Ειναι οντως ιδεοληψια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    4

    Ειναι οντως ιδεοληψια?

    Καλησπερα

    Αντιμετωπιζω το εξης - Απο μικρος, ειχα μια εμονη, οτι πχ μπορει να προκαλεσω κακο σε αλλους με διαφορους τροπους -- Η αρχη εγινε νομιζω οταν πολυ μικρος, ειχε γινει ενα αεροπορικο δυστηχημα και πιστεψα οτι ισως εγω ευθυνομαι καθοτι την ιδια μερα νωριτερα περασε ενα αεροπλανο σχετικα χαμηλα και το κοιταξα -

    Πλεον, μερικες φορες μου κολλαει η ιδεα πχ οτι με το να σκεφτω οτι πχ μπορει καποιο αγαπημενο μου προσωπο μπορει να χτυπησει, ή να παθει κατι κακο, αυτο απο μονο του ειναι αρκετο για να το προκαλεσω να γινει δηλαδη το γεγονος οτι το σκεφτομαι κατα καποιο τροπο μπορει να δημιουργησει τις προυποθεσεις για να πραγματωθει κατι τετοιο (ενα μιγμα ισως μεταφυσικης,φαινομενου πεταλουδας και παραλογου), αν και ποτε δεν εχει γινει κατι τετοιο - Αυτο, με τη λογικη το αντιμετωπιζω οτι ειναι πολυ λογικο να νοιαζομαι για τα αγαπημενα μου προσωπα και κατι τετοιο(το να παθουν κακο απο αυτο δλδ) δεν μπορει να ισχυει , αφενος διοτι αν υπαρχει ενας τετοιος "μηχανισμος" τοτε αυτο και θα ειχε καταγραφει στο παρελθον/ιστορικα - Φανταστειτε δλδ τον Β παγκοσμιο -- ποσα εκατομμυρια δεν θελαν τον Χιτλερ νεκρο ? και ομως, αυτο για να γινει επρεπε να υπαρξει συγκεκριμενη πραξη και οχι μονο η βουληση καποιου και κατα δευτερον αυτη ειναι και η εννοια του υλικου κοσμου που ζουμε και κατα καποιο τροπο, αυτη ειναι η πεμπτουσια της ελευθεριας βουλησης που εχουμε σαν ελογα οντα δλδ μπορει να μπει οτιδηποτε στο κεφαλι μας, αλλα αν τελικα τα επιλεξεις να το κανεις ή οχι περναει πρωτα απο το σταδιο οτι πρεπει να το σκεφτεις και να το φιλταρεις.. Επομενως με τη λογικη μου, απλα το να σκεφτεις κατι δεν μπορει σε καμια περιπτωση να συνδεθει με ενα πρακτικο αποτελεσμα αν δεν υπαχρει η αμεση πραξη απο μερους μας.


    Σε καποια αλλη φαση της ζωης μου, οταν αρχισα να αναρωτιεμαι και να εχω θεολογικα ερωτηματα, επιασα τον ευατο μου να σχηματιζει αισχρες και αποτροπαιες εικονες και σεξουαλικου περιεχομενου σχετικες με τα θεια , τις οποιες πραφανως και αποστρεφομαι μετα βδελυγμιας, αλλα....

    Ξερω οτι ολα τα παραπανω εμπιπτουν ισως σε μια μορφης ιδεοληψια, αν και απο την αλλη σκεφτομαι, οτι ειναι πολυ λογικο ως νοημον ον, το μυαλο μου να κανει διαφορα σχεδια, σχηματα, εικονες που στην τελικη ο καθε ανθρωπος μπορει να κανει και αναλογα με τα βιωματα του, τη παιδεια του κλπ κλπ να αποδεχεται ή να αποριπτει κλπ

    Γνωμες ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου, και μένα σαν ιδεοληψία μου φαίνεται αυτό αλλά θα συμφωνήσω με το τελευταίο κομμάτι του κειμένου σου, κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να σχηματίσει με το μυαλό του διάφορα, οπότε δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Γεια σου, και μένα σαν ιδεοληψία μου φαίνεται αυτό αλλά θα συμφωνήσω με το τελευταίο κομμάτι του κειμένου σου, κάθε νοήμων άνθρωπος μπορεί να σχηματίσει με το μυαλό του διάφορα, οπότε δεν χρειάζεται ν' ανησυχείς.
    ...είσαι γιατρός τζίπσι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    εγω παντως θα ανησυχουσα αν εκανα τετοιες σκεψεις θα πηγαινα σε εναν ψυχοθεραπευτη να το συζητησω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...είσαι γιατρός τζίπσι?
    γιατί? σου φαίνεται ότι έβγαλα διάγνωση? Γιατί πάλι ασχολείσαι μαζί μου? Έχεις κάποιο προβληματάκι μήπως?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    γιατί? σου φαίνεται ότι έβγαλα διάγνωση? Γιατί πάλι ασχολείσαι μαζί μου? Έχεις κάποιο προβληματάκι μήπως?
    ...ειπες πως σου ΦΑΙΝΕΤΑΙ ιδεοληψια. Αν δεν είναι διάγνωση τι είναι?

    πι ες: οσο για το προβληματακι θα σου πω τι εχω....σε εχω ρωτησει εκατο φορες τι εννοουσες με το παρακατω μνμ και δεν μου απαντησες ποτε...

    Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει. Το σάιτ όμως απ' ότι βλέπω έχει κατηγορηθεί για σωρεία παράνομων πράξεων, κάτι το οποίο είχα πάρει επιπόλαια και κακώς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ειπες πως σου ΦΑΙΝΕΤΑΙ ιδεοληψια. Αν δεν είναι διάγνωση τι είναι?

    πι ες: οσο για το προβληματακι θα σου πω τι εχω....σε εχω ρωτησει εκατο φορες τι εννοουσες με το παρακατω μνμ και δεν μου απαντησες ποτε...

    Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει. Το σάιτ όμως απ' ότι βλέπω έχει κατηγορηθεί για σωρεία παράνομων πράξεων, κάτι το οποίο είχα πάρει επιπόλαια και κακώς.
    Φυσικά και δεν είναι διάγνωση η φράση "μου φαίνεται" όσο γι' αυτό που είπα για το σάιτ το εξήγησα στον ίδιο τον διαχειριστή και το ναπω κάτι σε σένα περιττεύει. Αλλωστε τι σε νοιάζει?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Υπήρχαν εποχές που δεν τις είχες? Περίοδοι δλδ καθαρές από τέτοιες εμμονικές σκέψεις?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Φυσικά και δεν είναι διάγνωση η φράση "μου φαίνεται" όσο γι' αυτό που είπα για το σάιτ το εξήγησα στον ίδιο τον διαχειριστή και το ναπω κάτι σε σένα περιττεύει. Αλλωστε τι σε νοιάζει?
    ...με νοιαζει όταν αφορά ένα χώρο που ειμαι ενεργο μέλος και κάποιος τον διαβάλλει τόσο εύκολα χωρίς να δίνει καμια δημόσια εξήγηση.
    Με προσβάλει σαν μέλος και γι αυτό ζήτησα εξηγήσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...με νοιαζει όταν αφορά ένα χώρο που ειμαι ενεργο μέλος και κάποιος τον διαβάλλει τόσο εύκολα χωρίς να δίνει καμια δημόσια εξήγηση.
    Με προσβάλει σαν μέλος και γι αυτό ζήτησα εξηγήσεις.
    έλα καλέ που προσβλήθηκες κιόλας. Πάνως μείνε ήσυχη έχω εξηγήσει στον Νίκο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    έλα καλέ που προσβλήθηκες κιόλας. Πάνως μείνε ήσυχη έχω εξηγήσει στον Νίκο.
    ..κοιτα, δεν μένω ήσυχη γιατι πολύ απλά δεν εχεις δώσει απάντηση σε αυτό.
    Φυσικά και δεν την περίμενα.
    Απλά αν είχες τα κότσια θα ζήταγες ένα συγνώμη που έγραψες τις παπαριές σου και μετά έκανες την κότα.
    Δεν με νοιαζει τι είπες στο Νίκο, με νοιάζει τι είπες δημόσια και μέχρι να μου απαντήσεις γιατι το έγραψες θα το ρωτάω συνέχεια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..κοιτα, δεν μένω ήσυχη γιατι πολύ απλά δεν εχεις δώσει απάντηση σε αυτό.
    Φυσικά και δεν την περίμενα.
    Απλά αν είχες τα κότσια θα ζήταγες ένα συγνώμη που έγραψες τις παπαριές σου και μετά έκανες την κότα.
    Δεν με νοιαζει τι είπες στο Νίκο, με νοιάζει τι είπες δημόσια και μέχρι να μου απαντήσεις γιατι το έγραψες θα το ρωτάω συνέχεια...
    δεν σε κόφτει προσωπικά γι' αυτό κάνε τουμπεκί ψιλοκομμένο....
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Υπάρχουν αρκετές κότες για διαφορετικά θέματα η καθεμιά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    δεν σε κόφτει προσωπικά γι' αυτό κάνε τουμπεκί ψιλοκομμένο....
    ...χμ μαλλον μπερδευεσαι με τον εαυτο σου.
    Εσυ εκανες την κοτα και εξαφανιστηκες. Εγω ότι λέω το υποστηρίζω και φυσικα με κοφτει προσωπικα οταν καποιος λεει πως αυτος ο χώρος εχει κατηγορηθει για σωρεια παρανομων πραξεων. Συμμετέχω εδώ και θέλω να ξέρω τι γίνεται.

  15. #15
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Υπάρχουν αρκετές κότες για διαφορετικά θέματα η καθεμιά.
    λολλλλλ.....:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μπορείς όντως να καταγγείλεις ψυχίατρο για αντιδεοντολογική συμπεριφορά;
    By christine.s in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 18
    Last Post: 14-02-2016, 22:01
  2. Δεν ξέρω αν έχω όντως νευρική ανορεξία..
    By Julia in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 28-05-2010, 01:20
  3. ιδεοληψια
    By MARIMARIANNA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2009, 17:01
  4. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 11:59
  5. Ιδεοληψια
    By mixalakis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •