H ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391

    H ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗΣ

    Όλοι, θέλοντας κ μη, συχνα στη ζωη μας ειμαστε υποχρεωμενοι να υπερασπιστουμε τα συμφεροντα ή τα δικαιωματα μας, ζωτικης ή μη σημασιας, τα οποια καποιοι καταπατουν..

    στις κοινωνικες σχεσεις, κυριως μεσα στο χωρο εργασιας, δυστυχως αυτος που εχει χαμηλη αυτοπεποιθηση κ δεν εχει τους απαραιτητους συμμαχους για να τον βοηθησουν, πρεπει να επιστρατεψει ολο του το θαρρος κ τη δυναμη να υπερνικησει τις οποιες ανασφαλειες του για να υπερασπιστει τον εαυτο του,αλλιως ειναι ο χαμενος της ζωης κ οσο δεν το τολμα θα ειναι μια ζωη ο χαμενος.. πως μπορει ενας ανθρωπος να κερδισει τη μαχη της διαπραγματευσης? πως μπορει καποιος να σηκωσει το αναστημα του κ να κερδισει στη μαχη της διαπραγματευσης, ειδικα σε θεματα που αφορουν τη ζωη και την ελευθερια του την ιδια?

    εχετε σχετικες εμπειριες να μοιραστειτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πολύ απλά, πατάς πόδι, υψώνεις τον τόνο της φωνής σου και διεκδικείς αυτό που σου αξίζει αυτό έκανα και γω όταν δικαιούμουν να πάρω άδεια στην πρακτική μου και δεν την πήρα. Αυτό βέβαια προυποθέτει να έχεις προισταμένους που τους διέπει η ευθυκρισία και η δικαιοσύνη (στην δική μου περίπτωση ευτυχώς υπήρχαν) αν δεν έχεις τι γίνεται.


    Υπήρξαν και περιπτώσεις που ήρθα σε αντιπαράθεση για ανόητα ζητήματα χωρίς να την έχω προκαλέσει εγώ, αλλά τι να πεις, υπάρχουν και ατομάκια με χαμηλό iq.

    Στην πραγματικότητα δεν ξέρω τι θα πει διαπραγμάτευση.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    εμ,δυστυχως αυτο ειναι το θεμα.. οι περισσοτεροι που εχουν εξουσια επανω σου την χρησιμοποιουν αυτη την εξουσια κ αν δεν πατησεις ποδι,καθεσαι κ υπομενεις σαν βλακας κ σκεφτεσαι τροπους να διαπραγματευτεις τα δικαιωματα σου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by kalopisti View Post
    εμ,δυστυχως αυτο ειναι το θεμα.. οι περισσοτεροι που εχουν εξουσια επανω σου την χρησιμοποιουν αυτη την εξουσια κ αν δεν πατησεις ποδι,καθεσαι κ υπομενεις σαν βλακας κ σκεφτεσαι τροπους να διαπραγματευτεις τα δικαιωματα σου..
    Γι' αυτό δεν θέλω να δουλέψω σε εταιρεία. Με βρίσκει αδιάφορη όλο αυτό το παιχνίδι του μάταιου και ανώφελου ανταγωνισμου. Πλακώνονται σαν τα σκυλιά στο κυνήγι της υψηλότερης θέσης στην ιεραρχία. Σιγά τα ωά. πιφ!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    kalopisti, το ερώτημα είναι θεωρητικό ή αντιμετωπίζεις εσύ το πρόβλημα που περιγράφεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    τι σημασια εχει? το θεμα ειναι οτι υπαρχουν φυλακές κ εκτος των φυλακών οπου ασκειται η χειροτερη μορφη βιας, αυτη της ψυχολογικης..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Δεν αντιλέγω και συμφωνώ μαζί σου για την ψυχολογική βία, αλλά δεν απαντάς και δικαίωμά σου βέβαια.
    Τώρα, εάν έχει σημασία ή όχι, τουλάχιστον για μένα έχει. Για αυτό και σε ρώτησα.
    Γιατί άλλο να έχεις τέτοια "εμπειρία" η οποία είναι βιωματική και άλλο να θέτεις ένα ερώτημα προς συζήτηση χωρίς να το έχεις βιώσει.
    Η διαφορά είναι θεμελιώδης.
    Είναι σαν να μιλάμε για την πείνα στην Αφρική αλλά να μην την έχουμε βιώσει εμείς.
    Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι εσύ μην επιτρέπεις σε κανένα να σου καταπατά τα δικαιώματα.
    Αυτό είναι απλά αδιαπραγμάτευτο. Δεν χρειάζεται καμμιά τέχνη.
    Θάρρος και θέληση χρειάζονται.
    Αν δεν τα έχεις προσπάθησε να τα καλλιεργήσεις.
    Διώξε τον φόβο. Αυτός φταίει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    athens
    Posts
    153
    Καλημέρα.Θεωρώ ότι χρειάζεται πρώτα να:1) Είναι ξεκάθαρος και εφικτός ο στόχος.2) Υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές που στο ισοζύγιο υπερτερούν της υπάρχουσας κεκτημένης.3)Αναλογιστώ εκείνους που θα ωφεληθούν από την πιθανή αναβάθμισή μου ώστε να έχω την υποστήριξή τους.4) Ο χρόνος που θα ξεκινήσει η διαδικασία είναι ο κατάλληλος.
    Έπειτα να προετοιμαστώ για τον τρόπο που θα μιλήσω και τα επιχειρήματα που θα χρησιμοποιήσω
    στη διάρκεια της διαδικασίας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Δεν αντιλέγω και συμφωνώ μαζί σου για την ψυχολογική βία, αλλά δεν απαντάς και δικαίωμά σου βέβαια.
    Τώρα, εάν έχει σημασία ή όχι, τουλάχιστον για μένα έχει. Για αυτό και σε ρώτησα.
    Γιατί άλλο να έχεις τέτοια "εμπειρία" η οποία είναι βιωματική και άλλο να θέτεις ένα ερώτημα προς συζήτηση χωρίς να το έχεις βιώσει.
    Η διαφορά είναι θεμελιώδης.
    Είναι σαν να μιλάμε για την πείνα στην Αφρική αλλά να μην την έχουμε βιώσει εμείς.
    Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι εσύ μην επιτρέπεις σε κανένα να σου καταπατά τα δικαιώματα.
    Αυτό είναι απλά αδιαπραγμάτευτο. Δεν χρειάζεται καμμιά τέχνη.
    Θάρρος και θέληση χρειάζονται.
    Αν δεν τα έχεις προσπάθησε να τα καλλιεργήσεις.
    Διώξε τον φόβο. Αυτός φταίει.
    εχεις δικαιο rex..ο φοβος φταιει..το θεμα δεν θα το ανοιγα αν δεν με αφορουσε.. ο φοβος σε αφηνει στην αδρανεια κ χανεις χρονο με το να σκεφτεσαι: κ αν μου πει αυτο,κ αν μου πει το αλλο,κλπ..αν θες κατι παρα πολυ να πετυχει,σε αγχωνει κ στο τελος απλα χρειαζεται θαρρος για να βαλεις το νερο στο αυλακι,γιατι κακα τα ψεμματα,δεν κανεις ομελετα αν δεν σπασεις αυγα κ οσο δειλιαζεις ο χρονος μετραει κατα σου..κ μονο η δραση φερνει αποτελεσμα..αν καθεσαι κ σκεφτεσαι τα αποτελεσματα χωρις να τολμησεις δεν κανεις τιποτα στο τελος..

    πως καλλιεργει κανεις το θαρρος κ τη θεληση κ πως διωχνει το φοβο ομως?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    Quote Originally Posted by zafeiris View Post
    Καλημέρα.Θεωρώ ότι χρειάζεται πρώτα να:1) Είναι ξεκάθαρος και εφικτός ο στόχος.2) Υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές που στο ισοζύγιο υπερτερούν της υπάρχουσας κεκτημένης.3)Αναλογιστώ εκείνους που θα ωφεληθούν από την πιθανή αναβάθμισή μου ώστε να έχω την υποστήριξή τους.4) Ο χρόνος που θα ξεκινήσει η διαδικασία είναι ο κατάλληλος.
    Έπειτα να προετοιμαστώ για τον τρόπο που θα μιλήσω και τα επιχειρήματα που θα χρησιμοποιήσω
    στη διάρκεια της διαδικασίας.

    η προετοιμασια κ ειδικα ο τροπος που θα μιλησει κανεις κρυβουν το μυστικο της επιτυχιας.. το κακο ειναι οταν δεν επωφελειται κανεις κ το αντιθετο μαλιστα: εισαι μονος εναντιον ολων..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    athens
    Posts
    153
    Βασικό είναι το 2ο που παρέθεσα παραπάνω γιατί τονώνει την αυτοπεποίθηση.Όμως έχει σημασία να πούμε το θέμα της διαπραγμάτευσης γιατί μερικά ζητήματα πρέπει να είναι αδιαπραγμάτευτα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    zafeiri τι εννοεις οταν λες οτι το δευτερο τονωνει την αυτοπεποιθηση?? το θεμα της διαπραγματευσης πλεον ειναι η ιδια μου η ζωη και η ελευθερια..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by kalopisti View Post
    zafeiri τι εννοεις οταν λες οτι το δευτερο τονωνει την αυτοπεποιθηση?? το θεμα της διαπραγματευσης πλεον ειναι η ιδια μου η ζωη και η ελευθερια..
    η ίδια σου η ζωή???
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    ναι.. βρισκομαι υπο καθεστως ομηρειας πλεον

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by kalopisti View Post
    ναι.. βρισκομαι υπο καθεστως ομηρειας πλεον
    δεν βρήκες κάτι κοντά στο σπίτι σου? Με τι ασχολείσαι?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος και τεχνη!
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2010, 00:06
  2. Τεχνη...
    By carrie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 16-10-2008, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •