Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Γειά σου Χάλντολ. Σαφώς και είσαι περιστασιακός καπνιστής και σου βγάζω το καπέλο. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ. Δε παύεις να είσαι καπνιστής όμως. Σωστά τα λέμε. Εν ολίγοις, ας πούμε πως έχουμε έναν άνθρωπο που δε καπνίζει και του δίνουμε ένα τσιγάρο... γιατί;... θα του κάνει καλό στην καρδιά, όπως - ισχυρίζονται - οι επιστήμονες πως κάνει το ένα ποτήρι κρασί για τις γυναίκες και τα δυο για τους άνδρες;... έχεις καταλάβει λοιπόν το σκεπτικό μου με το αλκοόλ. Απλά, όποτε βλέπω να γράφεται αυτή η ανακρίβεια, θέλω να λέω τα πράγματα ως έχουν, κι όχι όπως κάποιοι - για λόγους που αυτοί ξέρουν - θέλουν να έχουν. Ήμουν αλκοολική Χάλντολ, πίνω ελάχιστα και ελεγχόμενα και δε μπορώ τις μαλακίες...:)...
    Συγγνώμη στη θεματοθέτρια που ξέφυγα λίγο. Τέλος στη σκυλοβόλτα, ώρα για γατοαγκαλιές...:)... θέλω και τη δραχμούλα τώρα, αλλά καλή μας βδομάδα και καλό κουράγιο με τα όσα συμβαίνουν γύρω μας... καληνύχτες...:)...

  2. #32
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Γειά σου Χάλντολ. Σαφώς και είσαι περιστασιακός καπνιστής και σου βγάζω το καπέλο. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ. Δε παύεις να είσαι καπνιστής όμως. Σωστά τα λέμε. Εν ολίγοις, ας πούμε πως έχουμε έναν άνθρωπο που δε καπνίζει και του δίνουμε ένα τσιγάρο... γιατί;... θα του κάνει καλό στην καρδιά, όπως - ισχυρίζονται - οι επιστήμονες πως κάνει το ένα ποτήρι κρασί για τις γυναίκες και τα δυο για τους άνδρες;... έχεις καταλάβει λοιπόν το σκεπτικό μου με το αλκοόλ. Απλά, όποτε βλέπω να γράφεται αυτή η ανακρίβεια, θέλω να λέω τα πράγματα ως έχουν, κι όχι όπως κάποιοι - για λόγους που αυτοί ξέρουν - θέλουν να έχουν. Ήμουν αλκοολική Χάλντολ, πίνω ελάχιστα και ελεγχόμενα και δε μπορώ τις μαλακίες...:)...
    χμ....μάλλον η επιστήμονες διαφωνούν μαζί σου, αλλά οπωσδήποτε δεν θα βγάλω άκρη.
    Σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό είσαι αλκοολική, (γιατι όπως λένε ΟΛΟΙ οι γιατροί η αρρωστια αυτή δεν ξεπερνιέται ποτέ), και όμως πίνεις ελεγχόμενα γιατι σου κάνει καλό στην καρδιά?
    Χρησιμοποιώντας το δικαιωμα μου να εκφράζομαι ελεύθερα και να μην αντιδρώ στην κάθε @@ που διαβάζω, σου λέω πολύ απλά πως ΔΕΝ το πιστεύω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    χμ....μάλλον η επιστήμονες διαφωνούν μαζί σου, αλλά οπωσδήποτε δεν θα βγάλω άκρη.
    Σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό είσαι αλκοολική, (γιατι όπως λένε ΟΛΟΙ οι γιατροί η αρρωστια αυτή δεν ξεπερνιέται ποτέ), και όμως πίνεις ελεγχόμενα γιατι σου κάνει καλό στην καρδιά?
    Χρησιμοποιώντας το δικαιωμα μου να εκφράζομαι ελεύθερα και να μην αντιδρώ στην κάθε @@ που διαβάζω, σου λέω πολύ απλά πως ΔΕΝ το πιστεύω.
    ... η ασχετοσύνη που χρησιμοποιείται ξανά και ξανά - και ανεπιτυχώς - μου είναι αδιάφορη. Γιατί αν ο άσχετος/η, στην προκειμένη, γνώριζε πραγματικά τί λένε ΌΛΟΙ οι γιατροί, δε θα έγραφε τα... άσχετα που γράφει... εντελώς απλά πράγματα... όσο για το τί μπορεί να πιστεύει ο άσχετος/η, στην προκειμένη, για αυτόν που καταθέτει άποψη βασιζόμενη στο βίωμά του, είναι αστείο στο να συζητείται κιόλας...:)... όσοι είναι "άρρωστοι" λοιπόν, θα τους πει η πρώην αλκοολική που επανέκτησε τον ελεγχο, ας χώσουν θερμόμετρο ή υπόθετο στον κώλο τους και ας κουκουλωθούν... και όσοι είναι άσχετοι, ας συνεχίσουν την έκθεση της φαντασιολογίας τους... κι επειδή έβαλα ένα παράδειγμα με το κρασί - συζητώντας με τον Χάλντολ πάντα και έχοντας ζητήσει "συγγνώμη" μόνον απ' τη θεματοθέτρια - όσον αφορά εμένα, εγώ δε πίνω για το καλό της... καρδιάς μου. Πίνω μπύρα ως φυσιολογικός άνθρωπος γιατί λατρεύω τη γεύση της... αλλά ο άσχετος/η, στην προκειμένη, είναι εδώ για να βγάλει - αυτός/ή ξέρει τί... και μου είναι - ξανά - αδιάφορο... Χάλ, καληνύχτα, ευχαριστώ!...:)...

  4. #34
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    ... η ασχετοσύνη που χρησιμοποιείται ξανά και ξανά - και ανεπιτυχώς - μου είναι αδιάφορη. Γιατί αν ο άσχετος/η, στην προκειμένη, γνώριζε πραγματικά τί λένε ΌΛΟΙ οι γιατροί, δε θα έγραφε τα... άσχετα που γράφει... εντελώς απλά πράγματα... όσο για το τί μπορεί να πιστεύει ο άσχετος/η, στην προκειμένη, για αυτόν που καταθέτει άποψη βασιζόμενη στο βίωμά του, είναι αστείο στο να συζητείται κιόλας...:)... όσοι είναι "άρρωστοι" λοιπόν, θα τους πει η πρώην αλκοολική που επανέκτησε τον ελεγχο, ας χώσουν θερμόμετρο ή υπόθετο στον κώλο τους και ας κουκουλωθούν... και όσοι είναι άσχετοι, ας συνεχίσουν την έκθεση της φαντασιολογίας τους... κι επειδή έβαλα ένα παράδειγμα με το κρασί - συζητώντας με τον Χάλντολ πάντα και έχοντας ζητήσει "συγγνώμη" μόνον απ' τη θεματοθέτρια - όσον αφορά εμένα, εγώ δε πίνω για το καλό της... καρδιάς μου. Πίνω μπύρα ως φυσιολογικός άνθρωπος γιατί λατρεύω τη γεύση της... αλλά ο άσχετος/η, στην προκειμένη, είναι εδώ για να βγάλει - αυτός/ή ξέρει τί... και μου είναι - ξανά - αδιάφορο... Χάλ, καληνύχτα, ευχαριστώ!...:)...
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Δυστυχώς εγώ δεν πείθομαι και λυπάμαι, αλλά αυτή είναι η άποψη μου.
    Τους χαρακτηρισμούς τους επιστέφω, σου ταιριάζουν περισσοτερο άλλωστε.
    Last edited by Idella; 06-11-2011 at 22:44.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    ... βλέπεις ΚΑΙ χαρακτηρισμούς στο άτομό σου χωρίς να έχουν γραφτεί κιόλας... μάλιστα. Εγώ λοιπόν είμαι μια... - κλαψ, λυγμ - αλκοολική... όταν βρεις τί είσαι εσύ, να προτείνουμε... δημοψήφισμα... ίσως με αυτό να πέσει και ο Τζέφρυ... αλλά, χμμ... να φύγει και ο Σαμαράς... έ ρε γλέντια... Χαλ, καληνύχτα είπαμε έ;... κατά το ξημέρωμα, να "πιάσεις" πάλι την άλλη χρήστρια - σε ξένο θρεντ όπως συνηθίζεις να χώνεσαι - και να τη ρωτάς τί εννοούσε με... εκείνο που είπε, αλλά ΌΦΕΙΛΕ να το διευκρινήσει σε σένα και όχι μόνο στη διαχείριση... πιες και μια μπυρίτσα... ξανθιά, με λίγα λιπαρά, λολ!...

  6. #36
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    ... βλέπεις ΚΑΙ χαρακτηρισμούς στο άτομό σου χωρίς να έχουν γραφτεί κιόλας... μάλιστα. Εγώ λοιπόν είμαι μια... - κλαψ, λυγμ - αλκοολική... όταν βρεις τί είσαι εσύ, να προτείνουμε... δημοψήφισμα... ίσως με αυτό να πέσει και ο Τζέφρυ... αλλά, χμμ... να φύγει και ο Σαμαράς... έ ρε γλέντια... Χαλ, καληνύχτα είπαμε έ;... κατά το ξημέρωμα, να "πιάσεις" πάλι την άλλη χρήστρια - σε ξένο θρεντ όπως συνηθίζεις να χώνεσαι - και να τη ρωτάς τί εννοούσε με... εκείνο που είπε, αλλά ΌΦΕΙΛΕ να το διευκρινήσει σε σένα και όχι μόνο στη διαχείριση... πιες και μια μπυρίτσα... ξανθιά, με λίγα λιπαρά, λολ!...
    ...χμ να υποθέσω πως η αδυναμια μου να καταλάβω το συλλογισμο σου, έγκειται πως δεν μ αρέσουν οι μπύρες που σίγουρα κάνουν καλό στον εγκέφαλο και ετσι δεν μπορώ να σε πιάσω? ή μήπως να υποθέσω πως για άλλη μια φορά πας να με ...ταπώσεις με το γνωστο και πανεξυπνο "επιχείρημα" : εχεις τσακωθεί με πολλούς εδώ μέσα, σε ξέρουμε μπλα μπλα μπλα....
    Θα σε στεναχωρήσω και στις δύο περιπτώσεις.
    Εγώ πίνω ακριβά ποτά και δεν τσακώνομαι ποτέ αν δεν μου βγάζει μάτι η @@ κάποιου....Ααα, υπάρχει και άλλη μια περίπτωση: να μη με θεωρούν @@....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Καλησπέρα σου. Δε βρίσκω λόγο για να πίνεις 10 τσιγαριλίκια την ημέρα, κι απ' τη στιγμή που περιγράφεις μια σχετικά ήρεμη ζωή - ας το πω έτσι - μου κάνει για υπερβολική ποσότητα. Άρα, για μένα, αυτός είναι και ο λόγος που ενώ και η ίδια διαπιστώνεις πως δε τρέχει και κανά κάστανο του θανατά, δε θέλεις να κάνεις τίποτα στην καθημερινότητά σου. Είσαι εθισμένη στην κάνναβη μάλλον και πολύ εσφαλμένα θεωρείς πως σε "ηρεμεί" και σε "ανακουφίζει". Είναι το πρόσχημα προκειμένου να μη διαπιστώσεις πως σε έχει σε ένα είδος καταστολής μάλλον... σκέψου το όσο ακόμη μπορείς να δράσεις...
    Όσο για το άλλο κομμάτι που γράφηκε, η σωστή κατ' εμέ διατύπωση θα ήταν "... τότε όλοι οι αλκοολικοί θα μπορούσαν να πιούν ένα ποτό κάθε βράδυ" κι απλά έχω βαρεθεί να επαναλαμβάνομαι... απ' τη στιγμή που κάποιοι - έστω ελάχιστοι μεν, υπαρκτοί δε - ΠΡΩΗΝ αλκοολικοί μπορούν να πιούν ελεγχόμενα, η διευκρίνηση είθισται να γίνεται... σαφώς δε τίθεται θέμα διευκρίνισης όσον αφορά πρέζα και κάπνισμα... κανείς δε λέγεται "κοινωνικό πρεζόνι" κάνοντας ηρωϊνη μια στο μήνα. Άπαξ και το κάνεις, είσαι ένα πρεζόνι...
    Κανείς επίσης δε λέγεται "κοινωνικός καπνιστής" για ένα ή δυο τσιγάρα... άπαξ και καπνίζεις, είσαι καπνιστής. Απλά πράγματα. Αλλά ένας πρώην αλκοολικός που μπορεί και πίνει ένα - δυο ποτά, δε λέγεται πια αλκοολικός. Επίσης απλά πράγματα. Όσο για το μαύρο... χμμ... άνθρωποι που το πίνουν ελεγχόμενα, δε λέγονται "χασικλήδες". Αλλά εσύ κορίτσι, μάλλον πίνεις πολύ...:)... αν μπορέσεις να το ελέγξεις, θα ήταν το καλυτερότερο. Ναι, κάποιοι μπορούν.
    Αλίμονο σε όλους εμάς τους καπνιστές που ντουμανιάζουμε και παριστάνουμε - ίσως - τους μη εξαρτημένους...:)...
    απο το παραπανω εγω διαβαζω: "ενας ηρωινομανης, λεγεται ηρωινομανης, εστω κι αν πινει λιγο, ενας καπνιστης λεγεται καπνιστης, εστω κι αν καπνιζει λιγο, ενας αλκοολικος ομως δεν λεγεται αλκοολικος αν πινει λίγο"

    λογικο οχι, βολικο ισως!

    ειναι γνωστο οτι ενας αλκοολικος ειναι παντα αλκοολικος ακομα κι ανε χει να πιει ΧΡΟΝΙΑ> ποσο δε μαλλον, αν συνεχιζει να πινει.
    κι αυτο δεν ειναι για τον στιγματισμο του, αλλα γιατι ενας αλκοολικος που πινει, ξανακυλαει.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απο το παραπανω εγω διαβαζω: "ενας ηρωινομανης, λεγεται ηρωινομανης, εστω κι αν πινει λιγο, ενας καπνιστης λεγεται καπνιστης, εστω κι αν καπνιζει λιγο, ενας αλκοολικος ομως δεν λεγεται αλκοολικος αν πινει λίγο"

    λογικο οχι, βολικο ισως!

    ειναι γνωστο οτι ενας αλκοολικος ειναι παντα αλκοολικος ακομα κι ανε χει να πιει ΧΡΟΝΙΑ> ποσο δε μαλλον, αν συνεχιζει να πινει.
    κι αυτο δεν ειναι για τον στιγματισμο του, αλλα γιατι ενας αλκοολικος που πινει, ξανακυλαει.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας αλκοολικός παραμένει πάντα αλκοολικός ακόμα κ αν έχει να πιει χρόνια???Δεν πιστεύω πως συνεχίζει να είναι κανείς αλκοολικός αν απλά πίνει μία στο τόσο όπως κάνουν οι περισσότεροι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας αλκοολικός παραμένει πάντα αλκοολικός ακόμα κ αν έχει να πιει χρόνια???Δεν πιστεύω πως συνεχίζει να είναι κανείς αλκοολικός αν απλά πίνει μία στο τόσο όπως κάνουν οι περισσότεροι...
    γιατι ενας αλκοολικος δεν μπορει να πιει μια στο τοσο οπως οι μη εθισμενοι.
    οπως κι ενας ηρωινομανης δεν μπορει να πιει μια στο τοσο...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    χαχα! η αγαπημένη μου σειρά όταν ήμουν μικρή! Που την ξετρύπωσες; (συγγνώμη για το off topic)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    "Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας αλκοολικός παραμένει πάντα αλκοολικός ακόμα κ αν έχει να πιει χρόνια???Δεν πιστεύω πως συνεχίζει να είναι κανείς αλκοολικός αν απλά πίνει μία στο τόσο όπως κάνουν οι περισσότεροι...".

    Γειά σου Μαρία. Για να λήξει αυτό το θέμα - που έχει διευκρινιστεί ουκ ολίγες φορές σε αυτό το φόρουμ - σου λέω απλά το εξής. Οι άνθρωποι που υπήρξαν εθισμένοι στο αλκοόλ και καταφέρνουν και βγαίνουν κάποια στιγμή απ' τον αλκοολισμό - μιλάμε λοιπόν για καθαρά αλκοολικούς, ούτε καν "βαρείς πότες" - είναι σχεδόν αδύνατο να ξαναπιούν κάποια στιγμή φυσιολογικά. Οφείλουν να μένουν σε πλήρη αποχή - μιλάμε για καθόλου αλκοόλ - για το υπόλοιπο της ζωής τους. Κρύβεται ένας ολόκληρος μηχανισμός από πίσω, που με μια γουλιά μπορεί να τεθεί ξανά σε λειτουργία, με αποτέλεσμα να ξανακυλίσουν. Αλλά, υπάρχει ένα πολύ μικρό ποσοστό ανάμεσά τους, που αποκτά ξανά τον έλεγχο της χρήσης και λειτουργούν όπως λειτουργούσαν πριν τον εθισμό.
    Η ερμηνεία θέλει πολλές επεξηγήσεις και στα λέω χοντρικά, απλά για την απορία σου. Στο θέμα σου, έχω να συμπληρώσω το εξής που το πρόσεξα σήμερα. Γράφεις κάπου πως φοβάσαι μήπως τυχόν χωρίσεις απ' το φίλο σου, ενόσω θα είσαι μαζί του στο εξωτερικό. Για την οικογένειά σου εσύ ξέρεις καλύτερα, αλλά οι αποφάσεις ζωής αφορούν εμάς αποκλειστικά. Αν μετανιώσεις, αν κάνεις λάθος, αν, αν... η ευθύνη είναι δική σου όπως και η ζωή σου.
    Μήπως όμως η μαριχουάνα είναι το φιλαράκι που σε βοηθά να αναβάλλεις συνεχώς τη λήψη μιας απόφασης;... κι αξίζει να προκαταβάλλεις καταστάσεις φτιάχνοντας υποθετικά σενάρια;... γιατί υπάρχει και το σενάριο του να γουστάρεις τρελλά και να μη θέλετε να ξαναγυρίσετε πίσω στην τελική... όπως και νά 'χει, προσπάθησε οπωσδήποτε να την ελαττώσεις. Καλό σου βράδυ!
    Last edited by RockElCasbah; 07-11-2011 at 19:14.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Να προσθέσω και γω κάτι σημαντικό? Ίσως η χρήση σε βοηθάει να κρύβεσαι αλλά με την μεταφορική σημασία της λέξης. Ίσως κρύβεσαι από τις αδυναμίες και τους φόβους σου. Σκέψου και αυτό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Να προσθέσω και γω κάτι σημαντικό? Ίσως η χρήση σε βοηθάει να κρύβεσαι αλλά με την μεταφορική σημασία της λέξης. Ίσως κρύβεσαι από τις αδυναμίες και τους φόβους σου. Σκέψου και αυτό.
    Ίσως το κάνω και αυτό...ίσως δεν θέλω να αντιμετωπίσω τις καταστάσεις που βιώνω...ίσως βρίσκω παρηγοριά...πολλά ίσως...όμως προσπαθώ να το ελέγξω και να μην με ελέγχει αυτό.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    Ίσως το κάνω και αυτό...ίσως δεν θέλω να αντιμετωπίσω τις καταστάσεις που βιώνω...ίσως βρίσκω παρηγοριά...πολλά ίσως...όμως προσπαθώ να το ελέγξω και να μην με ελέγχει αυτό.
    ισως να ηρθε ο καιρος να παρεις καποιες αποφασεις.
    κρατωντας την χρηση, πρεπει πολυ συντομα να απαρνηθεις καποιες αλλες πιθανες επιλογες που αφορουν τις σπουδες και την ζωη σου.
    αξιζει καθε θυσια, η μαριχουανα?
    σκεψου το..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 01:46
  3. Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει
    By kit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 10-04-2011, 14:27
  4. Τι μου συμβαίνει?
    By missing_mile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 04-06-2010, 23:26
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •