θεραπεια με remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8

    θεραπεια με remeron

    Γεια χαρα σε ολους. Το τελευταιο διαστημα φαινοτανε να εχω πεσει σε μια ελαφριας μορφης καταθλιψη, το παλευα μονος μου παραλληλα με ψυχοθεραπεια μα τις τελευταιες εβδομαδες χαλασε και ο υπνος μου, με αποτελεσμα να τυραννιεμαι ωρες στο κρεβατι και να αποσπαω μονο λιγο υπνο το πρωι η και καθολου. Ο γιατρος μου εγραψε remeron και ηδη τα παιρνω μια εβδομαδα χωρις να δω καποια βελτιωση, υποθετω γιατι ειναι ακομη νωρις. Εχει καποιος αλλος εμπειρια απο τα αντιστοιχα χαπια γιατι ομολογουμενως εχω αγχωθει... :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου κ καλωσηρθες !! Η μια βδομαδα ειναι ομολογουμενως πολυ μικρο χρονικο διαστημα προκειμενου να δεις βελτιωση! Κανε υπομονη ακομα λιγο καιρο κ αμα δεν δεις διαφορα το συζητας με το γιατρο σου. Τα συγκεκριμενα δεν τα χω παρει, εχω παρει ομως αλλα αντικαταθλιπτικα κ κανουν γυρω στις 15 μερες να δρασουν, μπορει ενιοτε κ μηνα.. οποτε μην αγχωνεσαι κ χαλαρωσε.. μπορεις να κανεις ενα search για remeron στο google κ να δεις τι θα σου βγαλει... καλη συνεχεια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Γεια σου κ καλωσηρθες !! Η μια βδομαδα ειναι ομολογουμενως πολυ μικρο χρονικο διαστημα προκειμενου να δεις βελτιωση! Κανε υπομονη ακομα λιγο καιρο κ αμα δεν δεις διαφορα το συζητας με το γιατρο σου. Τα συγκεκριμενα δεν τα χω παρει, εχω παρει ομως αλλα αντικαταθλιπτικα κ κανουν γυρω στις 15 μερες να δρασουν, μπορει ενιοτε κ μηνα.. οποτε μην αγχωνεσαι κ χαλαρωσε.. μπορεις να κανεις ενα search για remeron στο google κ να δεις τι θα σου βγαλει... καλη συνεχεια!
    Ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Το μονο που μπορω να παρατηρησω μεχρι στιγμης για το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι οτι μου κανει αρκετες παρενεργειες... ξηροστομια και υπερδιεγερση λιγες ωρες αφοτου το παρω το βραδυ, πραγμα που ομολογουμενως μου δημιουργει προβλημα γιατι δεν μπορω να αποκοιμηθω. Ο γιατρος μου ειπε οτι τις πρωτες μερες τα κανει αυτα... εχει ηδη περασει μια εβδομαδα. Τι να πω, η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω παρει καθολου με καλο ματι κ αυτο με εχει ριξει ψυχολογικα περισσοτερο. Κομμενο το αλκοολ επισης (δεν εκανα ποτε καταχρηση αλλα μια στο τοσο ενα ποτηρακι αντε δυο τα απολαμβανα) διαβαζω και οτι ολα αυτα τα φαρμακα ριχνουν γενικα τη λιμπιντο... τι μενει στο τελος δηλαδη; :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    τη λιμπιντο τη ριχνουν οντως, βεβαια ο βαθμος παιζει απο ατομο σε ατομο.
    το αλκοολ γενικα λενε οτι δεν κανει να συνδιαζεται με ψυχοφαρμακα, αλλα δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να το τηρει απολυτα αυτο!
    αν δεν εισαι φανατικος του ποτου, δε νομιζω να εχεις προβλημα με το να πιεις ενα ποτηρακι στο τοσο μαζι με την παρεα σου!

    το ρεμερον εγω προσωπικα δεν το εχω παρει ποτε, αλλα φημιζεται οτι ειναι απο αυτα που προκαλουν υπνηλια! οποτε αν εχεις αϋπνιες, ισως σου κανει καλο!
    επισης φημιζεται οτι ειναι κ απο αυτα που παχαινουν! αν εχεις προβλημα με το βαρος σου, να το προσεξεις!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    παντως μια εβδομαδα δεν ειναι πολυ για να δρασουν τα αντικαταθλιπτικα. λενε 3 βδομαδες με ενα μηνα, εγω προσωπικα θα ελεγα οτι αρχισα να βλεπω διαφορα μετα το μηνα, και φουλ διαφορα μετα το διμηνο!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    τη λιμπιντο τη ριχνουν οντως, βεβαια ο βαθμος παιζει απο ατομο σε ατομο.
    το αλκοολ γενικα λενε οτι δεν κανει να συνδιαζεται με ψυχοφαρμακα, αλλα δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να το τηρει απολυτα αυτο!
    αν δεν εισαι φανατικος του ποτου, δε νομιζω να εχεις προβλημα με το να πιεις ενα ποτηρακι στο τοσο μαζι με την παρεα σου!

    το ρεμερον εγω προσωπικα δεν το εχω παρει ποτε, αλλα φημιζεται οτι ειναι απο αυτα που προκαλουν υπνηλια! οποτε αν εχεις αϋπνιες, ισως σου κανει καλο!
    επισης φημιζεται οτι ειναι κ απο αυτα που παχαινουν! αν εχεις προβλημα με το βαρος σου, να το προσεξεις!
    Τα εχω διαβασει κι εγω αυτα... δεν ειχα ποτε προβλημα με το βαρος μου ισα ισα που στην παρουσα φαση ειμαι λιγο αδυνατισμενος σε σχεση με παλαιοτερα οποτε λιγα κιλακια καλοδεχουμενα θα ειναι. Με τον υπνο εχω ακομη ενα θεμα γιατι ενω μες τη μερα αισθανομαι την υπνηλια που λες το βραδυ και αφοτου παρω το χαπι μετα απο καμποση ωρα αισθανομαι εναν εκνευρισμο και βρυκολακιαζω. Τελος παντων μιας και μαλλον ειναι νωρις για να βγαζω συμπερασματα, θα κανω υπομονη...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το βασικο ειναι, οπως προειπε κ καποιος, να δεις πως παει το φαρμακο σε εσενα. αν στις 3 εβδομαδες δε βλεπεις καμια διαφορα κ βλεπεις να σε κανει χειροτερα ή στα ιδια, το λες στο γιατρο κ θα δοκιμασετε κατι αλλο. αυτα τα φαρμακα δεν ταιριαζουν ολα σε ολους, θελει "δοκιμη και λαθος"! αλλα στο τελος καποιο θα βρεις να σου παει πιστευω!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    sick κανε υπομονη ρε συ ειναι αρχη ακομα κ θελει να στρωσει κ θα δεις μετα αν ο οργανισμος σου "σηκωνει" το φαρμακο κ ο,τι δεις συζητα το με το γιατρο σου, οκ φιλε?? καλη συνεχεια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8
    Πηγα σημερα στο γιατρο μετα απο 2 περιπου εβδομαδες με remeron του ειπα οτι δεν την παλευω με το συγκεκριμενο φαρμακο γιατι συνεχιζει και μου δημιουργει απιστευτη ενταση το βραδυ που το παιρνω και πεφτω για υπνο. Εκανα το λαθος μια μερα και δοκιμασα να το παρω αντι για βραδυ πρωι και με εκανε σκουπιδι... δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου. Μου προτινε 2 εναλακτικες... η να το συνεχισω με λεξοτανιλ παρεα το βραδυ η να το γυρισω σε efexor... Τι λετε οσοι εχετε εμπειρια ρε παιδια? Το remeron (μυρταζαπινη) διαβασα οτι δεν ριχνει τη λιμπιντο, το efexor ξερει κανεις αν εχει αυτη την παρενεργεια?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε συ ξες τι με κανει εντυπωση?? Οτι ενω γενικα το remeron φερνει υπνηλια κ αγχολυση, πως στο καλο εσενα σου φερνει υπερενταση!! τεσπα, στον καθε οργανισμο επιδρα διαφορετικα, οποτε no matter.. εγω θα σου λεγα να το συζητησεις με το γιατρο αυτο καθως κ τα θετικα κ αρνητικα των εναλλακτικων.. το εφεξορ των 75 το ειχα παρει πριν 3 χρονια για μικρο χρονικο διαστημα, αλλα ημουνα μικρουλα τοτε κ δεν θυμαμαι σχετικα με τη λιμπιντο τι εκανε !! :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ρε συ ξες τι με κανει εντυπωση?? Οτι ενω γενικα το remeron φερνει υπνηλια κ αγχολυση, πως στο καλο εσενα σου φερνει υπερενταση!! τεσπα, στον καθε οργανισμο επιδρα διαφορετικα, οποτε no matter.. εγω θα σου λεγα να το συζητησεις με το γιατρο αυτο καθως κ τα θετικα κ αρνητικα των εναλλακτικων.. το εφεξορ των 75 το ειχα παρει πριν 3 χρονια για μικρο χρονικο διαστημα, αλλα ημουνα μικρουλα τοτε κ δεν θυμαμαι σχετικα με τη λιμπιντο τι εκανε !! :p
    Κι ο γιατρος παραξενευτηκε με αυτο που του ειπα για το ρεμερον... Το εχω τσεκαρει ομως ακριβως περιπου πανω στο δυωρο που με πιανει το φαρμακο αισθανομαι μια ευεξια και διαθεση να κουναω χερια και ποδια... Κραταει περιπου 3 ωρες αυτο και υστερα καταφερνω να κοιμηθω. Γι αυτο δοκιμασα να παρω το φαρμακο μια αλλη ωρα πχ μεσημερι-απογευμα αλλα οπως προειπα με εκανε να κουτουλαω. Δεν ξερω με εχει μπερδεψει παρα πολυ. Για το εφεξορ διαβαζω οτι κι αυτο γενικα φερνει διεγερση και πιθανη δυσκολια στον υπνο. Σημειωνω πως η αφορμη να ξεκινησω θεραπεια ητανε μια παρατεταμενη αυπνια... Τωρα ομως εχω συγχιστει τοσο με ολα αυτα που αισθανομαι πολυ χειροτερα απο πριν. Μεχρι που σκεφτομαι να μην παρω τιποτα και να το παλεψω μονος μου! Να πω επισης κατι που δεν εχω αναφερει, επαιρνα σεροξατ για πολλα χρονια και με βοηθουσε αφανταστα ρε παιδια... Καπου ομως μεσα μου με εθλιβε πολυ το γεγονος οτι εξαρτιομουν απο αυτα και τα σταματησα, ειναι και που μου ριχνανε τη λιμπιντο... :(

  12. #12
    Καλησπέρα! Εγώ έπαιρνα ρεμερόν, αρκετό καιρό, δεν μου έκανε τέτοια πράγματα. Μήπως το συνδιάζεις με κάτι άλλο? Και είναι το άλλο που σου κάνει υπερένταση?
    Γενικώς με βοήθησε πολύ, κι από το πρώτο βράδυ ,αλλά επειδή το έπαιρνα καιρό, μετά είχα εθιστεί (ψυχολογικά). Τελικά το έκοψα χωρίς πρόβλημα, περισσότερο φόβος ήταν παρά κάτι άλλο (υπέφερα πολύ από την αυπνία στο παρελθόν και όπως καταλαβαίνει κανείς φοβόμουν), επίσης όμως είχαν 'φτιάξει' και πολύ τα πράγματα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σου σικ!
    εγω επαιρνα για πολλους μηνες εφεξορ και ρεμερον μαζι σε πολυ υψηλες δοσεις και μου προκαλεσαν μανια επισης και αυξηση βαρους κατα 8 κιλα!
    μην ανησυχεις ομως δε νομιζω να στο δωσει σε μεγαλη δοση!
    ποσο παιρνεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    102
    Καλησπέρα!!! εμένα μου φερνει ... όρεξη πάντως...... :) το ελεγξα ομως λιγο.....
    Υψωμένα, γυμνά χέρια.... Σαν κλαδιά τον Νοέμβρη

Similar Threads

  1. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 23:19
  2. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 15:09
  3. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2008, 00:43
  4. remeron
    By ico in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2008, 02:32
  5. remeron
    By christialena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2008, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •