Το ναρκωτικο της νεας εποχης που ονομαζεται D.o.t.a και WOW
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Το ναρκωτικο της νεας εποχης που ονομαζεται D.o.t.a και WOW

    Η επαφη μου με τα παιχνιδια στον υπολογιστη ειχε ξεκινησει απο τα 15 περιπου θυμαμαι μου ειχε δωσει ενας φιλος μου σε cd το warcraft3.Τοτε εγω ξεκινησα απο 1-2 ωρες την ημερα και ειλικρινα ουτε και γω καταλαβα πως εφτασα να παιζω 15-20 ωρες σερρυ.Μετα απο 3 χρονια περιπου σε ενα απο τα πολλα νετ καφε στην πολη μου(δυστηχως) αρχιζα να παιζω ονλαιν,δηλαδη με αλλους παικτες και ετσι εμαθα απο φιλους μου την dota.Θα μου επιτρεπετε να αναλυσω λιγο αυτο το σεναριο του warcraft3 για να καταλαβετε γιατι τοσοι ανθρωποι στον κοσμο ειναι τοσο εθισμενοι σε αυτο.Σκοπος του παιχνιδιου λοιπον ειναι 5 παικτες εναντιων αλλων 5 να καταλαβουν τη βαση του αντιπαλου σκοτωνοντας τον αντιπαλο με ειδικα spells(ξορκια)Δωστε μεγαλη προσοχη σε αυτα που θα γραψω παρακατω ειδικα οι γονεις αλλα και οσοι ακομα παιζουν.Η dota και το wow βασιζονται στον αποκρυφισμο και στην μαγεια επισης πρωωθουν το σεξ την βια την απληστια και οχι μονο.Για το wow ισχυουν τα ιδια μονο που εκει εχεις ενα χαρακτηρα και πρεπει να του αγορασεις εξοπλισμο και να τον ανεβασεις επιπεδα.Για να μην μακρυγορω το θεμα απαλλαχτηκα απο αυτο το παθος μαθαινοντας την αληθεια για τα παιχνιδια που ο σκοπος ειναι να απομονωσουν τον ανθρωπο αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι ειχα τοσα χρονια καταθλιψη.Ξερω οτι πολλοι εδω να το θεωρουν αστειο αυτο που θα γραψω αλλα πηγα σε εναν πνευματικο και εξομολογηθηκα και οχι μονο νιωθω πολυ καλυτερα αλλα απλα δεν θελω να ξαναμπω σε αυτο το λουκι.Θα μου επιτρεψετε να γραψω κατι που ειναι και λιγο ακραιο οταν επαιζα dota wow και αλλες φορες lineage ενιωθα κατι σαν δαιμονικη επιρροη ξερω ακουγομαι γελιος αλλα το εχω συζητησει και με αλλους και μου περιγραφουν το ιδιο ακριβως.Ετσι ξεπερασα και αυτη την κακη συνηθεια που λεγεται τζογος επαιζα στοιχημα στο ιντερνετ και το αποτελεσμα να χασω και τα λιγα λεφτα που επαιρνα απο την δουλεια.Πιστεψτε με δεν υπαρχει ποιο ωραιο πραγμα να ζεις χωρις εθισμους αλλα θελει αγωνα πολυ...

  2. #2
    ..βέβαια, πρέπει να έχεις και λίγο την τάση να ...ξεφύγεις.
    Ολα αυτα τα παιχνίδια, όπως και οι ασκοπες ώρες στο νετ το μονο που μπορουν να σου προσφέρουν είναι διαφυγή από την πραγματικότητα σου γι αυτό κολλάς.
    Χαίρομαι που έφυγες από αυτη την εξάρτηση, γιατί όντως είναι. Έχω διαβάσει πως έχουν πάθει πολλά άτομα ζημιά με τέτοιου είδους παιχνίδια γιατί την ώρα του παιχνιδιού δουλέυει μόνο ένα μέρος του εγκεφάλου και τα άλλα νεκρώνονται από τις ώρες στασιμότητας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν είναι το "μόνο" που μπορούν να σου προσφέρουν. Υποθέτω ότι για κάποια άτομα πάντως είναι και ψυχαγωγία. Και για μέλη της οικογένειάς μου αποτελούν μεγάλη αγάπη και δεν είδα σόρυ δηλαδή ούτε δαιμονοληψίες και τέτοια, ούτε ζημιά στον εγκέφαλο. Και αυτά δίχως καμία μελέτη και απλά νά'χαμε να λέγαμε, είναι ράδιο αρβύλα.
    Παραπλήσιο με το κλασικότατο και που δεν ίσχυε τελικά ποτέ "η τηλεόραση βλάπτει την όραση", που κάποτε το είχαν όλοι καραμέλα. Όπως λοιπόν δεν προκαλείται μυωπία από την τηλεόραση τελικά, ίσως ανάλογα να μη συμβαίνουν τα δεινά που κάποιοι θέλουν να αποδίδουν σε καθετί που τους φαίνεται ξένο και καινούργιο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Δεν είναι το "μόνο" που μπορούν να σου προσφέρουν. Υποθέτω ότι για κάποια άτομα πάντως είναι και ψυχαγωγία. Και για μέλη της οικογένειάς μου αποτελούν μεγάλη αγάπη και δεν είδα σόρυ δηλαδή ούτε δαιμονοληψίες και τέτοια, ούτε ζημιά στον εγκέφαλο. Και αυτά δίχως καμία μελέτη και απλά νά'χαμε να λέγαμε, είναι ράδιο αρβύλα.
    Παραπλήσιο με το κλασικότατο και που δεν ίσχυε τελικά ποτέ "η τηλεόραση βλάπτει την όραση", που κάποτε το είχαν όλοι καραμέλα. Όπως λοιπόν δεν προκαλείται μυωπία από την τηλεόραση τελικά, ίσως ανάλογα να μη συμβαίνουν τα δεινά που κάποιοι θέλουν να αποδίδουν σε καθετί που τους φαίνεται ξένο και καινούργιο.
    ...ρειν αν θεωρεις φυσιολογικο κάποιος να πάιζει ένα παιχνιδι 16-20 ώρες την ημέρα, λυπάμαι που θα στο χαλάσω αλλα δεν ειναι φυσιολογικο.

  5. #5
    Δεν ειναι ουτε να χαμε να λεγαμε ουτε ραδιο αρβυλα.Εχει αποδειχτει επιστημοικα οτι παιζοντας πολλες ωρες παιχνιδια στον υπολογιστη δημιουργει εγκεφαλικη παραλυση.Επισης δεν ξερω αν ισχυει η οχι οτι η τηλεοραση βλαπτει την οραση ειμαι σιγουρος ομως οτι κανει κανονικη πλυση εγκεφαλου παιρνωντας υποσυνειδητα μυνηματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εγκεφαλική παράλυση? Μπορείς να μου δώσεις σε παρακαλώ στοιχεία για το ποιοι επιστήμονες έχουν βγάλει τέτοια συμπεράσματα και από ποιες μελέτες?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μάνι μάνι να σκεφτείς, στο πρώτο μόνο λινκ, άκου ρε φίλε τι λέει ο "επιστήμων"
    "Τhese students will be doing more and more BAD THINGS if they are playing games and not doing other things like reading aloud or doing arithmetics"

    ΛΟΛ, είπαμε σοβαρούς επιστήμονες, όχι ό,τι νά'ναι. Πρώτον, θα μπορούσαν αντί για "κακά" πράγματα τα παιδάκια να τραγουδάνε "θα πλέξω τούλι για το χριστούλη", αλλά το ζήτημα είναι ότι κανένας σοβαρός επιστήμονας δε θα χρησιμοποιούσε μια τέτοια έκφραση. Δεν πείθομαι από βλάκες κομπογιαννίτες ηθικολόγους δήθεν επιστήμονες.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Προσθετω και αυτο το λινκ ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον http://www.youtube.com/watch?v=YNIljvXWqEc

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πιο επιστημονικό ακόμη. Γίνεται όλο και περισσότερο ενδιαφέρον. Τι λες Θεοφανία?
    Φίλε, κάνεις χριστιανική προπαγάνδα. Αν δεν το παραδέχεσαι αλλά θες να μας το σερβίρεις με μανδύα ενδιαφέροντος για την ψυχολογία ως επιστήμη, είναι δικό σου θέμα. Και δικό μου είναι όσο διαβάζω προπαγάνδες να αντιστέκομαι και να ζητάω αποδείξεις, κατάλαβες?
    Ούτε στο θεό ούτε σε δαιμόνους πιστεύω. Επίσης, το "προωθούν το σεξ", το μόνο που μπορεί να με κάνει να σκεφτώ είναι ότι ίσως μεγάλωσες σε περιβάλλον συντηρητικό, και έμαθες να σκέφτεσαι με τέτοιο τρόπο και να το φοβάσαι. Αλλά απόδειξη για το αν κάνει καλό ή κακό στον εγκέφαλο το να παίζεις παιχνίδια, δεν είναι.
    Όταν λοιπόν το "σατανικό" ή "θεοσεβούμενο" χρησιμοποιείται για να κατευθύνει επιλογές ατόμων σε τούτη την κοινωνία, τότε βράσε όρυζα.
    Αλλά μη μου βάζεις λινκς για κατάθλιψη συνδεδεμένη με μαγεία στην οποία σε σπρώχνουν τα παιχνίδια και μετά περιμένεις να πάρω στα σοβαρά τα συμπεράσματα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Δεν κανω καμια χριστιανικη προπαγανδα ουτε αυτο εχω σκοπο.Επισης δεν μεγαλωσα σε συντηρητικο περιβαλλον οπως λες ουτε εχω σκοπο να προσυλιτισω κανεναν οπως επισης δεν ειναι δικο μου το προβλημα αν παρεις σοβαρα ατ συμπερασματα,εγω ξεκινησα ενα τοπικ με καποιον εθισμο που ειχα και που εχουν πανω εκατομμυρια ανθρωποι στον κοσμο.Δεν χρειαζεται να αναφερω ποσοι θανατοι εχουν καταγραφει εδω παρτε μια ιδεα
    http://news.softpedia.com/news/Two-F...oW-11821.shtml
    http://www.astahost.com/info.php/Man...aft_t7810.html
    http://www.gamefront.com/virginia-te...d-of-warcraft/
    http://www.foxnews.com/story/0,2933,195236,00.html

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    άλλο ο εθισμός, άλλο ο εκφοβισμός, τι λες εσύ?
    Σπέρνεις φόβο, απλά, δίχως να στέκονται τα επιχειρήματά σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Πιο επιστημονικό ακόμη. Γίνεται όλο και περισσότερο ενδιαφέρον. Τι λες Θεοφανία?
    Φίλε, κάνεις χριστιανική προπαγάνδα. Αν δεν το παραδέχεσαι αλλά θες να μας το σερβίρεις με μανδύα ενδιαφέροντος για την ψυχολογία ως επιστήμη, είναι δικό σου θέμα. Και δικό μου είναι όσο διαβάζω προπαγάνδες να αντιστέκομαι και να ζητάω αποδείξεις, κατάλαβες?
    Ούτε στο θεό ούτε σε δαιμόνους πιστεύω. Επίσης, το "προωθούν το σεξ", το μόνο που μπορεί να με κάνει να σκεφτώ είναι ότι ίσως μεγάλωσες σε περιβάλλον συντηρητικό, και έμαθες να σκέφτεσαι με τέτοιο τρόπο και να το φοβάσαι. Αλλά απόδειξη για το αν κάνει καλό ή κακό στον εγκέφαλο το να παίζεις παιχνίδια, δεν είναι.
    Όταν λοιπόν το "σατανικό" ή "θεοσεβούμενο" χρησιμοποιείται για να κατευθύνει επιλογές ατόμων σε τούτη την κοινωνία, τότε βράσε όρυζα.
    Αλλά μη μου βάζεις λινκς για κατάθλιψη συνδεδεμένη με μαγεία στην οποία σε σπρώχνουν τα παιχνίδια και μετά περιμένεις να πάρω στα σοβαρά τα συμπεράσματα.
    συμφωνώ ρειν...εμένα το θέμα μου δεν είναι πως το έκοψε ο καθένας, (νηστεία ή ψυχοθεραπεία), αλλά το αν είναι επικίνδυνο και κει εστίασα. Από κει και πέρα δεν πιστεύω πως εκατομμύρια πιτσιρίκια σε όλο τον κόσμο ξεκινούν έναν τέτοιου είδους εθισμο με προτροπή του σατανά. Μάλλον κοιμούνται όρθιοι οι γονείς τους ή δεν ασχολούνται και πολύ-πολύ.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    και δε παω να παιξω Grand Theft Auto καλυτερα ? διδασκει πιο ευκολα πως να γινω εγκληματιας να σπαω και να κλεβω αμαξια, σπιτια, μαγαζια και τραπεζες! ασε το εμποριο ναρκωτικων που με μαθαινει οτι ειναι κατι το κουλ και θα βγαλω ευκολα πολλα λεφτα! αμ τις πουτανες ? που τις γαμας για να γεμισεις ενεργεια ? ή μπορεις να κανεις τον νταβατζη τους ? αυτο το παιχνιδι ειναι ο Σατανας! σε σπρωχνει κατευθειαν στη παρανομια χωρις μαλακιες. αφου κι εγω οταν ξαναβγηκα εξω να παω μεχρι το περιπτερο, σκεφτομουν τι πραγματα μπορω να κανω στα σταθμευμενα αυτοκινητα της γειτονιας!

    επισης εχουμε κι αλλα χειροτερα σαν το Mortal Kombat, το οποιο φυσικα ειναι ενα καθαροαιμο παιχνιδι ξυλου μεχρι θανατου! εκει να δεις βια, κανεις Fatality στον χαμενο, λαιμοι να κοβωνται για πλακα, χερια ποδια στον αερα κομματια, μεχρι και σπονδυλικη στηλη ξεριζωνουν! δοκιμασα να το κανω μικροτερος και στον αδερφο μου, και τον εστειλα νοσοκομειο!

    καταταλλα να πω οτι ακουω και BLACK METAL απ'το λυκειο, το οποιο ως γνωστον μοναδικος σκοπος αυτης της μουσικης ειναι να υμνει τον Σατανα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχοντας παιξει WOW αρκετα και γνωριζοντας απο mortal combat, grant theft , και τι σημαινει D.O.T.A (που αυτο δεν εχω προλαβει να το παιξω) , δεν αισθανομαι να τεινω προς το σατανισμο. Για την ακριβεια δεν με απασχολει καθολου το ζητημα. Αυτο που με απασχολει ειναι ο "χαμενος χρονος" , σε μια ζωη που δεν μπορεις να αραξεις και να παιζεις ενα παιχνιδι , ειναι πολυ απαιτητικη και σιγουρα δεν μπορεις να αραζεις ολη μερα να παιζεις ενα παιχνιδι γιατι χανεις και πολλα απο αυτην.

    Επειδη εχω πολλες επαφες με φοιτητες του κλαδου της πληροφορικης και των νεων τεχνολογιων , δεν ειδα κανενα απο αυτους να οδευει προς το σατανισμο. Θα ελεγα οτι συμβαινει καπως το αντιθετο και υπαρχει πολυ ας το πουμε αθωοτητα γιατι ισως οσοι ασχολουνται με υπολογιστες δεν κερδιζουν τα social skills της "καπατσοσυνης" κλπ. (δεν μιλαω επιστημονικα , μπορει και να μην ισχυει).

    Ναι απο ενα σημειο και μετα ειναι εθισμος και τεραστιο χασιμο χρονου...αυτο ειναι , γιατι η ζωη σε θελει αλλιως . Σε ενα διαφορετικο περιβαλλον ζωης , μπορει να μην ηταν προβλημα , οχι ομως τη σημερον εποχη.

    Και ειναι κριμα να βλεπεις πανεξυπνους φοιτητες που μπορουν να μεγαλουργησουν για παραδειγμα , να περνανε την μερα τους με ενα παιχνιδι , σε σημειο που να φτανει στον εθισμο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ
    By Asterix in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 10-05-2010, 04:24
  2. Το internet ενα μικρό ναρκωτικό...
    By athwos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 01-07-2008, 18:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •