οι γονεις μου απέναντί μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1

    οι γονεις μου απέναντί μου...

    είμαι 36 χρόνων και αντιμετωπίζω σοβαρότατο θέμα με την οικογένειά μου εξατίας της σχέσης μου.Οι λόγοι είναι δύο.Είναι 18 χρόνια μεγαλύτερός μου και επιπλέον από τον Ιανουάριο άνεργος.Το καλοκαίρι που η σχέση μας μετρούσε 3 μήνες ήρθε να με επισκεφτεί στον τόπο που κάνω διακοπές και τα αδέλφια μου με τα οποία είχα εξαιρετική σχέση με απείλησαν πως επειδή έχω σχέση με ένα άνθρωπο που δεν εγκρίνουν οι γονείς μου αν αυτό τους προκαλέσει θέμα υγείας στην ήδη βεβαρυμένη τους υγεία θα με κυνηγήσουν να με σκοτώσουν και θα με κάνουν να υποφέρω.Είναι και τα 2 μου αδέλφια πολύ μορφωμένα όπως και οι γονείς μου κι εγώ και ο απόφοιτος και άνεργος 53άρης είναι στα μάτια τους ό,τι χειρότερο μπορούσε να μου συμβεί.εδώ και 3 μήνες τα αδέλφια μου δεν μου μιλάνε καν,ούτε καλημέρα ο πατέρας μου τα εντελώς τυπικά και η μητέρα μου όταν προσπαθώ να της πω να με ακούσει φεύγει έτοιμη για ανακοπή.Είμαι να τρελαθώ.λατρεύω τους δικούς μου και έχω αφιερώσει όλη μου την ενέργεια και ζωή στο να τους έχω καλά.Δεν έφυγα ποτέ από το σπίτι δεν έκανα τίποτα παράλογο παρα μόνο ίσως πάντα σχέσεις με ανθρώπους που δεν τους άρεσαν και δεν ανταποκρινόταν στην κοινωνική μας θέση.ξαφνικά έγινα η κακιά,η ανώριμη,η χαζή που βγαίνω με τον άνεργο γέρο.Ο άνθρωπος αυτός είναι η λιακάδα μου,η ηρεμία μου,ο φίλος μου,η ανάτασή μου.Δεν έχει ούτε μια άσπρη τρίχα στην ψυχή του,ένας δραστήριος ολοζώντανος άντρας γεμάτος αγάπη και φροντίδα για μένα.τυχαίνει να υπάρχει μια οικονομική άνεση για την οποία οι γονείς μου πάλεψαν και είναι κι αυτό ένα θέμα πως ο άνθρωπος που συνδέομαι έχει αυτό το κίνητρο.Νιώθω πως θα μου στρίψει.Νιώθω ακρωτηριασμένη χωρίς την αποδοχή των δικών μου και δυστυχισμένη στην σκέψη να μείνω μακρία από αυτό που επιθυμεί η καρδιά μου.στα 36
    μου το ότι δεν έφυγα ποτέ από το σπίτι σπούδασα στην πόλη μου τους έχει κάνει να πιστεύουν πως είμαι μόνο κόρη και αδελφή και τίποτα άλλο.Τα αδέλφια μου με απαράμιλλη σκληρότητα δεν μιλάνε σε κανένα φίλο ή συγγενή που έχει επαφές μαζί μου με αποτέλεσμα όλοι να φοβούνται να με πλησιάσουν να μην μπλέξουν.Ζω τραγικά,αιχμάλωτη και σχεδόν πλέον φιλοξενούμενη μέσα στο δωμάτιό μου,ούτε καν στο σπίτι μου δεν έιμαι ευπρόσδεκτη χωρίς επιτυχία στην ανεύρεση εργασίας με φόβο και τρόμο να βγω απότο σπίτι μην τους προκαλέσω ή μην πέσω πάνω σε κάποιον δικό μου και με δει.Στην εποχή κρίσης το να βρει δουλειά ο άνθρωπός που συνδέομαι φαντάζει απίθανο αλλά έχω ελπίδα..
    να αφήσω αυτό που λαχτάρησε όσο τίποτα η καρδιά μου ή να επιμείνω με το ρίσκο να κάνω κακό στην υγεία των δικών μου κάτι που θα με στείλει στο ψυχιατρείο...Σας παρακαλώ αν έχετε παρόμοια εμπειρία ή γνώση για το τι πρέπει να κάνω βοηθείστε με....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    119
    Aδελφη ψυχη(και θα καταλαβεις γιατι το λεω αυτο) καλησπερα.Διαβαζοντας αυτα που γραφεις ειναι σαν να ακουω τον εαυτο μου να διαμαρτυρεται για τη δικη του "τυραννια".
    Οι γονεις μου εχουν ακριβως την ιδια σταση απενραντι στον ανθρωπο με τον οποιο εχω σχεση.Και ο συντροφος μου ειναι μεγαλυτερος κατα μια περιπου δεκαετια απο εμενα και δυστυχως αντιμετωπιζει εξισου προβληματα οντας ανεργος το τελευταιο διαστημα.Επειδη οι γονεις μου εχουν καποια οικονομικη κατασταση καλη ,που βεβαια προηλθε απο την εργασια τους ,ακουω το συνηθες ... Δηλαδη εχεις μπλεξει με εναν ανεργο προικοθηρα που βρισκεται μαζι σου για να τον ταιζεις... Βλεπεις μερικοι ανθρωποι δεν εννοουν να καταλαβουν πως κανεις μπορει να διατηρει την αξιοπρεπεια του ακομη κι αν ειναι ανεργος.Δε σου κρυβω οτι η σταση τους αυτη εχει δημιουργησει κατα καιρους προβλημα στη σχεση και συχνα πυκνα αναβιωνει ο εφιαλτης της "μουρμουρας" τους .Αποφασισα εδω και πολυ καιρο να μην δινω πια σημασια ,εξαλλου η γνωμη τους δεν αλλαζει ,αρα τι μπορω να κανω εγω ? Απλως ζω (οσο μπορω) ομορφα με τον ανθρωπο που εχω επιλεξει και αφηνω κατα μερος τους αλλους απ εξω.Εγω αυτο εκανα .Ελπιζω να σε βοηθησα με την παρομοια "περιπετεια" μου.

Similar Threads

  1. λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
    By Maria_T in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-2011, 12:56
  2. ΓΟΝΕΙΣ-Σ ΑΓΑΠΩ
    By maria82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 07-06-2010, 01:14
  3. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 16:13
  4. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 23:39
  5. βία απέναντι σε όλους και στο μωρό αδελφάκι μας
    By katerina12605 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 05-04-2008, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •