Η καταδίκη του να είσαι αρσενικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    18

    Η καταδίκη του να είσαι αρσενικό

    Να πρέπει να υποκρίνεσαι τον δυνατό και τον ευχάριστο (κι ας πεθαίνεις από μοναξιά κι ανασφάλεια) για να κερδίσεις λίγη συμπάθεια.
    Να είσαι υποχρεωμένος να φλερτάρεις και να κάνεις εσύ την πρώτη κίνηση, κι ας το θέλετε κι οι δύο το ίδιο. Να ξελιγώνεσαι για να κρύψεις το φόβο και τη δειλία σου, να δίνεις παράσταση, να κρύβεις τα χέρια σου που τρέμουν, να...να...να... κι η άλλη απλά χαλαρή να επιλέγει, απαξιώντας και να σου δίξει στοιχειωδώς ότι ενδιαφέρεται για να σε εμψυχώσει.
    Να σε περνάνε από οντισιόν ψευτοδύναμης και να κερδίζει ο πιο ηλίθιος ψευτολεβέντης. Να σε διαλέγουν σαν να είσαι εμπόρευμα και όταν βρουν κάτι λίγο πιο εντυπωσιακό να σε αντικαθιστούν σε χρόνο dt.
    Να φαντασιώνεσαι τα πιο τρυφερά πράγματα που υπάρχουν και ν\' απογορεύεται να το δείξεις κατευθείαν, είτε να πρέπει να περάσεις από 40 κύμματα για να σπάσει ο πάγος, κι όταν έρθει η ώρα να έχει ξεθυμάνει όλος σου ο οίστρος.
    Να ευνουχίζεσαι εν τέλει σύρριζα, και να πρέπει να συνεχίσεις να εκπέμπεις δύναμη.
    Που χορηγούν οιστρογόνα;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    17
    Nomizw pws mporw na katalavw thn eikona poy perigrafeis...Exw parathrhsei symperifores tetoioy typoy.Kata th gnwmh mou den einai anagkh na xrewtheis thn ideologia poy ferei h syntriptikh pleiopshfia twn gynaikwn alla kai twn andrwn.To klassiko protypo sexoualikou kynhgiou,opou o antras einai o :\"kynhgos\" me oti ayto synepagetai gia thn symperiforikh ekdhlwsh ths ideologias auths kai h gynaika einai auth pou prepei na \"perimenei\" xwris na ypoxreoutai na dwsei shmata tou dikou ths endiaferontos,einai kati pou afora poly kosmo.Nomizw pvw oi epiloges soy isws einai lathos..Yparxoyn antrwpoi poy den leitourgoyn me ayton ton tropo..einai san na anazhtas thn anatroph twn parwxhmenwn aytwn symperiforwn mesa sto andro toy yperarsenikoy andra kai ths gynaikas gatoulas-pathitikhs...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Δεν υπάρχουν στερεότυπα τύπου \"όλοι οι άντρες είναι έτσι και όλες οι γυναίκες αλλιώς\"...

    Μην απογοητεύεσαι επειδή κάτι δεν πήγε καλά... λέω εγώ τώρα... αύριο ξημερώνει μία νέα μέρα, και κάθε μέρα είναι μία νέα αρχή... η αναζήτηση για το έτερον ήμισυ, για κάτι καλύτερο στη ζωή μας ας πούμε επαγγελματικά, κοινωνικά, οτιδήποτε, δεν σταματάει ποτέ...

    Η αρχή του νέου έτους εύχομαι να φέρει μία νέα αρχή, να δεις τα πράγματα λίγο πιο αισιόδοξα, πιο χαλαρά....

    Ελπίζω ότι σου χαλάει την διάθεση... σύντομα να φύγει και να μην ξανάρθει...

    Καλές Γιορτές ! :)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    17
    Αφενος ειναι δυσκολο να κανει κανεις καταχρηστικες γενικευσεις του τυπου \"ολοι οι αντρες ειναι ετσι ή ολες οι γυναικες ειναι ετσι\" , αφετερου δεν μπορεις να αγνοησεις το γεγονος οτι δεν ζουμε σε κοινωνικο κενο και η ιδεολογια διατρεχει τις συμπεριφορες των ανθρωπων με τη μορφη κοινωνικων ρόλων..
    καλες γιορτες και λιγοτερο στερεοτυπες..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    18
    Δεν ξέρω η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι τις γυναίκες. Κι είναι ένα συνολικότερο πλαίσιο, εντός του οποίου τις θεωρώ πανέμορφες και δεν μπορώ να καταλάβω τι το ωραίο βρίσκουν εκείνες στους άντρες. Πώς είναι δυνατόν να σου αρέσει κάτι τόσο βρώμικο και ατελές. γεμάτο τρίχες;
    Παράλληλα, σιχαίνομαι το στερότυπο τρόπο που οι άντρες αντιμετωπίζουν τις γυναίκες, υποτιμώντας κι εξευτελίζοντάς τες διαρκώς, χρησιμοποιώντας τες επιλεκτικά. Ένας από τους λόγους που δεν τα πάω καλά μαζί τους είναι ότι σιχαίνομαι τη διαδικασία κατά την οποία θα κρύψω τα \"άσχημα\" κομμάτια του εαυτού μου και θα τονίσω τα \"θετικά\". Κι έχω μια τρέχα γύρευε εμμονή στο μυαλό μου ότι εάν δυο άνθρωποι βγάλουν τα ρούχα τους και ξαπλώσουν μαζί δεν γίνεται να μην είναι ειλικρινείς και να μη σέβονται ο ένας τον άλλο πλήρως, πράγμα πολύ σπάνιο και δύσκολο.
    Τώρα τη μεταφυσική που λέει ότι οφείλεις να αγαπάς τον εαυτό σου και να έχεις δυνατή αυτοεκτίμηση για να γοητεύσεις, δεν μπορώ να την καταλάβω κι εδώ θυμώνω με τις γυναίκες. Γιατί εμένα δήλαδή όταν μια κοπέλλα δεν είναι πολύ καλά, είναι κατσούφα, φοβάται και τέτοια, μου προξενεί τάσεις έντονης τρυφερότητας και τότε ξαφνικά ξυπνά μέσα μου κάτι δυνατό και θέλω να την κάνω να νιώσει καλά; ; Εδώ λοιπόν γυρνάμε στα κλασσικά στερεότυπα περί δυνατού αρσενικού - αδύναμου θηλυκού και σκέφτομαι πως τελικά ίσως να είναι πολύ γερά παγειωμένα στον πολιτισμό μας και να έπρεπε να τα επιβεβαιώνω για λόγους επιβίωσης. Για κακή μου τύχη μεγάλωσα με τρόπο που δε μου βγαίνει καθόλου δυστυχώς, και βράσε όρυζα. Τέλος ,δεν μπορώ να συγχρονίσω την εικόνα μου με τη συμπεριφορά μου. Δείχνω πολύ αρσενικός στην όψη ενώ νιώθω την ανάγκη να είμαι πολύ τρυφερός/παιδικός. Μακάρι να είχα μεγαλώσει λίγο φαλοκρατικότερα και να μην είχε ανοίξει τόσο νωρίς το μυαλό, συμπαρασύροντας και τις ανάγκες μου. Και τη στιγμή που ούτε να γίνω ομοφυλόφιλος μου βγαίνει δυστυχώς γιατί όπως προείπα με αποκρούουν οι άντρες ερωτικά, αναγκαστικά μιζεριάζω κι αυτοκαταστρέφομαι.
    Freedom

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Εδώ υπάρχει ένα conflict μέσα σου. Είσαι άντρας ετερόφυλος, αλλά σε ενοχλεί η \"κακή\" πλευρά και συμπεριφορά των αντρών προς τις γυναίκες...

    Και όμως... γιατί τόσο απόλυτη εκτίμηση? Νομίζεις ότι όλοι οι άντρες είναι καθίκια, αγενείς, εκμεταλλευτές γυναικών, τις κακομεταχειρίζουν, βρίζουν, δέρνουν κλπ., ώστε να μην έχουν τίποτα ωραίο επάνω τους να αγαπήσει μία γυναίκα?

    Αν νομίζεις κάτι τέτοιο, sorry που θα το πω, αλλά κάνεις μεγάλο λάθος ή οι φίλοι / περίγυρός σου είναι όντως άσχημοι χαρακτήρες και φέρονται άσχημα σε γυναίκες...

    Το είπα και παραπάνω... δεν υπάρχουν στερεότυπα και κανένας δεν χάνεται... μπορεί να κάνεις 5 κακές σχέσεις αλλά θα έρθει και η καλή... και για να το πω αλλιώς... ποιος ορίζει μία σχέση ως καλή ή κακή?
    Κάθε σχέση έχει καλές στιγμές όπως και κακές... όταν χωρίζουμε, ως δια μαγείας \"ξεχνάμε\" όποια καλή στιγμή ζήσαμε με έναν άνθρωπο και θυμόμαστε μόνο τις άσχημες και φυσικά το χωρισμό που σαφώς είναι η χειρότερη κοινή στιγμή. Ίσως είναι μία αυτοάμυνα για να το ξεπεράσουμε πιο γρήγορα, ή λιγότερα επώδυνα.

    Κάθε άνθρωπος έχει θετικά και αρνητικά στοιχεία. Ουδείς τέλειος. Αλλά εξαρτάται από τον καθένα μας, αν θα καταφέρουμε να \"δούμε\" αυτά τα στοιχεία, καλά ή κακά... πόσο καλά είναι κρυμμένα κλπ.

    Ελπίζω η νέα χρονιά να σου φέρει λίγη περισσότερη αισιοδοξία. Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όπως τα περιγράφεις, απλώς έχεις απογοητευτεί κάπως....

    Αισιοδοξία αγαπητέ και όλα θα πάνε καλά... αύριο ξημερώνει μία νέα μέρα...

    Καλά να περνάς... :)


    Υ.Γ. Δεν είμαι ψυχολόγος εεε.... την άποψή μου είπα και τίποτα παραπάνω... :D

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    18
    Μπορείς να μην βρίζεις και να μη χτυπάς τις γυναίκες, αλλά να κοιτάς ένα \"γκομενάκι\" (μπλιαχ) στη γωνία και να μιλάς στους φίλους σου σαν να πρόκειται για εμπόρευμα. Μπορείς να πας να το προσεγγίσεις και να το δουλεύεις ψιλό γαζί, να του δίνεις αξία που δεν του αναγνωρίζεις, να του χαμογελάς χωρίς να το νιώθεις, προκειμένου να βρεθεί ίσως στο κρεββάτι σου. Ό, τι κι αν μου πείτε, συγνώμη, αλλά αυτό βλέπω να συμβαίνει συνέχεια γύρω μου. Και προσωπικά το αντιλαμβάνομαι ως γενικευμένη, παγειωμένη, εξωραισμένη κακοποίηση, της οποίας υποκείμενο δεν αντέχω να υπάρξω γιατί απλά... δε μου βγαίνει!!! Όποτε το αρχίζω έστω και για λίγο αισθάνομαι ξένος στο σώμα μου και μαλ..
    Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα πώς είναι δυνατόν οι κοπέλλες να υπόκεινται όλον αυτό τον εξευτελισμό και να δείχνουν να τους αρέσει. Δέχονται να αντιμετωπίζουν εαυτόν ως \"μουνάκια\" και δεν ξέρω΄...ίσως κολακεύονται τρόπον τινά είτε τους αρέσει να εξουσιάζονται έτσι.
    Σε κάθε περίπτωση εγώ με αυτό που λέτε \"σχέση\" δεν είχα ιδιαίτερη επαφή ποτέ και φοβάμαι.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Originally posted by almostjunkie
    Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα πώς είναι δυνατόν οι κοπέλλες να υπόκεινται όλον αυτό τον εξευτελισμό και να δείχνουν να τους αρέσει.
    [...] Σε κάθε περίπτωση εγώ με αυτό που λέτε \"σχέση\" δεν είχα ιδιαίτερη επαφή ποτέ και φοβάμαι.
    Κοίτα, υπάρχει και μία μερίδα γυναικών (για να μην σου πω ότι όλες οι γυναίκες περνάνε λίγο πολύ από το \"σύνδρομο|) που έλκεται από άντρες τύπου \"αλήτης\" κλπ. (ας μην πάμε σε πολλούς χαρακτηρισμούς). Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα εξευτελισμού. Ακόμα και ο πιο χαζός άνθρωπος καταλαβαίνει πότε τον εκμεταλλεύεται κάποιος ή όχι. Τα πάντα είναι θέμα επιλογών. Δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας!

    Κάθε σχέση είναι σαν μία νέα αρχή. Και κάθε αρχή είναι δύσκολη. Τόλμησέ το. Αργά και σταθερά βήματα, χωρίς να βιάζεσαι. Μία θα πάει στραβά, δύο, τρεις... κάθε άνθρωπος βρίσκει κάποια στιγμή τον άνθρωπό του.
    Πρέπει όμως να το τολμήσεις. Δεν θα έρθει καμία \"σχέση\" να σου χτυπήσει από μόνη της την πόρτα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    18
    Ενώ αν είσαι γυναίκα, ως δια μαγείας αλλάζει το story, και απλά αρκεί να είσαι δεκτική και να κάνεις σωστές επιλογές. Συγνώμη, δε μπορώ να το χωνέψω, μου φαίνεται πολύ άδικο. Οκ, κάτι δεν πάει καλά με μένα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    17
    Τελικα η ψυχολογικη θέση σου ποια είναι ?οτι θες να μπεις στην κοινωνικη ή ψυχολογικη θέση της γυναίκας που \"δεχεται\" και δεν εχει προβλημα να \"εκτεθεί\" ή οτι δεν γνωρίζεις τον τροπο να \"βρεις\" μεσα σου τον ρόλο του αντρα προκειμενου να πλησιασεις μια γυναίκα?
    φιλικα bouzi

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Originally posted by almostjunkie
    Ενώ αν είσαι γυναίκα, ως δια μαγείας αλλάζει το story, και απλά αρκεί να είσαι δεκτική και να κάνεις σωστές επιλογές. Συγνώμη, δε μπορώ να το χωνέψω, μου φαίνεται πολύ άδικο. Οκ, κάτι δεν πάει καλά με μένα.
    Kαλησπέρα,

    δεν είπα ποτέ ότι για τις γυναίκες είναι όλα εύκολα και ως διά μαγείας αλλάζουν όλα. Το αντίθετο θα έλεγα. Οι σχέσεις από μόνες τους είναι δύσκολες στην εποχή που ζούμε. Θέλει καθημερινή προσπάθεια για να δουλέψει μία σχέση, πολύ υπομονή (περισσότερη απ΄όσο πριν μερικά χρόνια) και γενικώς σεβασμός στην οντότητα του άλλου.

    Πιστεύεις ότι είναι εύκολο για τις γυναίκες? Οι παλιές, χαζές αντιλήψεις δεν έχουν εξαφανιστεί ξέρεις. Ακόμα υποβόσκει στο σκοτάδι η αντίληψη \"αν κοιμηθεί μαζί μου από το πρώτο ραντεβού είναι τσούλα και εύκολη. Αν με κάνει να περιμένω μιά βδομάδα, είναι ξενέρωτη και κρυόκ...λη, αντιερωτική\"... και ζούμε στο 2005, όχι την δεκαετία του \'60!

    Και τελικά καλούμαστε οι γυναίκες να ψυχολογήσουμε τον κάθε άντρα ποιανής \"σχολής\" είναι και να συμπεριφερθούμε ανάλογα, για να μην μας παρεξηγήσει ή για να μην βγουν τα διάφορα \"εύκολα\" συμπεράσματα... Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν κατά βάθος ξέρετε ποιό από τα άνω δύο προτιμάτε...

    Όπως και να το κάνουμε, ένα δεν αλλάζει. Αυτό που δεν θέλετε να σας κάνουν στις αδερφές σας, για εσάς (γενικά μιλάω) θεωρείται αυτονόητο και φυσιολογικό...

    Φαύλος κύκλος?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    18
    bouzi, και τα δύο, όπως ακριβώς τα διατυπώνεις!
    Ναι, με βασανίζει πολύ να καταλάβω τι ακριβώς βιώνουν, τι σκέφτονται, τι αισθάνονται και πώς αντιλαμβάνονται οι γυναίκες τον εαυτό τους όταν \"εκτίθενται\" όπως λες, ή όταν \"δέχονται\". Ναι, για μια σειρά λόγων θέλω να μάθω όσο γίνεται περισσότερα για όλα όσα βιώνει μια κοπέλα όταν βρίσκεται σε ένα χώρο με άρρενες να \"τρώνε\" με τα μάτια τα ακάλυπτά της μέρη, όταν την χαιδεύουν, όταν \"μπαίνουν\" μέσα της κατά τη σεξουαλική πράξη, κλπ.
    Επίσης αν υποθέσουμε ότι αυτό το εκτίθεσθαι και το δέχεσθαι είναι \"θηλυκά\"..(ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω το γιατί), ναι, διερευνώ με πολλή αγωνία τι είναι τότε το αρσενικό..τι ακριβώς περιμένει μια γυναίκα από έναν άνδρα, κι ας πούμε τι είναι στη \"φύση\" του άνδρα να θέλει να \"δώσει\" και να \"πάρει\". Και ΄φυσικά, όλα αυτά κυρίως στην κατεύθυνση της διαμόρφωσης του δικού μου \"ρόλου\", και λιγότερο εγκυκλοπαιδικά (ε, τώρα αν το ψιρίσουμε κι άλλο, τι να σου πω, έχω πολύ μεγάλο διαρκές ενδιαφέρον να \"νιώσω\" και να καταλάβω τις γυναίκες και τις ανάγκες τους και πώς ορίζουν τον εαυτό τους, χωρίς να μπορώ να καταλάβω εάν πρόκειται για \"ανθρωπιστικό\" ενδιαφέρον, ή για \"ιδιοτελές\"..: Να καταλάβω δηλαδή όσο καλύτερα τα αντικείμενα του πόθου μου μπας και μπορέσω να τα \"ελέγξω\" - η αρνητική, κυνική διατύπωση, είτε να μπορέσω να συνυπάρξω μαζί τους με αμοιβαίο όφελος- η πιο ήπια διατύπωση)
    Ξέρουμε και οι δύο πως αυτά είναι λίγο έως πολύ συμβάσεις, γενικεύσεις και στατιστικές, αλλά..αρχή διαλόγου.
    Cheers

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    18
    \"δεν είπα ποτέ ότι για τις γυναίκες είναι όλα εύκολα και ως διά μαγείας αλλάζουν όλα\".
    Φυσικά και δεν το είπες nefertari μου και θα ήταν απίθανο να το έχεις πει εσύ. Εγώ το είπα, και με μια δυνατή δόση υπερβολής, αναφερόμενος στην πρώτη προσέγγιση και την επιλογή συγκεκριμένα.
    \"Θέλει καθημερινή προσπάθεια για να δουλέψει μία σχέση, και γενικώς
    σ ε β α σ μ ό ς στην ο ν τ ό τ η τ α του ά λ λ ο υ.\"
    Συμφωνώ απόλυτα. Και τρυφερές \"υποχωρήσεις\", και διαρκής αγώνας να καταλαβαίνεις και να δέχεσαι τον άλλο με τις ανάγκες και τις αντιφάσεις του.

    Οχι βέβαια, δεν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα ούτε για τις γυναίκες.

    \"αν κοιμηθεί μαζί μου από το πρώτο ραντεβού είναι τσούλα και εύκολη. Αν με κάνει να περιμένω μιά βδομάδα, είναι ξενέρωτη και κρυόκ...λη, αντιερωτική. Και τελικά καλούμαστε οι γυναίκες να ψυχολογήσουμε τον κάθε άντρα ποιανής \"σχολής\" είναι και να συμπεριφερθούμε ανάλογα, για να μην μας παρεξηγήσει ή για να μην βγουν τα διάφορα \"εύκολα\" συμπεράσματα... Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν κατά βάθος ξέρετε ποιό από τα άνω δύο προτιμάτε...\"
    Σαφώς και δεν ξέρουμε και για μένα δεν έχουν νόημα αυτά τα λόγια. Είναι σαν να λέει ένας άντρας \"Προτιμώ τις μελαχρινές\"..
    Επάνω σ\' αυτό που λες τώρα θα σου έλεγα ότι οι άντρες κατά τη γνώμη μου λένε πολλά ανυπόστατα για να το παίξουν σταθεροί, ότι έχουν άποψη και ξέρουν ξεκάθαρα τι θέλουν. Μπορώ να μιλήσω μάλλον για μένα και να σου πω ότι αν μια κοπέλα αισθανόταν τον πόθο και την ασφάλεια να κοιμηθεί μαζί μου από το πρώτο ραντεβού, και υπήρχε γενικά η κατάλληλη χημεία, γιατί να μην το έκανε.. κι ίσως τρενάροντάς το με τον καιρό να έχανε τον ενθουσιασμό και την \"μαγεία\" του. Από την άλλη μπορεί η χημεία και η μορφή της γνωριμίας να ήταν τέτοια, που να ήθελε χρόνο για να αισθανεί κατάλληλα, είτε εκείνη είτε εγώ είτε και οι δύο..
    Πάντως, δεν νομίζω να κατάλαβες πως θεωρώ τα πάντα πανεύκολα για τις γυναίκες. Αλλά μη με παίρνεις και πολύ στα σοβαρά γιατί βιώνω τα πράγματα από τη σκοπιά του μόνου, του παρατηρητή, του φοβισμένου, του αμήχανου, του αγανακτισμένου, του συγκεκαλυμμένα θυμωμένου κι εν τέλει του αυτοκαταστρεφόμενου μες στην εξαντλητική και άγονή μου ερημιά.
    Τώρα, σ\' ότι αφορά το τελευταίο, που το θεωρείς και βέβαιο, ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τα περί τιμής, παρθενιάς, υπόληψης και τέτοια και το υπερπροστατευτικό ζόρι που τραβούν οι άντρες με τις αδερφές τους. Έχω μια αδερφούλα, και το μόνο που μ\' απασχολεί είναι να περνάει καλά και να νιώθει εντάξει με τον εαυτό της, νιώθοντας αξιοπρεπής, ελεύθερη και αυτοκυρίαρχη. Να γίνω και πιο συγκεκριμένος; Τώρα είναι 10 και ασχολείται με αγόρια. Το βρίσκω όμορφο και φυσιολογικό, μακάρι να έκανα κι εγώ το αντίστοιχο στην ηλικία της. Θεωρώ πολύ πιθανό πως σε 4-5 χρόνια θα αρχίσει να κάνει σεξ, ίσως και όχι. Αν νιώσει έτοιμη/ασφαλής και βρει τον κατάλληλο ας το κάνει. Αρκεί να είναι συνειδητό και σύμφωνο με το ό,τι θα ορίζει η ίδια ως ποιότητα για τον εαυτό της.


    Φαύλος κύκλος?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    13
    Παρατηρω οτι το τελευταιο μηνυμα εσταλει το 2004...ε, πανε κατι χρονακια απο τοτε οποτε αναφερομαι στους συνεχισυες της κουβεντας.Καταλαβαινω πως το εννοεις αλλα εισαι πολυ απολυτος και πιστευω οτι ολο και καποια προσωπικη εμπειρια θα εχεις...τι εννοω? οτι ολο και καποιος καραγκιοζης πηρε το κοριτσι που ηθελες...σε καποιο περιοδικο παντως που επεσε στα χερια μου υπηρχε σχετικο αρθρο και ελεγε χιουμοριστικα ¨διαφορα περι της καταρας να εισαι αντρας...τα 2 πιο αστεια ηταν αυτο που ελεγε οτι εχεις την καταρα να πρεπει να αγκαλιασεις την κοπελα την κρισιμη στιγμη οταν εισαι σινεμα και οτι εχεις ενα οργανο το οποιο σε \"προδιδει\" και σε ρεζιλευει τις πιο ακαταλληλες στιγμες..καιρος ειναι να καταριψουμε τα στερεοτυπα του δυνατου αντρα και της αδυναμης γυναικας...οι αντρες δηθεν χαλανε την πιατσα :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Πρίν από πάρα πολύ καιρό διάβασα κάτι σε ένα άλλο forum που το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και το κράτησα.
    Απολαύστε το....

    \"Έχετε προσέξει ότι οι γυναίκες λένε πάντα ότι θέλουν ένα καλόν άνθρωπο ; Πώς όμως συμβαίνει να κυνηγούν πάντα έναν ηλίθιο γόη ; Αν πιστεύετε τις γυναίκες που λένε ότι θέλουν έναν αισθηματία, γεμάτο φροντίδα και κατανόηση, που θα τις σέβεται, κλπ., κλπ., να πάτε αμέσως να κάνετε εγχείρηση στο μυαλό σας. Μην πιστεύετε τι λένε οι γυναίκες, αλλά βλέπετε τι κάνουν. Τρέχουν πίσω από τους χαζοβιόληδες. Να θυμάστε πάντα ότι οι πράξεις μιλούν πολύ πιο δυνατά από τα λόγια. Να μην πιστεύετε ποτέ σ\' ότι σας λένε, αντίθετα να προσέχετε τι κάνουν. Τρέχουν πίσω από τους χαζούς. Κι ακόμα καλύτερα να δίνετε βάση σ\' αυτά που κάνει ο καθένας, (άντρας ή γυναίκα), γιατί η συμπεριφορά τους είναι ο καλύτερος προάγγελος της προσωπικότητάς τους.
    ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΟΝΑΧΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΑΖΟΓΟΗΤΕΣ ;
    Υπάρχει μιαν αναντίρρητη αλήθεια που πρέπει να καταλάβετε : Οι γυναίκες δεν σκάνε για ένα καλό άνθρωπο, αλλά τρέχουν πίσω από ένα γοητευτικό κόπανο επειδή είναι δύσκολο να τον πιάσουν, κι οι γυναίκες πάντα επιθυμούν αυτό που δεν μπορούν να έχουν. Τα μεγάλα ερωτήματα είναι :
    1.Γιατί οι καλοί άνθρωποι αγνοούνται ;
    2. Γιατί οι γυναίκες έλκονται τόσο πολύ από τους χαζοδανδήδες ;
    3. Έλκονται πραγματικά από τους χαζοδανδήδες, ή και από οποιονδήποτε που μπορεί να τις κάνει να αισθάνονται όπως τα καταφέρνει ένας τέτοιος απατεωνάκος ;
    4.Αν ένας κανονικός καλός άνθρωπος φερόταν σαν χαζοκορτάκιας, θα τραβούσε τις γυναίκες όπως κάνει ο ίδιος ο δανδής ;
    Οι απαντήσεις σ\' αυτές τις ερωτήσεις βασίζονται πάνω στην ανάγκη για την επιβίωση του καταλληλότερου, κι εξηγεί με απόλυτη επιτυχία τη συμπεριφορά των γυναικών. Ποτέ μου δεν έχω δει πιο ξεκάθαρη ερμηνεία. Μου πήρε αρκετό καιρό, εδώ και μερικά χρόνια, να καταλάβω τι συνέβαινε. Ίσως το ίδιο να έχουν παρατηρήσει κι άλλοι άνθρωποι.
    Ο ΓΕΝΕΤΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΘΗΛΥΚΩΝ
    Εδώ θα σας παρακαλέσω να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή. Τα θηλυκά όλων των ειδών είχαν προγραμματιστεί γενετικά από την Μητέρα Φύση να ζευγαρώνουν με τα κυρίαρχα αρσενικά του είδους τους, κι όχι με τα αδύναμα, κι έτσι τα γονίδια των κυρίαρχων αρσενικών του συγκεκριμένου είδους περνούσαν στα νεογέννητα διασφαλίζοντας την επιβίωση σε ένα πολύ εχθρικό περιβάλλον. Αυτή την Γαμήλια Τελετουργία μπορείτε να την δείτε να συμβαίνει ξανά και ξανά στο κόσμο των ζώων.
    Και να πως η φύση εξασφάλισε την επιβίωση των πιο κατάλληλων :
    1. Η φύση έπρεπε να βρει ένα τρόπο να κάνει το θηλυκό να επιθυμεί την υποταγή και το ζευγάρωμα με το αρσενικό. Όμως, για να του γεννηθεί μια τέτοια επιθυμία έπρεπε πρώτα να υπάρξει κάποιο κίνητρο. Θα θέλατε να κάνετε ποτέ σας σεξ αν σας ήταν απόλυτα βαρετό ή δυσάρεστο; Σίγουρα όχι. Έτσι λοιπόν, για να κάνει το θηλυκό ένα πρόθυμο συμμέτοχο, το προγραμμάτισε να αισθάνεται όλα αυτά τα έντονα, ανεξέλεγκτα, αφόρητα, αλλά και τόσο ευχάριστα, συναισθήματα που το καθιστούν διαθέσιμο να προχωρήσει στο ζευγάρωμα. Έχετε ακούσει ποτέ σας την έκφραση «το σκυλί μου έχει οίστρο»;. Θα ξέρετε ότι η σκυλίτσα αυτή «τα παίζει» που λέμε. Αν η σκύλα δεν έβραζε, δεν θα υπήρχε συνουσία, ζευγάρωμα.
    2. Η φύση θέλησε να διατηρήσει τα ισχυρότερα χαρακτηριστικά αυτού του είδους. Για το λόγο αυτό το θηλυκό προγραμματίστηκε να έχει αυτά τα τρελά, άγρια αισθήματα και συναισθήματα που στρέφονται πρωταρχικά προς τα ισχυρότερα, τα πλέον κυρίαρχα αρσενικά, προς εκείνα που το θηλυκό δεν θα μπορούσε να έχει υπό τον έλεγχό του, εκείνα που θα του επιβάλλονταν. Θα πρέπει να έχετε προσέξει ότι στην άγρια φυσική κατάσταση το θηλυκό δεν παραδίδεται στον πιο ασθενικό, αλλά περιμένει για τον νικητή, ανάμεσα σε όλα τα αρσενικά που μάχονται για την εύνοιά της. Κι ο νικητής είναι πάντα ο πιο δυνατός, ενώ ο ίδιος ο αγώνας συμβάλλει στην αύξηση της διέγερσής του. Και τότε η θέα και μόνο του νικητή την διεγείρει ακόμη περισσότερο μέχρι του σημείου να παραδίδεται με τη θέλησή της και να ζευγαρώνει με το νικητή.
    Οι γυναίκες, τα θηλυκά του δικού μας είδους, έχουν τις ίδιες ακριβώς πληροφορίες κωδικοποιημένες ακόμη στη γενετική τους δομή. Κι επιπλέον, το πανάρχαιο αυτό γενετήσιο ένστικτο ενισχύεται μέσα σε κάθε γυναίκα, από την πολύ μικρή ηλικία, με τους ήρωες του Χόλλυγουντ και της τηλεόρασης και με τις ανεγκέφαλες σαπουνόπερες και τα αισθηματικά ρομάντζα που οι ίδιες καταβροχθίζουν.
    Όλοι αυτοί οι ήρωες έχουν υπερβολική αυτοπεποίθηση, είναι δυνατοί, αδάμαστοι, καμία γυναίκα δεν μπορεί να τους ελέγξει, συμπεριφέρονται βάναυσα στις γυναίκες, δεν κάνουν ποτέ τους λάθη, λένε πάντα τα σωστά λόγια και κάνουν τις σωστές κινήσεις, διώχνουν τις γυναίκες σαν τη σκόνη των παπουτσιών τους, και πάντα καταλήγουν «παίρνοντας» τα θηλυκά.
    Το μήνυμα που ακατάπαυστα τονίζεται ενισχυμένο στις μοναχικές γυναίκες είναι ότι ο μόνος ποθητός τύπος είναι ο ανεξέλεγκτος και αδάμαστος, κι ότι θα πρέπει να μένει στην άκρη κάθε καλός και σωστός άντρας. Γι αυτό οι γυναίκες σε όλο τον κόσμο εξακολουθούν να κάνουν όνειρα για τον ιππότη με την αστραφτερή πανοπλία και το άσπρο άλογο που θα τις σηκώσει στον αέρα, θα τις κατακτήσει, θα τις κάνει να ξεφύγουν τελείως από κάθε έλεγχο και θα τις κάνει δικές του. Αυτός είναι λοιπόν ο λόγος που ο δυνατός, ο κυριαρχικός, ο απρόβλεπτος κι ο αδάμαστος αρσενικός αποτελεί το σημείο ανάφλεξης για οποιαδήποτε γυναίκα. Και κάθε γυναίκα έχει προγραμματιστεί να ανταποκρίνεται στο είδος αυτό του αρσενικού. «Τα παίζει» για αυτό το είδος τύπου, και θα κάνει οτιδήποτε για να τον κερδίσει.
    Ο γενετικός αυτός προγραμματισμός των θηλυκών επιτυγχάνεται κατά πολύ σημαντικό ποσοστό μέσω μιας πανίσχυρης ορμόνης γνωστής σαν Οιστρογόνου, το φάρμακο της «Αίσθησης», που κάνει τα θηλυκά να θέλουν να αισθάνονται, να αισθάνονται, και πάλι να αισθάνονται. Από την άλλη πλευρά του φάσματος μια άλλη πανίσχυρη ορμόνη που είναι γνωστή σαν Τεστοστερόνη, το φάρμακο της ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ και της ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ, κάνει τα αρσενικά «κυνηγούς», και τους δίνει την ώθηση να πετυχαίνουν, να εφευρίσκουν και να δημιουργούν. Αυτά μας εξηγούν θαυμάσια γιατί οι γυναίκες λιώνουν για έντονα αισθήματα και συναισθήματα. Και γι αυτό έχουν αυτή την ανεξέλεγκτη, σχεδόν «ψυχωτική» ανάγκη να μιλάνε για τις σχέσεις τους, για το τι και πως «αισθάνονται» συνεχώς. Το λιγότερο που τις ενδιαφέρει είναι για το πως δουλεύουν μερικά πράγματα, για τους υπολογιστές και για τα αυτοκίνητα, εκτός αν θέλουν να τους αγοράσετε κάτι απ\' αυτά.
    Θα εξηγήσω επίσης γιατί οι άντρες δεν έχουν αυτή την αφόρητη και ανεξέλεγκτη, ακόμη και ψυχωτική ανάγκη να μιλάνε για τα συναισθήματά τους, και είναι πολύ πιο ευτυχισμένοι όταν δημιουργούν, εφευρίσκουν και μιλούν για τους υπολογιστές τους, τα αμάξια τους και για τα υψηλής τεχνολογίας παιχνιδάκια τους. Οι γυναίκες ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ευτυχείς όταν ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ, ενώ οι άντρες ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ευτυχείς όταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΥΝ κάτι. Για να μιλήσουμε λογικά, κάθε γυναίκα θα έπρεπε να αποφεύγει με κάθε θυσία τους αλητήριους αυτούς γόητες, τους σκάρτους τύπους, ιδίως αν λάβουμε υπόψη μας ότι η μητέρα (και πολλές φορές κι ο πατέρας της) την έχουν κάνει να πιστεύει πόσο οι άντρες είναι κακοί, ότι νοιάζονται μόνο για το σεξ. Μήπως ακολουθεί τις συμβουλές της μητέρας της ; Όχι βέβαια.
    Αντίθετα, εξακολουθεί να τρέχει πίσω από αυτούς που προκαλούν ταλαιπωρίες στους άλλους, από άτομα που θα την πληγώσουν. Τα «κακά παιδιά» προβάλλουν τις δονήσεις εκείνες του κυρίαρχου και ανεξέλεγκτου οι οποίες βάζουν σε λειτουργία όλο το πανίσχυρο ένστικτο της συνεύρεσης του θηλυκού με το κυρίαρχο αρσενικό, ένα αρσενικό που θεωρείται σαν ισχυρό επειδή είναι ανεξέλεγκτο, ένα αρσενικό που της παρέχει μιαν αίσθηση ασφάλειας που το θηλυκό δεν την έχει από μόνο του, ένα αρσενικό που την κάνει να αισθάνεται απόλυτα εκτός ελέγχου, που την κάνει να παραδίδεται ολοκληρωτικά, και που την ελέγχει, κυριαρχεί πάνω της και την κατέχει. Κι αυτά τα συναισθήματα εκείνη τα αγαπάει. Της αρέσουν τα όσα συναισθήματα της προκαλούνται όταν κυριαρχείται και είναι εκτός ελέγχου, ακριβώς όπως τα αντίστοιχα θηλυκά μέλη του ζωικού βασιλείου.
    Τα συναισθήματα αυτά ενεργούν σαν ένα υψηλού εθισμού ναρκωτικό που πρέπει να το παίρνει ξανά και ξανά, ακόμη κι όταν πληγώνεται. Φυσικά, η Μητέρα Φύση το μόνο που ήθελε ήταν να διασφαλίσει την επιβίωση του είδους μέσω αυτής της πανάρχαιας σεξουαλικής τελετουργίας. Όμως αυτή η συμπεριφορά έχει πάψει πια να είναι «χρήσιμη», κι η Μητέρα Φύση θα έπρεπε να την είχε σταματήσει από εδώ και πολλά χρόνια, πράγμα που δεν έκανε, με αποτέλεσμα οι σύγχρονες γυναίκες να κουβαλούν μαζί τους, όπου κι αν πάνε, αυτή την «άχρηστη» γενετική πληροφορία που τις κάνει να «ανάβουν» οποτεδήποτε θα συναντήσουν ένα νταή-γόητα, ή έναν άντρα που δύσκολα θα τον φέρουν στα νερά τους. \"

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •