είναι κακό να τρώμε κρέας; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Είδατε καμμιά τίγρη που τρώει κρέας να φαίνεται άρρωστη?

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Είδατε καμμιά τίγρη που τρώει κρέας να φαίνεται άρρωστη?
    είμαστε λίγο πιο πολύπλοκοι από τις τίγρεις νομίζω πως το νούμερο ένα απαραίτητο στοιχείο στον άνθρωπο είναι το καθαρό νερό και ο αέρας, μετά το ποιοτικό καθαρό μη μολυσμένο δηλαδή φαγητό, η στέγη ζεστασιά, η κοινωνικοποίηση, η άσκηση είμαστε εξελιγμένοι έτσι ώστε να βαδίζουμε στα δυο μας πόδια και όχι στο πολύ καθισιό δυστυχώς αυτό δεν είναι έυκολο για πολλούς, στην κοινωνικοποίηση βάζω το σεξ, τις σχέσεις γενικά κτλ προφανώς και όποιος δεν είναι προσεκτικός και παρατηριτικός είναι δύσκολα εκεί έξω. αν κάνω ποτέ παιδιά ίσως να αρχίσει να με ενδιαφέρει περισσότερο το προσωπικό κομμάτι της ζωής παρά η συζήτηση στο ίντερνετ για αρκετά κλίαρ θέματα.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    .. η επιλογή στο ψωμί και στο σεξ θέλουν προσοχή. το κρέας νομίζω είναι από τις τροφές που μολύνονται πιο εύκολα (πχ τρελές αγελάδες, γρίπη πουλερικών) γιαυτό εξάλου οι διαιτολόγοι συνιστούν καθημερινή διατροφή με ψωμί ολικής για παράδειγμα ενώ κρέας μια φορά τη βδομάδα. αυτό έχω παρατηρήσει.

  4. #19
    ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟΥΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΝΤΟΠΑΜΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗ
    ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΟΓΑΜΕ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ 10 ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΟΥΝ 20 ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΧΙΤΛΕΡΙΚΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΖΩΑ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΑ

  5. #20
    ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΤΙΓΡΗ ΕΧΕΙ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΜΙΣΟ ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΡΑ

  6. #21
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΑΚΤΟΜΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Εγώ είμαι κρεατού (τι να κάνουμε..) ... καλό είναι να το αποφεύγουμε αν μπορούμε για λόγους υγείας (δεν είναι και η πιο υγιεινή τροφή που μπορούμε να φάμε) αλλά το να κόψει κάποιος το κρέας εντελώς το βρίσκω υπερβολή... έτσι μας έφτιαξε η φύση να είμαστε και κρεατοφάγοι... γιατί πρέπει να πάμε κόντρα σ' αυτό;; τώρα το ότι οι βιομηχανίες κρεάτων όντως δεν έχουν κανένα φραγμό... κυρίως ως προς τις μεθόδους εκτροφής των ζώων ή ως προς αυτά που τις ταίζουν κλπ... αυτό είναι άλλο κεφάλαιο και πολύ μεγάλο θέμα συζήτησης.....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ειρηνη θα σε δειρω!! ελεος ρε συ!! ειμαι κρεατου λεει!! εγω παλι μονο στηθος κοτοπουλο μπορω να φαω! τα υπολοιπα τα σιχαινομαι, ειδικα ο,τι εχει σχεση με μοσχαρι κ χοιρινο! δεν μπορω να διανοηθω οτι αυτο που τρωω ειναι κατι ζωντανο, που απλα το σκοτωσανε κ το σερβιρουν σε ενα πιατο!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟΥΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΗ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΝΤΟΠΑΜΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗ
    ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΟΓΑΜΕ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ 10 ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΟΥΝ 20 ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΧΙΤΛΕΡΙΚΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΖΩΑ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΑ
    ... ο τρόπος που φέρονται οι άνθρωποι στα ζώα - που δεν έχουν μόνο "συναισθηματική νοημοσύνη" - είναι χειρότερος απ' τον "Χιτλερικό"... όπως και οι μέθοδοι της δολοφονίας των για αχρείαστους λόγους... το "κόκκινο" κρέας προτείνεται ως διατροφή, σε πολλές μορφές καρκίνου... κανείς από όσους δεν εφάρμοσαν το "μέτρο" δεν είχε κάποιο "ολίσθημα" στην υγεία του... συμφωνούμε μια χαρά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΤΙΓΡΗ ΕΧΕΙ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΜΙΣΟ ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΡΑ
    Η τίγρης είναι σαρκοφάγος, ο άνθρωπος όχι. Μόνο που δεν ενδιαφέρθηκε να το μάθει έ;...:)...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΑΚΤΟΜΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ
    ... και ποιός το λέει αυτό;... ας ρωτηθούν καλύτερα αυτοί που τα έβγαλαν απ' τη διατροφή τους. Ουδέν πρόβλημα...:)...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    RockElCasbah

    Αν καταλαβα εισαι αυτο που λενε Vegan?

    Και πως τα καταφερνεις ρε συ? Παιρνεις συμπληρωματα? Εγω ετρωγα κι απο ολα και γαλα και ψαρια,και μαλλιστα πολλα, μονο κρεας δεν ετρωγα και με ειχε σκισει...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    "αλλά το να κόψει κάποιος το κρέας εντελώς το βρίσκω υπερβολή... έτσι μας έφτιαξε η φύση να είμαστε και κρεατοφάγοι... γιατί πρέπει να πάμε κόντρα σ' αυτό;".

    ... και γιατί είναι υπερβολή όταν αυτοί που το έκαναν στάση ζωής, δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα;... η φύση μας έφτιαξε να είμαστε ΚΑΙ κρεατοφάγοι;... έ, τότε μια χαρά μπορούμε να μην είμαστε κρεατοφάγοι, μιας και μπορούμε να είμαστε όλα τα υπόλοιπα... και γιατί να ΜΗ πάμε "κόντρα" σε αυτό;... αφού δεν είναι απαραίτητο για την υγεία μας, ας είναι απαραίτητο για την αγάπη μας προς τη ζωή τουλάχιστον... άσχημο πράμα να... τρως τους φίλους σου. Και καθόλου συμπονετικό, θα πω εγώ η... υπερβολική...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    RockElCasbah

    Αν καταλαβα εισαι αυτο που λενε Vegan?

    Και πως τα καταφερνεις ρε συ? Παιρνεις συμπληρωματα? Εγω ετρωγα κι απο ολα και γαλα και ψαρια,και μαλλιστα πολλα, μονο κρεας δεν ετρωγα και με ειχε σκισει...
    Ναι Καρίσα, σωστά κατάλαβες. Αντιπαθώ τα συμπληρώματα, δε παίρνω τίποτα. Συν του ότι θα "έπρεπε" να τρώω κρέας - και μάλιστα "κόκκινο" - επειδή έχω ιστορικό καρκίνου, πέρα απ' το αλκοόλ. Μια χαρά είμαι. Στην ερώτησή σου η απάντησή μου θα ήταν λίγο "φιλολογική". Έτσι βλέπω τα πράματα. Άλλωστε, όλα μας έρχονται, πάνω - κάτω, έτσι όπως τα βλέπουμε...:)...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Μη κάνετε τίποτα. Ούτε κρέας να τρώτε, στερηθείτε κάθε απόλαυση και θα ανταμειφθείτε. Εγώ δεν το έχω καταφέρει ακόμα αυτό ολόκληρο αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχωση με το κρεας
    By XristinaV in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-2011, 20:06
  2. Θα τρώγατε ποτέ ανθρώπινο κρέας?
    By carrot in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 21-05-2011, 10:30
  3. Το κακο ζει μεσα μας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-11-2010, 11:13
  4. ειναι κακο να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-07-2010, 03:43
  5. Tι είναι καλό και τί είναι κακό?
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 08-07-2010, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •