φοβάμαι να μη πέσω σε κατάθλιψη πάλι.. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 89 of 89
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    ξέρω οτι φταίω, δεν είχα το κουράγιο για να ξεπεράσω κάποια πράγματα, από κακοποίηση από πολλά.
    τέσπα μπορείς να με ενημερώσεις για αυτό το κέντρο;

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    δεν ξερω παρα πολλες λεπτομεριες γιατι εγω παω στην ψυχιατρο του ικα αλλα παλιοτερα που το ειχα ψαξει ειχα παρει τηλ στο 197 που ειναι μια γραμμη αμεσης βοηθειας για ψυχολογικα προβληματα και ειχα ρωτησει το τηλεφωνο του κοντινοτερου ως προς την περιοχη μου κεντρου ψυχικης υγιεινης και μου εδωσαν το τηλ.γενικα δεν ξερω λεπτομεριες(γιατι τελικα επελεξα το ικα) απλα ξερω οτι σιγουρα δεχονται ανασφαλιστους και νομιζω οτι πληρωνεις 3 ευρω τη φορα και οι επισκεψεις ειναι συνηθως σε εβδομαδιαια βαση.βρες το τηλ του πιο κοντινου σου κψυ και θα σου πουν εκεινοι λεπτομεριες!
    σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    πέρυσι νοέμβριο, φέτος ιούλιο.σε ένα πόλεμο συνέχεια.μερικές φορές νιώθω πως δεν έχω άλλα αποθέματα.

  4. #79
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by siga_siga
    το όνομα του τοπικ είναι ---> φοβάμαι να μη πέσω σε κατάθλιψη πάλι..
    δεν ξέρω όμως πλέον αν το φοβαμαι. ή εχω μείνει σε απραξία τεμπελιά. δεν με νοιαζει αν θα ξανακυλήσω.
    δεν αντέχω άλλο να κλαίω τα βράδυα, να φταίω για όλα όσα γίνονται! παίρνω τα χάπια μου και αισθάνομαι καλά. Δεν ξέρω αν θέλω να συνεχίσω να τα παίρνω, είμαι 100% υπαίτια για οτιδήποτε συμβαίνει. Έχουνε αρχίσει να έρχονται σκέψεις αυτοκτονίας μετά από δύο χρόνια που είχανε σταματήσει. Δεν κάνω κάποια κίνηση γιατί θα τρέχουνε άλλοι μετά. Έξοδα, ντροπή για τους γνωστούς. Μακάρι να υπήρχε κάτι και να εξαφανιστώ.
    Δεν ξέρω γιατί γραφω απόψε. Ίσως επειδή μου έλειψε να τα λέω κάπου. Κάπου που θα με νιώσει εστω και ένας.
    Είμαι μόνη.Θελω να με νιώσει κάποιος, Να μην μου ρίξει φταίξιμο. Είμαι άνθρωπος και εγώ. Ξέρω οτι δεν αξίζω σεβασμό επειδή σκέφτομαι έτσι. Είμαι μπερδεμένη μέσα μου- συγχισμένη, Τα χαπια μου τελειώσανε απόψε. Δεν έχω την οικονομική ευχέρια για την αγορά άλλων. Και το ίδιο θα ισχύσει και για την ψυχίατρο. Δεν δουλεύω, Είμαι ανασφάλιστη. Δεν τα γράφω για να βρεθεί λύση, θέλω απλά να μιλήσω σε κάποιον. Σε έναν άνθρωπο που θα αφιερώσει λίγα λεπτά από τον χρόνο του για εμένα.
    συγγνώμη!

    Παρακαλω??
    τι διαβαζω εδω και ακομα δεν εχω πιει καφε??
    εισαι υπαιτια 100%???
    Μα ποιος εισαι καλη μου, ο Μπους???
    Πλην αυτου (και μερικων αλλων γνωστων) δεν υπαρχει ανθρωπος στο πλανητη που να ευθυνεται για κατι στο 100%!!!

    Φυσικα και ΔΕΝ θα φταις τοσο, και πιθανον να μην φταις ουτε στο ελαχιστο αλλα εδω δεν θα κατσουμε να βαλουμε το μετρο κατω.
    Φταις η οχι, ειναι μια αλλη ερωτηση, εδω η ερωτηση ειναι αν παρολα που σταματησες τα χαπια εχεις κουραγιο να μαζεψεις τον εαυτο σου.....


    Σηκω το πρωι που θα διαβασεις το μυνημα και στησου σε ενα καθρεπτη και κοιτα τον εαυτο σου επιμονα μεχρι να κουραστεις σωματικα (οχι ψυχικα) και ελα απαντησε μας....


    Ο δρομος για να υπερισχυσουν οι θετικες πλευρες σου ειναι διπλα σου αρκει να αλλαξεις γωνια που βλεπεις τα πραγματα.



  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by arktos
    πέρυσι νοέμβριο, φέτος ιούλιο.σε ένα πόλεμο συνέχεια.μερικές φορές νιώθω πως δεν έχω άλλα αποθέματα.
    γλυκιά μου, για να μας λες οτι εισαι σε ενα πολεμο συνεχεια έτσι θα ναι...όπως και οτι δεν εχεις άλλα αποθέματα. Ξέρω τί εννοεις, το πέρασα κ εγώ αυτο. Ομως ξέρεις κάτι? Δεν έχεις αποθέματα σήμερα, κουράστηκες, εξουθενώθηκες. Αυτο όμως δεν σημαινει οτι δεν θα χεις κουράγιο αύριο. Εισαι ανθρωπος και έχεις ΚΑΘΕ δικαιωμα και να κουραστεις κ να το παραδεχτεις κ να κάτσεις να ξεκουραστεις επιτέλους! Κανεις δεν ειναι ο σουπερ μαν, ουτε κ εσύ. Θα βρεις τη δύναμη να συνεχίσεις κ καλύτερα Παραδέξου πρώτα ομως οτι εισαι ανθρωπος κ έχεις δικαιωμα να μπερδευτεις κ να πάρεις τον χρόνο σου κ τη βοήθεια που χρειαζεσαι...

    Περιμενουμε να μας γράψεις οτι αισθανεσαι οτι θέλεις να εξωτερικεύσεις....

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    βουρκώνουν τα μάτια μου μετά σπό τόσο καιρό,δε θέλω να βγω έξω ούτε καν στο περίπτερο να πάω.δεν έχω όρεξη για φαγητό.σκέφτομαι πως η ζωή είναι μικρή κι εγώ την άφησα να κυλάει έτσι.έκανα πολλά λάθη.νιώθω πως κάτι με τραβάει όλο και πιο κάτω και δε με σώζει τίποτα.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Eκεί που τελειώνει το κουράγιο, αρχίζει ή ο θεός ή ο θάνατος. Λύσεις απελπισίας και τα δυο!

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    πάντως, για την τιμή των όπλων θα το πω, η ρουφιάνα η ζωή έχει και χαρές. αλήθεια.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    θα κάνει τον κύκλο της και πάλι η παλιο -κατάθλιψη.. υπομονή μαιρούλα

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ευχαριατώ παιδιά.έτσι μου έρχεται να πάρω μια μετάταξη και να δουλέψω σε ψυχιατρείο.κάτι στη γραμματεία δεν θα υπάρχει?Βαρέθηκα τα κωλονεοκλασσικά κτίρια και τον πολιτισμό μας (?)και τους συναδέλφους μους του ηλίθιους που δε γνωρίζουν τίποτα από ψυχικές ασθένειες.Πώς μου ήρθε τώρα αυτό?

  11. #86
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Δε γνωρίζουν από ψυχική ασθένεια αλλά όταν τους χτυπάει την πόρτα τότε καταλαβαίνουν πως η ψυχική ασθένεια δεν κοιτάει φύλο, κοινωνική τάξη και οικονομική κατάσταση. Και εμένα με αγχώνει πότε θα πιάσει κανένα καταθληπτικό ειδικά το χειμώνα....Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα......

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εμένα πάλι ο χειμώνας μ\'αρέσει πολύ περισσότερο από το καλοκαίρι.Και ψυχολογικά νιώθω καλύτερα το χειμώνα.Πράγμα περίεργο βέβαια αφού κανονικά η κατάθλιψη και τα ψυχολογικά το χειμώνα επιδεινώνονται όπως λένε.Τι να πω...Ανάποδη σε όλα είμαι.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by arktos
    και τους συναδέλφους μους του ηλίθιους που δε γνωρίζουν τίποτα από ψυχικές ασθένειες.
    Ποτέ δεν ξέρεις,μπορεί να αναγκαστούν κι αυτοί να μάθουν.Ή μπορεί και κάποιοι να ξέρουν ήδη αλλά να μην το λένε,να το κρύβουν.Πόσοι άνθρωποι έχουν ψυχικές ασθένειες και δεν το λένε στους γύρω τους...

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    πήγα στο γιατρό χθες.μου έδωσε και ταβορ για το άγχος.χθες κοιμόμουνα από τις 2 το βράδι μέχρι τις 7 το απόγευμα.ε, έτσι δε λέω την ξεχνάω τη κατάθλιψη.φοβάται λέει να μου ανεβάσει το αντικαταθληπτικό γιατί μπορεί να περάσω εύκολα σε μανία.θα μου πει σε μια βδομάδα.μου έδωσε και ένα μήνα αναρρωτική.και στις διακοπές λέει να πηγαίνω πρωί απόγευμα στη θάλασσα, αλλά να αποφεύγω τον ήλιο.μη ξεχάσω βατραχοπέδιλα και μάσκα δηλαδή.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •