Γονεις και σχεση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34

    Γονεις και σχεση...

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους του forum.Το παρακολουθω συχνα
    -αν και γραφτηκα τωρα- και με εχει βοηθησει αρκετα.Θα ηθελα ομως την
    συμβουλη σας για ενα προβλημα προσωπικο:Εδω και 2 χρονια ειμαι σε μια σχεση με μια
    χηρα κοπελα με ενα παιδακι 4 ετων τωρα.Με την κοπελα αγαπιομαστε ειμαστε καλα εχουμε μαθει ο ενας τον αλλο και εχω την αισθηση οτι αυτην η γυναικα μπορει να με συντροφεψει για μια ζωη.Εδω ομως ξεκιναει το προβλημα:Επειδη μεγαλωσα σε ενα αυστηρο περιβαλλον με μια μητερα που την ενδιεφερε παντα τι θα πουν το σοι και η κοινωνια και παντα υπηρχε ενα τειχος απεναντι μας τωρα που το εμαθε εχει αρχισει το τριπτυχο απειλες-εκβιασμους-κλαμματα για να διαλυσω την σχεση πραγμα που αν κανω ξερω οτι θα ειναι πολυ επωδυνο και λαθος και για εμενα αλλα και για την κοπελα μου.Με τους δικους μου δεν μενω μαζι και ειμαι 32 ετων και εγω και η κοπελα.
    Θα ηθελα λοιπον της γνωμεις-προτασεις σας για το ξεπερασμα αυτης της δυσκολης καταστασης και ειδικοτερα απο καποιον που του εχει τυχει κατι παρομοιο.
    Σας ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Στέλιο, καταρχάς, από την στιγμή που μένεις μόνος σου να υποθέσω πως έχεις και μια σχετική ελευθερία. Δηλαδή, η μητέρα σου δεν βρίσκεται συνεχώς ανάμεσα στα πόδια σου για να σε κατακρίνει. Είναι παρεμβατική γενικότερα ή μόνο στο συγκεκριμένο θέμα; Τι είναι αυτό που την ενοχλεί τόσο πολύ; Η ύπαρξη του παιδιου;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34
    Καλησπερα.Λοιπον η μητερα μου ηταν ανεκαθεν παρεμβατικη σε ολους τους τομεις:σπουδες δουλεια κτλ.και οποια επιλογες δικες μου αλλα και των αδερφων μου την πειραζαν.
    Σε εναν καυγα που ειχαμε εχτες σε απαντηση μου οτι η κοπελα ειναι καλη και για σπιτι η μονοτονη
    απαντηση της ηταν: εχει παιδι..
    Τωρα πως το χειριζεσαι αυτο το θεμα;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Στελιο ποσο χρονων εισαι?εχετε μεγαλη διαφορα με την κοπελα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by stelios1 View Post
    Καλησπερα.Λοιπον η μητερα μου ηταν ανεκαθεν παρεμβατικη σε ολους τους τομεις:σπουδες δουλεια κτλ.και οποια επιλογες δικες μου αλλα και των αδερφων μου την πειραζαν.
    Σε εναν καυγα που ειχαμε εχτες σε απαντηση μου οτι η κοπελα ειναι καλη και για σπιτι η μονοτονη
    απαντηση της ηταν: εχει παιδι..
    Τωρα πως το χειριζεσαι αυτο το θεμα;
    Δυστυχώς μιλάμε για κλασική μητέρα παλαιών αρχών...Σπασαρχίδω δηλαδή. (συγγνώμη κιόλας) Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις καθότι πιστεύω πως είναι δύσκολο να την πείσεις με μια συζήτηση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απομακρύνεις την αγαπημένη σου αν βλέπεις πως φέρεται επιθετικά απέναντι της. Αλήθεια, πως είναι η συμπεριφορά της όταν συναντιούνται; Η στάση του πατέρα σου ποια είναι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    ..στέλιο καλησπέρα...:)

    Θα σου πρότεινα να σκεφτείς το εξης: Η μητέρα σου έχει τα δικά της πιστεύω/παραδόσεις κλπ. Τι την ενδιαφέρει περισσότερο? Η γνώμη του κόσμου ή η ευτυχία του παιδιού της? Θα μου πεις πως της τα χεις πει, πως έχεις κάνει προσπάθειες να την πείσεις και όλα τα σχετικά.
    Δεν τα λέω όμως για εκείνη, τα λέω για σένα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, καθώς η μητέρα σου δεν θα αλλάξει ποτέ γνώμη, είναι να βαρέσεις γροθιά στο μαχαίρι. Κάνε μια συζήτηση μαζί της και ξεκαθάρισε της πως εσύ θα προχωρήσεις με την κοπέλα είτε το θέλει είτε όχι.
    Το αν θα είναι δίπλα σου σε αυτές τις στιγμές ή με τη γειτονιά, είναι απόφαση δική της.
    Μην ακούς κουβέντα, πρέπει να είσαι αποφασισμένος. Αν η μητέρα σου κρατήσει την απόφαση της ακόμη και όταν εσύ προχωρήσεις με την κοπέλα, βάλε στο μυαλό σου όσο και αν είναι σκληρό, πως είναι από τους γονείς που δεν έκαναν παιδιά για να τους δώσουν, αλλά γιατί έπρεπε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34
    Εγω ειμαι 32 και ιδια ηλικια και η κοπελα

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Δυστυχώς μιλάμε για κλασική μητέρα παλαιών αρχών...Σπασαρχίδω δηλαδή. (συγγνώμη κιόλας) Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις καθότι πιστεύω πως είναι δύσκολο να την πείσεις με μια συζήτηση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απομακρύνεις την αγαπημένη σου αν βλέπεις πως φέρεται επιθετικά απέναντι της. Αλήθεια, πως είναι η συμπεριφορά της όταν συναντιούνται; Η στάση του πατέρα σου ποια είναι;
    Λοιπον επειδη το μαθανε την προηγουμενη εβδομαδα μολις,οπως ειναι φυσικο δεν εχει ερθει σε επαφη με την κοπελα.Οσο για τον πατερα μου- ειναι βαρυ αυτο που θα πω- ηταν παντα
    ενας κομπαρσος χωρις αποψη ή που φοβοταν να την πει με αποτελεσμα να συμμεριζεται τις αποψεις της μητερας μου.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..στέλιο καλησπέρα...:)

    Θα σου πρότεινα να σκεφτείς το εξης: Η μητέρα σου έχει τα δικά της πιστεύω/παραδόσεις κλπ. Τι την ενδιαφέρει περισσότερο? Η γνώμη του κόσμου ή η ευτυχία του παιδιού της? Θα μου πεις πως της τα χεις πει, πως έχεις κάνει προσπάθειες να την πείσεις και όλα τα σχετικά.
    Δεν τα λέω όμως για εκείνη, τα λέω για σένα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, καθώς η μητέρα σου δεν θα αλλάξει ποτέ γνώμη, είναι να βαρέσεις γροθιά στο μαχαίρι. Κάνε μια συζήτηση μαζί της και ξεκαθάρισε της πως εσύ θα προχωρήσεις με την κοπέλα είτε το θέλει είτε όχι.
    Το αν θα είναι δίπλα σου σε αυτές τις στιγμές ή με τη γειτονιά, είναι απόφαση δική της.
    Μην ακούς κουβέντα, πρέπει να είσαι αποφασισμένος. Αν η μητέρα σου κρατήσει την απόφαση της ακόμη και όταν εσύ προχωρήσεις με την κοπέλα, βάλε στο μυαλό σου όσο και αν είναι σκληρό, πως είναι από τους γονείς που δεν έκαναν παιδιά για να τους δώσουν, αλλά γιατί έπρεπε.
    Οκ αρα δεν εισαι παιδακι.Θα συμφωνησω με τη Θεοφανια.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..στέλιο καλησπέρα...:)

    Θα σου πρότεινα να σκεφτείς το εξης: Η μητέρα σου έχει τα δικά της πιστεύω/παραδόσεις κλπ. Τι την ενδιαφέρει περισσότερο? Η γνώμη του κόσμου ή η ευτυχία του παιδιού της? Θα μου πεις πως της τα χεις πει, πως έχεις κάνει προσπάθειες να την πείσεις και όλα τα σχετικά.
    Δεν τα λέω όμως για εκείνη, τα λέω για σένα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, καθώς η μητέρα σου δεν θα αλλάξει ποτέ γνώμη, είναι να βαρέσεις γροθιά στο μαχαίρι. Κάνε μια συζήτηση μαζί της και ξεκαθάρισε της πως εσύ θα προχωρήσεις με την κοπέλα είτε το θέλει είτε όχι.
    Το αν θα είναι δίπλα σου σε αυτές τις στιγμές ή με τη γειτονιά, είναι απόφαση δική της.
    Μην ακούς κουβέντα, πρέπει να είσαι αποφασισμένος. Αν η μητέρα σου κρατήσει την απόφαση της ακόμη και όταν εσύ προχωρήσεις με την κοπέλα, βάλε στο μυαλό σου όσο και αν είναι σκληρό, πως είναι από τους γονείς που δεν έκαναν παιδιά για να τους δώσουν, αλλά γιατί έπρεπε.
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως αυτου του ειδους οι μητερες εχουν γεμισει με πολλες φοβιες τα παιδια τους και παντοτε τα θελουν υποχειρια τους.
    Κανω οσο πιο πολυ υπομονη μπορω αλλα ξερω οτι στο τελος η ρηξη θα ειναι αναποφευκτη μιας και εκφρασεις του στυλ :θα πει ο κοσμος οτι ειμαστε παλιοοικογενεια και θα
    αυτοκτονησω, με διωχνουν απο μακρια τους..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by stelios1 View Post
    Λοιπον επειδη το μαθανε την προηγουμενη εβδομαδα μολις,οπως ειναι φυσικο δεν εχει ερθει σε επαφη με την κοπελα.Οσο για τον πατερα μου- ειναι βαρυ αυτο που θα πω- ηταν παντα
    ενας κομπαρσος χωρις αποψη ή που φοβοταν να την πει με αποτελεσμα να σθμμεριζεται τις αποψεις της μητερας μου.
    Οκ το 'πιασα. Οπότε αυτή που άρχει είναι η μητέρα σου. Δώσε της λίγο χρόνο μέχρι να γνωριστεί με την κοπέλα. Μπορεί να την συμπαθήσει εκτιμώντας τ' άλλα της θετικά που σίγουρα (αφου την επέλεξες για σύντροφο σου) θα έχει. Αν δεις ότι παρολαυτά δεν αλλάζει, θα είσαι κάθετος πως η ζωή είναι δική σου και την κάνεις ότι θέλεις. Εξάλλου είσαι 32 χρονών! Με την κοπέλα έχεις συζητήσει για την μητέρα σου;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Quote Originally Posted by stelios1 View Post
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως αυτου του ειδους οι μητερες εχουν γεμισει με πολλες φοβιες τα παιδια τους και παντοτε τα θελουν υποχειρια τους.
    Κανω οσο πιο πολυ υπομονη μπορω αλλα ξερω οτι στο τελος η ρηξη θα ειναι αναποφευκτη μιας και εκφρασεις του στυλ :θα πει ο κοσμος οτι ειμαστε παλιοοικογενεια και θα
    αυτοκτονησω, με διωχνουν απο μακρια τους..
    ...καταλαβαίνω τι λες...
    Υπάρχουν χιλιάδες τέτοιες μητέρες όμως και επίσης χιλιάδες δυστυχισμένα παιδιά που έπαιξαν το παιχνίδι τους σκεπτόμενα πόσα θυσίασαν οι γονείς τους για να τα μεγαλώσουν, σπουδάσουν κλπ. Όμως, τέτοιου είδους μητέρες καλύπτουν το δικό τους εγωιστικό κομμάτι επιβάλοντας στα παιδιά τους το θέλω τους και αυτό φίλε μου δεν είναι αγάπη. Δεν σου λέω να μισήσεις τη μητέρα σου, αλλά να την καλέσεις να αποφασίσει αν σε αγαπάει περισσότερο από τον εγωισμό της.
    Αν κάνεις το λάθος και μπεις στη διαδικασία να το συζητάς και να προσπαθείς να την πείσεις, το μόνο που θα καταφέρεις να κερδίσεις είναι να σπάσουν τα νεύρα τα δικά σου και της συντρόφου σου, να διαλύσετε τη σχέση σας και στο τέλος να χωρίσετε.
    Δεν σε ρώτησα κατά πόσο εξαρτάσαι οικονομικά από το σπίτι σου ή αν μένεις με τους γονείς σου.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34
    Καλως ή κακως η κοπελα μου τα γνωριζει ολα.Με στηριζει και μου δινει θαρρος σε αυτον τον ψυχολογικο πολεμο
    που μου γινεται απο το σπιτι.Με στεναχωρει το γεγονος οτι τοσα χρονια και εγω δεν ειχα 'πατησει ποδι΄ και να τα αποτελεσματα.
    Με στεναχωρει επισης οτι η ευτυχια η δικη τους περναει μεσα απο την δυστυχια μου αναγκαστικα αλλα πιστευω οτι οχρονος θα φερει αποτελεσμα..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    34
    Θεοφανια εδω και ενα χρονο μενω μονος και δεν εξαρτιεμαι απο τους γονεις μου οικονομικα εδω και χρονια.Επισης καταλαβαινω οτι με τις
    συζητησεις δεν γινεται τιποτα με μονο αποτελεσμα -οσο γελοιο και να σας φανει-να κλαιω μονος τα βραδυα...

  15. #15
    Quote Originally Posted by stelios1 View Post
    Θεοφανια εδω και ενα χρονο μενω μονος και δεν εξαρτιεμαι απο τους γονεις μου οικονομικα εδω και χρονια.Επισης καταλαβαινω οτι με τις
    συζητησεις δεν γινεται τιποτα με μονο αποτελεσμα -οσο γελοιο και να σας φανει-να κλαιω μονος τα βραδυα...
    ...ωχ...:(
    Αυτό δεν είναι καλό. Σημαίνει πως είσαι πολύ ευαίσθητος και τη μάχη την έχει ήδη κερδίσει η μαμά...
    Δυστυχώς θα επανέλθω σε αυτά που σου έλεγα και ξανά δυστυχώς θα σου πω, πως αν δεν φανείς σκληρός και αμετάκλητος στο να είσαι με αυτή τη γυναίκα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να διαλύσεις στο τέλος και τη σχέση σου. Όσο σκληρή και αν σου ακούγομαι, θα ανακαλύψεις πως έχω δίκιο.
    Να σε ρωτήσω κάτι? Υπάρχει κάτι που διαφωνούσες με τη μητέρα σου στη διάρκεια της ζωή σου και τελικά έγινε το δικό σου?
    Και αν ναι, ποιο?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  2. Σχεση απαγορευτικη για τους γονεις μου....
    By troops of doom in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-08-2011, 13:34
  3. σχεση με γονεις
    By efikontor in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 01-09-2009, 20:04
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01
  5. Προβληματικη σχεση αναμεσα σε γονεις και παιδι
    By maraki_33 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2008, 18:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •