Μήπως το πρόβλημα είναι οι άλλοι ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Μήπως το πρόβλημα είναι οι άλλοι ;

    Γενικα δεν εχω προβλημα και ειμαι ευχαριστημενος με τον εαυτο μου.

    Δεν πειραζω κανενα και μου αρεσει να ζω ηρεμα.

    Ωστοσο υπαρχουν πολλοι που ειναι κακοπροαιρετοι - ψυχολογικα βαμπιρ
    και οι οποιοι θελουν να σε ριξουν ψυχολογικα και ριχνουν το ηθικο ειτε πειραζοντας
    σε ειτε με προσβολες και αλλες ραδιουργιες.

    Μηπως το προβλημα ειναι κατα βαθος αυτοι οι κακοπροαιρετοι και κακοι ;

    Θα μου πεις πρεπει να τους αντιμετωπιζεις. Ναι σε αυτο εχετε δικιο αλλα τελως παντων
    εγω νομιζω οτι τα ψυχολογικα δημιουργουνται απο τους αλλους κακους ανθρωπους
    που ειναι βαμπιρ εναντια σε καλα και ευαλωτα ατομα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Καλά όσο γι' αυτό... το 'πει και ο Σαρτρ.... "Η κόλαση είναι οι άλλοι..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι το προβλημα ειναι οτι ως κοινωνικα οντα εχουμε την αναγκη των αλλων , αλλα πρεπει να συμβιβαζομαστε συνεχεια γιατι αυτοι "οι αλλοι" μας περιοριζουν τις ελευθεριες μας.Ειναι θεμα του ποσο διαφορετικος εισαι απο τους αλλους , του ποσο ευαισθητος εισαι , του πως θα προσαρμοστεις. Σε γενικες γραμμες το ιδιο πακετο κατα μεσο ορο πρεπει να αντιμετωπιζουν και "οι αλλοι". Ειναι σαν το τραινακι του τρομου:P ....αλλοι μπαινουν και τα...παιζουν και αλλοι διασκεδαζουν τρελλα.

    Τεσπα δυστυχως κοινωνικα υστερουμε οσοι εχουμε αυτη την ασθενεια και σαφως τρωμε μεγαλυτερο πακετο. (συνηθως)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Γενικα δεν εχω προβλημα και ειμαι ευχαριστημενος με τον εαυτο μου.

    Δεν πειραζω κανενα και μου αρεσει να ζω ηρεμα.

    Ωστοσο υπαρχουν πολλοι που ειναι κακοπροαιρετοι - ψυχολογικα βαμπιρ
    και οι οποιοι θελουν να σε ριξουν ψυχολογικα και ριχνουν το ηθικο ειτε πειραζοντας
    σε ειτε με προσβολες και αλλες ραδιουργιες.

    Μηπως το προβλημα ειναι κατα βαθος αυτοι οι κακοπροαιρετοι και κακοι ;

    Θα μου πεις πρεπει να τους αντιμετωπιζεις. Ναι σε αυτο εχετε δικιο αλλα τελως παντων
    εγω νομιζω οτι τα ψυχολογικα δημιουργουνται απο τους αλλους κακους ανθρωπους
    που ειναι βαμπιρ εναντια σε καλα και ευαλωτα ατομα.



    Έλα ρε φίλε το να γενικεύεις και να λες "για όλα φταίνε οι άλλοι" και "οι άλλοι είναι οι κακοί" γίνεσαι σαν και αυτούς ακριβώς που λες ότι είναι "κακοί". Δημιουργούνται μετά φαύλοι κύκλοι με τους άλλους να έχουν την ίδια στάση προς εσένα με αυτήν που έχεις εσύ γι αυτούς. Υπάρχουν αυτοί που τείνουν να είναι συνήθως "μακάκες", υπάρχουν και αυτοί που τείνουν να είναι πιο "καλοί" και οι πιο πολλοί έχουμε τις στιγμές καλοσύνης και μακακίας ανάλογα με την μέρα :p


    Προσπάθησε να βρεις ανθρώπους που ταιριάζεις και τα "πάτε καλά" σαν παρέα. και κάποιες φορές δεν πειράζει, πέρνα τα πράγματα και πιο "στο ντούκου" (εκτός και αν είναι στην κατηγορία " τείνουν να είναι πολύ μακάκες όλη την ώρα" :p). Όλοι έχουμε κάνει και πει τις μακακίες μας άνθρωποι είμαστε. Αν είναι να παίρνουμε κάθε πράγμα της μετρητής ζήτω που καήκαμε λολ. Βέβαια καταλαβαίνω ότι κάποια από τα πράγματα που πολλές φορές διαταράσσονται σε αυτή την ασθένεια είναι η κοινωνική αντίληψη και συμπεριφορά, κάτι που μπορεί να κάνει τα πράγματα περίπλοκα όσον αφορά τις διαπροσωπικές σχέσεις. Αλλά τουλάχιστον αν δεν μπορείς να τα βρίσκεις εσύ με τους άλλου προσπάθησε να γίνεις εσύ όσο πιο «καλός» γίνεται. Το να ενοχοποιείς και να κρίνεις όλη την ώρα δεν βγάζει πουθενά πίστεψε με ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δε κρινω ολη την ωρα και πιστεψε με εχω πολυ υπομονη και καλη διαθεση.

    Αλλα το οτι κανουν οι αλλοι ξεπερναει καθε οριο.

    Γενικα εχω βρει ελαχιστους καλους ανθρωπους στην κοινωνια μας.
    Ολοι κοιτανε μονο το συμφερον τους και την κακια τους και το πρωτο πραγμα που θα κανουν ειναι να στην πουν. Δεν υπαρχει διαθεση φιλιας σε αυτη την κοινωνια. Μονο
    διαθεση χαβαλε, κοροϊδιας του αλλου-του θυματος. Ειλικρινης φιλια τιποτα.
    Μονο πισωπλατα μαχαιρωματα, ρουφιανοι και ζηλεια. Αμα υπαρχει κινητρο η φιλια χανεται.

    Τα απλα πραγματα γινονται δυσκολα και σε αυτη την κοινωνια υπαρχει μια
    διαχυτη δοση ασεβειας, αναρχιας, αμορφωσιας, λαϊκισμου και βλακειας.

    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Έλα ρε φίλε το να γενικεύεις και να λες "για όλα φταίνε οι άλλοι" και "οι άλλοι είναι οι κακοί" γίνεσαι σαν και αυτούς ακριβώς που λες ότι είναι "κακοί". Δημιουργούνται μετά φαύλοι κύκλοι με τους άλλους να έχουν την ίδια στάση προς εσένα με αυτήν που έχεις εσύ γι αυτούς. Υπάρχουν αυτοί που τείνουν να είναι συνήθως "μακάκες", υπάρχουν και αυτοί που τείνουν να είναι πιο "καλοί" και οι πιο πολλοί έχουμε τις στιγμές καλοσύνης και μακακίας ανάλογα με την μέρα :p


    Προσπάθησε να βρεις ανθρώπους που ταιριάζεις και τα "πάτε καλά" σαν παρέα. και κάποιες φορές δεν πειράζει, πέρνα τα πράγματα και πιο "στο ντούκου" (εκτός και αν είναι στην κατηγορία " τείνουν να είναι πολύ μακάκες όλη την ώρα" :p). Όλοι έχουμε κάνει και πει τις μακακίες μας άνθρωποι είμαστε. Αν είναι να παίρνουμε κάθε πράγμα της μετρητής ζήτω που καήκαμε λολ. Βέβαια καταλαβαίνω ότι κάποια από τα πράγματα που πολλές φορές διαταράσσονται σε αυτή την ασθένεια είναι η κοινωνική αντίληψη και συμπεριφορά, κάτι που μπορεί να κάνει τα πράγματα περίπλοκα όσον αφορά τις διαπροσωπικές σχέσεις. Αλλά τουλάχιστον αν δεν μπορείς να τα βρίσκεις εσύ με τους άλλου προσπάθησε να γίνεις εσύ όσο πιο «καλός» γίνεται. Το να ενοχοποιείς και να κρίνεις όλη την ώρα δεν βγάζει πουθενά πίστεψε με ;)
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. Μήπως είναι η αρχή του τέλους?
    By panos34 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 21-10-2011, 19:12
  2. Can i help you? Το να λυσεις ενα προβλημα ειναι πιο ευκολο οταν ανηκει σε αλλον.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-08-2011, 03:39
  3. ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ?
    By simetra in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-12-2010, 03:11
  4. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ??
    By πολυμνια in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2009, 18:13
  5. Κάτι μου συμβαίνει...Μήπως είναι κατάθλιψη?
    By nickrock_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2005, 18:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •