Χωρίς φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Κοντά στην Αθήνα
    Posts
    19

    Χωρίς φάρμακα

    Θέλω να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κάποιος από εσάς να διακόψει την εφόρου ζωής αγωγή του και να καταφέρει να επιβιώσει μόνος, μακρυά από γονείς και οικονομικά ανεξάρτητος. Μιλάω για αγωγές όπως αυτές στις ψυχώσεις και τις βαριές καταθλίψεις, μιας και στους άντρες δεν είναι τόσο συχνές οι διαταραχές αυτές. Λένε μάλιστα πως η κατάθλιψη είναι πιο συχνή στις γυναίκες αφού ο οργανισμός είναι πιο αδύναμος, χωρίς παρεξήγηση.

    Πιστεύετε ότι τα ψυχολογικά προβλήματα κρύβουν από πίσω οικονομικά προβλήματα και προβλήματα κοινωνικότητας αποδοχής απομόνωσης (ισχύει το ότι όποιος κρύβεται από τον ήλιο παθαίνει κατάθλιψη;); Εσάς πως σας έτυχε το πρόβλημα; Από νωρίς η ξαφνικά;

    Έπαιρνα φάρμακο για την ψύχωση για έξι χρόνια περίπου, όταν πριν κάποιους μήνες το σταμάτησα παραλίγο να την πατήσω άσχημα. Τώρα είμαι με κάτι πιο ελαφρύ, έχουν επανέλθει οι σεξουαλικές μου ορμές αλλά αρκετές φορές πέφτω και όχι σεξ ούτε να μιλήσω δεν έχω όρεξη. Σε ακόμα χειρότερες φάσεις οι εμπειρίες μου είναι πολύ δυσάρεστες.

    Είναι λεπτές οι ισσοροπίες μεταξύ υγιούς και αρρώστου πιστεύω καθώς και πόσο δένει κάποιος σαν προσωπικότητα σε μια περιοχή. Αν δηλαδή μπορεί κάποιος να εξελιχθεί και με ποια βοήθεια;


    Είμαι αρκετά ευαίσθητος άνθρωπος κι ας είμαι λίγο άγριος πολλές φορές ίσως από στέρηση.

    Είμαι επίσης πολύ στεναχωρμένος γιατί με λυπάται ακόμα και η μάνα μου. Δυστυχώς πιστεύω πως δεν έχω κανένα μέλλον. Δεν μοιάζω για την ηλικία μου αλλά σαν έφηβος άλλες φορές κανονικά, δεν καταλαβαίνω αν είναι κάποια διαταραχή στη προσωπικότητα, αστάθεια η κάτι άλλο.. νιώθω σαν να ζώ απομονωμένος.

    http://www.youtube.com/watch?v=XMbvcp480Y4

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θέλω να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κάποιος από εσάς να διακόψει την εφόρου ζωής αγωγή του και να καταφέρει να επιβιώσει μόνος, μακρυά από γονείς και οικονομικά ανεξάρτητος. Μιλάω για αγωγές όπως αυτές στις ψυχώσεις και τις βαριές καταθλίψεις, μιας και στους άντρες δεν είναι τόσο συχνές οι διαταραχές αυτές. Λένε μάλιστα πως η κατάθλιψη είναι πιο συχνή στις γυναίκες αφού ο οργανισμός είναι πιο αδύναμος, χωρίς παρεξήγηση.
    Οι ψυχωσεις τουλαχιστον χτυπουν εξισου αντρες και γυναικες. Οι γυναικες το διαχειριζονται πολυ καλυτερα το θεμα "ψυχωση" , πολυ καλυτερα απο τους αντρες. Οι γυναικες δεν ειναι πιο αδυναμες ή πιο δυνατες κατα εμε , απλως διαφορετικες απο τους αντρες εκ φυσεως.

    Πιστεύετε ότι τα ψυχολογικά προβλήματα κρύβουν από πίσω οικονομικά προβλήματα και προβλήματα κοινωνικότητας αποδοχής απομόνωσης (ισχύει το ότι όποιος κρύβεται από τον ήλιο παθαίνει κατάθλιψη;); Εσάς πως σας έτυχε το πρόβλημα; Από νωρίς η ξαφνικά;
    Ειναι δυσκολο να πεις ποιο ειναι το αιτιο για κατι και ποιο το αποτεσμα. Ειναι το αιτιο η ασθενεια για ορισμενα θεματα ή ορισμενα θεματα δημιουργησαν αυτο το αιτιο. Και σιγουρα εαν καταφερεις να δωσεις μια απαντηση δεν μπορει να ισχυει για ολους.

    Είναι λεπτές οι ισσοροπίες μεταξύ υγιούς και αρρώστου πιστεύω καθώς και πόσο δένει κάποιος σαν προσωπικότητα σε μια περιοχή. Αν δηλαδή μπορεί κάποιος να εξελιχθεί και με ποια βοήθεια;
    Σιγουρα μπορει να εξελιχθει προς οποια κατευθυνση θελει. Δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει βοηθεια ή μπορει και να υπαρχει.

    Χαιρομαι που τα καταφερνεις χωρις φαρμακα. Θα ηθελα να επισημανω ασχετα με τον θεματοθετη , οτι οι ψυχωσεις συνηθως χρειαζονται φαρμακευτικη αγωγη στην συντρηπτικη πλειοψηφια. Φυσικα μπορει καποιος να θεσει ως στοχο να την κοψει , αλλα πολλες φορες αυτο ειναι ανεφικτο ή σε αλλες περιπτωσεις οι παραπλευρες απωλειες ειναι πολυ μεγαλες. Υπαρχουν πολλα πεδια στα οποια μπορει να δωσει καποιος μαχη , ας ειναι πεδια πιο ενδιαφεροντα απο το "εγω με φαρμακα" ή "εγω χωρις φαρμακα".
    Μερικες ομως απαντησεις μπορουν να δοθουν μονο απο το καθε ατομο για τον εαυτο του.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Κοντά στην Αθήνα
    Posts
    19
    Αν κάποιος χρειάζεται φάρμακα σαφώς εφόσον υπάρχει θέλει και ο ίδιος να τα παίρνει. Φάρμακα άλλωστε δεν παίρνουμε μόνο για τα ψυχικά προβλήματα αλλά για πολύ περισσότερα πράγματα.

    Έχεις δίκιο πως ο καθένας έχει μια υποκειμενικότητα όσον αφορά τις απαντήσεις που παίρνει και τα αίτια που ανακαλύπτει. Κάποια πράγματα βέβαια ίσως να ισχύουν ως πιο γενικά, όπως για παράδειγμα η επίδραση του ηλιακού φωτός στην διάθεση μας. Είμαστε μεσογειακός λαός άλλωστε, ο ήλιος δεν επιδρά το ίδιο σε ένα Φιλανδό και το ίδιο σε έναν Τεξανό... το φαγητό επίσης, το ποτό, όλα παίζουν ρόλο στη διάθεση και τα προβλήματα. Ακόμα και η κουλτούρα, όσοι διατηρούν τις παραδόσεις, τα ήθη και τη λαική συμπεριφορά μιας χώρας έχουν περισσότερες πιθανότητες να έχουν καλύτερη ψυχική υγεία.. έτσι πιστεύω. Ωστόσο είμαστε μια μίξη από έθνη και θρησκείες πλέον και πρέπει να καταλάβουμε ότι όλοι κουβαλάνε μια ιστορία στις πλάτες τους, λαική η οικογενιακή η ατομική.

    Πέρα από τα φάρμακα η καλύτερη για μένα περίοδος ήταν όταν έκανα ψυχοθεραπεία με άνθρωπο που προφανώς έχει αρκετές γνώσεις πάνω στην ψυχοθεραπεία και εμπειρία. Ούτε με πίεσε να το συνεχίσω για χρόνια ούτε μου επέβαλε κάτι απλά να συνεργαστώ. Από κάποια στιγμή και μετά όμως είναι δικό μας θέμα πως διαχειρίζεται ο καθένας την θλίψη του η την ιδεοληψία του. Δεν υπάρχει άρρωστος και ισσοροπημένος στην ψυχή. Υπάρχουν διακρίσεις και αποδοχές. Σεβασμός στην ατομικότητα του καθένα και στην προσπάθεια που όλοι κάνουμε για να ζούμε όσο καλύτερα γίνεται.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    σιγουρα τα ψυχολογικα προβληματα δε σε κοβουν απο το να κανεισ πραγματα θα σου παρει καποια χρονια κ μετα θα το καταλαβεισ αυτο εισαι ιδιοσ με τουσ αλλουσ απλα κουβαλασ ενα σακι στην πλατη το σακι ειναι ειτε τα φαρμακα που σε κοβουν ειτε η ψυχωση που σε κοβει το μονο που εχεισ να κανεισ ειναι να δυναμωσεισ να το κουβαλασ πιο ανετα κ να πηγαινεισ ιδια με τουσ αλλουσ βρεσ ενα τροπο κ καντο εμενα οι αγροτικεσ δουλεισ το γυμναστηριο κ ο κανονικοσ υπνοσ με ανεστησαν κανονικα με τον πολυ υπνο αποβλακωνεσαι δεν κανει να κοιμασαι λιγο 7-8 ωρεσ κ βαρια οσο γινεται

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μου θυμιζεις πολυ ενα τυπο που εμπαινε εδω μεσα για να μας βριζει οποτε εκοβε τα φαρμακα και για να εκφρασει ολο το θυμο του επειδη ηταν ακοινωνητος! καθε φορα και με αλλο νικ. ειχε κανει το φορουμ την τουαλετα των επιθετικων ορμων του.

    κατα τα αλλα γι αυτα που ρωτας, για το αν αλλοι εχουν καταφερει να διακοψουν τα φαρμακα για την ψυχωση, η απαντηση δεν εχει κ πολυ σημασια για σενα. οι στατιστικες λενε οτι η συντριπτικη πλειοψηφια υποτροπιαζει μετα το κοψιμο της αγωγης, ομως αν εσυ εχεις δει οτι ξαναπεφτεις σε ψυχωση, τι σημασια εχει κ αν καποιος καταφερει να τα κοψει;

    σημασια εχει με εσενα τι γινεται.

    η ψυχοθεραπεια θα μπορουσε να σε βοηθησει πολυ να επανενταχτεις στη ζωη, ακομα κ αν εχεις ψυχωση κ χρειαστει να παιρνεις φαρμακα για μια ζωη.

    μαλλον το πιο σημαντικο βημα για σενα ειναι να αποδεχτεις αυτο που εχεις, την ασθενεια σου.
    Last edited by Lou!; 24-11-2011 at 23:57.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Κοντά στην Αθήνα
    Posts
    19
    pad -> Ευχαριστώ για το μήνυμα σου και χαίρομαι για το εύρος (υποκειμενικότητα) της αντίληψης σου.

    Lou -> Άρρωστη είσαι εσύ που με λες άρρωστο (εμπνευσμένο από ατάκα ψυχολόγου). Εσύ είσαι ακοινώνητη και αγενής Λου, Κατερίνα, Κατίνα η όπως αλλιώς σε λένε. Κοίτα να το καταλάβεις αυτό σίγουρα θα σου το πει και η γιατρός σου όταν ξυπνήσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ναι "καλε μου" βινς, ο,τι πεις!

    μπορεις να κανεις παρεα με αυτους που θα ανεχτουν τις ιδιορρυθμιες σου.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ
    By ΜΙΧΑΗΛ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-2011, 15:20
  2. Replies: 29
    Last Post: 28-07-2010, 03:43
  3. Φαρμακα που μπορω να αγορασω χωρις συνανταγη γιατρου ;
    By Psst in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 03-11-2009, 12:19
  4. θεραπεια ψυχωσης αοπο διακοπη ουσιων χωρις φαρμακα
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 11-10-2007, 21:32
  5. Διπολικοι χωρις φαρμακα
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 13-03-2007, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •