Βία και ηλεκτρονικά παιχνίδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50

    Βία και ηλεκτρονικά παιχνίδια

    Τι πιστεύετε για την βία και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια; μετατρέπουν τους ανθρώπους πιο βίαιους, περισσότερο βίαιους ας πούμε απο αληθινές τττσσσσσ\./ ουσίες όπως το αλκοολ; είναι μια φτηνή δικαιολογία αν αναλογιστούμε την βία που βλέπουμε στα μέντια στην τηλεόραση και στο σινεμά, η στις ειδήσεις κάποιες φορές απόλυτα αληθινή; έχει άραγε η πραγματικότητα αληθινά σνάφ και αληθινό σεξ στη τηλεόραση ενώ στα βιντεοπαιχνίδια δεν έχει; και πόσο απέχει αυτό απο την πραγματικότητα; η διαφορά είναι οτι στα βιντεοπαιχνίδια το άτομο είναι συνήθως πιο αντικοινωνικό ενώ εκεί έξω ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος. ακόμα και το χολυγουντ πρέπει να έχει στην κατοχή του σναφ φιλμς δικής τους παραγωγής; διαφωνείτε; ακούγεται πολυ συνομωτικό και παρανοικό; σενάρια συνομωσίας, ήττα του ατόμου νίκη του κράτους κάπως έτσι; τσου ακόμα. ένα παιδί με αγνή ψυχή δεν θα σκοτώσει ότι και να του βάλουν να δει στην τηλεόραση. αυτή είναι η δική μου απάντηση και προσπαθώ να χαμογελάσω ξανά.

    να και ένα ενδιαφέρν λινκ.
    http://www.gameover.gr/articles/Manh...E%B1.3391.html

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Στο ότι τα βιντεοπαιχνίδια δεν διαφέρουν και πολύ απο την πραγματικότητα έχεις δίκιο. Έχουν μεγάλη επιρροή όμως στις νεαρές ηλικίες.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    παρομοιο thread δεν ανοιχτηκε παλι προσφατα ?

    τεσπα το Manhunt 2 δε το παιξα γμτ, ειχα ασχοληθει μονο με το 1, και δε μου πολυαρεσε οχι γιατι δεν σκοτωνες αρκετους, αλλα γιατι το gameplay μου φανηκε αργο και ηλιθιο! προτιμηστε τα Grand Theft Auto, τωρα ετοιμαζεται και το 5ο της σειρας, θα γαμησουμε καλα...

    επισης να πω οτι ελπιζω ο Miyamoto να κανει πραξη την επιθυμια που αναφερει αλλου στο site που εδωσες! πραγματικα δε ξερω τι να περιμενω με το Skyward Sword, απο το Ocarina Of Time και μετα δε θυμαμαι και πολλα απ'τη σειρα γενικοτερα, οποτε ελπιζω να μεταφερει επιτελους στις τρεις διαστασεις το αρχικο Link to the Past!

    τα περι snuff ειναι αλλο, και μαλλον εννοεις πιο σωστα τις ταινιες splatter. στα snuff υποτιθεται αυτο που γυρισαν ειναι πραγματικο, κατι που αν οντως ισχυε θα κινουσε υποψιες και θα ηταν ηδη στη κατοχη της αστυνομιας το οποιο βιντεο, για να εξακριβωσουν την υποθεση. συνεβη με το Cannibal Holocaust παλιοτερα...

    τελος η αποψη μου στο θεμα ειναι οτι αμα καποιος δεν παρανομει κι ακολουθα τις οδηγιες χρησης που δινονται στα βιβλιαρακια, με τις οποιες επιθυμητες ηλικιες που αναγραφονται, τοτε κανενα προβλημα δε προκειται να υπαρξει. τα παιδια ομως πλεον βλεπουν τσοντες απο τα 13 τους, μη πουμε 8 τους, οποτε λογικα θα παιζουν και βιαια βιντεοπαιχνιδια πριν καν ενηλικιωθουν. κι οποιο απο αυτα δεν εχει σωστη αντιληψη της πραγματικοτητας, κι ο πατερας του το εχει παρατημενο, μπορει ισως να επηρεαστει. οι υπολοιποι απλα ενα διαλειμμα απ'τη πραγματικοτητα κανουμε, αντιστοιχα οπως πινωντας αλκοολ/παιρνοντας ναρκωτικα/γαμιωντας και γδερνωντας/κι οτι αλλο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο αν εκτρέφουν βίαιες συμπεριφορές, όσο ο απομονωτισμός, η απώλεια αίσθησης της πραγματικότητας, η αποχαύνωση, η καθιστική ζωή, η αντικοινωνικότητα που καλλιεργούν καθώς και η δονκιχωτική προσωπικότητα που διαμορφώνουν (όπως πολύ γλαφυρά και εύστοχα διάβασα κάπου).

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Στο ότι τα βιντεοπαιχνίδια δεν διαφέρουν και πολύ απο την πραγματικότητα έχεις δίκιο. Έχουν μεγάλη επιρροή όμως στις νεαρές ηλικίες.
    Κακά τα ψέματα και εγώ όπως και τα υπόλοιπα παιδιά που έγραψαν στο θέμα βλέπουμε τσόντες απο μικρή ηλικία, παίζουμε βίαια βιντεοπαιχνίδια επειδή μας αρέσουν, και μεγαλώνοντας μπορεί να παρασυρθούμε, να γίνουμε σεξομανείς, να πίνουμε κτλ. προσωπικά δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα αντικοινωνικός σίγουρα όμως και η μοναξιά όταν είναι σε καλό κλίμα βοηθάει να χαλαρώνουμε, τα κατικοίδια κάνουν καλό όπως οι σκύλοι οι γάτες τα χάμστερ τα πουλιά τα χελωνάκια όλα αυτά είναι ωραία, το σεξ κάνει καλό απλά καλό είναι να υπάρχει ένα όριο γιατί άλλωστε υπάρχει χαρτί για το γάμο προφανώς επειδή αν δεν υπήρχαν καθόλου νόμοι δεν θα εξελισόμασταν πως λένε ο νμόμος είναι πάνω από όλους κάπως έτσι μόνο που δεν ισχυεί αυτό αφού δεν μιλάμε για τον νομικό νόμο ίσως τους άγραφους νόμους της ζούγκλας κάποια η κάποιος το είχε
    διατυπώσει πολύ εύστοχα αυτό απο κει και πέρα όποιος δεν θέλει να μπλέξει με ζούγκλες είτε είναι με την οικογένεια αναγκαστικά για να μην μείνει στο περιθώρειο είτε παντρεύεται για να μην τον απορροφήσει η ζούγκλα η τρομάξει απο αυτήν. σήμερα σκεφτόμουν πόσοι άνθρωποι άραγε να πεθαίνουν μόνοι στο σπίτι τους και να αργούν να τους ανακαλύψουν. προσθέτω το σχόλιο αυτό και για το θέμα της απομόνωσης. η μοναξιά μερικές φορές είναι επιθυμητή ωστόσο όλοι λίγο η πολύ έχουν κάποιο γνωστό κάποιο φίλο που έχουν δείξει τα μούτρα τους σε δύσκολες στιγμές.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    παρομοιο thread δεν ανοιχτηκε παλι προσφατα ?

    τεσπα το Manhunt 2 δε το παιξα γμτ, ειχα ασχοληθει μονο με το 1, και δε μου πολυαρεσε οχι γιατι δεν σκοτωνες αρκετους, αλλα γιατι το gameplay μου φανηκε αργο και ηλιθιο! προτιμηστε τα Grand Theft Auto, τωρα ετοιμαζεται και το 5ο της σειρας, θα γαμησουμε καλα...

    επισης να πω οτι ελπιζω ο Miyamoto να κανει πραξη την επιθυμια που αναφερει αλλου στο site που εδωσες! πραγματικα δε ξερω τι να περιμενω με το Skyward Sword, απο το Ocarina Of Time και μετα δε θυμαμαι και πολλα απ'τη σειρα γενικοτερα, οποτε ελπιζω να μεταφερει επιτελους στις τρεις διαστασεις το αρχικο Link to the Past!

    τα περι snuff ειναι αλλο, και μαλλον εννοεις πιο σωστα τις ταινιες splatter. στα snuff υποτιθεται αυτο που γυρισαν ειναι πραγματικο, κατι που αν οντως ισχυε θα κινουσε υποψιες και θα ηταν ηδη στη κατοχη της αστυνομιας το οποιο βιντεο, για να εξακριβωσουν την υποθεση. συνεβη με το Cannibal Holocaust παλιοτερα...

    τελος η αποψη μου στο θεμα ειναι οτι αμα καποιος δεν παρανομει κι ακολουθα τις οδηγιες χρησης που δινονται στα βιβλιαρακια, με τις οποιες επιθυμητες ηλικιες που αναγραφονται, τοτε κανενα προβλημα δε προκειται να υπαρξει. τα παιδια ομως πλεον βλεπουν τσοντες απο τα 13 τους, μη πουμε 8 τους, οποτε λογικα θα παιζουν και βιαια βιντεοπαιχνιδια πριν καν ενηλικιωθουν. κι οποιο απο αυτα δεν εχει σωστη αντιληψη της πραγματικοτητας, κι ο πατερας του το εχει παρατημενο, μπορει ισως να επηρεαστει. οι υπολοιποι απλα ενα διαλειμμα απ'τη πραγματικοτητα κανουμε, αντιστοιχα οπως πινωντας αλκοολ/παιρνοντας ναρκωτικα/γαμιωντας και γδερνωντας/κι οτι αλλο...
    σε κάποιες ταινίες έχω την εντύπωση πως πέφτουν αληθινοί πυροβολισμοί και τραυματισμοί το λιγότερο μη σου πω πως σε πολλές ταινίες στο εμπορικό σινεμά δείχνει κανονικό σεξ.
    για τα παιχνίδια τώρα σε σχέση με το manhunt γράφει στο ιντερνετ πως είχε γίνει ένα παιδί δολοφόνος απο αυτό το παιχνίδι αλλά μετά η αστυνομία το ανακάλεσε.
    αρκετά παλαιότερα πολύ εντύπωση μου είχε προκαλέσει το πρώτο resident evil για την εποχή του πολύ καλό.
    ο άνθρωπος δεν γενιέται βίαιος, γεννιέται μια λευκή κόλα και μπορεί να εξελιχθεί δια πολλών οδών.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο αν εκτρέφουν βίαιες συμπεριφορές, όσο ο απομονωτισμός, η απώλεια αίσθησης της πραγματικότητας, η αποχαύνωση, η καθιστική ζωή, η αντικοινωνικότητα που καλλιεργούν καθώς και η δονκιχωτική προσωπικότητα που διαμορφώνουν (όπως πολύ γλαφυρά και εύστοχα διάβασα κάπου).
    όλα θέλουν ένα μέτρο. σαφώς η απομώνωση στερεί απο έναν άνθρωπο πολλά δεν νομίζω όμως πως είναι μια μη αναστρέψιμη κατάσταση όταν απο μικρός κάποιος έχει ενδιαφέρον απο γονείς τουλάχιστον. ίσως τα πρώτα χρόνια της ζωής να είναι και τα πιο κρίσημα αλλά δεν θέλει και πολύ απο την απομώνωση και την έκθεση σε αυτού του είδους τον κίνδυνο να σαλτάρει ο οποιοσδήποτε και να φουντάρει απο το μπαλκόνι αν και όσοι μελετάνε το θέμα έχουν καταλάβει πόσο κοντινή είναι η σχέση απώλειας εργασίας με την αυτοκτονία. οικονομική κρίση κρίση κατάθλιψης μιζέριας ο άνθρωπος δυστυχώς έχει μάθει πως το χρήμα κινει τα πάντα και ζει στην κυριολεξία σαν με μηχανική υποστήριξη απο αυτό. τραγικό.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    κάτι ακόμα. το manhunt έχει συγκλονιστική υπόθεση. είναι ένας τύπος πρώην πλούσιος αν κατάλαβα καλά και τον χώνουν φυλακή αφού τα είχε χάσει όλα και κάτι έκανε μετάσ. τον παρακολουθεί ένας τύπος με κάμερα και του δίνει εντολές ποιος και πως να τους καθαρίσει τον μαθαίνει πως να επιβιώνει στο σκοτάδι της φυλακής βασικά. το παιχνίδι διαδραματίζεται ολόκληρο σε μια φυλακή δεν το θυμάμαι πολύ καλά νομίζω στο τέλος αντιμετω΄πιζει τους χειρότερους ψυχοπ[αθείς κάτι τύπους ντυμένους κλόουν με υστερικό γέλοιο φουσκωμένους από τις ουσίες και το φαγητό και πιο μετά ολόκληρη την ομάδα ειδικών δυνάμεων που βλέπουν στο σκοτάδι με την τεχνολογία εν τέλη δείχνει πως αυτός που έμαθε χωρίς τεχνολογία να επιβιώνει στο σκοτάδι σε τέτοια κατάσταση έχει κάποιοες πιθανότητες επιβίωσης είναι μόνο ένα παιχνίδι όμως. ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού δεν λέει κουβεντα ούτε μια λέξη σε όλο το παιχνίδι.

  9. #9
    ..αν δεν έχεις μέσα σου τη βία, δεν θα καταφέρει κανένα παιχνίδι να σου τη βγάλει......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Aσχολείσου με κάτι καλύτερο. Βγες μια βόλτα ή διάβασε κανένα βιβλίο. Παθαίνεις και υπερένταση μπροστά από τον υπολογιστή.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Συμφωνώ κι επαυξάνω. Μη σπαταλάτε χρόνο από τη ζωή σας μπροστά από μια οθόνη. Και σας μιλά ένας μέχρι πρότινος εθισμένος gamer και χρήστης που περνούσε δεκάωρα σερφάροντας και χασομερώντας. Πλέον περνώ όλο και λιγότερη ώρα στον υπολογιστή, γιατί κατάλαβα ότι κανενός η ζωή δεν προόδευσε έτσι, αλλά το αντίθετο.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    50
    Βγαίνω βόλτες κάθε μέρα κάνω και μια ελαφρά γυμναστική δεν είμαι τόσο άσχημα σωματικά. ωστόσο δεν έχω πολλλές παρέες να βγαίνω, βγαίνω σπάνια με παρέα η φίλους. σήμερα πήγα κάπου μόνος μου και δεν μπορώ να πω πως πέρασα καλά αντιθέτως τρόμαξα γιατί κυκλοφορούν πολλοί ανώμαλοι εκτός αυτού άκουσα και το κοπλιμέντο ότι έχω θέματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Όλοι μας έχουμε θέματα, άλλοι λιγότερα και άλλοι περισσότερα. Αυτό όμως δεν πρέπει να σ' εμποδίζει ν' αποκτήσεις καινούριους φίλους. Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις δραστηριότητες ώστε μέσα απ' αυτές να βρεις καινούριους φίλους.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by birdhed View Post
    Βγαίνω βόλτες κάθε μέρα κάνω και μια ελαφρά γυμναστική δεν είμαι τόσο άσχημα σωματικά. ωστόσο δεν έχω πολλλές παρέες να βγαίνω, βγαίνω σπάνια με παρέα η φίλους. σήμερα πήγα κάπου μόνος μου και δεν μπορώ να πω πως πέρασα καλά αντιθέτως τρόμαξα γιατί κυκλοφορούν πολλοί ανώμαλοι εκτός αυτού άκουσα και το κοπλιμέντο ότι έχω θέματα.
    Καλά, πού πήγες μόνος σου ώστε να αποσπάσεις τέτοιο κοπλιμέντο από αγνώστους;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by birdhed View Post
    σε κάποιες ταινίες έχω την εντύπωση πως πέφτουν αληθινοί πυροβολισμοί και τραυματισμοί το λιγότερο μη σου πω πως σε πολλές ταινίες στο εμπορικό σινεμά δείχνει κανονικό σεξ.
    για τα παιχνίδια τώρα σε σχέση με το manhunt γράφει στο ιντερνετ πως είχε γίνει ένα παιδί δολοφόνος απο αυτό το παιχνίδι αλλά μετά η αστυνομία το ανακάλεσε.
    αρκετά παλαιότερα πολύ εντύπωση μου είχε προκαλέσει το πρώτο resident evil για την εποχή του πολύ καλό.
    ο άνθρωπος δεν γενιέται βίαιος, γεννιέται μια λευκή κόλα και μπορεί να εξελιχθεί δια πολλών οδών.
    ναι σιγα μη πεφτουν αληθινοι πυροβολισμοι στις ταινιες. effects ειναι ολα, και ψευτικες εκρηξεις κλπ. παντου μπορει να προκληθουν ατυχηματα, αυτα ομως δε μετραν για ταινια snuff αλλα για εργατικα ατυχηματα (δε το εχω ψαξει ακριβως, ετσι νομιζω το ονομαζουν στην αστυνομια). οσον αφορα το κανονικο σεξ, υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια πορνο που βασιζεται σ'αυτο μονο.

    για το Manhunt δεν ειχα ακουσει κατι σχετικο. ουτε παιζει να ειναι το πιο βιαιο βιντεοπαιχνιδι ever. τα ιδια λεγαν και για το Carmageddon παλιοτερα, μεχρι που ανακαλυψαν τα GTA. ουτε το σεναριο του θυμαμαι...

    τελος τα Resident Evil θεωρουνται πλεον κλασικα (οπως και τα Silent Hill). επαιζα μεχρι το 3ο, αλλα μετα σταματησα λογο ηλικιας. ξανασχοληθηκα για λιγο περσυ καλοκαιρι με το 5ο που ειναι στην αφρικη, αλλα βαρεθηκα γρηγορα γιατι ηταν για pc. πλεον προτιμω το Dead Rising που ειναι καθαρη διασκεδαση σκοτωνοντας μαζικα ζομπι με απιστευτα πρωτοτυπους τροπους!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. το μυαλό μας...και τα τρελλά του παιχνίδια...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2011, 11:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •