ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΗΔΙΑΖΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1

    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΗΔΙΑΖΩ

    Όλα άλλαξαν μετα τη γέννηση του γίου μου, χωρίς καμιά βοήθεια απο γιαγίαδες η άλλους συγγενείς οι πρώτοι μήνες μετα τη γέννηση του πέρασαν χωρίς να θυμάμαι τίποτα μονο έψαχνα μισάωρα μες τη μέρα να κοιμηθω και εκέινος ενδιαφερόταν μονο για το σεξ. Και ήρθε το καλοκαίρι και εγώ κλεινόμουν σπιτι με το νεογέννητο μωρο και εκείνος εκανε τη ζωη του,με τη σεξουαλικότητα μου να έχει πιάσει πατο να πρεπει να μαγειρεψω αλλο φαγητο για εκείνον αλλο για το μωρο ,να μη ξεχασω να εχει ζεστο νερο να πληθυθει οταν γυρισει ,να πρεπει να προσπαθήσω πιο πολύ γιατι είχα γίνει απαισια νοικοκυρα και καπως έτσι πέρασαν 7 μήνες και τότε εκείνος έγινε βίαιος ,εγώ τον έφτασα σε αυτο το σημείο λεει με την αδιαφορία μου , εγω φταιω που αρχησε να με χτυπαει γιατι δεν τον ικανοποιώ στο κρεβάτι (έτσι λέει).
    Και έτσι όλα τέλειωσαν για εμένα δεν μπορω να τον συγχωρέσω που με χτυπησε και οχι μονο μια φορα, τον σιχαινομαι σαν άντρα καθε φορα που με πλησιάζει θελω να κανω εμετό, του λέω να μεινουμε λιγο χώρια με απειλει .
    Θέλω και εγω να ζήσω να αισθανθω ομορφα να ποθήσω κάποιον και να με ποθήσει, θέλω να ερωτευτω γιατι να τελειωσει η ζωη μου έτσι γιατι.
    είναι 10 μήνες τώρα που νιώθω έτσι ,δεν ξέρω αν θα είναι το καλύτερο να χωρίσω για το παιδί μας, δεν ξέρω πιο είναι το σωστό , στους αλλους λέω οτι σωστό ειναι αυτο που αισθανόμαστε , απλα δεν θλελω να υποφέρει ο γιός μου για να ειμαι εγώ καλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    πιστευεις οτι μπορεις να ζησεις μ΄αυτον τον ανθρωπο πια;το παιδακι ειναι πολυ μικρο και ειναι πολυ πιο ευκολο να χωρισεις τωρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Ενα είναι το σίγουρο: ότι θα σε ξαναχτυπήσει.
    Φύγε όσο είναι νωρίς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αν ειναι δυνατον τι ειναι αυτα που ακουω???????????/δωσε πες που μενεις τωρα να ρθω να του το κοψω! τι ζωο ειναι αυτος ρε???

    μα καλα εσυ να φυγεις???ΟΧΙ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ με τις κλωτσιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κοιτα ρε κατι μ@#$κες που υπαρχουνε!!!!!!! δεν σεβονται τιποτα!!!!!!μονο το πουλι τους να μενει ορθιο και ολα καλα!! να σηκωθει να φυγει κ να παρει κ μια τσοντα για τον δρομο ετσι για να μην κακοπεσει
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    ...το παιδί είναι δέκα μηνών και σκέφτεσαι πως πρέπει να ανεχτείς αυτή την κατάσταση για να μη το πληγώσεις?
    Η αλήθεια είναι πως όλοι θα ονειρεύονταν ένα τέτοιο πατέρα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Ιοle, να ξέρεις ότι μετά την εγκυμοσύνη είναι φυσιολογικό να πέφτει η σεξουαλική μας διάθεση. Είναι μια προτώγνορη εμπειρία για το σώμα και την ψυχή και χρειάζεται κάποιος καιρός για να συνηθήσεις τα νέα δεδομένα και να επανέλθεις. Μάλιστα έχω ακούσει πως η πρώτη φορά που κάνεις σεξ μετά τον τοκετό είναι σαν να κάνεις σεξ για πρώτη φορά. Σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζουν και οι μεταβολές στα επίπεδα των ορμονών.


    Γιατί όμως είναι βίαιος ο άντρας σου; Ήταν και πριν έτσι ή εκδηλώθηκε τώρα; Ποια είναι η αιτία αυτής της συμπεριφοράς;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    σε διαβεβαιω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να χωρισεις τωρα παρα μετα 5-7 χρονια.
    οταν εχεις φτασει στο σημειο ν΄αδειαζεις οταν σε ακουμπαει ποσο μπορεις ν΄αντεξεις;
    να πω οτι εισαι 50-60 χρονων παει στα κομματια.φυγε κοπελα μου οσο ειναι νωρις.
    και ξερεις ποιο ειναι το χειροτερο;θα γινει δυστυχισμενο και το παιδι.
    Last edited by γιώτα2; 11-11-2011 at 01:22.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Με κάτι τέτοια που διαβάζω ντρέπομαι που είμαι άντρας (και με κάτι τέτοια που διαβάζει η Broken Doll παρασύρεται και θέλει να κόψει και το δικό μου πουλί).
    Δεν πιστεύω στην βία αλλά αν δω άντρα να χτυπάει γυναίκα -και άγνωστή μου, εντελώς αδιάφορο- ή παιδιά δεν ξέρω πως θα αντιδράσω. Γενικώς είμαι παροιμιωδώς ψύχραιμος αλλά μία τέτοια φάση θα μπορούσε ίσως να με κάνει να θολώσω και να τον αφήσω στον τόπο αν φωνάξω στον σκατόψυχο να σταμάτησει και πάνω στην φόρα του μου σκάσει καμία. Έχει συμβεί μερικές φορές αλλά ποτέ κανείς δεν μου σήκωσε χέρι, παρόλο που έχω φτάσει να πω "Αν της ξανασηκώσεις χέρι θα σου το κόψω". Ίσως γιατί είδαν πως σκοτείνιαζε το πρόσωπό μου (γιατί θυμάται αρκετά...) και κατάλαβαν ότι το εννοούσα.

    Μου έχουν όμως τύχει και περιπτώσεις που ο άλλος να ρίχνει κλωτσομπουνίδια, να του πω να σταματήσει και να μου πει η γυναίκα... "Τι ανακατεύεσαι ρε μαλάκα εσύ;"(!!).
    Όπου και ασφαλώς προτρέπω τον τυπά να της δώσει δέκα φορές πιο πολύ ξύλο, μιας και ακόμη προφανώς δεν της έδωσε αρκετό.
    Αυτές οι περιπτώσεις, που είναι δυστυχώς αρκετά συχνές, με έκαναν να είμαι πιο προσεκτικός πριν παρέμβω, ώς και να κάνω τα στραβά μάτια σε κάποιες περιπτώσεις.

    Btw, σε περίπτωση που έχετε αναρωτηθεί γιατί οι συντριπτικά περισσότεροι (99+%) βιαιοπραγώντες άντρες χτυπούν τις γυναίκες τους είτε δημόσια είτε μπροστά σε παιδιά, συγγενείς κλπ η απάντηση είναι πολύ απλή : η βία, ψυχολογική και σωματική είναι το πλέον συνήθες αποκούμπι του αδύναμου και του ανασφαλούς. Και οι αδύναμοι & ανασφαλείς χρειάζονται πάντα θεατές για να προβάλουν την ανύπαρκτη δύναμή τους, για λόγους αυτοεπιβεβαίωσης του άρρωστου Εγώ τους. Είναι ένα θέατρο βίας, επίδειξη κάνουν. Όσο πιο βίαιος και νευρικός είναι κάποιος τόσο πιο αδύναμος και ανασφαλής είναι. Αυτό είναι από τα ελάχιστα για τα οποία δηλώνω απολύτως βέβαιος.

    Υ.Γ. Σας παρακαλώ θερμά μην μου λέτε κάθε φορά "αυτό έχει ήδη συζητηθεί εκεί" κλπ Δεν έχω καλά καλά χρόνο να διαβάσω τις απαντήσεις στα δικά μου κείμενα, το να ψάχνω κάθε φορά αν έχει τεθεί θέμα που να προσεγγίζει έστω και στο ελάχιστο αυτά που έγραψα είναι βλακώδες, και δεν έχω τόσο χρόνο για σκότωμα. Πάνω κάτω τα ίδια γράφουμε, αλλά με λίγο, αρκετά έως πολύ διαφορετικό τρόπο. Ευχαριστώ.
    Last edited by Sharpedon; 11-11-2011 at 03:01.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by Sharpedon View Post
    Με κάτι τέτοια που διαβάζω ντρέπομαι που είμαι άντρας (και με κάτι τέτοια που διαβάζει η Broken Doll παρασύρεται και θέλει να κόψει και το δικό μου πουλί).
    Δεν πιστεύω στην βία αλλά αν δω άντρα να χτυπάει γυναίκα -και άγνωστή μου, εντελώς αδιάφορο- ή παιδιά δεν ξέρω πως θα αντιδράσω. Γενικώς είμαι παροιμιωδώς ψύχραιμος αλλά μία τέτοια φάση θα μπορούσε ίσως να με κάνει να θολώσω και να τον αφήσω στον τόπο αν φωνάξω στον σκατόψυχο να σταμάτησει και πάνω στην φόρα του μου σκάσει καμία. Έχει συμβεί μερικές φορές αλλά ποτέ κανείς δεν μου σήκωσε χέρι, παρόλο που έχω φτάσει να πω "Αν της ξανασηκώσεις χέρι θα σου το κόψω". Ίσως γιατί είδαν πως σκοτείνιαζε το πρόσωπό μου (γιατί θυμάται αρκετά...) και κατάλαβαν ότι το εννοούσα.

    Μου έχουν όμως τύχει και περιπτώσεις που ο άλλος να ρίχνει κλωτσομπουνίδια, να του πω να σταματήσει και να μου πει η γυναίκα... "Τι ανακατεύεσαι ρε μαλάκα εσύ;"(!!).
    Όπου και ασφαλώς προτρέπω τον τυπά να της δώσει δέκα φορές πιο πολύ ξύλο, μιας και ακόμη προφανώς δεν της έδωσε αρκετό.
    Αυτές οι περιπτώσεις, που είναι δυστυχώς αρκετά συχνές, με έκαναν να είμαι πιο προσεκτικός πριν παρέμβω, ώς και να κάνω τα στραβά μάτια σε κάποιες περιπτώσεις.

    Btw, σε περίπτωση που έχετε αναρωτηθεί γιατί οι συντριπτικά περισσότεροι (99+%) βιαιοπραγώντες άντρες χτυπούν τις γυναίκες τους είτε δημόσια είτε μπροστά σε παιδιά, συγγενείς κλπ η απάντηση είναι πολύ απλή : η βία, ψυχολογική και σωματική είναι το πλέον συνήθες αποκούμπι του αδύναμου και του ανασφαλούς. Και οι αδύναμοι & ανασφαλείς χρειάζονται πάντα θεατές για να προβάλουν την ανύπαρκτη δύναμή τους, για λόγους αυτοεπιβεβαίωσης του άρρωστου Εγώ τους. Είναι ένα θέατρο βίας, επίδειξη κάνουν. Όσο πιο βίαιος και νευρικός είναι κάποιος τόσο πιο αδύναμος και ανασφαλής είναι. Αυτό είναι από τα ελάχιστα για τα οποία δηλώνω απολύτως βέβαιος.

    Υ.Γ. Σας παρακαλώ θερμά μην μου λέτε κάθε φορά "αυτό έχει ήδη συζητηθεί εκεί" κλπ Δεν έχω καλά καλά χρόνο να διαβάσω τις απαντήσεις στα δικά μου κείμενα, το να ψάχνω κάθε φορά αν έχει τεθεί θέμα που να προσεγγίζει έστω και στο ελάχιστο αυτά που έγραψα είναι βλακώδες, και δεν έχω τόσο χρόνο για σκότωμα. Πάνω κάτω τα ίδια γράφουμε, αλλά με λίγο, αρκετά έως πολύ διαφορετικό τρόπο. Ευχαριστώ.
    ναι παντα υπαρχουν κ μερικες βλαμμενες που σε προκαλουνε. ειχαμε ενα ζευγαρι στον πανω οροφο που αυτος ητανε ζητας και ειχε πολλα νευρα. την εβαζε κατω λοιπον κ την γκαστρωνε μεχρι να του κανει γιο (ειχαν ηδη 3 κοριτσια) . περα απ ολο αυτο, τσαντιζοταν κ τσακωνοντουσαν για διαφορα και αυτη την ακουγα απο πανω να τον βριζει και να του φωναζει. οποτε τι να κανει αυτος????????/φουντωνε πιο πολυ. νμζεις αμα φουντωνει καποιος λογαριαζει γυναικα η παιδι? ΟΧΙ! ειναι αρρωστοι οι τυποι. αλλα ειναι αρρωστες και οσες προκαλουν. εγω πχ εχω πει στον εαυτο μ αντρας δν θα με ξανα ακουμπησει μεχρι εκει που το επιτρεπω και θα προκαλω μεχρι ΤΕΡΜΑ αλλα θα κατσω να τις φαω αμα λαχει, ομως δεν θα βριζω απλα θα προσπαθησω οσο μπορω να χτυπησω κ εγω οπου ποναει.

    θα πρεπε ολες να ναι ετσι.δεν εχει κανενας αντρας κατι να με / μας τρομαζει. δεν εχει...... ουτε εμεις μονιμως εχουμε το μπαλακι του διληματος να λεμε ''με βαραει πως θα τονα φησω????'' και να ζηταμε κ συμβουλη!!!! ειναι τετελεσμενο γεγονος!

    τον αφηνεις, του παιρνεις το παιδι (η οτιδηποτε χτυπα εκει που ποναει περισσοτερο απο κλωτσια στα αρ@$δια) και φυγε. χειροτερη μοιρα αποκλειεται να βρεις. οταν ο αντρας γινεται ζωο του σεξ δεν εχει γνωμη πια κ επιλογη. του φερεσαι σαν σκουπιδακι. το πατας σαν αποτσιγαρο και φευγεις. κανεις δν θα σου πει ''δεν εκανες καλα''

    μην ζητας συμβουλες για κατι τετοιο!!!!!! ειναι αδιανοητο!!!!! εγω θα κοβα και καρωτιδες αμα με ξανα ακουμπουσανε!!!τελεια και παυλα. κ ας παω φυλακη. αρκει να χω προλαβει να δω το αιμα του πανω στα ρουχα μου
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Σήκω και φύγε όσο είναι νωρίς... και μην αισθάνεσαι καμιά ενοχή... αυτός είναι ζώον εσύ είσαι μια χαρά.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1
    iole,
    Μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που ο πατέρας μου χτυπούσε τη μάνα μου. Η ίδια λέει ότι δεν τον χώριζε για να τον έχουμε κοντά μας. Σίγουρα είναι ο πατέρας που χρειάζεται κάθε παιδί... Μετά μεγάλωσα, έφυγα από το σπίτι. Η βία συνεχιζόταν. Η δικαιολογία ήταν "να μην στενοχωρήσω τον παππού και τη γιαγιά που είναι άρρωστοι". Οι γονείς την μάνας μου "έφυγαν". Η βία συνεχίζεται. Η δικαιολογία πλέον είναι ότι "είναι καλός άνθρωπος κατά βάθος". Οι γονείς μου είναι ακόμα μαζί. Είμαι σίγουρη ότι την ξυλοφορτώνει για όποιοδήποτε λόγο. Έίμαι σίγουρη ότι η μητέρα μου δεν "αναπνέει" στη σχέση της.
    Δεν μιλάω με τον πατέρα μου. Γιατί του είπα ότι είμαι θυμωμένη για όλη τη βία που έζησα μικρή και δεν παραδέχτηκε ότι έκανε λάθος. Αντίθετα θύμωσε μαζί μου.
    Φυσικά θέλω οι γονείς μου να είχαν χωρίσει τότε που ήμουν μικρή. Δεν θα είχα μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον βίας, και τώρα πια θα είχαν συνεχίσει και οι δύο με τη ζωή τους.
    Και κάτι τελευταίο, ποτέ δεν θα είναι "η τελευταία φορά" που σε χτύπησε.

  12. #12
    Quote Originally Posted by aries View Post
    iole,
    Μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που ο πατέρας μου χτυπούσε τη μάνα μου. Η ίδια λέει ότι δεν τον χώριζε για να τον έχουμε κοντά μας. Σίγουρα είναι ο πατέρας που χρειάζεται κάθε παιδί... Μετά μεγάλωσα, έφυγα από το σπίτι. Η βία συνεχιζόταν. Η δικαιολογία ήταν "να μην στενοχωρήσω τον παππού και τη γιαγιά που είναι άρρωστοι". Οι γονείς την μάνας μου "έφυγαν". Η βία συνεχίζεται. Η δικαιολογία πλέον είναι ότι "είναι καλός άνθρωπος κατά βάθος". Οι γονείς μου είναι ακόμα μαζί. Είμαι σίγουρη ότι την ξυλοφορτώνει για όποιοδήποτε λόγο. Έίμαι σίγουρη ότι η μητέρα μου δεν "αναπνέει" στη σχέση της.
    Δεν μιλάω με τον πατέρα μου. Γιατί του είπα ότι είμαι θυμωμένη για όλη τη βία που έζησα μικρή και δεν παραδέχτηκε ότι έκανε λάθος. Αντίθετα θύμωσε μαζί μου.
    Φυσικά θέλω οι γονείς μου να είχαν χωρίσει τότε που ήμουν μικρή. Δεν θα είχα μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον βίας, και τώρα πια θα είχαν συνεχίσει και οι δύο με τη ζωή τους.
    Και κάτι τελευταίο, ποτέ δεν θα είναι "η τελευταία φορά" που σε χτύπησε.
    ...πεστα κοριτσάκι μου...:)
    Αυτή η καραμέλα δεν φεύγω για τα παιδιά μου και τα παιδιά μεγαλώνουν μες στη βία και τις φωνές, δεν μπορώ να την καταλάβω.
    Την ανεπανόρθωτη ζημιά δε τη σκέφεται κανείς μπροστά στην ανασφάλεια να μείνει μόνος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τα παιδιά έχουν μια παράξενη ψυχολογία ρε συ. Για να είναι ευτυχισμένα δε θέλουν γονείς παραδείγματα αυτοθυσίας με μετάλλια υπομονής αλλά γονείς ευτυχισμένους που να απολαμβάνουν τη ζωή- να τη ρουφάνε κάθε δευτερόλεπτο. Γονείς με τάσεις εμετού όταν βλέπουν ο ένας τον άλλον, δε μπορώ να φανταστώ πως δε θα φτάσει η ώρα να ρίξουν την ευθύνη για το λάθος σκεπτικό της αυτοθυσίας.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ιολη, αυτα για το παιδι που λες, μαλλον ειναι δικες σου αυταπατες. απλα σου ειναι δυσκολο να φυγεις απο αυτη την αρρωστημενη σχεση που εχεις, και δυσκολευεσαι να το παραδεχτεις στον εαυτο σου κ βαζεις στη μεση την ευτυχια του παιδιου ως αλλοθι.
    σου ειναι δυσκολο να σηκωθεις να φυγεις και να μεινεις μονη σου, γιατι εισαι εξαρτημενη ψυχολογικα απο αυτον τον ανθρωπο, η δεν εχεις χρηματα να σηκωθεις να φυγεις, ή κατι τετοιο.
    αυτο πρεπει να δουλεψεις με τον εαυτο σου. το πως θα γινεις ανεξαρτητη, ετσι ωστε να μπορεσεις να φυγεις. γιατι και πρακατικα, αλλα και ψυχολογικα, αυτο το "σηκω φυγε κοριστι μου" δεν ειναι κ τοσο αυτονοητο.
    υπαρχουν και συλλογοι που βοηθουν κακοποιημενες γυναικες, απευθυνσου και εκει για να παρεις βοηθεια, ψυχολογικη και ισως και νομικη αν χρειαστεις.
    σε αυτο εδω το φορουμ, στο υπο-φορουμ της κακοποιησης υπαρχουν πολλα νηματα και εχουν μεσα πληροφοριες με τηλ κλπ. ψαξε το.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    που εισαι ρε ιολη δν εχεις μπει κ τα λεμε μονοι μας....ελπιζω να σαι καλα και να μην εχεις μπλεξει......δωσε σημεια ζωης
    I m a Good Person With Bad Attitude

Similar Threads

  1. καθε φορα...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2011, 01:30
  2. την παίρνω τηλέφωνο και κάθε φορά μου λέει "δεν έχω τι να πω" και τσαντίζομαι...
    By Ares in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 08-05-2011, 16:02
  3. Κάθε φορά και διαφορετικά...
    By ampisareti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2010, 18:45
  4. ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕ
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 181
    Last Post: 19-05-2010, 13:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •