Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει

    Είμαι 23 χρονών και σπουδάζω. Βρίσκομαι στο 6ο έτος των σπουδών μου, κανονικά έπρεπε να έχω τελειώσει όμως χρωστάω ακόμη πολλά.Ενώ είχα κάνει ολόκληρο πλάνο για το πως θα διαβάζω μέσα στη χρονιά και τα μαθήματα που θα παρακολουθώ εντούτοις βρίσκομαι σε μία φάση άρνησης για τα πάντα.Δεν βγαίνω απ το σπίτι μου παρά μόνο για ψώνια ανάγκης δεν έχω όρεξη να φάω δεν μπορώ να κοιμηθώ δεν έχω όρεξη ούτε μπάνιο να κάνω(εγώ που σχεδόν κάθε μέρα έκανα μπάνιο)δεν πηγαίνω στην σχολή δεν διαβάζω γενικά δεν κάνω τίποτα...αρνούμαι να μιλήσω στις παρέες μου, στους δικούς μου λέω συνέχεια ψέματα..ότι διαβάζω,βγαίνω με παρέες κτλ
    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θέλω να κάνω τίποτα κ τον λόγο που είμαι σ αυτήν την κατάσταση.
    Πριν λίγο χρονικό διάστημα περίπου ένα χρόνο έφυγε το αγόρι μου για σπουδές στο εξωτερικό και αποφασίσαμε να συνεχίσουμε έτσι ενώ το αντιμετώπιζα ψύχραιμα και δεν είχα κανένα πρόβλημα, από το καλοκαίρι που έφυγε βρίσκομαι σ αυτήν την άθλια κατάσταση.Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι κάνω και χρήση μαριχουάνας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Καλως ήρθες!
    Δεν είμαι ειδικός για να σου πω "έχεις εκείνο ή το άλλο"..
    Κι εγώ όταν ήμουν φοιτήτρια είχα περάσει μια φάση κλεισούρας. Ε και συνήθως οι ακεφιές μας πυροδοτούνται από κάτι που μας συμβαίνει στην καθημερινότητα, όπως το ότι έχεις σχέση από απόσταση. Μπορεί αυτό σε στρεσάρει και ξέρεις να σου βγάζει μια μελαγχολία.
    Δεν πειράζει. Δεν είναι πάντα κακός ο πόνος και η θλίψη.
    Όσο για την μαριχουάνα, δε θέλω να το παίξω μαμά αλλά ξέρεις ότι ειδικά στα ψυχολογικά δεν κάνει καθόλου καλό.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    eisai 23 και εισαι στο 6 ετος και παραπονιεσαι ?
    σιγα χρωστας μαθηματα , θα τα περασεις , μην τρελενεσαι για αυτα .....
    Το ζητημα ξεκιναει απ 'τα προσωπικα, αμα αυτα δεν πανε καλα , οπως ειπες δε εχεις ορεξη να πας ουτε μεχρι τη σχολη...
    -Θα τα ξερεις τωρα τι να στα πω κι εγω ,,, για τη μαριχουανα καθε μερα ανακοινωνεται και μια ερευνα χαλια μαυρα ,,,
    ευθυνεται για το 40% των χυχωσεων, και δεν θυμαμαι για ενα μεγαλο ποσοστο καταθλιψης , καθως και για σωρια αλλλων ψυχοσωματικων προβληματων ,,,
    ,,και βεβαιως κι ενας αποχωρισμος και η μοναξια δεν βοηθουν
    τα πραγματα γινονται τρισ χειροτερα ...
    Παρε αποφασεις

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Προσπαθώ να πάρω αποφάσεις αλλά μονίμως τις αναβάλλω...έχω σιχαθεί αυτή την κατάσταση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    δεν την εχεις σιχαθει αρκετα ωστε να σταματησεις την αναβλητικοτητα ομως ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πόσο καιρό κάνεις χρήση μαριχουάνας?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    peripou 4 xronia

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    peripou 4 xronia
    μεγάλο διάστημα. Το καλύτερο θα ήταν να το κόψεις αμέσως ή έστω να προσπαθήσεις γιατί μετά από τόσα χρόνια χρήση λογικά είσαι εξαρτημένη. Τα συμπτώματα που έχεις είναι φυσιολογικά μετά τον αποχωρισμό με τον καλό σου, δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό. Μπορείς να αφιερώσεις χρόνο στους φίλους σου και σύντομα θα επανέλθεις. Πάντως σου εφιστώ την προσοχή σχετικά με την μαριχουάνα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Η αλήθεια είναι πως δεν νοιώθω άνετα με τις παρέες και απομονώνομαι...δεν θέλω κανέναν δίπλα μ διότι όλη την ώρα μιλάω για την σχέση μ κ δεν μ αρέσει αυτό.Όσο αφορά την μαριχουάνα δεν θέλω να την κόψω...μ αρέσει πολύ και με βοηθάει επίσης...το μόνο που δεν μ αρέσει είναι ότι πρέπει να κρύβομαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    Η αλήθεια είναι πως δεν νοιώθω άνετα με τις παρέες και απομονώνομαι...δεν θέλω κανέναν δίπλα μ διότι όλη την ώρα μιλάω για την σχέση μ κ δεν μ αρέσει αυτό.Όσο αφορά την μαριχουάνα δεν θέλω να την κόψω...μ αρέσει πολύ και με βοηθάει επίσης...το μόνο που δεν μ αρέσει είναι ότι πρέπει να κρύβομαι.
    για τι ποσοτητα μαριχουανας , μιλαμε?
    πως σου φαινεται η ιδεα της ασκησης? σε απωθει?
    πως ειναι η επικοινωνια σας με τον φιλο σου απο τοτε που εφυγε? θα λειψει πολυ καιρο?
    Last edited by Remedy; 06-11-2011 at 15:37.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    H αλήθεια είναι ότι η ποσότητα που καταναλώνω είναι αρκετά μεγάλη...μπορεί και πάνω από 10 τσιγάρα ημερησίως.Η σχέση μου με τον φίλο μου είναι καλή αλλά τον τελευταίο καιρό του κρύβω πολλά πράγματα και αυτό δεν μ αρέσει γιατί η στάση μου με κάνει και απομακρύνομαι απ αυτόν και νιώθω τύψεις...πολλές όμως.Θα λείψει για αρκετό καιρό κ μου ζήτησε μόλις τελειώσω να πάω μαζί του...όμως ενώ θέλω πάρα πολύ....φοβάμαι επίσης πάρα πολύ

  12. #12
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    H αλήθεια είναι ότι η ποσότητα που καταναλώνω είναι αρκετά μεγάλη...μπορεί και πάνω από 10 τσιγάρα ημερησίως.Η σχέση μου με τον φίλο μου είναι καλή αλλά τον τελευταίο καιρό του κρύβω πολλά πράγματα και αυτό δεν μ αρέσει γιατί η στάση μου με κάνει και απομακρύνομαι απ αυτόν και νιώθω τύψεις...πολλές όμως.Θα λείψει για αρκετό καιρό κ μου ζήτησε μόλις τελειώσω να πάω μαζί του...όμως ενώ θέλω πάρα πολύ....φοβάμαι επίσης πάρα πολύ
    ...έχεις σκεφτεί ποτέ πως η χάλια ψυχολογική σου κατάσταση μπορεί να οφείλεται στη χρήση?
    Όπως κάθε ψυχότροπο, ακόμη και με το αλκοολ, μπορεί να νιώθεις καλά εκείνη τη στιγμή, αλλά στο "ξενέρωμα" το χάλι διπλασιάζεται.
    Κάνε μια έρευνα στο νετ για το τι επιπτώσεις έχει στην ψυχολογία σου και πάρε σχετικές αποφάσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by maria_gja View Post
    H αλήθεια είναι ότι η ποσότητα που καταναλώνω είναι αρκετά μεγάλη...μπορεί και πάνω από 10 τσιγάρα ημερησίως.Η σχέση μου με τον φίλο μου είναι καλή αλλά τον τελευταίο καιρό του κρύβω πολλά πράγματα και αυτό δεν μ αρέσει γιατί η στάση μου με κάνει και απομακρύνομαι απ αυτόν και νιώθω τύψεις...πολλές όμως.Θα λείψει για αρκετό καιρό κ μου ζήτησε μόλις τελειώσω να πάω μαζί του...όμως ενώ θέλω πάρα πολύ....φοβάμαι επίσης πάρα πολύ
    τι ακριβως φοβασαι?
    οπως ξερεις ηδη φανταζομαι, η ποσοτητα των τσιγαρων ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.
    δεν θελω να σου κανω τον κηδεμονα οπως ειπωθηκε και απο αλλον, αλλα λες οτι σπουδαζεις.
    το ξερεις οτι τετοια ποσοτητα μπορει να σου προκαλεσει μονιμη εγκεφαλικη βλαβη?
    πως θα προχωρησεις στις σπουδες και σε εργασια (υποθετω) αργοτερα, με τετοια υγεια?
    για να μην σου πω για τις επιπτωσεις στον ψυχισμο, που μπορει να φτασουν στην ψυχωση.
    αναρωτηθηκες αν η καταθλιψη που νοιωθεις οφειλεται στις ουσιες?
    νομιζω οτι πρεπει να κανεις προτεραιοτητα την απεξαρτηση σου για να προχωρησεις στα υπολοιπα που θελεις.
    αν επιμεινεις στην δηλωση σου οτι δεν θελεις να το κοψεις γιατι σουα ρεσει, σκεψου σοβαρα οτι ισως χρειαστει να παραιτηθεις απο καποια αλλα σχεδια σου τοτε, οπως η ολοκληρωση των σπουδων...

  14. #14
    κοπελια δεν κρυβεσαι νομιζεις οτικρυβεσαι..και νομιζεις οι νιωθεις καλα!αν θες πολεμησε το..μονη σου !δεν σε βοηθαει καθολου απλαειναι ενα στηριγμα μη φοβασαι να στηριχθεις σε σενα!
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ακριβως φοβασαι?
    οπως ξερεις ηδη φανταζομαι, η ποσοτητα των τσιγαρων ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.
    δεν θελω να σου κανω τον κηδεμονα οπως ειπωθηκε και απο αλλον, αλλα λες οτι σπουδαζεις.
    το ξερεις οτι τετοια ποσοτητα μπορει να σου προκαλεσει μονιμη εγκεφαλικη βλαβη?
    πως θα προχωρησεις στις σπουδες και σε εργασια (υποθετω) αργοτερα, με τετοια υγεια?
    για να μην σου πω για τις επιπτωσεις στον ψυχισμο, που μπορει να φτασουν στην ψυχωση.
    αναρωτηθηκες αν η καταθλιψη που νοιωθεις οφειλεται στις ουσιες?
    νομιζω οτι πρεπει να κανεις προτεραιοτητα την απεξαρτηση σου για να προχωρησεις στα υπολοιπα που θελεις.
    αν επιμεινεις στην δηλωση σου οτι δεν θελεις να το κοψεις γιατι σουα ρεσει, σκεψου σοβαρα οτι ισως χρειαστει να παραιτηθεις απο καποια αλλα σχεδια σου τοτε, οπως η ολοκληρωση των σπουδων...
    Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο γι αυτό που αναφέρεις για τις σπουδές μου...ήδη τις έχω παρατήσει πάρα πολύ...κ πραγματικά έχω διαβάσει πάρα πολλά για την μαριχουάνα και τις συνέπειες της με την πάροδο του χρόνου όμως νιώθω την ανάγκη της για να ηρεμήσω...τολμώ να πω πως είμαι εθισμένη και αυτό δεν μ αρέσει καθόλου αλλά δεν μ αρέσει κ το γεγονός πως χωρίς αυτή δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια.Με ξενερώνει που όταν κάνω χρήση είμαι ή μάλλον νιώθω καλά κ ήρεμη κ δραστηριοποιούμαι ενώ χωρίς αυτή "μιζεριάζω"...Δεν ξέρω νιώθω κάπως μπερδεμένη για το θέμα μαριχουάνα.
    Τώρα αυτό που με φοβίζει για το αν θα ακολουθήσω τ αγόρι μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν είναι 100% δικιά μ απόφαση να αποχωρήσω απ Ελλάδα,η οικογένεια μ(που ξέρω ότι δεν θα εγκρίνει μία τέτοια απόφαση...τρέμω και να το συζητήσω μαζί τους) κ φυσικά η σκέψη που με τρομοκρατεί είναι τι θα γίνει αν χωρίσουμε κ είμαι ήδη έξω μαζί του

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 02:46
  3. Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει
    By kit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 10-04-2011, 15:27
  4. Τι μου συμβαίνει?
    By missing_mile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 05-06-2010, 00:26
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •