αισιοδοξία over... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 215
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    μα ούτε εγώ συνδέω την έλλειψη έκφρασης με εγωισμό...
    αλλού έγκειται το πρόβλημα! στο να με πειράζουν πράγματα και να μη λέω τίποτα από εγωισμό, για να το παίξω ανώτερη, στο να μην κάνω την πρώτη κίνηση μετά από καυγά για να μη ρίξω τα μούτρα μου ακόμα και αν εμένα με κάνει πιο χάλια απ' ό,τι τον άλλο (δεν αφορά μόνο ερωτικές σχέσεις), στο να μην παραδέχομαι την αδυναμία μου σε πράγματα για να μη χαλάσει η εικόνα της "δυνατής" που έχουν οι άλλοι για μένα κτλ.
    όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά είναι χαρακτηριστικά εγωισμού και ενώ πάμπολλες φορές έχω πει εκ των υστέρων ότι αν είχα δράσει διαφορετικά σε μια δεδομένη στιγμή, θα είχα γλιτώσει πχ. από πολύ πόνο ή στενοχώρια, ωστόσο και πάλι την επόμενη φορά που θα προκύψει θέμα, πάλι δε θα κάνω πίσω!
    τι κάνουμε λοιπόν???

  2. #32
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    μα ούτε εγώ συνδέω την έλλειψη έκφρασης με εγωισμό...
    αλλού έγκειται το πρόβλημα! στο να με πειράζουν πράγματα και να μη λέω τίποτα από εγωισμό, για να το παίξω ανώτερη, στο να μην κάνω την πρώτη κίνηση μετά από καυγά για να μη ρίξω τα μούτρα μου ακόμα και αν εμένα με κάνει πιο χάλια απ' ό,τι τον άλλο (δεν αφορά μόνο ερωτικές σχέσεις), στο να μην παραδέχομαι την αδυναμία μου σε πράγματα για να μη χαλάσει η εικόνα της "δυνατής" που έχουν οι άλλοι για μένα κτλ.
    όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά είναι χαρακτηριστικά εγωισμού και ενώ πάμπολλες φορές έχω πει εκ των υστέρων ότι αν είχα δράσει διαφορετικά σε μια δεδομένη στιγμή, θα είχα γλιτώσει πχ. από πολύ πόνο ή στενοχώρια, ωστόσο και πάλι την επόμενη φορά που θα προκύψει θέμα, πάλι δε θα κάνω πίσω!
    τι κάνουμε λοιπόν???
    ..εχμ.....σόρι, αλλα αυτό δεν είναι εγωισμός αλλά φόβος....
    Αν θες να το παίξεις ανώτερη ενώ δεν είσαι, αν δεν παραδέχεσαι την αδυναμία σου ενώ υφίσταται, αν θες να περνάς την εικόνα της δυνατής ενώ δεν είσαι.....όλα αυτά είναι φόβος και αδυναμία, όχι εγωισμός.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    athens
    Posts
    153
    Εγωισμός είναι και αυτός αλλά έχει λάθος προσανατολισμό.Δηλαδή χρειάζεται να κοιτάξεις μέσα σου και να ζυγίσεις τι σε πειράζει περισσότερο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    τι να σου πω ρε κοριτσάκι, ξέρω γω? αυτό μάλλον θα έπρεπε να στο απαντήσουν αυτοί απ' τους οποίους δε βλέπω ανταπόκριση! :-))
    γενικά φίλοι και φίλες μού λένε ότι μου αξίζει το καλύτερο, προφανώς δεν είμαι τέλεια αλλά τουλάχιστον δεν είμαι και κανένα σαχλοκούδουνο!
    δύο είναι τα τινά α)η δυσκολία του να βρω κάποιον να μου προκαλέσει ενδιαφέρον και β) από τη στιγμή που θα μου το προκαλέσει να αποδειχτεί νορμάλ -οι άκυρες περιπτώσεις που λες κι εσύ! επίσης μού έχει τύχει να βρω κάποιον να μου κάνει το κλικ αλλά να μην είναι ελεύθερος οπότε κι αυτό τελειώνει εκεί.
    κατά τα άλλα δε νομίζω ότι μου λείπει κάτι, ψιλοκαλή είμαι απ΄ό,τι λένε, τις σπουδές μου τις έχω κάνει, δουλειά έχω, σπίτι δικό μου, ελιές στην Καλαμάτα (χαχαχαχαχαχαχ-πλάκα κάνω!), τι μου λείπει δηλαδή??? :-)))
    εγω πιστευω, οτι η αιτια βρισκεται σε αυτα που εχεις εντοπισει κι εσυ και σε ενα ακομα.

    δλδ, οπως λες και η ιδια, κουτση-σττραβη δεν εισαι, μορφωμενη εισαι, τις ελιες σου τις εχεις, :Ρ, δεν θα γινεις φορτωμα σε κανεναν να σε συντηρει,
    επομενως ειναι λογικο να εχεις απ την μια καποια αναλογα στανταρντ για τον συντροφο σου. δεν θαθελες καποιο γιδοβοσκο, (εννοω χωρις να εχει μια αντιστοιχη μορφωση παραλληλα), οποτε θα θελες να εχει καποια αντικειμενικα προσοντα και παραλληλα καποιον να σου κανει το περιφημο "κλικ".
    απαξ και ειναι οκ απο αποψη κριτηριων ο υποψηφιος , πρεπει να ενδιαφερεται κι αυτος για μια κοπελα σαν εσενα (και για κοπελες γενικοτερα), να ειναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ και οχι μονο να ειναι ελευθερος, αλλα να μην ειναι ελευθερος απο επιλογη, αλλα απο ατυχια!
    γιατι αν ειναι ελευθερος απο επιλογη, παιζει να μην εχει καμια διαθεση να δεσμευθει...
    κι εδω ερχομαστε στα δυσκολα.
    δυστυχως οταν μια γυναικα ειναι κοντα στα 30 και κυριως μετα τα 30, οι ανδρες το σκεφτονται πολυ καλα πριν εμπλακουν σε σχεση μαζι της, γιατι εχουν στο μυαλο τους οτι πιθανοτατα επειγεται να παντρευθει συντομα..
    σε πολλες περιπτωσεις μαλιστα, αυτο αληθευει, οποτε την επιθυμια αυτην οι κοπελες την εκπεμπουν προς το περιβαλλον και πολλοι ανδρες απομακρυνονται με ταχυτητα αστραπης..

    το αλλο στοιχειο που συζητησες, την αδυναμια εκφρασης των συναισθηματων σου που ομως υπαρχουν, εγω δεν την θεωρω αρνητικη.μπορει εσενα να σε ενοχλει αλλα να ξερεις οτι εχει πολυ καλη επιδραση στους ανδρες, διοτι οι ιδιοι δυσκολευονται να εκφρασουν αισθηματα και οταν βλεπουν πολλες εκφρασεις, τρομομοκρατουνται :) ειναι ευαισθητοι οπως ξερεις.

    κατα τα αλλα, οπως ξερεις, ειναι πανευκολη η εξευρεση παρτενερ για χμ.. σεξ, οποτε αν εχεις τετοιες βλεψεις τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα.
    αν οχι, καλη σου τυχη και ψυχραιμια :)
    Last edited by Remedy; 13-11-2011 at 23:32.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Εγώ έχω να πω ότι όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο ιδιότροποι γινόμαστε άντρες, γυναίκες. Και αν δεν σε γοητεύσει ο άλλος (ή ερωτευτείς ) από την αρχή και τον δεις με λογική σίγουρα θα σου "βρωμάνε" πολλά πράγματα πάνω του. Αν δε είσαι και από τις γυναίκες που θέλουν να θαυμάζουν τον άντρα (πολύ φυσιολογικό) τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο. Από την άλλη αν πας με κάποιον "κατώτερό" σου πάλι καλά δε θα είσαι. Θεωρώ το θέμα της επιλογής συντρόφου λίγο μαγικό. Σε άλλους κάθεται και είναι καλά και σε άλλους δεν κάθεται ποτέ ή κάθεται και κάνουν πολλούς συμβιβασμούς στα θέλω τους με το τρίτο να ισχύει κατά πλειοψηφία.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    athens
    Posts
    153
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το αλλο στοιχειο που συζητησες, την αδυναμια εκφρασης των συναισθηματων σου που ομως υπαρχουν, εγω δεν την θεωρω αρνητικη.μπορει εσενα να σε ενοχλει αλλα να ξερεις οτι εχει πολυ καλη επιδραση στους ανδρες
    Συμφωνώ.Σε εμένα έτσι λειτουργεί.Στην αρχή τουλάχιστον.
    Last edited by zafeiris-deleted; 14-11-2011 at 00:10.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    πιστευω οτι οι πραγματικοι εγωιστες ειναι αυτοι που δεν παραδεχονται τον εγωισμο τους..

    το να παραδεχεται κανεις τα ελαττωματα του σημαινει οτι θελει να τα διορθωσει κ σιγουρα το τι χαρακτηρα μας βγαζει ο καθε ανθρωπος δειχνει κ το ποσο καταλληλος ειναι αυτος για εμας..αν μας βγαζει συνεχεια τον κακο μας εαυτο,μαλλον δεν ειναι ο καταλληλος

    (το site θα λεγεται e-synoikesio κ οχι syneikesio για να διορθωσω κ εγω τον εαυτο μου..) :)

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by kalopisti View Post
    ......αν μας βγαζει συνεχεια τον κακο μας εαυτο,μαλλον δεν ειναι ο καταλληλος

    .......
    πολυ σημαντικη κουβεντα αυτη.
    να φευγουμε απο ανθρωπους (γενικα και οχι μονο συντροφους) που μας βγαζουν συνεχεια τον κακο μας εαυτο..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    τι να σου πω ρε κοριτσάκι, ξέρω γω? αυτό μάλλον θα έπρεπε να στο απαντήσουν αυτοί απ' τους οποίους δε βλέπω ανταπόκριση! :-))
    γενικά φίλοι και φίλες μού λένε ότι μου αξίζει το καλύτερο, προφανώς δεν είμαι τέλεια αλλά τουλάχιστον δεν είμαι και κανένα σαχλοκούδουνο!
    δύο είναι τα τινά α)η δυσκολία του να βρω κάποιον να μου προκαλέσει ενδιαφέρον και β) από τη στιγμή που θα μου το προκαλέσει να αποδειχτεί νορμάλ -οι άκυρες περιπτώσεις που λες κι εσύ! επίσης μού έχει τύχει να βρω κάποιον να μου κάνει το κλικ αλλά να μην είναι ελεύθερος οπότε κι αυτό τελειώνει εκεί.
    κατά τα άλλα δε νομίζω ότι μου λείπει κάτι, ψιλοκαλή είμαι απ΄ό,τι λένε, τις σπουδές μου τις έχω κάνει, δουλειά έχω, σπίτι δικό μου, ελιές στην Καλαμάτα (χαχαχαχαχαχαχ-πλάκα κάνω!), τι μου λείπει δηλαδή??? :-)))
    :) ............

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    ξέρεις τι νομίζω ότι έχω? ότι επειδή είμαι αρκετά ανεξάρτητη και δε μ'αρέσει να με πιέζουν, δεν πιέζω ούτε εγώ σε βαθμό όμως που ο άλλος να το παίρνει σαν αδιαφορία. και επειδή δεν εκφράζομαι πολύ με τα λόγια (δεν εκφράζω τα συναισθήματά μου εννοώ) νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολο ο άλλος να καταλάβει τι νοιώθω (δηλ. να καταλάβει αν αισθάνομαι πράγματα γι'αυτόν ή όχι.
    από την άλλη είναι αυτό που λες και συ, μπορεί να μη μου αρέσει κάτι αλλά να μην το κάνω θέμα για να μην πιέσω τον άλλο και με περάσει για φορτική, αν όμως δεν αντιδράσω θα με περάσει για αδιάφορη. κατάλαβες? δεν τους πιάνεις πουθενά!
    :) ........

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Εγώ έχω να πω ότι όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο ιδιότροποι γινόμαστε άντρες, γυναίκες. Και αν δεν σε γοητεύσει ο άλλος (ή ερωτευτείς ) από την αρχή και τον δεις με λογική σίγουρα θα σου "βρωμάνε" πολλά πράγματα πάνω του. Αν δε είσαι και από τις γυναίκες που θέλουν να θαυμάζουν τον άντρα (πολύ φυσιολογικό) τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο. Από την άλλη αν πας με κάποιον "κατώτερό" σου πάλι καλά δε θα είσαι. Θεωρώ το θέμα της επιλογής συντρόφου λίγο μαγικό. Σε άλλους κάθεται και είναι καλά και σε άλλους δεν κάθεται ποτέ ή κάθεται και κάνουν πολλούς συμβιβασμούς στα θέλω τους με το τρίτο να ισχύει κατά πλειοψηφία.
    και έρωτα να έχεις δεν αναιρεί το γεγονός ότι μπορεί κάποια πράγματα να σε ενοχλούν γκρίνια ιδιοτροπίες κλπ

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Απλά όταν είσαι ερωτευμένος έχει περισσότερη ανοχή στα "ελαττώματα" του άλλου και πιο δικαιολογητική στάση.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    ....και περνάνε οι μέρες και περνάνε οι βδομάδες και περνάνε οι μήνες....και έναν άνθρωπο δε βρίσκω... τι στο καλό, τον ανθρωποδιώχτη έχω????:p
    καλυτερα τον ανθρωποδιωχτη παρα τον μαλακομαγνητη που χουν αλλες! ;p
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    αγαπητή μου Remedy πολύ σωστά αυτά που λες, όντως όλα ξεκινάνε απ'το γεγονός ότι θα'θελα κάτι παραπάνω από γιδοβοσκό και οι απαιτήσεις μου είναι λίγο πιο ανεβασμένες σε σχέση με αυτό το standard :-), όσο για όσα συμβαίνουν εκεί γύρω στα 30, μάλλον ισχύουν και για τους άντρες και για τις γυναίκες αν και μένα προτεραιότητά μου δεν είναι παντρευτώ, ένα σύντροφο θέλω god damn it! παρτενέρ για σεξ επίσης το ξέρω ότι είναι εύκολο να βρεις, διαθέτουμε κι απ' αυτό αλλά τι να το κάνεις αν δεν υπάρχει συναίσθημα???
    @Blue1: εννοείται ότι θα' θελα να θαυμάζω τον άλλον (όχι ότι συμβαίνει πάντα) κι εδώ όμως παίζουν 2 τινά: όποιος είναι άξιος να τον θαυμάζει κανείς, συνήθως το ξέρει και το'χει πάρει πάνω του, με όποιον πάλι είναι τύποις "κατώτερος" έχεις ν'αντιμετωπίσεις του κόσμου τα κόμπλεξ και επειδή το'χω ζήσει, τέτοιου είδους σχέσεις είναι καταδικασμένες εκτός και αν ο άλλος είναι τέρμα ισορροπημένος! ps:αυτή τη μαγεία που λες και συ ψάχνω να βρω γιατί δεν έχω καμία όρεξη να κάνω συμβιβασμούς από τώρα, θα πάω κόντρα στην πλειοψηφία! (ελπίζω μόνο να μην απελπιστώ τόσο στο τέλος και τα πάρω όλα πίσω!)
    @Broken_Doll: καλά ο μαλακομαγνήτης δεν το συζητάμε, έχει ενσωματωθεί πλέον στο δέρμα μου, τον έχει απορροφήσει ο οργανισμός μου!

  15. #45
    ..εγώ πάλι δεν πιστεύω στο μαλακομαγνήτη αλλά στις κακές μας επιλογές...
    Ο μαλακομαγνήτης είναι ένα χαριτωμένο άλλοθι που όμως δεν υφίσταται.....:)

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. χωρισμος και αισιοδοξια
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 25-06-2011, 15:28
  2. Αισιοδοξία - Το καλύτερο "φάρμακο"
    By Seduction in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2011, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •