιάζονται κάτι...

    Ε εντάξει όχι κι όλες...

    Για τον esquif, νομίζω ότι απλώς δεν \"τόλμησε\" να αποκαλύψει την αλήθεια στην κοπέλα. Ίσως επειδή φοβόταν πως θα τον κακοχαρακτηρίσει ή θα τον αφήσει. Δεν θα κρίνω και θα πω αυτό ήταν σωστό ή λάθος. Απλά έτσι φαίνεται να έγινε. Η κοπέλα κάποια στιγμή κατάλαβε ότι κάτι της κρύβει, ποιός ξέρει τι σκέφτηκε και την έκανε. Τώρα αν έφυγε επειδή αισθάνθηκε ότι \"της λες ψέματα\" ή επειδή κατάλαβε τι συμβαίνει και φοβήθηκε, ποιός ξέρει... Ίσως να μην έχει και σημασία. Ίσως όμως θα μπορούσε να δείξει κατανόηση για την \"κρυψίνια\" δεδομένου ότι ο esquif θεώρησε (εσφαλμένα κατά την άποψη μου) ότι ήταν \"καταδικαστική\"... πληροφορία.

    Πάντως ακόμα κι έτσι, δεν την απάτησε, δεν έκανε τίποτα το άσχημο... απλά ντράπηκε να το πει. Έλεος...!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    23

    \"ελεος\"

    Ειχα πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ,αλλα τωρα ενιωσα την αναγκη να το κανω...θα συμφωνησω με τον αλεξανδρο και την τελευταια του λεξη\"ελεος...!\"Πραγματι φιλε αλεξανδρε,πραγματι παιδια,ελεος...αυτο ηταν το αμαρτημα μου,αυτο ηταν το αδικημα μου...οτι ντραπηκα να το πω...ντραπηκα να\"τσαλακωσω\"μια επιφανειακα\"τελεια\"σχεση.. .και απο τοτε η ζωη μου εχει γινει ενας εφιαλτης...εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ παιδια...ειμαι ευαισθητο ατομο...εχω πληγωθει...μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...αν και νομιζω βεβαια οτι η συγκεκριμενη κοπελα και την αληθεια να ηξερε και παλι θα απομακρυνοταν...τωρα υπαρχει μια καινουργια κοπελα που εχει μπει στη ζωη μου τις τελευταιες ημερες...γνωριζει για το προβλημα μου,για το στρατο,για ολα...δεν θα πω περισσοτερες πληροφοριες γι\'αυτην...ειναι ενα σπανιο πλασμα...μοναδικο...δυστυχως ομως,στην παρουσα φαση δεν μπορω να ειμαι μαζι της...υπαρχει καποια δυσκολια...θα προσπαθησω παιδια...θα προσπαθησω να τα καταφερω...νιωθω παλι ερωτευμενος,νιωθω παλι οτι βρηκα τον παλιο μου εαυτο...νιωθω παλι ο παλιος \"esquif\"...θα δωσω τον αγωνα μου και αν τα καταφερω εχει καλως...ο παλιος \"esquif\" θα τα καταφερνε...ειχε δυναμη,αποφασιστικοτητα,πα ρα τα οποια προβληματα του,πιστευε στον εαυτο του...ευχηθειτε μου καλη επιτυχια παιδια...τιποτε αλλο...σας ευχαριστω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Esquif,

    Χαίρομαι απίστευτα! Καλή επιτυχία από τα βάθη της ψυχής μου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Καλη επιτυχια esquif και ευχομαι όλα να πανε καλα!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Mη λυγίσεις εκτος αν λιποθυμήσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Esquif,

    ψιλοχάθηκες... Πώς πάει το εγχείρημα? Όλα καλά?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •