ειμαι σε απογνωση..ζητω απεγνωσμενα στηριξη.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Νίκο απο ο,τι εχω διαβασει αυτοι που φοβουνται οτι εχουν σχιζοφρενεια, σχεδον ποτε δεν εχουν σχιζοφρενεια, αλλα καποια αγχωδη διαταραχη. αυτοι παλι που εχουν σχιζοφρενεια, σχεδον ποτε δεν το καταλαβαινουν οτι εχουν σχιζοφρενεια, γιατι ειναι παραξενη ασθενεια! οταν καποιος πασχει απο σχιζοφρενια, δεν το καταλαβαινει, γιατι αυτος τα βιωνει ολα σαν αληθινα. αυτο το φαινομενο λεγεται νοσοαγνωσια.

    εμεις εδω διαγνωσεις δεν κανουμε, αλλα ειναι κριμα να βασανιζεσαι μηπως εχεις το ενα κ μηπως εχεις το αλλο. συμφωνω και εγω πολυ με αυτο που σου ειπαν τα παιδια, να πας σε ενα γιατρο, και να του πεις τι προβλημα εχεις κ να ακολουθησεις τη συμβουλη του.

    ειναι φυσικο να νιωθεις πνιγμενος αν δεν εχεις κανεναν να πεις τους φοβους σου.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω να πω λιγο σε σχεση με δολοφονιες-σχιζοφρενεια , οτι ειναι λιγο παρεξηγημενο αυτο. Το 1% του παγκοσμιου πληθυσμου πασχει απο αυτη την αρωστια , ενα ποσοστο δηλαδη εξαιρετικα μεγαλο. Εαν σκοτωναν κοσμο τοτε θα επικρατουσε...χαος.

    Σε γενικες γραμμες ειτε με σχιζοφρενεια , ειτε χωρις τα ποσοστα εγκληματικοτητας πρεπει να ειναι πανω-κατω τα ιδια. Προσωπικα πιστευω οτι εαν καποιος βρισκεται σε κριση σχιζοφρενειας , συνηθως δεν μπορει να κανει ουτε...ομελετα απο τα πολλα προβληματα που εχει , οχι να βγει και να αρχισει να σκοτωνει κοσμο.

    Τεσπα , απλως η γνωμη μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    μηπως εχεις καποια απο8υμενα μαζι τους? σε χτυπουσαν οταν ησουν μικρος? οτιδηποτε που να εξηγει αυτες τις σκεψεις..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Είναι προσωπική μου άποψη ότι δεν υπάρχουν στον πλανήτη Γη πιο ακίνδυνα πλάσματα από τα ιδεοψυχαναγκαστικά. Οι ενοχές τους είναι τόσες πολλές, που "εφευρίσκουν" εγκλήματα για να υποφέρουν. Ναι,είσαι επικίνδυνος φίλε μου. Αλλά μόνο για σένα, μόνο για την ηρεμία σου. Όμως άκου ένα παράδοξο που συμβαίνει στην ΙΔΨ. Όταν παραδεχτείς το αδιανόητο για σένα, όσο δηλαδή μπορείς να εξοικειώνεσαι με την ιδέα ότι ναι, ίσως και να είσαι επικίνδυνος, κακός, διεφθαρμένος, και τα λοιπά, ό,τι ο καθένας έχει ορίσει για τον εαυτό του ως το χειρότερο, τόσο θα αλαφρώνουν και τα συμπτώματα. Δεν είμαι ειδική και σου μιλάω από το βίωμά μου. Επίσης θα μπορούσες να "στρέψεις" με έξυπνο τρόπο τον εαυτό σου σε κάτι που να λειτουργεί θεραπευτικά αλλά με έμμεσο τρόπο. Δηλαδή, στη θέση σου θα άρχιζα μια συλλογή από μινιατούρες μαχαιράκια. Ή ομοιώματα, κάτι τέτοιο. Η συνεχής επαφή μαζί τους νομίζω πως θα σου "απομυθοποιούσε" την επικινδυνότητα ενός αντικειμένου.

    Ξέρω πως μοιάζει απίστευτα δύσκολο, αλλά πιστεύω η λύση είναι η σταδιακή εξοικείωση με το μεγαλύτερο φόβο σου, και αν αποδέχεσαι το ΔΙΚΟ ΣΟΥ απονεννοημένο, τότε το απονεννοημένο παύει να έχει τα κλειδιά των εμμονών. Επίσης μπορείς σταδιακά να αναλαμβάνεις καθήκοντα που να περιλαμβάνουν τη χρήση μαχαιριού με άλλες νοηματοδοτήσεις. Πχ να κόβεις πάντα εσύ στο τραπέζι το ψωμί για τα μέλη της οικογένειας, λέγοντας μέσα σου, κοίτα το επικίνδυνο μαχαίρι, πόσο χρήσιμο είναι για να φροντίζω τη μητέρα μου. Και ρώτα όμως και γιατρό, γιατί σου είπα όσα λέω είναι δικές μου σκέψεις πάνω σε θέματα, όχι λόγια ειδικού. Πάντως είμαι υπέρ στο να πειραματιζόμαστε στο τι δουλεύει για μας, όχι να αφήνουμε τα πάντα στους ειδικούς.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    καλησπερα και συγγνωμη που αργω να απαντησω στα μηνυματα..
    παιδια η μαλακια ειναι οτι τα συμπτωματα μου ειναι μακρια απ αυτα της ΙΨΔ απ οτι διαβαζω δηλαδη..εκει που ημουν καλυτερα μεχρι το σ/κ που περασε ειδα ενα ονειρο την παρασκευη το βραδυ και ολα αλλαξαν μεσα μου..τρανταχτηκα..και ειναι τωρα λες και ζω μεσα στο ονειρο..εχω ΜΟΝΙΜΩΣ στο μυαλο μου αυτο που με βασανιζει και οπου και να ειμαι δε νιωθω καλα..δεν εχω και λεφτα για να επισκεφτω καποιον ειδικο και αυτη τη φορα τους γονεις μου δε θελω να τους ανακατεψω..
    μακαρι να περασει μονο του..κατι αδυνατο βεβαια γιατι μερα με τη μερα γινομαι και χειροτερα..δεν ξερω..μπερδεμενα πραγματα..

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    21
    και κατι τελευταιο..συγγνωμη σε οσους εθηξα την συγκεκριμενη ασθενεια που πιστευω οτι εχω..δεν ειπα οτι ολοι οι σχιζοφρενεις ειναι ετσι..απλα εξηγησα οτι τα συμπτωματα μου ειναι πιο κοντα σ αυτη την ασθενεια και αυτο με φοβιζει..γιατι εμενα το κεφαλι μου γεμιζει μερα με τη μερα με μακαβριες σκεψεις που παρα τη θεληση μου ερχονται..διαβαζω και για δολοφονους με τη συγκεκριμενη ασθενεια και παθαινω την πλακα μου..αυτο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,856
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Είναι προσωπική μου άποψη ότι δεν υπάρχουν στον πλανήτη Γη πιο ακίνδυνα πλάσματα από τα ιδεοψυχαναγκαστικά. Οι ενοχές τους είναι τόσες πολλές, που "εφευρίσκουν" εγκλήματα για να υποφέρουν. Ναι,είσαι επικίνδυνος φίλε μου. Αλλά μόνο για σένα, μόνο για την ηρεμία σου. Όμως άκου ένα παράδοξο που συμβαίνει στην ΙΔΨ. Όταν παραδεχτείς το αδιανόητο για σένα, όσο δηλαδή μπορείς να εξοικειώνεσαι με την ιδέα ότι ναι, ίσως και να είσαι επικίνδυνος, κακός, διεφθαρμένος, και τα λοιπά, ό,τι ο καθένας έχει ορίσει για τον εαυτό του ως το χειρότερο, τόσο θα αλαφρώνουν και τα συμπτώματα. Δεν είμαι ειδική και σου μιλάω από το βίωμά μου. Επίσης θα μπορούσες να "στρέψεις" με έξυπνο τρόπο τον εαυτό σου σε κάτι που να λειτουργεί θεραπευτικά αλλά με έμμεσο τρόπο. Δηλαδή, στη θέση σου θα άρχιζα μια συλλογή από μινιατούρες μαχαιράκια. Ή ομοιώματα, κάτι τέτοιο. Η συνεχής επαφή μαζί τους νομίζω πως θα σου "απομυθοποιούσε" την επικινδυνότητα ενός αντικειμένου.

    Ξέρω πως μοιάζει απίστευτα δύσκολο, αλλά πιστεύω η λύση είναι η σταδιακή εξοικείωση με το μεγαλύτερο φόβο σου, και αν αποδέχεσαι το ΔΙΚΟ ΣΟΥ απονεννοημένο, τότε το απονεννοημένο παύει να έχει τα κλειδιά των εμμονών. Επίσης μπορείς σταδιακά να αναλαμβάνεις καθήκοντα που να περιλαμβάνουν τη χρήση μαχαιριού με άλλες νοηματοδοτήσεις. Πχ να κόβεις πάντα εσύ στο τραπέζι το ψωμί για τα μέλη της οικογένειας, λέγοντας μέσα σου, κοίτα το επικίνδυνο μαχαίρι, πόσο χρήσιμο είναι για να φροντίζω τη μητέρα μου. Και ρώτα όμως και γιατρό, γιατί σου είπα όσα λέω είναι δικές μου σκέψεις πάνω σε θέματα, όχι λόγια ειδικού. Πάντως είμαι υπέρ στο να πειραματιζόμαστε στο τι δουλεύει για μας, όχι να αφήνουμε τα πάντα στους ειδικούς.
    rain
    ωραια ειναι ολα αυτα, αλλα εχουν σαν προυποθεση το ατομο να εχει ΙΔΨ.
    υπαρχουν και αλλες παθησεις που εχουν εμμονες, και περιεργες σκεψεις εκτος απο την ΙΔΨ.
    χωρις συνεργασια με γιατρο,, κανεις δεν ξερει τι εχει, η αν ειναι ακινδυνος χωρις σωστη αγωγη για τον ιδιο η και για αλλους.
    οποτε το να προτεινουμε λυσεις , οπως εξοικειωση με οργανα αιχμηρα κλπ, δεν ξερω ποσο καλο μπορει να κανει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τι δεν ειναι ολοι ετσι ; τα ποσοστα εγληματικοτητας των σχιζοφρενων ειναι αποδεδειγμενα τα ιδια και με των υπολοιπων ανθρωπων... μη βλεπεις χολογουντ. απλα οταν καποιοι "σχιζοφρενεις" στους οποιους ειναι σε ηπια μορφη η αρρωστεια σκοτωσουν γινονται πολυ βιαιοι.

    αμα εχεις σχιζοφρενεια σε εξαρση οχι να σκοτωσεις δεν μπορεις, ουτε να σταθεις ορθιος δε μπορεις. βλεπεις ψευδαισθησεις, ακους πραγματα και εχεις τεραστιο πανικο.
    υπο αυτες τις συνθηκες δε μπορεις καν να μπεις στην διαδικασια.

    τα ποσοστα ειναι τα ιδια με ολους τους αλλους.

    ειναι τα θυματα απο την κακια κοινωνια και οχι οι θυτες. ασε που μαλλον προκαλειται
    απο βιολογικους κλπ ισως και το παρασιτο τοξοπλασμα. ειναι δηλαδη μια αρρωστεια σαν τις αλλες.

    απλως επειδη ειναι τρομακτικη αρρωστεια για να μην την σκεφτονται οι "κανονικοι" περιθωριοποιουν οποιον την εχει νομιζοντας ετσι οτι δε θα τους τυχει.


    Quote Originally Posted by nikosss View Post
    και κατι τελευταιο..συγγνωμη σε οσους εθηξα την συγκεκριμενη ασθενεια που πιστευω οτι εχω..δεν ειπα οτι ολοι οι σχιζοφρενεις ειναι ετσι..απλα εξηγησα οτι τα συμπτωματα μου ειναι πιο κοντα σ αυτη την ασθενεια και αυτο με φοβιζει..γιατι εμενα το κεφαλι μου γεμιζει μερα με τη μερα με μακαβριες σκεψεις που παρα τη θεληση μου ερχονται..διαβαζω και για δολοφονους με τη συγκεκριμενη ασθενεια και παθαινω την πλακα μου..αυτο.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    menidi
    Posts
    43
    se kathe istoria pou diabazw gia ΙΨΔ sto telos panta anarotieme yparxei kanenas pou na to exei xeperasei auto eilikrina mialw kai otan lew na to exei xeperasei enow xwris ypotropes i mean for ever!

  10. #25
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    77
    souzero7 σε αυτό το φόρουμ γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ειμαι σε απογνωση!!!!
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 15:58
  2. ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΚΑΤΙΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-09-2010, 20:49
  3. ζητω απεγνωσμενα βοηθεια...
    By irini... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-08-2009, 12:17
  4. είμαι σε απόγνωση
    By puma_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 135
    Last Post: 11-02-2008, 05:58
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •