είναι κακό να τρώμε κρέας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50

    είναι κακό να τρώμε κρέας;

    ώρες ώρες νομίζω πως είμαι τρελός για δέσιμο η οτι ο κόσμος δεν είναι αυτός που ήταν. τεσπα πιστεύετε οτι είναι κακό να τρώμε κρέας ότι κρέας και αν είναι αυτό; μας κάνει πιο άγριους. η αλλιώς θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος έλεγχος αυστηρός για το κρέας και το φαγητό που τρώμε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    γιατι μας κανει κακους?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    για μενα το λεει και τις περιφημες κανιβαλιστικες μου τασεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αυτο πηγα να πω. δν πειραζει το κρεας αρκει να μην ειναι το δικο σου! ;p
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Πολύ δύσκολο θέμα έβαλες, με πολλά και δύσκολα ερωτηματικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by birdhed View Post
    ώρες ώρες νομίζω πως είμαι τρελός για δέσιμο η οτι ο κόσμος δεν είναι αυτός που ήταν. τεσπα πιστεύετε οτι είναι κακό να τρώμε κρέας ότι κρέας και αν είναι αυτό; μας κάνει πιο άγριους. η αλλιώς θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος έλεγχος αυστηρός για το κρέας και το φαγητό που τρώμε;
    <<
    Aν νοιωθεις ασχημα που τρως κρεας μπορεις να το αποφυγεις .
    Επιστημονικα δεν εχει τεκμηριωθει οτι ειναι αναντικαταστατη διατροφη για τον ανθρωπο. Ολα αυτα τα συστατικα μπορεις
    ν α τα παρεις και απο αλλες αναιμακτες τροφες .
    συνενο'ι'σου με εναν διατροφολογο να σε βοηθησει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    συμφωνω. κ εγω οσες φορες εχω δει πως σφαζουνε τα ζωα οι κινεζοι κ οι αμερικανοι εχω πει δν ξανατρωω αλλα μολις μυριζω ψητο ξεχνιεμαι. οι ελληνες δν ειμαστε τοσο ακαρδοι οσο αναφορα την σφαγη ζωων για τροφη νμζω. την τεμπλ την εχετε ακουσει? προωθησε τροπους σε σφαγεια για να μην αγχωνονται τα βοοειδη πριν σφαχτουν. δλδ η κακοποιηση ειναι απανθρωπη πριν σφαξεις ενα ζωντανο. το κρεας και η καταναλωση του ειναι διαδεδομενη πριν απ τον πολιτισμο. δν ειναι κακο να τρως κρεας

    απο κει κ περα αν θελεις να σαι χορτοφαγος οπως ειπε υπαρχουν και υποκαταστατα. αλλα κακο δν ειναι!!!!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εχω ακουσει για το γιν και το γιανκ και η τροφη αυτη το κρεας ανηκει στο γιανκ δλδ επιθετικοτητα..γενικα ναι καλυτερα να αποφευγουμε το κρεας αν κ τρωω καθε μερα γτ κανει κακο στην υγεια..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι παιδια και οι ζουλου κρεας συνεχεια τρωνε, δε τους εχετε δει τι αγριανθρωποι γιναν ?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    συμφωνω. κ εγω οσες φορες εχω δει πως σφαζουνε τα ζωα οι κινεζοι κ οι αμερικανοι εχω πει δν ξανατρωω αλλα μολις μυριζω ψητο ξεχνιεμαι. οι ελληνες δν ειμαστε τοσο ακαρδοι οσο αναφορα την σφαγη ζωων για τροφη νμζω. την τεμπλ την εχετε ακουσει? προωθησε τροπους σε σφαγεια για να μην αγχωνονται τα βοοειδη πριν σφαχτουν. δλδ η κακοποιηση ειναι απανθρωπη πριν σφαξεις ενα ζωντανο. το κρεας και η καταναλωση του ειναι διαδεδομενη πριν απ τον πολιτισμο. δν ειναι κακο να τρως κρεας

    απο κει κ περα αν θελεις να σαι χορτοφαγος οπως ειπε υπαρχουν και υποκαταστατα. αλλα κακο δν ειναι!!!!!
    αυτό θέλω να ξανατονίσω κ γω
    ευχαριστώ που το αναφέρεις το θέμα. κάτσε να διαβάσω λίγο ακόμα.
    υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί τρόποι να αποκαταστήσουμε τις πρωτεινικές ανάγκες όπως τροφή από φυτά ειδικά που έχουν πρωτείνες. είναι τυχαίο άραγε που σε αρκετές θρησκείες απ οσο ξέρω και έχω ακούσει έλεος τγι γινετα νπαλι δεν τρώνε κρέας παρά μόνο
    όταν τους το επιβάλει η περίσταση όπως το κλίμα για παράδειγμα η η ανάγκη λόγω περιβάλλοντοςε κάπως έτσι. στοπ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    birdhed

    Ημουν χορτοφαγος λογω της υπερμετρης αγαπης μου προς τα ζωα για πολυ καιρο. Αλλα ειναι υπερβολη ρε συ και αυτο... Δεν υπαρχει λογος να μην τρως κρεας που και που,ειναι η φυση σου... Δηλαδη απο το ενα ακρο να πας στο αλλο αυτο δεν παραμενει υπερβολη? . Δεν κανεις κακο στα ζωα και δεν γινεσαι "αγριος" οπως λες αν τρως που και που. Το "συνεχεια" ειναι υπερβολη και κανει και κακο στα ζωα και σε εσενα. Απο τοτε που αρχισαν οι ανθρωποι να τρωνε σχεδον καθε μερα κρεας εμφανιστηκαν οι μεγαλες κρεατοβιομηχανιες που κυριολεκτικα δεν εχουν καμια ηθικη.

    Και οσον αφορα τα συμπληρωματα που λες κανενα δε μπορει να αντικαταστησει το κρεας. Εγω επαιρνα μπολικα και δεν μου εκαναν τιποτα. Μετα απο 2 χρονια αρχισα να κανω μελανιες στο σωμα με το παραμικρο σε σημειο να "παλευω" εντελως στην πλακα με το αγορι μου και μετα να κοιταω τα ποδια μου και να εχουν ολο μικρες μελανιες λές και με πλακωσαν στο ξυλο... Και ολο ζαλαδες και αδυναμια.

    Να μην μιλησω για τον εξαιρετικα χαμηλο αιματοκριτη που δεν εχει αποκατασταθει απο τοτε παρ'ολο που τρωω φυσιολογικα τωρα..

    Αν θελεις να κανεις κατι συνετο και με σεβασμο στην φυση και στον εαυτο σου τοτε καλυτερα να ακολουθησεις μια μεσογειακη διατροφη με οσπρια,ψαρακια λαχανικα και που και που κρεατακι... 1 φορα την εβδομαδα ειναι αρκετο. Αλλα να τρως ρε συ λιγο...

    Και οσο για τις αλλους λαους οπως λες αυτοι εχουν προσαρμοσει την διατροφη τους αναλογα με το κλιμα και τις αναγκες τους,δεν εκοψαν απλα το κρεας μια μερα στο ασχετο.. Και αν τους εφερνες Ελλαδα και μυριζαν το μοσχαρακι στιφαδο στην κατσαρολα σου θα επεφταν με τα μουτρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Και εγω ειχα κοψει το κρεας λογω αγαπης στα ζωα αλλα με επιασε αδυναμια κ.λ.π. .
    Τωρα δεν τρωω συχνα 1-2 φορες το μηνα.

    Αλλα οταν το ειχα κοψει δεν ηξερα τροποι για να το αναπληρωσω.

    Απο οτι λενε πρεπει να τρως πολλα οσπρια και ξηρους καρπους.

    Επισης ενας διατροφολογος μου ειχε πει οτι πασχουμε απο υπερπρωτεϊνωση και οτι το κρεας ειναι τροφη που μολυνει.

    Τρωμε ενα πτωμα και δεν ειναι ζωντανη τροφη οπως τα φρουτα και λαχανικα.

    Αμα βρει καποιος τροπο να κοψει τελειως το κρεας ας το πει και εδω..

    Παντως οποτε τρωω κρεας αηδιαζω.. Ιδιως κανενα βοδινο κ.λ.π.
    Θεμα συνηθειας ειναι βεβαια και τα ιδια τα ζωα τρωνε ζωα.

    Αλλα εμεις υποτιθεται ειμαστε πνευματικα οντα σαν ανθρωποι.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Κρέας νομίζω καλύτερα να προμηθευόμαστε απο χασάπη παρά απο μεγάλα καταστήματα είτε είναι ελληνικά είτε ξένα δεν έχει διαφορά το πρόσωπο του καπιταλισμού είναι ένα και όλοι οι υπόλοιποι θεωρούνται παράσυτα. αν μπορούμε να βρούμε ένα τρόπο ,όπως προτείνει η φίλη φίλος μας πιο πάνω, να τρώμε κανονικά ψάρια απο ψάρεμα με κανονικά δίκτυα πιστεύω θα είναι καλύτερα. σώστε τον μπαμπά φυσιτήρα και την μαμά όρκα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    "Aν νοιωθεις ασχημα που τρως κρεας μπορεις να το αποφυγεις .
    Επιστημονικα δεν εχει τεκμηριωθει οτι ειναι αναντικαταστατη διατροφη για τον ανθρωπο. Ολα αυτα τα συστατικα μπορεις
    ν α τα παρεις και απο αλλες αναιμακτες τροφες .
    συνενο'ι'σου με εναν διατροφολογο να σε βοηθησει..".

    Συμφωνώ μαζί σου Παθ... ναι, δεν έχει αποδειχτεί κάτι τέτοιο. Σαφώς το πέρασμα σε μια διατροφή άνευ κρέατος, χρειάζεται λίγο παραπάνω κόπο και προσπάθεια, αλλά καμιά αλλαγή δε γίνεται... αναίμακτα, ούτως ή άλλως...

    "οι ελληνες δν ειμαστε τοσο ακαρδοι οσο αναφορα την σφαγη ζωων για τροφη νμζω.".

    Δεν ισχύει αυτό. Και δε θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν αν δε τα έχει δει με τα ματάκια του. Δε θέλω και να επεκταθώ όμως, θα ξημερώσουμε και ο χρόνος είναι μετρημένος.

    "δλδ επιθετικοτητα..γενικα ναι καλυτερα να αποφευγουμε το κρεας αν κ τρωω καθε μερα γτ κανει κακο στην υγεια..".

    Ώ, ναι...

    "Ημουν χορτοφαγος λογω της υπερμετρης αγαπης μου προς τα ζωα για πολυ καιρο. Αλλα ειναι υπερβολη ρε συ και αυτο... Δεν υπαρχει λογος να μην τρως κρεας που και που,ειναι η φυση σου...".

    Προσωπικά απαντώντας - πάντα - δε θεωρώ "υπέρμετρη" την αγάπη μου για τα ζώα αλλά αυτονόητη. Σε έναν κόσμο αδιαφορίας και απάθειας για αυτά, "λογικό" να φαίνεται ως "υπερβολή" όταν υφίσταται - και μιλάω για την πράξη πάντα, όχι για θεωρίες -. Αν αποτελούσε μέρος της φύσης μου το να τρώω κρέας, τότε θα είχα πρόβλημα στα 12 σχεδόν χρόνια που δε το τρώω. Και όσα προβλήματα είχα ή έχω, ουδεμία σχέση έχουν με αυτό.

    "Και οσον αφορα τα συμπληρωματα που λες κανενα δε μπορει να αντικαταστησει το κρεας.".

    Αν ο φίλος παίρνει συμπληρώματα αντί να κάνει την προσπάθεια που έλεγα πριν, που χρειάζεται για να περάσει σε άλλο τρόπο σίτισης, πολύ κακώς κάνει. Γενικώς τα συμπληρώματα όταν αντικαθιστούν τον φυσικό τρόπο διατροφής κάνουν κακό.

    "Να μην μιλησω για τον εξαιρετικα χαμηλο αιματοκριτη που δεν εχει αποκατασταθει απο τοτε παρ'ολο που τρωω φυσιολογικα τωρα..".

    Σου εύχομαι να αποκατασταθεί. Όσες φορές είχα τέτοιο θέμα, είχε να κάνει με την έλλειψη τροφής γενικότερα και την υπερβολική λήψη αλκοόλ. Ουδέποτε με την έλλειψη κρέατος, και μιλώ κυρίως για τα 3 τελευταία χρόνια που είμαι εκτός αλκοολισμού. Δεν είναι θέσφατο αυτό με τον αιματοκρίτη λοιπόν.

    "Αμα βρει καποιος τροπο να κοψει τελειως το κρεας ας το πει και εδω..".

    Στάση ζωής γενικότερα - συμπεριλαμβάνει πολλούς λόγους - και αγάπη αυτονόητη για τα ζώα. Δε τρώω αυτό που αγαπάω απλά...:)... γενικά έτρωγα σπάνια και με το ζόρι κρέας από τότε που με θυμάμαι.

    Καλό ξημέρωμα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω εχω στιγμα και πρεπει να τρωω κοκκινο κρεας. τα υποκαταστατα δεν με βοηθανε
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχωση με το κρεας
    By XristinaV in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-2011, 20:06
  2. Θα τρώγατε ποτέ ανθρώπινο κρέας?
    By carrot in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 21-05-2011, 10:30
  3. Το κακο ζει μεσα μας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-11-2010, 11:13
  4. ειναι κακο να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-07-2010, 03:43
  5. Tι είναι καλό και τί είναι κακό?
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 08-07-2010, 03:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •