σχολείο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: σχολείο

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    1

    σχολείο

    Πήρα την πρωτοβουλία να γραφτώ μήπως βρω κάποια σωτηρία στο πρόβλημά μου. Είμαι 15 χρονών και το σχολείο (Λύκειο φέτος) έχει καταντήσει ανυπόφορο. Όποτε πηγαίνω ψυχοπλακώνομαι. Κάθομαι μόνος στα διαλείμματα καθώς δεν καταφέρνω να κάνω φιλίες. Ελπίζω να βρω βοήθεια από το φόρουμ σας και πάνω από όλα να βρω κατανόηση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Tι σε εμποδίζει;Κάποια φοβία,κάποιο μπλοκαρισμα μήπως;Ποια ειναι τα ενδιαφεροντα σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Σε καταλαβαινω απολυτα φιλαρακι, καπως ετσι ημουν κι εγω. Παντα στο σχολειο ειχα προβλημα με τις παρεες και μου την εδινε το οτι επρεπε να εισαι \"καπως\" για να εισαι \"in\". Κανε κουραγιο, μπορει στο τελος να βρεις κανα-δυο ατομα να ταιριαξεις. Μεχρι τοτε, να εισαι παντα ο εαυτος σου και να εισαι περηφανος γι\' αυτο που εισαι, ακομα κι αν πολλες φορες νιωθεις τελειως αποξενωμενος ή και περιθωριοποιημενος απο τους αλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Νικο να προσπαθησεις να γινεις αυτο που θες να εισαι,οχι να αγνοεις τα διαφορα προβληματα.Η πιο σωστη στάση ειναι να μην σε στενοχωρει η οποια κατασταση σου αλλα ταυτοχρονα να προσπαθεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    νικο μου το μόνο σίγουρο είναι οτι εδώ μέσα θα καταλάβεις ότι όλοι λιγο-πολύ υποφέρουμε...αλλοι λιγότερο και άλλοι περισσοτερο.μπορεί αλλου το προβλημα να λεγεται δυσκολία στην κοινωνική προσαρμογή,αλλου να λεγεται μεταιχμιακή διαταραχή της προσωπικότητας(οπως εμένα)κτλ κτλ αλλά ο πόνος είναι το κοινό σημείο ολων μας.
    η σκέψη οτι δεν είσαι ο μόνος που υποφερει σε αυτόν τον πλανήτη είναι από μόνη της ανακουφιστική.
    προσπάθησε να σκεφτεσαι τα θετικά της ζωης...οπως οτι εισαι αρτιμελης,υγειης,ΝΕΟΣ και πολλα αλλα...ακόμη προσπαθησε να ασχοληθεις εκτος απο την μελέτη σου με πραγματα που σε ευχαριστούν ισως καποιο αθλημα, ισως καποιο ηλεκτρονικό παιχνίδι...οσο για τις φιλιες μην αγχώνεσαι θα ερθουν σιγα σιγα...οπως έχει πει και ενα ατομο εδω μεσα το οποιο εκτιμω ιδιαιτερα \'ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ\'.
    φιλικά
    ιωαννα
    υγ.έχω νοιωσει πολλες φορες και γω \'στην απεξω\' και ξερω πως ειναι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Γεια σου και καλώς ήρθες!
    Originally posted by niko
    Ελπίζω να βρω βοήθεια από το φόρουμ σας και πάνω από όλα να βρω κατανόηση.
    Για να βρεις αυτά που ζητάς, μίλησέ μας για σένα. Γνώρισέ μας τον εαυτό σου, περιέγραψέ μας τη ζωή σου πέρα από το σχολείο...Πάνω από όλα να θυμάσαι πως δεν είσαι ο μόνος που ψυχοπλακώνεται στο σχολείο. Υπήρξαμε κι άλλοι...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68
    νομιζω οτι εχω περασει αναλογη κατασταση..
    αλλα επαψα πια να ψυχοπλακωνομαι στο σχολειο και μπορω να πω οτι περναω πολυ καλα.. το αγαπαω το σχολειο!

    δεν ξερω ακριβως τι νιωθεις, αλλα αν αυτο που περνας ειναι παρομοιο με ο,τι περνουσα κι εγω, νομιζω πως εχω καποιο γιατρικο..

    αν θελεις, δωσε μας πληροφοριες!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Οι χρήστες του e-psychology.gr καλούνται να διαβάσουν τους όρους χρήσης και να συμφωνήσουν με αυτούς πριν την εγγραφή τους.
    Επίσης, για την εγγραφή τους στο forum καλούνται να δηλώσουν αν είναι 18 ετών και άνω.

    Παραθέτω τα σχετικά αποσπάσματα:

    > από τους όρους χρήσης:
    Οι υπηρεσίες του e-psychology.gr απευθύνονται σε ενήλικες, που έχουν πλήρη δικαιοπρακτική ικανότητα.

    > από τις προϋποθέσεις εγγραφής στο forum:
    Αναφορικά με το φόρουμ υποστήριξης, για να πραγματοποιηθεί εγγραφή, ο επισκέπτης καλείται να δηλώσει αν είναι άνω των 18 ετών.





    Συνεπώς, αυτό το θέμα κλειδώνεται προς το παρόν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •