Πως καταλαβαινουμε τι ειμαστε πραγματικα????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407

    Πως καταλαβαινουμε τι ειμαστε πραγματικα????

    Περιεργο ερωτημα το ξερω αλλα μου μπηκε στο μυαλο σαν σκεψη.

    Πως μπορουμε να καταλαβουμε πραγματικα τι θα εβλεπε σε εμας ενας αντικειμενικος εξωτερικος παρατηρητης??? Μιλαω για θεματα εμφανισης και χαρακτηρα.

    Οσο ειμαστε σε μια σχεση θα ακουσουμε ενα καρο καλα για την εμφανιση μας και τον χαρακτηρα μας. Δεν θεωρω οτι ειναι ομως μια αντικειμενικη παρατηρηση αυτο διοτι προφανως για να ειναι μαζι μας και εαν υπαρχει ερωτας και αγαπη τοτε πληρουμε καποια κριτηρια τα οποια θετει αυτο το ατομο ως θετικα.

    Περα απο την σχεση μπορει να ακουσουμε καλα απο την οικογενεια, τους φιλους και γενικα τον κοσμο που ειναι συχνα γυρω μας.

    Αντιστοιχα μπορουμε να ακουσουμε και αρνητικα.

    Ποια ομως ειναι η λεπτη αυτη γραμμη οσον αφορα αυτα που ακουμε ωστε να καταλαβουμε ποιοι ειμαστε πραγματικα?? Αυτοι που εχουν αυτοπεπειθηση ειναι αυτοι που ακουνε συχνα καλα και το αντιθετο αυτοι που δεν πιστευουν στον εαυτο τους??? Αν δεν γνωριζουμε τι ειμαστε πραγματικα πως μπορουμε να γνωριζουμε αν θετουμε ψηλα τον πηχη η αν θα πρεπει να μειωσουμε τις απαιτησεις οσον αφορα τους ανθρωπους που θελουμε διπλα μας (σε ερωτικο και φιλικο επιπεδο)???
    Last edited by Jimmy; 22-11-2011 at 23:55.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αυτό που λες, μπορεί να επιτευχθεί μέσω της αυτοπαρατήρησης, αν βέβαια διαθέτουμε υψηλή κριτική ικανότητα.. Ο καλύτερος τρόπος βέβαια είναι μέσω του ψυχολόγου που δεν είναι άμεσα συναισθηματικά εμπλεκόμενος με εμάς. Μόνο αυτός μπορεί να μας μιλήσει αντικειμενικά τόσο για τα θετικά όσο και για τ' αρνητικά μας.

    Όσο για το τελευταίο περί αυτοπεποίθησης, όταν για παράδειγμα έχουμε έναν άνθρωπο ο οποίος ακούει συνεχώς θετικά σχόλια για τον εαυτό του, δεν είναι απόλυτο ότι θ' αναπτύξει ισχυρή αυτοπεποίθηση. Μπορεί να συμβεί το αντίθετο, να γίνει μαλθακός και να επαναπαυτεί στις δάφνες του. Προσωπικά τα έχω ακούσει όλα και πολλά κακά και πολλά καλά, τόσο που έχω κουραστεί πια και θέλω ν' ακούσω την εσωτερική μου φωνή και να με οδηγήσει αυτή.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Με ολους τους αλλους ανθρωπους εγω εχω καλη κριτηκη ικανοτητα...αδυνατω να δω ομως τον εαυτο μου απο μακρια...θα ηθελα να μπορουσα να με δω για πρωτη φορα με τα ματια ενος εξωτερικου παρατηρητη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όταν πάψει να μας απασχολεί. Όταν κάνει τον κύκλο της η εσωστρέφεια και γυρίσουμε στο αυτή είμαι, καλά είμαι. Αν γυρνάμε συνέχεια στο τι νομίζει η καθεμιά για μας, τότε ξεχνάμε πως η γνησιότητα περιλαμβάνει λιγότερο ενδιαφέρον για την άποψη των άλλων, όχι περισσότερο. Imho. Τα σχόλια μας πονάνε όταν πατάνε σε δικές μας αμφιβολίες, ανθρώπινες κι αυτές. Αλλά και η σιγουριά καλή είναι, δε μπορείς να συνεχίζεις το ψάξιμο επ' άπειρον, πώς θα στηρίξεις τον εαυτό σου, την ύπαρξή σου όταν την ροκανίζεις ο ίδιος στα θεμέλια? Που και που το ψάχνεις, που και που τ'αφήνεις ν΄αναπνέει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Περιεργο ερωτημα το ξερω αλλα μου μπηκε στο μυαλο σαν σκεψη.

    Πως μπορουμε να καταλαβουμε πραγματικα τι θα εβλεπε σε εμας ενας αντικειμενικος εξωτερικος παρατηρητης??? Μιλαω για θεματα εμφανισης και χαρακτηρα.

    Οσο ειμαστε σε μια σχεση θα ακουσουμε ενα καρο καλα για την εμφανιση μας και τον χαρακτηρα μας. Δεν θεωρω οτι ειναι ομως μια αντικειμενικη παρατηρηση αυτο διοτι προφανως για να ειναι μαζι μας και εαν υπαρχει ερωτας και αγαπη τοτε πληρουμε καποια κριτηρια τα οποια θετει αυτο το ατομο ως θετικα.

    Περα απο την σχεση μπορει να ακουσουμε καλα απο την οικογενεια, τους φιλους και γενικα τον κοσμο που ειναι συχνα γυρω μας.

    Αντιστοιχα μπορουμε να ακουσουμε και αρνητικα.

    Ποια ομως ειναι η λεπτη αυτη γραμμη οσον αφορα αυτα που ακουμε ωστε να καταλαβουμε ποιοι ειμαστε πραγματικα?? Αυτοι που εχουν αυτοπεπειθηση ειναι αυτοι που ακουνε συχνα καλα και το αντιθετο αυτοι που δεν πιστευουν στον εαυτο τους??? Αν δεν γνωριζουμε τι ειμαστε πραγματικα πως μπορουμε να γνωριζουμε αν θετουμε ψηλα τον πηχη η αν θα πρεπει να μειωσουμε τις απαιτησεις οσον αφορα τους ανθρωπους που θελουμε διπλα μας (σε ερωτικο και φιλικο επιπεδο)???
    Ποσες μα ποσες φορες το εχω σκεφτει!!! Δυστυχως δεν μπορουμε να απαλλαχθουμε απο την υποκειμενικοτητα που συνοδευει την κριση μας..
    Εχω προσπαθησει πολλες φορες!!Εχω πει "με ποιον/α απο τους φιλους η γνωστους μπορω να αντιστοιχησω τον εαυτο μου?" ετσι ωστε να με παρατηρησω απ'εξω, ομως δε μπορω τελικα (δε με εμπιστευομαι στην ουσια)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Με ολους τους αλλους ανθρωπους εγω εχω καλη κριτηκη ικανοτητα...αδυνατω να δω ομως τον εαυτο μου απο μακρια...θα ηθελα να μπορουσα να με δω για πρωτη φορα με τα ματια ενος εξωτερικου παρατηρητη...
    Eίναι φυσικό, με τον εαυτό μας είναι πιο δύσκολο. Με την συχνή εξάσκηση όμως το πετυχαίνεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Πιο εύκολα είμαστε αντικειμενικοί με τους άλλους παρά με τον εαυτό μας. Τον εαυτό μας τον υπερεκτιμούμε άμα έχουμε εγωισμό οπότε πετάμε στα σύννεφα με κίνδυνο κάποια στιγμη να προσγειωθούμε απότομα ή τον υποτιμούμε άμα έχουμε χαμηλή αυτοπεποίθηση/αυτοεκτίμηση απότε αφηνουμε τις ευκαιρίες να χανονται μεσα απ τα χερια μας επειδή θεωρούμε τον εαυτό μας κατωτερο για αυτες. Αντικειμενική εικόνα για εμας μπορούμε να αναζητησουμε στη γνωμη που έχουν για εμάς αξιόπιστα άτομα που μας γνωρίζουν καλά και είναι ειλικρινείς μαζι μας.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Οι φιλοι μου δεν μου λενε ποτε τιποτα καλο για να μην την ψωνισω και οι δικοι μου λενε ολο καλα αλλα δεν πιστευω οτι ειναι αντικειμενικοι οποτε νιωθω οτι δεν μπορω να το μετρησω...γι αυτο θα λαβω πιο πολυ υποψην εναν ασχετο γιατι η πρωτη κριση ισως ειναι και αυτη που μας καθοριζει...η μηπως οχι??? Eιναι δυσκολο να μην ζουμε στο μυαλο μας τελικα...δηλαδη εγω με γουσταρω και αμα αρεσω...και αμα τελικα αυτο σημαινει οτι "ειμαστε στην κοσμαρα μας"???

  9. #9
    Quote Originally Posted by Jimmy View Post
    Οι φιλοι μου δεν μου λενε ποτε τιποτα καλο για να μην την ψωνισω και οι δικοι μου λενε ολο καλα αλλα δεν πιστευω οτι ειναι αντικειμενικοι οποτε νιωθω οτι δεν μπορω να το μετρησω...γι αυτο θα λαβω πιο πολυ υποψην εναν ασχετο γιατι η πρωτη κριση ισως ειναι και αυτη που μας καθοριζει...η μηπως οχι??? Eιναι δυσκολο να μην ζουμε στο μυαλο μας τελικα...δηλαδη εγω με γουσταρω και αμα αρεσω...και αμα τελικα αυτο σημαινει οτι "ειμαστε στην κοσμαρα μας"???
    Ένας άσχετος, όντως θα ναι πιο αντικειμενικός, γιατί στους δικους μας ανθρώπους ή αυτους που μας ξερουν μπαινει πάντα το υποκειμενικο στοιχείο, υπερεκτίμηση άμα μας αγαπούν ή υποτίμηση άμα υπάρχει ζήλια.
    Ζούμε στο μυαλό μας γιατί εκεί νοιώθουμε πιο ευτυχισμένοι. Εκεί ζούμε τη ζωή μας όπως θα θέλαμε να την ζήσουμε. Και όσο πιο δυστυχισμενος ειναι κανεις με τη ζωή του τόσο πιο πολύ ζει στο κεφάλι του.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν το νομίζω Γιάννη. Εγώ ζω αρκετά μέσα στο κεφάλι μου, ονειροπολώ όμως, μάλλον ταξιδεύω, όμως όχι δυσάρεστα, δεν αισθάνομαι δυστυχισμένη, ούτε μισή, ούτε ζορίζομαι, το αντίθετο θα έλεγα. Άποψή μου είναι πως δεν ισχύουν κανόνες στις ανθρώπινες προσωπικότητες,είναι τόσες όσες οι κόκκοι της άμμου στον πλανήτη μας, μπορεί να διευκολύνει να φτιάχνουμε κάποιες τέτοιες ομαδοποιήσεις σεις δω μεις κεί αλλά απέχουν από την πραγματικότητα τις περισσότερες φορές. Jimmy, το θέμα είναι, την κοσμάρα σου τη γουστάρεις ή της κακιώνεις?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Πολλές φορές αντλούμε δυνάμεις από το κεφάλι μας, από τον ωραίο φανταστικό κόσμο τον οποίο φτιάξαμε, παρά απο τους γυρο μας. Την αισιοδοξία και αυτοπεποιθηση που αντλούμε απ εκει μπορουμε να τη διοχετευσουμε σε καθε πτυχη της ζωης μας. Κάπου η ψυχολογία λέει αυτο που θες να πετύχεις κάνε το στη φαντασια σου όσο πιο ζωντανα γινεται.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειμαστε ενα κλειστο συστημα και ειναι σχεδον αδυνατο να αυτοπαρατηρηθουμε. Αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι διαμεσου της επαφης με τους αλλους και χρησιμοποιωντας τους για καθρεφτες να ανακαλυπτουμε μικρα κομματια του εαυτου μας.
    Φυσικα ο εαυτος μας ειναι κατι που αλλαζει και συνεχεια αναλογα με τις εμπειριες , αναλογα με το περιβαλλον που ειμαστε (αλλιως με φιλους , αλλιως με οικογενεια κλπ).Ακομα σε περιπτωση που καταλαβεις απολυτα τον εαυτο σου , τον παρατηρησεις με καποιον θαυματουργο τροπο τοτε ακομα και αυτο θα επιφερει αλλαγη στο παρατηρουμενο αντικειμενο δηλαδη εσενα και θα μετεξελιχθεις σε κατι αλλο. Για αυτο αυτος ο δρομος ,ειναι ενας δρομος που το διανυεις για ολο το διαστημα της ζωης σου και αν μη τι αλλο ειναι ενδιαφεροντας. Ειναι ωραιο να εκπλησεις για παραδειγμα τον εαυτο σου.
    .
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Δεν το νομίζω Γιάννη. Εγώ ζω αρκετά μέσα στο κεφάλι μου, ονειροπολώ όμως, μάλλον ταξιδεύω, όμως όχι δυσάρεστα, δεν αισθάνομαι δυστυχισμένη, ούτε μισή, ούτε ζορίζομαι, το αντίθετο θα έλεγα. Άποψή μου είναι πως δεν ισχύουν κανόνες στις ανθρώπινες προσωπικότητες,είναι τόσες όσες οι κόκκοι της άμμου στον πλανήτη μας, μπορεί να διευκολύνει να φτιάχνουμε κάποιες τέτοιες ομαδοποιήσεις σεις δω μεις κεί αλλά απέχουν από την πραγματικότητα τις περισσότερες φορές. Jimmy, το θέμα είναι, την κοσμάρα σου τη γουστάρεις ή της κακιώνεις?

    Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η λογικη να ζω στην κοσμαρα μου, θελω να ξερω οτι αυτο που αντιλαμβανομαι εγω για τον εαυτο μου αντιλαμβανονται και οι υπολοιποι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    { Αν δεν γνωριζουμε τι ειμαστε πραγματικα πως μπορουμε να γνωριζουμε αν θετουμε ψηλα τον πηχη η αν θα πρεπει να μειωσουμε τις απαιτησεις οσον αφορα τους ανθρωπους που θελουμε διπλα μας (σε ερωτικο και φιλικο επιπεδο)???} <<
    Exεις δει ποτε αλμα εις υψος?
    Αυτοι οι ανθρωποι ριχνουν τον πηχη 4-5 φορες για να πετυχουν ενα αλμα της προκοπης ! Δεν υπαρχει καποιος που θα τους πει εκ των προτερων που θα βαλουν τον πηχη ακριβως .
    Μονο οι ιδιοι το ξερουν , και αυτο υστερα απο ατελειωτες ωρες προπονησης, προσεγγιζουν που κυμαινονται περιπου ...και οταν θαρθει η μερα του αγωνα θα φανουν τα πραγματικα αποτελεσματα . Αποτελεσματα που παλι δεν ειναι απολυτα , ισχυουν μονο για εκεινη την ωρα και την ημερα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by path View Post
    { Αν δεν γνωριζουμε τι ειμαστε πραγματικα πως μπορουμε να γνωριζουμε αν θετουμε ψηλα τον πηχη η αν θα πρεπει να μειωσουμε τις απαιτησεις οσον αφορα τους ανθρωπους που θελουμε διπλα μας (σε ερωτικο και φιλικο επιπεδο)???} <<
    Exεις δει ποτε αλμα εις υψος?
    Αυτοι οι ανθρωποι ριχνουν τον πηχη 4-5 φορες για να πετυχουν ενα αλμα της προκοπης ! Δεν υπαρχει καποιος που θα τους πει εκ των προτερων που θα βαλουν τον πηχη ακριβως .
    Μονο οι ιδιοι το ξερουν , και αυτο υστερα απο ατελειωτες ωρες προπονησης, προσεγγιζουν που κυμαινονται περιπου ...και οταν θαρθει η μερα του αγωνα θα φανουν τα πραγματικα αποτελεσματα . Αποτελεσματα που παλι δεν ειναι απολυτα , ισχυουν μονο για εκεινη την ωρα και την ημερα...
    Aρα ο πηχης οριζεται ως εκει που παραπανω αποτυγχανουμε επανειλημμενα??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πότε κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά?
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 04-07-2011, 13:33
  2. ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 06-06-2011, 19:45
  3. Σημερα πραγματικα ενιωσα πως θελω να μην υπαρχω πια....
    By πονος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 26-03-2011, 13:04
  4. Οταν ερωτευομαι πραγματικα...αυτοκαταστρεφομαι.
    By keep_walking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 21-07-2008, 20:25
  5. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ........
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2006, 11:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •