κριση πανικου παρ ολο που παιρνω αντικαταταθλιπτικα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125

    κριση πανικου παρ ολο που παιρνω αντικαταταθλιπτικα...

    Καλημερα σε ολους εχω λιγεσ μερες να γραψω αν και κοιταω καθε μερα τι λετε....
    Ξυπνησα πριν περιπου μιση ωρα.... φτιαχνω καφε, λεω απο μεσα μου...αχ τι ωραια εχω να παθω 2 μερες εκτακτες ουαου μετα απο ενα μηνα που τις ειχα καθημερινα... μαλλον εκανε δουλεια το αντικαταθλιπτικο... παιρνω τον καφε μου παω εξω αναβω ενα τσιγαρο ...και ωπ αρχιζει το μουδιασμα στα χερια στα ποδια στο θωρακα και στο κεφαλι. Ιδρωσαν τα χερια μου ταχυκαρδια στεγνωσε το στομα μου και καλος τον πανικο.... Ευτυχως δεν ηταν πολυ ισχυρο μπορεσα και το ελενξα. Αλλα εχω 2 ερωτησεις... πως ειναι δυνατον να παθαινω κριση πανικου αφου εχω ξεκινησει θεραπεια και δευτερον... τελικα πρεπει να γραφω στις φοβιες η στον ψυχαναγκασμο???? δηλαδη φοβαμαι και τα παθαινω η το σκεφτομαι τοσο πολυ και το παθαινω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Δεν ξέρω που πρέπει να γράφεις, ξέρω όμως πώς ακόμη κι αν κάνεις θεραπεία, μπορεί να έχεις πισωγυρίσματα. Μην το φοβάσαι, συνεχισε τη θεραπεία σου και όλα θα πάνε καλά. Οσο μπορείς στο ξαναλέω, μην φοβάσαι τις κρίσεις πανικού, γιατί είναι σα να τις δίνεις δύναμη. Καλώς την, πες, και άντε...με το καλό να φύγεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εφόσον έχεις ξεκινήσει ψυχοθεραπεία θα έπρεπε να έχεις διελευκάνει αν προέρχονται από τον φόβο ή από την πολλή σκέψη, αν και μπορεί να τροφοδοτεί το ένα το άλλο. Πόσος καιρός είναι που ξεκίνησες? Συνέχισε την θεραπεία σου με αποφασιστικότητα και θα καταφέρεις να το ξεπεράσεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    μακρια απο την καφεινη,η οποια σε συνδιασμο με το τσιγαρο ανεβαζει αποτομα την πιεση και τους παλμους.πινε ντεκαφεινε.θα σε βοηθησει πολυ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    καλησπερα, φιλε μου gypsy cello δεν ειπα οτι εχω αρχισει ψυχοθεραπια σε ψυχολογο... εχω αρχισει θεραπια με χαπια... Απ ολα αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα εχω αρχισει και αναρωτιεμαι για το τι μου το προκαλλει τελικα ο φοβος η σκεψη μου...Παντως ομολογω οτι δεν ηταν πολυ εντονη μπορεσα και την ελενξα και συνεχισα την ημεραμου κανονικα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    λαβε υποψη σου και αυτο που σου εγραψα πιο πανω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    επινα ντεκαφεινε συνεχεια δεν μπορω να πω οτι ειχε και μεγαλη διαφορα απο τον κανονικο... εδω και ενα χρονο πινω ελληνικο ελαφρυ και συνηθως δεν με πειραζει...Το οτι επαθα εκεινη την στιγμη κριση πανικου δεν νομιζω οτι οφειλοταν σε αυτο. Απλα επειδη την πρωτη φορα που επαθα κριση πανικου ηταν πρωι την ωρα που επινα χυμο καθε πρωι που φτιαχνω καφε σκεφτομαι...τωρα θα παθω κατι τωρα θα συμβει τωρα θα μου ερθει κριση πανικου παλι ....Τις περισσοτερες φορες δεν την παθαινω αλλα καθε μερα το σκεφτομαι. Εδω και 3 χρονια καθε πρωι το ιδιο λεω μαλλον σκεφτομαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...ΑΠΛΑ ΝΙΩΣΕ :) ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΑ
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Θέλει χρόνο, μην απογοητεύεσαι και μην κόψεις τα χάπια.
    Εχει εξάρσεις και υφέσεις.
    Το γιατί τα παθαίνεις, το ξέρει μόνο το αυτόνομο νευρικό σύστημα, το οποίο λειτουργεί ακούσια και ρυθμίζει λειτουργίες.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    47
    pisteuo einai parenergies apo ta antikata8liptika. logika tha perasoune me ton kairo... emena pantos me epiase duskampsia sto lemo les kai pnigome nio8o.. kai ena apisteuo sfiximo sto kefali...!!! prospa8o kai kanw upomonh... tha perash kapia stigmh... :p

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    τα χαπια δεν κανουν μαγικα δε θεραπευουν το προβλημα ειναι για τα συμπτωματα κι αυτο που κανουν ειναι να ανεβαζουν την αντοχη σου στην κριση δηλαδη αν δεν τα επαιρνεσ η κριση θα ηταν μεγαλυτερη κ μαλλον δεν θα μπορουσεσ να την ελεγξεισ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    καλησπερα, ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, συμφωνω οτι αν δεν επαιρνα τα χαπια δεν θα μπορουσα να ελενξω την κριση πανικου... οπως επισης συμφωνω οτι ειναι παρενεργειες των χαπιων.ακομη δεν εχω κλεισει 15μερο που τα παιρνω οποτε δεν εχουν προλαβει να δρασουν ακομη 100%.Παντος ακομη ξυπναω και λεω τι θα παθω σημερα τι θα παθω... αρρωστημενη κατασταση και δεν ξερω αν θα βγω και ποτε απο αυτο... Η ζωη ειναι ομορφη θα επρεπε να ειμαι ευτυχησμενη που εχω ενα υγειες και καλο παιδι ενα καλο ας το πουμε γαμο, οικονομικα οχι τελεια αλλα καλα!! Παρ ολα αυτα μπαινουν αυτες οι ασχημες σκεψεις στο μυαλο μου και μου χαλανε την ημερα...Τι φταιει??? Μακαρι να ηξερα να το διωξω... τα παιδικα μου ασχημα βιωματα??? Η αχαρηστια του καθε ανθρωπου που δεν ευχαρηστιεται με τιποτα??? Πολλα γιατι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Τι είδους σκέψεις κάνεις, θέλεις να το αναλύσουμε περισσότερο?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    125
    Αυτα που σκεφτομαι καθε λιγο...τι θα μου συμβει, τι θα παθω, θα πεθανω, θ αρρωστησω μια μιζερια δηλαδη..αδιανοητη και ενα αγχος μονιμο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ο γιατρός σου τι σου λέει? Από που προέρχονται αυτά?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 20-04-2011, 15:29
  2. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 10:32
  3. Κριση Πανικού
    By Kido in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2009, 23:38
  4. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •