"Βραδυνές Επισκέψεις"?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240

    "Βραδυνές Επισκέψεις"?

    Για όσους ενδεχομένως δεν έχουν διαβάσει κάτι άλλο που έχω γράψει ... να πω επί τροχάδην ότι είμαι σε θεραπεία για κατάθλιψη , διατροφικές διαταραχές, και διάφορα άλλα από τον Ιανουάριο... Η θεραπεία προχωρά κανονικά και ήδη θεωρώ ότι δεν έχω καμία σχέση με μένα πριν από 1 χρόνο ή περισσότερο...

    Από το Πάσχα όμως, έχω κάποιες "περίεργες επισκέψεις". Σαν πρώτο περιστατικό θυμάμαι στο πατρικό μου όπου κάποιο βράδυ ξύπνησα και ... "έβλεπα¨καθαρά μια μορφή να στέκεται απέναντί μου και να με κοιτάζει... Δε γνωρίζω πόση ώρα πέρασε ... όπου έμεινα κοκαλωμένη να "κοιτάζω" τη μορφή (μου φάνηκε αρκετή) κι ύστερα εξαφανίστηκε όταν άρχισα να σκέφτομαι τι πράγμα θα έπρεπε να κοιτάζω κανονικά. Άρχισα δηλαδή να σκέφτομαι πως σε εκείνο το σημείο που "είναι η μορφή" υπάρχει το γραφείο, κτλ. κι έτσι "μπόρεσα να δω πως δεν υπήρχε τίποτα άλλο" παρά μόνο στη φαντασία μου...

    Η αλήθεια είναι πως με είχε τρομάξει το περιστατικό, αλλά προσπάθησα να μη του δώσω περισσότερη σημασία. Το ανέφερα και στο γιατρό μου και μου έδειξε ότι δεν το αξιολογούσε σημαντικά , αφού η λογική υπερίσχυσε (Δε μπορώ να ξέρω αν σκέφτηκε κάτι άλλο, αλλά η θεραπεία δεν άλλαξε... οπότε θεωρώ πως δε το είδε σα κάτι σοβαρό)...

    Από τότε... έχω τακτικές "τέτοιες επισκέψεις"... Συχνά πυκνά ξυπνάω το βράδυ και "βλέπω" διάφορες μορφές μέσα στο σπίτι... Πάντα "κοκαλώνω" και πάντα μετά από κάμποση ώρα (κι αφού -να ομολογήσω- έχω σκεφτεί ότι αν είναι πράγματι κάποιος μέσα στο σπίτι δε μου μένει παρά να τον αντιμετωπίσω) καταφέρνω να έλθω στα συγκαλά μου...

    Σε κάποια φάση το ανέφερα στη μητέρα μου και μου είπε πως κι εκείνη το παθαίνει χρόνια τώρα... Αυτό δεν ξέρω αν θα έπρεπε να με καθησυχάσει... Από τη μια σκέφτομαι πως μπορεί να είναι κάποιο "σύμπτωμα" άγχους κι ανασφάλειας (κοινός παρονομαστής και σε μένα και σε εκείνη), από την άλλη ... τρέμω μήπως είναι κάτι πιο ... σημαντικό.

    Αν το αναφέρω, απλά το κάνω γιατί θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχουν κι άλλα άτομα με αντίστοιχες εμπειρίες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Να δοκιμασεις εξορκισμο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Λες, ε? :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Aυτη η μορφη που βλεπεις δεν σου λεει τιποτα για μενα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Αφου τη βλέπει και η μάνα σου...κατι θα σημαινει...Κάνε την ερωτηση αν θες στο
    http://www.esoterica.gr

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    Aggelika, καθως οπως λες εισαι καλυτερα σε σχεση με περσι, αλλα ακομα αρκετα ευαλωτη ψυχολογικα, δεν θα σου προτεινα να ασχοληθεις ενεργα με τη μεταφυσικη διασταση του ολου θεματος.
    οταν λες οτι το παθαινει και η μητερα σου, τι εννοεις; βλεπει την ιδια μορφη;
    εσυ παλι εχεις αυτες τις \'επισκεψεις\' μονο μεσα στο πατρικο σου η και αλλου;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Βρε παιδιά, μάλλον δε το εξήγησα σωστά...

    Δεν είναι κάποιο πρόσωπο συγκεκριμένο -ταυτοποιήσιμο-. Συνήθως είναι αντρική φιγούρα. Εννοώ πως \"βλέπω\" κάποιον να έχει μπει στο σπίτι.

    Κι η μητέρα μου τυγχάνει να το παθαίνει. Δε σημαίνει ότι βλέπουμε το \"ίδιο άτομο\". Κάτι σαν \"προσοπωποίηση\" της φοβίας ότι \"κάποιος έχει παραβιάσει την ασφάλεια του σπιτιού\"...

    Τάσο , απαντώ μόνο και μόνο γιατί χρειάζεται να το ξεκαθαρίσω. Δεν έχω ακούσει ποτέ μου φωνή από αυτά τα \"παιχνίδια της φαντασίας μου\". Δε μου μιλάνε κι ούτε κι εγώ σε εκείνα...

    Την πρώτη φορά ήμουν στο πατρικό μου λόγω διακοπών. Από τότε μου έχει συμβεί πολλές φορές στο σπίτι μου (μένω μόνη μου)...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Πόση ώρα σου παίρνει μέχρι να καταλάβεις πως πρόκειται για παιχνίδια της φαντασίας σου;
    Σε κάνει να φοβάσαι να μένεις μόνη σου;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    τοτε πολυ πιθανον απο εντονο αγχος και φοβο να νομιζεις οτι καποιος μπηκε στο σπιτι και σχεδον τον \'βλεπεις\' μπροστα σου.
    αφου το αναγνωριζεις σαν \'παιχνιδι της φαντασιας\' και η λογικη υπερισχυει, μην του δινεις μεγαλες διαστασεις.
    αν επιμενει και γινεται πιο συχνα ξανασυζητησε το με το γιατρο σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Ειλικρινά... δε ξέρω πόση ώρα περνά όταν μένω \"κοκαλωμένη\" στο κρεβάτι... Δεν κινούμαι, απλά παρατηρώ την φιγούρα κι επειδή σίγουρα ταράζομαι και φοβάμαι ... μου φαίνεται αρκετή. Κάτι ακόμα... η φιγούρα δεν κινείται... Εκ των υστέρων διαπιστώνω πως αποτελείται από κάποια καθημερινά αντικείμενα που απλά υπάρχουν στον χώρο...

    Σε γενικές γραμμές... μια χαρά αισθάνομαι που μένω μόνη μου. Ωφείλω όμως να ομολογήσω πως κατά τη διάρκεια της νύχτας αισθάνομαι κάποιον φόβο. Έχω και μια γάτα, οπότε συχνά ξυπνώ από κάποιον θόρυβο που κάνει εκείνη. Στο όλο σκηνικό προσπαθώ να έχω κατά νου ότι μπορεί απλά \"κάτι να κάνει το τερατάκι μου πάλι\", αλλά... κι αυτό δε βοηθάει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Καημενουλα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Aggelika, προφανώς κοιμάσαι με κλειστά τα φώτα.
    Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε \"εστιάζει\" πάνω σε αντικείμενα στο σκοτάδι.

    Στο στρατό όταν φυλάς σκοπιά ή κάνεις περίπολο την νύχτα δεν πρέπει ποτέ να εστιάζεις σε κάτι.
    Γιατί μέσα στα δέντρα θα δεις ανθρώπους, ζώα, φαντάσματα...

    Δοκίμασε να κοιμηθείς με ανοιχτό φως και αν εξακολουθήσεις να βλέπεις μορφές, τότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις θεραπεία...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Είναι αλήθεια πως για να κοιμηθώ θεωρώ απαραίτητο το να είναι κλειστά τα φώτα...
    Το κακό είναι πως δε νομίζω ότι μπορώ να κοιμηθώ με κάποιο φως...
    Πάντως, Μιχάλη, αξίζει να το δοκιμάσω...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Βάλε ένα απο αυτά τα μικρά φωτάκια που μπαίνουν κατευθείαν στις μπρίζες.

    Και μάλιστα να φωτίζει όσο γίνεται το σημείο όπου βλέπεις τη μορφή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Αγγελικη μου

    Το αγχος, η καθημερινοτητα και τα \"καταλοιπα της\", η φαντασια μας, το σκοταδι , ειναι ικανα να δημιουργησουν τετοια παιχνιδακια στη φαντασια μας. Κι εγω κατα καιρους το παθαινα στο παρελθον αλλα με τον καιρο , καθως ηρεμησα λιγο και το εκλογικευσα οσο ηταν δυνατον, καταφερα να το απομυθοποιησω και εξαφανιστηκε. Παραλληλα το συζητησα με το γιατρο μου και με καθησυχασε πως δεν ηταν τιποτε το ανησυχητικο. Και φυσικα, τετοια φαινομενα ενισχυονται οταν κανεις μενει μονος. Αυτη τη στιγμη περναω μια φαση που μου ειναι αδυνατο να κομηθω μονη στο σπιτι και μαζευω τα μπογαλακια μου προς τον κοντυνοτερο συγγενη, για οσο ειναι απαραιτητο διοτι ο συντροφος μου λειπει συχνα για ταξιδια. Εχω \"κιοτεψει\" κομματακι...

    Οπως και ναχει, σημαντικο ειναι το οτι και ο γιατρος σου δεν το θεωρησε ανησυχητικο. Συμφωνω απολυτα με το να προσπαθησεις να φωτισεις διακριτικα το χωρο, οπως ειπε ο nutcase. Δοκιμασε κοριτσι μου, δεν εχεις τιποτε να χασεις.

    Τασο...ελεος! Παψε να διακωμωδεις το οποιο προβλημα αναφερεται σε καποιο thread. Εισαι εντελως εκτος θεματος.
    Διακρινω μια εμμονη. Εισαι σιγουρος πως δεν χρηζει θεραπειας η εστω συζητησης με καποιον ειδικο? Λεω εγω τωρα...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •