χρονιο ανχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12

    χρονιο ανχος

    Καλησπερα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου εχω ανχος
    ..τωρα ειμαι 28 ..σε γενικες γραμες πιστευω πως οι ψυχολογοι δεν μπρουν να βοηθησουν ριζικα στο να βρεθει λυση σε ζητηματα που μας αφορουν ...(δεν ειμαι επικριτικος απλα εχω αυτην την αποψη) ..σε γενικες γραμμες με εχει κουρασει ολη αυτη η αγχωδης κατασταση που ''ζω'' και απλα θα ηθελα κατα καποιο τροπο να ''βελτιωσω'' την ποιοτητα της ζωης μου ..σε γενικες γραμμες ολοι στην οικογενια μου ειναι ολοι αχγωδεις και πιστευω πως ενας παραγωντας ειναι αυτος που εχω ''εξελιγχθει'' σε ανχωδη προσωπικοτητα ..σχετικα με την καθημερινοτητα μου εχω 24 ωρες ανχος ..συνθως προσπαθω να το καταπολεμω με αθλητισμο κλπ κλπ ..μπορω να πω οτι μου μου εχει κοστισει και ειναι καθοριστικος παραγοντας σε πολες απο τις αποτυχιες μου ειτε σε σπουδες , ειτε σε διαπροσοπικες σχεσεις και αναγνωριζω οτι υπαρχει απλα ..εχω την ''βουληση'' και θελω να το ''παλευω'' απο μονος μου γιατι πιστευω πως ειναι ''καλο'' κατα την γνωμη μου να κανω αυτο ..θεωρω πως αν τελικα δεν καταφυγω σε ψυχολο δεν θα ''παιθανω'' κι ολας οστοσο ....εχω την περιεργεια να δοκιμασω κατι διαφορετικο ..για να δω αν τελικα μπορει να βοηθησει λιγο περισσοτερο ..ειμαι απο Χαλκιδα ..γνωριζει κανενας κανεναν ειδικο που εχει επισκεφτει και μπορει να με βοηθησει? ...ποσες συνδριες θα χρειαζομουν?(χονδρικα) ..ποσο περιπου θα μου κοστιζε μια τετοια διαδικασια? ...υποπτευομαι πως πακετο με το ανχος εχω και χαμηλη αυτεκτιμιση ..επισης δεν θα δεχομουν σε καμια περιπτωση ψυχοφαρμακα ..επισης σκεφτομουν να πηγαινα καλυτερα κιφησια γιατι δεν θα ηθελα να με δει καποιος τριτος να επισκεπτομαι καποιον ψυχολογο ..τι προτεινεται οτι πρεπει να κανω; ..καταφευγω σε εσας μονο και μονο για να μην ψαχνω αδικα σαν εξτρα πληροφοριση ..ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κανείς δεν μπορεί να σου πει χοντρικά πόσες συνεδρίες θα χρειαστείς. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός με διαφορετικές ανάγκες. Θα πας στον ειδικό και θα δεις, βλέποντας και κάνοντας. Σε καταλαβαίνω γιατί και γω προέρχομαι από αγχώδη οικογένεια και η αλληλεπίδραση είναι πραγματικά δηλητηριώδης...Αν μένεις και Αθήνα...τότε βράστα....Πάντως καλά κάνεις και γυμνάζεσαι γιατί μεταξύ των άλλων το άγχος επιβαρύνει και την καρδιά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    Ποσο πανε οι συνεδριες στο περιπου ; ..επισης στην Χαλκιδα δεν εχω ιδεα που να απ'ευθυνω(να παω τυχαια);

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by panatha View Post
    Ποσο πανε οι συνεδριες στο περιπου ; ..επισης στην Χαλκιδα δεν εχω ιδεα που να απ'ευθυνω(να παω τυχαια);
    Ξεκινάνε από 50-60 ευρώ οι πιο οικονομικές και ανεβαίνουν αναλόγως σε ποιον θα πας. Αν είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο για παράδειγμα μπορεί να παίρνει και 80-100 ευρώ.



    Για Χαλκίδα δεν ξέρω να σου πω. Ψάξε στο ίντερνετ ή ρώτα κανέναν γνωστό. Για μένα δεν είναι απαραίτητο να πας συστημένος, αν είναι καλός επιστήμονας και σέβεται το λειτούργημα του θα προσπαθήσει να σε βοηθήσει έτσι κι αλλιώς, δεν χρειάζεται να είσαι γνωστός του.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    εχθες πηγες γηπεδο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ξεκινάνε από 50-60 ευρώ οι πιο οικονομικές και ανεβαίνουν αναλόγως σε ποιον θα πας. Αν είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο για παράδειγμα μπορεί να παίρνει και 80-100 ευρώ.



    Για Χαλκίδα δεν ξέρω να σου πω. Ψάξε στο ίντερνετ ή ρώτα κανέναν γνωστό. Για μένα δεν είναι απαραίτητο να πας συστημένος, αν είναι καλός επιστήμονας και σέβεται το λειτούργημα του θα προσπαθήσει να σε βοηθήσει έτσι κι αλλιώς, δεν χρειάζεται να είσαι γνωστός του.
    ..ok ..θα το ψαξω το θεμα ...κυριως εχω ψηθει γιατι πχ για να κανω κατι πχ ειδικα αυτη την περιοδο ειναι κατι σαν ορειβασια! ..Λαμια βολο με καρο που λενε ..προσπαθω αρκετα αλλα θελω ποιο αμεσα αποτελσματα ..σε επιλογες μου πχ να εχω εναν ποιο συντομο δρομο ..χωρις πολυ πολυ σκεψη ..το οικονομικο ειναι σημαντικο θα ψαξω καποιον οικονομικο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    Σαββατο ειχαμε αγωνα ....μπαλα παιζω εκει να δεις ανχος αμα παιζω παγκοοοο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by panatha View Post
    Σαββατο ειχαμε αγωνα ....μπαλα παιζω εκει να δεις ανχος αμα παιζω παγκοοοο
    ο αθλητισμός είναι για να μας ηρεμεί ρε συ, όχι για να μας αγχώνει. Επαγγελματικά παίζεις?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    ...οχι σε β τοπικο ...εχω συμβολαιο ..απλα θελω να παιζω καθε Σαββατο και να σκοραρω ..γενικα με τις προπονησεις ειμαι χαλαρος ...η ποιο χαλαρωτικη προπονιση ειναι η κολυμβιση ...εχω δοκιμασει σχεδο τα παντα ....εκει σιγουρα παιζουν ρολο και οι αναπνοες ..μολις βγαινω απο την πισινα δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Η κολύμβηση νομίζω είναι πιο κουραστική γιατί απαιτεί διπλή προσπάθεια μέσα στο νερό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    σχεση εχεις ?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    Ειχα μεχρι πριν απο κανενα μηνα ..δεν με απασχολει ομως τοσο πολυ αυτο ...κυριως με ''πανικοβαλει'' για το οτι οταν καταβαλομαι απο ανχος τα ανατανακλαστικα μου πχ στην δουλεια η και οπουδηποτε ειναι αργα και δεν παιρνω σωστες αποφασεις κλπ κλπ ολα τα κανω βιαστικα ..νταξ' ψυχαναλιση δεν σκποπευω να κανω απο εδω σας ευχαριστω ..θα περιμενω κανενα μηνα ακομα να δω τι θα γινει και βλεπουμε στο μεταξυ θα προσπαθησω να βρω καποιον ''ειδικο'' που να μπορω να ''εμπιστευτω κλπ κλπ ..αν γνωριζει κανενας καποιον μου ποσταρει εδω και το βλεπω ..ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

  13. #13
    Να επισκεφθείς καποιο ψυχολογο. Θα πρεπει να ψάξεις μέχρι να βρεις τον καταλληλο για σενα. Απ όσα λες χρειάζεσαι τη βοήθεια, την καθοδήγηση ειδικού στο να το αντιμετωπίσεις. Έχεις κάνει το πρωτο βήμα, δλδ έχεις συνειδητοποιήσει το πρόβλημα και την ανάγκη να το ξεπεράσεις με τη βοήθεια ειδικού. Με τον ειδικό θα ανακαλύψεις τις αιτίες, τα αισθηματα που σου δημιουργουν, το πως επηρέασαν και πως επηρεαζουν τη σκέψη και κατ επεκταση τη συμπεριφορά σου και θα σου προτεινει μεθόδους για την αντιμετωπιση του. Προτίμησε ειδικό που η μέθοδος του θα έχει δομή, με βαση τη σειρα που σου παραθέτω και όχι να ναι μέθοδος τυπου συνεχής αναφορά σε σκόρπια περιστατικά από τη ζωή σου και συμπερασματα ή συμβουλες που προκύπτουν απ αυτά. Η μέθοδος με δομή μένει, σαν εργαλείο τρόπου σκέψης, απ εκεί και πέρα θα πρεπει να την κάνεις πράξη, κι αυτο θα ναι το δυσκολο κομμάτι που θα πρεπει να βαλεις κάτω θέληση. Μαζί του θα κρίνεις κι αν χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή για υποβοήθηση στην εφαρμογή.
    γιάννης

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    12
    Γιαννη ολα οσα μου γραφεις τα κατανοω αλλα μου ακουγονται καπως περιπλοκα (δεν σε κατακρινω απλα ο μοναδικος γιατρος που εχω παει μεχρι στιγμης ειναι ο παθολογος , ..αντε και κανενας οδοντιατρος για κανενα σφραγισμα) ..δεν εχω ιδεα πως θα ψαξω για ψυχολογο και ειδικα με την μεθοδο που περιγραφεις ..πληροφοριακα εχω κοψει τον καφε δυο ημερες και εχω δει διαφορα ...παντως τον χειμωνα ειδικα αυτη την περιοδο πριν τις γιορτες εχει εξαρση(και περισυ τα ιδια) ..δεν μπορω να καταλαβω γιατι ..ολο το καλοκαιρι ειμουν οκ (απλα ανχωνομουν)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Mήπως λόγω πίεσης στη δουλειά?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By efifou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2011, 14:50
  2. υπεραναλυση-ανχος
    By lizbet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-01-2011, 02:15
  3. S.O.S-Χρόνιο πρόβλημα και ανεξήγητη αυτοκαταστροφή!
    By lordofstars in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2010, 10:33
  4. κοινωνικο ανχος
    By xmark in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-07-2010, 20:23
  5. Ενα περιεργο χρονιο προβλημα
    By ninblack in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2008, 11:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •