Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που αναφέρεις για τις σπουδές μου...ήδη τις έχω παρατήσει πάρα πολύ...κ πραγματικά έχω διαβάσει πάρα πολλά για την μαριχουάνα και τις συνέπειες της με την πάροδο του χρόνου όμως νιώθω την ανάγκη της για να ηρεμήσω...τολμώ να πω πως είμαι εθισμένη και αυτό δεν μ αρέσει καθόλου αλλά δεν μ αρέσει κ το γεγονός πως χωρίς αυτή δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια.Με ξενερώνει που όταν κάνω χρήση είμαι ή μάλλον νιώθω καλά κ ήρεμη κ δραστηριοποιούμαι ενώ χωρίς αυτή "μιζεριάζω"...Δεν ξέρω νιώθω κάπως μπερδεμένη για το θέμα μαριχουάνα.
    Τώρα αυτό που με φοβίζει για το αν θα ακολουθήσω τ αγόρι μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν είναι 100% δικιά μ απόφαση να αποχωρήσω απ Ελλάδα,η οικογένεια μ(που ξέρω ότι δεν θα εγκρίνει μία τέτοια απόφαση...τρέμω και να το συζητήσω μαζί τους) κ φυσικά η σκέψη που με τρομοκρατεί είναι τι θα γίνει αν χωρίσουμε κ είμαι ήδη έξω μαζί του
    Οι φοβίες και ο τρόμος ίσως να σου δημιουργούνται από τη χρήση, το χεις σκεφτεί αυτο;
    Αν θες να ηρεμείς και να κοιμάσαι, πάρε βαλεριάνα σε βότανο και θα κοιμάσαι σαν πουλάκι. Δοκίμασε το, θα σε ηρεμεί και θα σε νυστάζει.
    Κοίτα λίγο τον εαυτό σου απ έξω και δες αν έχεις αντικειμενικά προβλήματα. Είσαι μια νέα κοπέλα, σπουδάζεις, ο φίλος σου, σου πρότεινε να πας να τον βρεις...κλπ κλπ.
    Στην ουσία λοιπόν δεν υπάρχει κανένα αξεπέραστο πρόβλημα. Είναι κρίμα να θυσιάζεις τη ζωή σου για μια μλκια που δεν σου δίνει τίποτα, παρά μόνο σου παίρνει.
    Σκέψου το.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by olgaki82 View Post
    κοπελια δεν κρυβεσαι νομιζεις οτικρυβεσαι..και νομιζεις οι νιωθεις καλα!αν θες πολεμησε το..μονη σου !δεν σε βοηθαει καθολου απλαειναι ενα στηριγμα μη φοβασαι να στηριχθεις σε σενα!
    Ολγάκι ειλικρινά δεν κατάλαβα το νόημα όσων είπες...αν θέλεις εξήγησε το μου..
    Τι εννοείς λέγοντας νομίζεις ότι κρύβεσαι?Κ όμως κρύβομαι για να μπορέσω να πιω κ φυσικά δεν μ αρέσει
    Τι εννοείς είναι στήριγμα??η μαριχουάνα??

  3. #18
    kseperase auto to diaolo p s pernei pragmata kai anthrwpous apo ti zwi sou oso einai nwris
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #19
    maria enow exeis tin pseudaisthisi oti krivesai...pineis kai oi aloi opws kai i sxesi sou to katalavainoun kai to na to kriveis einai oti oti to xeirotero..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,597
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που αναφέρεις για τις σπουδές μου...ήδη τις έχω παρατήσει πάρα πολύ...κ πραγματικά έχω διαβάσει πάρα πολλά για την μαριχουάνα και τις συνέπειες της με την πάροδο του χρόνου όμως νιώθω την ανάγκη της για να ηρεμήσω...τολμώ να πω πως είμαι εθισμένη και αυτό δεν μ αρέσει καθόλου αλλά δεν μ αρέσει κ το γεγονός πως χωρίς αυτή δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια.Με ξενερώνει που όταν κάνω χρήση είμαι ή μάλλον νιώθω καλά κ ήρεμη κ δραστηριοποιούμαι ενώ χωρίς αυτή "μιζεριάζω"...Δεν ξέρω νιώθω κάπως μπερδεμένη για το θέμα μαριχουάνα.
    Τώρα αυτό που με φοβίζει για το αν θα ακολουθήσω τ αγόρι μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν είναι 100% δικιά μ απόφαση να αποχωρήσω απ Ελλάδα,η οικογένεια μ(που ξέρω ότι δεν θα εγκρίνει μία τέτοια απόφαση...τρέμω και να το συζητήσω μαζί τους) κ φυσικά η σκέψη που με τρομοκρατεί είναι τι θα γίνει αν χωρίσουμε κ είμαι ήδη έξω μαζί του
    εισαι σιγουρη για την "ηρεμια" και την "δραστηριοποιηση"?
    δεν νομιζω να ειναι εικονα ηρεμου και δραστηριου ανθρωπου, αυτη που μας περιεγραφες στηναρχη, περισσοτερο με καταθλιψη μοιαζει... το ξερεις οτι μπορει να ειναι αποτελεσμα της χρησης?

    μην σκεφτεσαι απο τωρα τι θα γινει εξω.
    πριν πας εξω, πρεπει να τελειωσεις τις σπουδες σου που οπως ειναι τωρα η διαθεση σου, δεν φαινετια και τοσο κοντινο.
    οοοταν γινει αυτο κι αν το θες ακομα, θα πας κι αν χωρισετε, η θα μεινεις εξω χωρις αυτον, αν βρεις κατι να κανεις, η θα γυρισεις πισω. οσο και να διαφωνουν οι δικοι σου με την αναχωρηση, δεν πιστευω να εχουν προβλημα αν θελησεις να επιστρεψεις..

  6. #21
    εχει απολυτο δικιο η ρεμ μαρια..αληθεια σου προσφερει ηρεμια και δραστηριοποιηση??ετσι νιωθεις?οταν δεν πινεις πως νιωθεις?τι ειναι αυτο που σε κανει να νιωθεις καλα πινωντας?,τι δυναμεις σου απελελευθερωνει?αν θε2 πες μου,εχω ζησει κατι παρομοιο μεαλκοολ
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Παιδια εχετε πεσει ολοι να την φατε σχετικα με την κανναβη κλπ. Θα την κοψει οταν η ιδια το κρινει δεν υπαρχει λογος να την πιεζετε ψυχολογικα.


    Απο και και περα καθαρα ΣΥΜΒΟΥΛΗ δικη μου θα ταν να την ελατωσσεις και να αρχισεις να αντιμετωπιζεις τα οποια προβληματα σου.

  8. #23
    hADOL KILS AKRIVWS!EISAI POLI SWSTOS!
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  9. #24
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    Παιδια εχετε πεσει ολοι να την φατε σχετικα με την κανναβη κλπ. Θα την κοψει οταν η ιδια το κρινει δεν υπαρχει λογος να την πιεζετε ψυχολογικα.

    Απο και και περα καθαρα ΣΥΜΒΟΥΛΗ δικη μου θα ταν να την ελατωσσεις και να αρχισεις να αντιμετωπιζεις τα οποια προβληματα σου.
    ..δεν είδα κανέναν να την πιέζει ψυχολογικά ούτε να της μιλάει απότομα.

    Το να το ελλατώσει δεν είναι σε καμία περίπτωση λύση καθώς όλοι οι εθισμοί αντιμετωπίζονται με το να τους κόβει κανείς μαχαίρι.
    Αν ήταν έτσι, οι αλκοολικοί θα έπιναν ένα ποτό κάθε βράδυ, τα πρεζακια θα έκαναν χρήση κάθε μήνα και οι καπνιστές θα έκαναν τρία τσιγάρα την ημέρα.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Παιδιά και μόνο που ασχολείστε με τους προβληματισμούς μου κ ακούω διάφορα με βοηθάει...δεν έχω μιλήσει σε κανένα γι όλα αυτά που με απασχολούν μόνο με τον εαυτό μου...αλλά αυτό δεν με βοηθάει κ πολύ:(
    Πρέπει επειγόντως να ελαττώσω την ποσότητα για αρχή.
    Η φάση που διανύω δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα της χρήσης ή της κατάστασης που βιώνω...παλιότερα που δεν είχα ουσιαστικά προβλήματα η χρήση δεν μ επηρέαζε σχεδόν καθόλου εκτός από το γεγονός ότι απέφευγα τις παρέες μ μόνο και μόνο για να πίνω..δεν βίωνα ποτέ ,εκτός από παλιά (χωρίς όμως να κάνω χρήση), την κατάσταση που σας περιέγραψα στην αρχή.
    Απλά νιώθω πως ζω μια άρνηση και δεν μπορώ να την αντιμετωπίσω...ότι και να σχεδιάσω να πραγματοποιήσω δεν το κάνω και μετά μισώ εμένα που δεν μπορώ να σταθώ στα πόδια μ....

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by olgaki82 View Post
    εχει απολυτο δικιο η ρεμ μαρια..αληθεια σου προσφερει ηρεμια και δραστηριοποιηση??ετσι νιωθεις?οταν δεν πινεις πως νιωθεις?τι ειναι αυτο που σε κανει να νιωθεις καλα πινωντας?,τι δυναμεις σου απελελευθερωνει?αν θε2 πες μου,εχω ζησει κατι παρομοιο μεαλκοολ
    Η αλήθεια είναι πως με ξε-θολώνει όσο οξύμωρο και αν ακούγεται αυτό.Με κάνει να νιώθω πως τα προβλήματά μου δεν είναι τόσο σοβαρά όσο τα βλέπω και με βοηθά να κάνω πράγματα..να πηγαίνω στη σχολή,να διαβάζω, να ασχολούμαι με την παρέα μου γενικά να δραστηριοποιούμαι...και όλα αυτά επειδή ξέρω πως όταν γυρίσω σπίτι θα πιω...είναι τόσο άσχημο που το έχω συνδυάσει έτσι...αλλά τους τελευταίους 2 μήνες αυτό δεν συμβαίνει...τίποτα δεν με βοηθάει

  12. #27
    MARIA ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΝΕΣ ΠΩΣ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ?ΜΙΖΕΡΗ?ΒΑΡΕΤΗ??ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ?ΕΧΕΙς ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΠΙΩ?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #28
    ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΣ?ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...Η ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Καλησπέρα σου. Δε βρίσκω λόγο για να πίνεις 10 τσιγαριλίκια την ημέρα, κι απ' τη στιγμή που περιγράφεις μια σχετικά ήρεμη ζωή - ας το πω έτσι - μου κάνει για υπερβολική ποσότητα. Άρα, για μένα, αυτός είναι και ο λόγος που ενώ και η ίδια διαπιστώνεις πως δε τρέχει και κανά κάστανο του θανατά, δε θέλεις να κάνεις τίποτα στην καθημερινότητά σου. Είσαι εθισμένη στην κάνναβη μάλλον και πολύ εσφαλμένα θεωρείς πως σε "ηρεμεί" και σε "ανακουφίζει". Είναι το πρόσχημα προκειμένου να μη διαπιστώσεις πως σε έχει σε ένα είδος καταστολής μάλλον... σκέψου το όσο ακόμη μπορείς να δράσεις...
    Όσο για το άλλο κομμάτι που γράφηκε, η σωστή κατ' εμέ διατύπωση θα ήταν "... τότε όλοι οι αλκοολικοί θα μπορούσαν να πιούν ένα ποτό κάθε βράδυ" κι απλά έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνομαι... απ' τη στιγμή που κάποιοι - έστω ελάχιστοι μεν, υπαρκτοί δε - ΠΡΩΗΝ αλκοολικοί μπορούν να πιούν ελεγχόμενα, η διευκρίνηση είθισται να γίνεται... σαφώς δε τίθεται θέμα διευκρίνισης όσον αφορά πρέζα και κάπνισμα... κανείς δε λέγεται "κοινωνικό πρεζόνι" κάνοντας ηρωϊνη μια στο μήνα. Άπαξ και το κάνεις, είσαι ένα πρεζόνι...
    Κανείς επίσης δε λέγεται "κοινωνικός καπνιστής" για ένα ή δυο τσιγάρα... άπαξ και καπνίζεις, είσαι καπνιστής. Απλά πράγματα. Αλλά ένας πρώην αλκοολικός που μπορεί και πίνει ένα - δυο ποτά, δε λέγεται πια αλκοολικός. Επίσης απλά πράγματα. Όσο για το μαύρο... χμμ... άνθρωποι που το πίνουν ελεγχόμενα, δε λέγονται "χασικλήδες". Αλλά εσύ κορίτσι, μάλλον πίνεις πολύ...:)... αν μπορέσεις να το ελέγξεις, θα ήταν το καλυτερότερο. Ναι, κάποιοι μπορούν.
    Αλίμονο σε όλους εμάς τους καπνιστές που ντουμανιάζουμε και παριστάνουμε - ίσως - τους μη εξαρτημένους...:)...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    RockEl, πολυ σωστος, ειπες πανω κατω αυτα που θελα να πω ! Παντως και καπνιστες περιστασιακοι υπαρχουν.. παραδειγμα εγω, θα καπνισω μονο αν εχω πιει μπυρες και μονο αν υπαρχει παρεα... Δηλαδη μονο οταν βγαινω και παλι οχι στανταρ, ποτε δεν "καταφερα" να εθιστω στο τσιγαρο =P

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 01:46
  3. Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει
    By kit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 10-04-2011, 14:27
  4. Τι μου συμβαίνει?
    By missing_mile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 04-06-2010, 23:26
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •