Εγώ ο αδιόριστος λέκτορας....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394

    Εγώ ο αδιόριστος λέκτορας....

    http://www.edugate.gr/syndikalistike...istos-lektoras


    Όποιος μου ξαναπεί ότι φταίω εγώ για το χάλι μου θα τον βαρέσω.... εγώ η αδιόριστη και άνεργη εκπαιδευτικός.... το επαγγελματικό τουλάχιστον....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Μαζί σου Irenemarina, και μαζί και με το ρομαντικό δάσκαλο... Η μετανάστευση πλέον δεν αποτελεί μακρινό σενάριο επιβίωσης (κι όχι απλά επιβίωσης)
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    ) ) πάλι καλά που με ορισμένους εδώ μέσα καταλαβαινόμαστε..... (φυσικά αστειεύομαι περί του ξύλου... αλλά... ποτέ δε ξέρεις.... μπορεί να μου γυρίσει και το μάτι καμιά μέρα.... )

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Εμ δεν είναι καν δάσκαλος.... Πανεπιστημιακός ο άνθρωπος.... σκέψου πόσα χρόνια έχει φάει από τη ζωή του να διαβάζει και να στίβει το κεφάλι του.... και να προσπαθεί.... για μια αξιοπρεπή ζωή.... πόσο παραπάνω να πάει;;; τι άλλη προσπάθεια να είχε κάνει δηλαδή;;;; Και μάλιστα στο εξωτερικό που για να γίνεις επιστήμονας πρέπει πραγματικά να είσαι κεφάλι.... και να το αποτέλεσμα.... η μετανάστευση να φαντάζει ως η μόνη λύση.... και ποιος ξέρει τι θα βρει κι εκεί κανείς αν φύγει.....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Κοντά στην Αθήνα
    Posts
    19
    "Κι εγώ ο αδιόριστος λέκτορας σήμερα έχασα το ρομαντισμό μου, λύγισα όταν ένας φοιτητής στο τέλος του μαθήματος με χαιρέτισε λέγοντάς μου ότι σταματάει τις σπουδές του γιατί φεύγει με την οικογένειά του στην Αυστραλία για ένα καλύτερο μέλλον… είδα ξαφνικά μπροστά μου μια νέα γενιά Ελλήνων μεταναστών … και μέσα σ’ αυτήν είδα και τον εαυτό μου, με τσαλαπατημένη αξιοπρέπεια κι έχοντας αφήσει και τα 30 και το ρομαντισμό μου …σ’ένα βουλιαγμένο καράβι."

    Όπως τα λέει. Ναυάγιο του Αιγαίου... αφού άλλωστε ούτε καν το πλήρωμα δεν είναι Ελληνικό πλέον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Έτσι... έτσι... χαίρομαι που ορισμένοι τουλάχιστον καταλαβαινόμαστε..... και έχουμε και επίγνωση του τι συμβαίνει γύρω μας....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Άσε αυτό το θέμα πονάει. Είμαι στην φάση να ξεκινήσω/να μην ξεκινήσω διδακτορικό στην Ελλάδα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί φλερτάρω με την άποψη να κάνω το διδακτορικό εδώ. Δεν ξέρω από που να πρωτοαρχίσω. Είμαι υποτίθεται στην κορυφαία σχολή για αυτή την επιστήμη και οι υποδομές και η έρευνα που γίνεται είναι χειρότερες από το 70ο (τουλάχιστον) πανεπιστήμιο της Αγγλίας (από τα 120 που έχει). Τι να πω. Για το ποιοι παίρνουν τις θέσεις και με ποιους τρόπους. Για την ποιότητα της εκπαίδευσης. Για την έρευνα και τα χρήματα. Για τα κόμματα μέσα στο πανεπιστήμιο. Για την διαφθορά σε κάποιους καθηγητές. Για τους φοιτητές που και αυτοί βαριούνται γιατί έτσι μάθανε. Ένα ερείπιο του σάπιου διεφθαρμένου πελατειακού ψευδο-σοσιαλισμού που εφαρμόστηκε στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια, με πράγματα που δεν θέλω καν να πω για να μην εκτεθώ. Ίσως απλά να φταίει η νοοτροπία όλων των Ελλήνων τι να κάνουμε. Η κατάσταση πραγματικά είναι απογοητευτική από κάθε άποψη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •