Το προβλημα μου...!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Το προβλημα μου...!

    Γεια σας..!Ειμαι 23 ετων και πριν 3 χρονια ειχα ενα σοβαρο παραληρητικο ψυχωτικο επεισοδιο..!Το παραληρημα περασε μετα απο 2 μηνες αλλα υστερα απο το επεισοδιο ειχα εντονους πανικους εντονες τασεις αυτοκτονιας αγχος δυσφορια βραχυκυκλωμα στο μυαλο μου ... και ολα αυτα εις το τετραγωνον...!!Παρα τριχα γλιτωσα την αυτοκτονια..!Με επιμονη και υπομονη αγωνιστηκα με αυταπαρνηση σε μια περιοδο αρνουμενος να παρω φαρμακα αλλα καιι οταν τα πηρα να κρατηθω στην ζωη..!Μετα απο τους 3 πρωτους μηνες ψυχωσης και αφου εβλεπα οτι μονη λυση ειναι η αυτοκτονια δεχθηκα να παρω φαρμακα!Αλλα και παλι δεν ειδα καποιο σοβαρο αποτελεσμα..!Τα συμπτωματα επεμεναν..!Μου πηρε 2 μισι χρονια να βρω μια σωστη θεραπεια που θα με απαλλασε απο αυτα τα μαρτυρικα συμπτωματα για οποιον τα εχει ζησει...!Πλεον μετα απο αστοχη θεραπεια zyprexa solian kai invega παιρνω 30 mg abilify 3 mg risperdal kai 200 mg seroquel...!Πλεον εχω βελτιωθει αισθητα και δεν νιωθω τοσο εντονα τα συμπτωματα που περιεγραψα ουτε φαινεται οτι πασχω απο ψυχωση...!Ωστοσο εχω ακομη προβληματα...!Το προβλημα μου ειναι οτι παρολο που στην 3η λυκειου εγραψα 19000 μορια και ημουν αριστος μαθητης αλλα και ενα πολυ καλο παιδι πλεον τωρα εχω σοβαρο προβλημα στην μνημη και στην επεξεργασια σκεψης και εξηγουμαι...!Παλια πριν το επεισοδιο ημουν ενας καλος μαθητης εκανα χορο επαιζα σε μια ομαδα ποδοσφαιρου κλπ..!Ημουν αποδοτικος σε οτι εκανα...!Μετα το επεισοδιο πηγα στην σχολη μου και δεν καταλαβαινα τιποτα , πηγα για χορο δεν μπορουσα να χορεψω δηλ μου εδειχνε τα βηματα ο δασκαλος και δεν μπορουσα να τα εκτελεσω... πηγα για μπαλα και ολοι μου λεγαν οτι παιζω αψυχα..διοτι τα φαρμακα προκαλουν και μια βραδυτητα στην κινηση...!!Πριν οδηγουσα τωρα δεν μπορω φοβαμαι οτι η αδυναμια του μυαλου μου ειναι εμποδιο...!Παρολο που νιωθω ψυχικα καλα νιωθω αναπηρος....!Λοιπον η ουσια ειναι οι λυσεις και επειδη θελω να ξεφυγω απο αυτον το σκοπελο και θελω πλεον να ξανα χορεψω να ξαναγυρισω στην σχολη μου να ξαναπαιξω μπαλα και να ξαναβρω μια κοπελα κλπ ζητω την αποψη σας..!
    Εκτος απο υπομονη και επιμονη μπορω να κανω κατι??
    Τι λυση μυο προτεινετε??
    εχει καποιος παρομοιο προβλημα...??
    Πως μπορει να βελτιωθει η μνημη μου..??
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    kata th γνωμη σου τι ηταν αυτο που στα εικοσι σου χρονια , και οντας τοσο δραστηριος, πυροδοτησε το ψυχωσικο παραληρητικο επεισοδιο ;
    Περιεγραψε λιγο την εναρξη αν θες, πως εκδηλωθηκε κλπ

  3. #3

    το προβλημα μου....!

    Quote Originally Posted by path View Post
    kata th γνωμη σου τι ηταν αυτο που στα εικοσι σου χρονια , και οντας τοσο δραστηριος, πυροδοτησε το ψυχωσικο παραληρητικο επεισοδιο ;
    Περιεγραψε λιγο την εναρξη αν θες, πως εκδηλωθηκε κλπ
    Το επεισοδιο τυπικα αρχισε ως εξης..!Υπηρξε μια περιοδος στα 20 μου που για 3 μηνες εγραφα συνεχως με παθος και πορωση τις σκεψεις μου για το πανεπιστημιο για τον κοσμο κλπ.. σε ενα blog μου στο ιντερνετ!Μετα απο 3 μηνες καθημερινου γραψιματος την επαθα την ζημια , την ψωνισα...!Νομιζα οτι διαβαζει το blog μου ο μισος πλανητης... οτι με παρακολουθουν οι δορυφοροι οτι θα αλλαξω και θα κυβερνησω τον κοσμο κλπ..!Ημουν τοσο πορωμενος με το γραψιμο που νομιζα οτι τελουσα υπο ιερο καθηκον και εκεινη την περιοδο ειχα σταματησει τις υπολοιπες δραστηριοτητες μου οπως την σχολη τον χορο το ποδοσφαιρο κλπ..!Μετα απο 3 μηνες γραψιματος και 2 μηνες επεισοδιου δηλ 5 μηνες συνολικα το παραληρημα εφυγε τελειως...!Αλλα τοτε ηταν που αρχισαν οι πανικοι οι τασεις για αυτοκτονια η δυσφορια το αγχος το βραχυκυκλωμα στην σκεψη κλπ..!

    Βεβαια εγω θεωρω κατα καποιον τροπο τον τροπο που εκδηλωθηκε το ψυχωσικο επεισοδιο σαν αφορμη και οχι σαν αιτιο..!Δεν μπορει να εφταιγε μονο το οτι εγραφα στο ιντερνετ 3 μηνες συνεχομενα...!Για μενα αυτο ηταν αφορμη...!

    Τα πραγματικα αιτια ηταν η υπερβολικη πιεση που δεχθηκα στην εφηβικη και μετεπειτα ενηλικη ζωη μου.. αλλα και ο τροπος που επεξεργαζομουν τα πραγματα... κυριως!

    Μεγαλη πιεση αποτελεσαν τα εξης γεγονοτα...!
    Τα βαζω με σειρα σοβαροτητας..!
    1Στην εφηβεια πιστευα οτι ημουν στειρος γιατι δεν ειχα οργασμο κατι που συνεβη πρωτη φορα στα 20 μου...!Μεγαλωσα με την ταμπελα του στερου κατι που με εκανε να αποστρεφομαι οσα κοριτσια με φλερταραν η φλερταρα πιστευα οτι ποτε δεν θα παντρευτω και ποτε δεν θα κανω οικογενεια γιατι ειμαι στειρος σκεφτομουν να γινω μοναχος κλπ...!

    2Ερωτευτηκα στην εφηβεια με ολη την δυναμη της ψυχης μου μια κοπελα που την ελεγαν Μαρια και εφαχα χυλοπιτα και οντας πολυ ευαισθητη ψυχη μου στοιχισε πολυ αυτο...!

    3Η πιεση της μανας μου..!Ερχοταν στην εφηβεια και με επαιρνε με το ζορι απο το ποδοσφαιρο για να διαβασω...!Μου ελεγε διαβασε διαβασε διαβασε...!Στο σχολειο δεν βλεπεις τον καλυτερο μαθητη που ειναι ετσι και ετσι και ετσι κλπ..!Στο πανεπιστημο γιατι αυτος τα περναει ολα τα μαθηματα και εσυ τα μισα κλπ...Ποτε θ παρεις πτυχιο και παει λεγοντας...!

    4Το αδιεξοδο στην σχολη μου..!Ημουν στο εθνικο μετσοβιο πολυτεχνειο και δεν τα πηγαινα καλα στις σπουδες μου..!Τα μαθηματα ηταν πολυ δυσκολα και δεν μπορουσα να τα βγαλω περα...!Εβλεπα οτι δεν μπορω να τελειωσω την σχολη μου και εβλεπα τον φοβο της ανεργιας να με διαπερνα..!

    5Εχασα τον πατερα μου στα 14 μου απο καρδια και πλεον δεν ειχα κανεναν στην εφηβεια για να συζητησω τα σεξουαλικα θεματα οπως η (υποτειθεμενη οπως πιστευα) στειρωση...!Φανταστειτε ποσο πολυ υπεφερα απο τα παραπανω προβληματα για να βαζω τον πατερα μου στον βαθμο σοβαροτητας 5...!

    6Υπεφερα στην εφηβεια απο σοβαρη κυστικη ακμη και δεν μου αρεσε ο εαυτος μου κατι που ευτυχως δεν εχω τωρα...!αλλα αντιθετως εχω μονο λιγα σημαδια και παραμενω κουκλι ζωγραφιστο..!

    Ολα αυτα για μεν ηταν η αιτια του ψυχωσικου επεισοδιου δηλ η υπερβολικη πιεση αλλα και ο τροπος που επεξεργαζομουν την πραγματικοτητα... και το οτι εγραφα στο ιντερνετ για ενα διαστημα ηταν απλα η αφορμη...του ψυχωσικου επεισοδιου!

    Αυτα οσον αφορα το επεισοδιο ελπιζω να με βοηθησετε...!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    talikiller, εχεις περασει παρα πολλα . ειναι ενδιαφερον ομως που μπορεις να τα επεξεργαστεις και να βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα ,καθως εσυ προτιστα θα χειριστεις και την διαδικασια να βγεις απ το λουκι .
    Τα αντιψυχωσικα ειναι βαρια φαρμακα και γεγονος ειναι πως δεν θα μπορεσεις να κανεις ολα τα πραγματα που εκανες πριν με την ιδια επιτυχια, για οσο καιρο τουλαχιστον τα περνεις αυτα ,αυτο παρτο σα δεδομενο,
    , Δεν ειναι ομως κατ αναγκη κακο , μιας και μπορει να σε 'οδηγησει' να κανεις καινουργιες και ενδεχομενως καλυτερες επιλογες ,ποιο λειτουργικες δηλαδη,
    Επανελαβες μια δυο φορες την φραση: 'ο τροπος που επεξεργαζομουν την πραγματικοτητα'.
    Τι ενοεις ; ο καθενας δεν εχει εναν προσωπικο τροπο να επεξεργαζεται τον κοσμο ?
    Τι το ιδιαιτερο παρατηρησες εσυ σε σενα , που να αποτελεσε την αιτια να σου προκαλεσει ενα τοσο σοβαρο προβλημα;

  5. #5
    Quote Originally Posted by path View Post
    talikiller, εχεις περασει παρα πολλα . ειναι ενδιαφερον ομως που μπορεις να τα επεξεργαστεις και να βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα ,καθως εσυ προτιστα θα χειριστεις και την διαδικασια να βγεις απ το λουκι .
    Τα αντιψυχωσικα ειναι βαρια φαρμακα και γεγονος ειναι πως δεν θα μπορεσεις να κανεις ολα τα πραγματα που εκανες πριν με την ιδια επιτυχια, για οσο καιρο τουλαχιστον τα περνεις αυτα ,αυτο παρτο σα δεδομενο,
    , Δεν ειναι ομως κατ αναγκη κακο , μιας και μπορει να σε 'οδηγησει' να κανεις καινουργιες και ενδεχομενως καλυτερες επιλογες ,ποιο λειτουργικες δηλαδη,
    Επανελαβες μια δυο φορες την φραση: 'ο τροπος που επεξεργαζομουν την πραγματικοτητα'.
    Τι ενοεις ; ο καθενας δεν εχει εναν προσωπικο τροπο να επεξεργαζεται τον κοσμο ?
    Τι το ιδιαιτερο παρατηρησες εσυ σε σενα , που να αποτελεσε την αιτια να σου προκαλεσει ενα τοσο σοβαρο προβλημα;
    Εννοω οτι επεξεργαζομουν λαθος στο μυαλο μου τα γεγονοτα που συνεβαιναν στην ζωη μου...!
    Πχ 2 φιλοι μου αργησαν να ανακαλυψουν τον οργασμο οπως και εγω..!Οι 2 φιλοι μου τα καταφεραν και αυτοι στα 20 τους...!Αλλα κανεις απο τους 2 φιλους μου δεν θεωρησε οτι ειναι στειρος..!Δεν προβληματιστηκαν καθολου..!Συνεχισαν την ζωη τους μεχρι που τους συνεβη...!Μονο εγω αλλαξα κοσμοθεωρια , κλειστηκα στον εαυτο μου και ζουσα σε μικροκαταθλιψη...!

    Δηλ με αυτο το παραδειγμα εννοω οτι κεφτομουν λαθος τα πραγματα..!

    Επισης λαθος χειρειστηκα την ερωτικη απογοητευση...!Εσπασα πραγματικα...!Δεν μπορουσα να ζησω χωρις αυτην..!Θα μπορουσα να πεθαινα για εκεινην...!

    Δηλ καταληγωντας θελω να πω οτι ναι μεν μου συνεβησαν πολλα αλλα δυστυχως αυτο που με κατεστρεψε και με οδηγησε στο επεισοδιο ηταν οτι γιγωντωνοντουσαν στο μυαλο μου τα προβληματα που ειχα...!

  6. #6

    το προβλημα μου....!

    Παιδια τι μπορω να κανω για να νιωσω καλυτερα...??

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Λαγουδόπολη
    Posts
    58
    να παίρνεις τα φάρμακα σου γιατί μιας και έγινε το κακό χρειάζεται λίγη βοήθεια όταν ΄δεν υπάρχει ουσιαστικά βοήθεια απο άλλον άνθρωπο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ταλικιλλερ, δεν ξεκινας σιγα σιγα τις δραστηριοτητες που θελεις να κανεις, και να κανεις οσο μπορεις. μη συγκρινεις τον εαυτο σου με παλια. ισως τωρα να μπορεις λιγοτερο. δεν πειραζει. ξεκινα σιγα σιγα, και προσπαθησε να εισαι ανοιχτος. πιθανως αν ξαναπιασεις τις δραστηριοτητες σου, σιγα σιγα να επανελθεις. αλλα μην πιεζεις τον εαυτο σου παρα πανω απο οσο μπορει. αποδεξου τον οπως ειναι τωρα, οχι οπως μπορουσε παλια. τωρα τα δεδομενα σου ειναι αλλα. εχεις κ μια ασθενεια, καλως ή κακως, τα εχεις παρατησει, οποτε λογικα θα εχεις σκουριασει, εχεις χασει πιθανοτατα την αυτοπεποιθηση σπυ μετα απο ολη αυτη την στρεσογονα περιπετεια.

    να αγαπας τον εαυτο σου οπως ειναι τωρα, κ πιασε λιγο λιγο ενα μαθημα, κανε λιγο ποδοσφαιρο η χορο, ο,τι σου αρεσει περισσοτερο κ προσπαθησε να χαιρεσαι τις διαδικασιες και να χαιρεσαι που μαθαινεις και βελτιωνεσαι κ μην κανεις πολλες συγκρισεις. πώς ησουν καποτε, πώς ειναι ο γειτονας κλπ.

    ολα ειναι μεσα στη ζωη. αλλος παθαινει το ενα, αλλος παθαινει το αλλο. δεν εχει νοημα να στηνουμε τον εαυτο μας στον τοιχο σε σχεση με το παρελθον μας. τωρα ειμαστε νεοι κ σε καλη φυσικη κατασταση. μεθαυριο θα ειμαστε γεροι, κ μπορει να μην μπορουμε να περπατησουμε. εχει νοημα να λεμε, μα καποτε μπορουσα, γιατι τωρα που γερασα δεν μπορω?

    ζησε το παρον σου και αξιοποιησε τα χαρισματα σου οσο μπορεις κ προσπαθησε να χαρεις τη ζωη οσο μπορεις! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    10
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    (σπαμ, διαφημιστικό μήνυμα)

  10. #10
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ταλικιλλερ, δεν ξεκινας σιγα σιγα τις δραστηριοτητες που θελεις να κανεις, και να κανεις οσο μπορεις. μη συγκρινεις τον εαυτο σου με παλια. ισως τωρα να μπορεις λιγοτερο. δεν πειραζει. ξεκινα σιγα σιγα, και προσπαθησε να εισαι ανοιχτος. πιθανως αν ξαναπιασεις τις δραστηριοτητες σου, σιγα σιγα να επανελθεις. αλλα μην πιεζεις τον εαυτο σου παρα πανω απο οσο μπορει. αποδεξου τον οπως ειναι τωρα, οχι οπως μπορουσε παλια. τωρα τα δεδομενα σου ειναι αλλα. εχεις κ μια ασθενεια, καλως ή κακως, τα εχεις παρατησει, οποτε λογικα θα εχεις σκουριασει, εχεις χασει πιθανοτατα την αυτοπεποιθηση σπυ μετα απο ολη αυτη την στρεσογονα περιπετεια.

    να αγαπας τον εαυτο σου οπως ειναι τωρα, κ πιασε λιγο λιγο ενα μαθημα, κανε λιγο ποδοσφαιρο η χορο, ο,τι σου αρεσει περισσοτερο κ προσπαθησε να χαιρεσαι τις διαδικασιες και να χαιρεσαι που μαθαινεις και βελτιωνεσαι κ μην κανεις πολλες συγκρισεις. πώς ησουν καποτε, πώς ειναι ο γειτονας κλπ.

    ολα ειναι μεσα στη ζωη. αλλος παθαινει το ενα, αλλος παθαινει το αλλο. δεν εχει νοημα να στηνουμε τον εαυτο μας στον τοιχο σε σχεση με το παρελθον μας. τωρα ειμαστε νεοι κ σε καλη φυσικη κατασταση. μεθαυριο θα ειμαστε γεροι, κ μπορει να μην μπορουμε να περπατησουμε. εχει νοημα να λεμε, μα καποτε μπορουσα, γιατι τωρα που γερασα δεν μπορω?

    ζησε το παρον σου και αξιοποιησε τα χαρισματα σου οσο μπορεις κ προσπαθησε να χαρεις τη ζωη οσο μπορεις! :)
    Εχεις δικιο...!Οπως λεει και ο γιατρος μου να κανω αυτο που μπορω...!
    Ηδη εχω ξεκινησει καποιες δραστηριοτητες και χαιρομαι πολυ για αυτο...!
    Βεβαια εχω ενα γνωστικο μπλοκαρισμα(Δεν μπορω να αποστηθισω και να εκτελεσω χορογραφιες κλπ δεν σπινταρει το μυαλο μου..) και παντα ειχα την απορια τι φταιει για αυτο η ασθενεια η τα φαρμακα ευθυνονται για το γνωστικο μπλοκαρισμα????

    Τον αγαπω τον εαυτο μου και πλεον εχω ενα πολυ καλο περιβαλλον για να παλεψω το προβλημα μου...!

    Ευχομαι ολοι να βελτιωθουμε και να μεινουν οι ψυχιατροι χωρις δουλεια..!;);)πλακα κανω...!Απλα ελπιζω ολοι να βρουμε την θεραπεια που μας ταιριαζει οπως βρηκα και γω και να μπορεσουμε να εχουμε μια καλη και ποιοτικη ζωη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μαλλον τα φαρμακα...ή τουλαχιστον οταν σταθεροποιηθεις και τα ελαττωσεις θα δεις
    και ενισχυση των γνωστικων σου ικανοτητων.

    τωρα αμα εχεις ψυχωση σαφως και δε μπορεις να συγκεντρωθεις και να σκεφτεις
    γιατι τρεχει το μυαλο σου.

    αντιθετα τα φαρμακα καταστελλουν τις γνωστικες ικανοτητες και ερχεται μια ισορροπια.

    το λουκι ειναι μεχρι να μπεις στη δοση συντηρησης οποτε παιρνεις και υψηλη δοση
    φαρμακων και καταστελλονται πολυ οι γνωστικες σου ικανοτητες σε σημειο βλακειας.
    ενας γιατρος μου ειχε πει οτι εισαι με το 50% των δυνατοτητων σου.

    ωστοσο οταν πας στη δοση συντηρησης, και σταθεροποιηθεις τοτε αντιστοιχα θα ανεβει
    και η αποδοση του μυαλου σου.

    το χειροτερο απο ολα δεν ειναι τα αντιψυχωσικα αλλα αυτα που δινουν για επιληψια.
    εκει να δεις τι γινεται...σε χαζευουν πολυ.

    τωρα ειχα διαβασει οτι τα αντιψυχωσικα αυξανουν και την προσωρινη μνημη αρα βοηθουν και γνωστικα καπως. αλλα δε ξερω. καπου αλλου εχω διαβασει οτι δεν εχουν καταφερει ακομα να βοηθουν τις γνωστικες λειτουργιες και αυτο εχουν στοχο να κανουν νεα φαρμακα. παντως το καλο με αυτα τα φαρμακα ειναι οτι τουλαχιστον εισαι πιο ηρεμος αρα και πιο αποδοτικος..

    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Εχεις δικιο...!Οπως λεει και ο γιατρος μου να κανω αυτο που μπορω...!
    Ηδη εχω ξεκινησει καποιες δραστηριοτητες και χαιρομαι πολυ για αυτο...!
    Βεβαια εχω ενα γνωστικο μπλοκαρισμα(Δεν μπορω να αποστηθισω και να εκτελεσω χορογραφιες κλπ δεν σπινταρει το μυαλο μου..) και παντα ειχα την απορια τι φταιει για αυτο η ασθενεια η τα φαρμακα ευθυνονται για το γνωστικο μπλοκαρισμα????

    Τον αγαπω τον εαυτο μου και πλεον εχω ενα πολυ καλο περιβαλλον για να παλεψω το προβλημα μου...!

    Ευχομαι ολοι να βελτιωθουμε και να μεινουν οι ψυχιατροι χωρις δουλεια..!;);)πλακα κανω...!Απλα ελπιζω ολοι να βρουμε την θεραπεια που μας ταιριαζει οπως βρηκα και γω και να μπορεσουμε να εχουμε μια καλη και ποιοτικη ζωη...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Γεια σας..!Ειμαι 23 ετων και πριν 3 χρονια ειχα ενα σοβαρο παραληρητικο ψυχωτικο επεισοδιο..!Το παραληρημα περασε μετα απο 2 μηνες αλλα υστερα απο το επεισοδιο ειχα εντονους πανικους εντονες τασεις αυτοκτονιας αγχος δυσφορια βραχυκυκλωμα στο μυαλο μου ... και ολα αυτα εις το τετραγωνον...!!Παρα τριχα γλιτωσα την αυτοκτονια..!Με επιμονη και υπομονη αγωνιστηκα με αυταπαρνηση σε μια περιοδο αρνουμενος να παρω φαρμακα αλλα καιι οταν τα πηρα να κρατηθω στην ζωη..!Μετα απο τους 3 πρωτους μηνες ψυχωσης και αφου εβλεπα οτι μονη λυση ειναι η αυτοκτονια δεχθηκα να παρω φαρμακα!Αλλα και παλι δεν ειδα καποιο σοβαρο αποτελεσμα..!Τα συμπτωματα επεμεναν..!Μου πηρε 2 μισι χρονια να βρω μια σωστη θεραπεια που θα με απαλλασε απο αυτα τα μαρτυρικα συμπτωματα για οποιον τα εχει ζησει...!Πλεον μετα απο αστοχη θεραπεια zyprexa solian kai invega παιρνω 30 mg abilify 3 mg risperdal kai 200 mg seroquel...!Πλεον εχω βελτιωθει αισθητα και δεν νιωθω τοσο εντονα τα συμπτωματα που περιεγραψα ουτε φαινεται οτι πασχω απο ψυχωση...!Ωστοσο εχω ακομη προβληματα...!Το προβλημα μου ειναι οτι παρολο που στην 3η λυκειου εγραψα 19000 μορια και ημουν αριστος μαθητης αλλα και ενα πολυ καλο παιδι πλεον τωρα εχω σοβαρο προβλημα στην μνημη και στην επεξεργασια σκεψης και εξηγουμαι...!Παλια πριν το επεισοδιο ημουν ενας καλος μαθητης εκανα χορο επαιζα σε μια ομαδα ποδοσφαιρου κλπ..!Ημουν αποδοτικος σε οτι εκανα...!Μετα το επεισοδιο πηγα στην σχολη μου και δεν καταλαβαινα τιποτα , πηγα για χορο δεν μπορουσα να χορεψω δηλ μου εδειχνε τα βηματα ο δασκαλος και δεν μπορουσα να τα εκτελεσω... πηγα για μπαλα και ολοι μου λεγαν οτι παιζω αψυχα..διοτι τα φαρμακα προκαλουν και μια βραδυτητα στην κινηση...!!Πριν οδηγουσα τωρα δεν μπορω φοβαμαι οτι η αδυναμια του μυαλου μου ειναι εμποδιο...!Παρολο που νιωθω ψυχικα καλα νιωθω αναπηρος....!Λοιπον η ουσια ειναι οι λυσεις και επειδη θελω να ξεφυγω απο αυτον το σκοπελο και θελω πλεον να ξανα χορεψω να ξαναγυρισω στην σχολη μου να ξαναπαιξω μπαλα και να ξαναβρω μια κοπελα κλπ ζητω την αποψη σας..!
    Εκτος απο υπομονη και επιμονη μπορω να κανω κατι??
    Τι λυση μυο προτεινετε??
    εχει καποιος παρομοιο προβλημα...??
    Πως μπορει να βελτιωθει η μνημη μου..??
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
    ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΜΟΝΟ ΑΜΠΙΛΙΦΑΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ

Similar Threads

  1. το προβλημα μου
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2011, 08:43
  2. Πρόβλημα
    By eve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 06-01-2011, 18:13
  3. Προβλημα με u2u
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-2010, 18:50
  4. προβλημα με τα U2U
    By χριστιαλένα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2007, 01:56
  5. Πρόβλημα
    By jimmny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2006, 12:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •