Αναγουλα απο τα φαρμακα...!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Αναγουλα απο τα φαρμακα...!

    Γεια σας..!Εχω περασει ενα ψυχωτικο επεισοδιο πριν 3 χρονια και ολο αυτο το διαστημα λαμβανω θεραπευτικη αγωγη!Παιρνω ημερισιως 30 mg abilify 3 mg risperdal kai 200 mg seroquel ημερισιως...!Παλια επαιρνα το abilify το πρωι και το risperdal και το seroquel το βραδυ...!Σιγα σιγα ομως αρχισα το πρωι να εχω αναγουλες...!Το συμπτωμα γινοταν ολο και πιο εντονο... και τελικα ανγκαστηκα να τα παιρνω ολα τα φαρμακα το βραδυ γιατι το πρωι η κατασταση ηταν ανυποφορη...!!Μειωθηκαν οι αναγουλες αλλα το συμπτωμα ακομη επιμενει...!Πιστευω οτι η ανγουλα οφειλεται στα φαρμακα...!Ενας γιατρος μου ειπε να παρω priperan.... που ειναι ενα αντιεμετικο φαρμακο αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...!Τι μου προτεινετε για να περασει η αναγουλα που νιωθω στο στομαχι...????Εχει κανεις παρομαια συμπτωματα αναγουλας και αν ναι τι κανετε για αυτο????????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σου talikiller!και γω ειχα αναγουλα απο τα φαρμακα επαιρνα ινβεγκα 12 και αλοπεριντιν 20 και εκανα συνεχεια εμετους και μου εδειναν ζαντακ και πριπεραν μαζι για ενα μηνα και μετα μου εφυγαν σιγα σιγα αλλα ηταν αθλιο ετρωγα ολο φιδε και λαπα αντε και νεροβραστο κοτοπουλο!ουτε καφε δεν μπορουσα να πιω!
    ελπιζω να σου περασει συντομα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    η φρυγανια βοηθαει....τραβαει τα υγρα και ισως σε κανει να αισθανθεις λιγο καλυτερα..επισης αποφυγε καφεδες σοκολατες κ τηγανητα...επισης εχε υποψην πως κ το αγχος κανει κακο στο στομαχι,
    καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο σου γι αυτο το προβλημα..αν δε το χεις ηδη κανει δλδ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    οσο μειωνεται η ντοπαμινη σου λογω φαρμακων τοσο χαλαρωνουν οι σφιγκτηρεσ στο σωμα σου μεταξυ αυτων κ ο οισοφαγοσ που οταν χαλαρωνει σου ρχεται αναγουλα απο τα φαρμακα ειναι παιρνεισ αρκετα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ πες το στο γιατρο σου αυτο με την αναγουλα μπορει να σου τα μειωσει η να σε αφησει με 2 αντιψυχωσικα κ οχι με 3 που ειναι πολλα σχετικα κοιτα το αμπιλιφαι τις πρωτες μερες κ μενα μου εφερνε αναγουλα αλλα μετα περασε ποσο καιρο τα παιρνεις κ ποσο συχνα εχεις την αναγουλα αυτο το αισθημα???
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Εγω το χα οταν επαιρνα aloperidin akineton solian , χμ τωρα θα μπορουσε εκτος απο τα φαρμακα να ειναι και θεμα αγχους. Δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα να παιρνεις 3(!) αντιψυχωτικα, μιλαμε το γιατρο σου , δεν ειμαι γιατρος αλλα πιστευω θα ταν καλυτερα να παιρνεις ενα απο αυτα εστω σε μεγαλυτερη δοση

  7. #7
    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Γεια σας..!Εχω περασει ενα ψυχωτικο επεισοδιο πριν 3 χρονια και ολο αυτο το διαστημα λαμβανω θεραπευτικη αγωγη!Παιρνω ημερισιως 30 mg abilify 3 mg risperdal kai 200 mg seroquel ημερισιως...!Παλια επαιρνα το abilify το πρωι και το risperdal και το seroquel το βραδυ...!Σιγα σιγα ομως αρχισα το πρωι να εχω αναγουλες...!Το συμπτωμα γινοταν ολο και πιο εντονο... και τελικα ανγκαστηκα να τα παιρνω ολα τα φαρμακα το βραδυ γιατι το πρωι η κατασταση ηταν ανυποφορη...!!Μειωθηκαν οι αναγουλες αλλα το συμπτωμα ακομη επιμενει...!Πιστευω οτι η ανγουλα οφειλεται στα φαρμακα...!Ενας γιατρος μου ειπε να παρω priperan.... που ειναι ενα αντιεμετικο φαρμακο αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...!Τι μου προτεινετε για να περασει η αναγουλα που νιωθω στο στομαχι...????Εχει κανεις παρομαια συμπτωματα αναγουλας και αν ναι τι κανετε για αυτο????????
    NA ΤΡΩΣ ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ

Similar Threads

  1. Φαρμακα
    By mariafound in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2010, 01:29
  2. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 03:52
  3. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 10:30
  4. Φάρμακα για μία ζωή;
    By arktos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-04-2010, 00:56
  5. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •