Χωρις Αυτοπεποιθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    Χωρις Αυτοπεποιθηση

    Παιδια εγω ακομα να βρω κοπελα (δεν ξερω και αν θα βρω ποτε!)και οσο περναει ο χρονος τοσο πιο πολυ αγχωνομαι με αυτο το θεμα γιατι δεν εχω ξανακανει σχεση.Κατι αλλο που με απασχολει και ειναι και σημαντικο ειναι και οι φιλοι,παντα ειχα φιλους και κολλητους αλλα κατι γινοτανε (ειτε εφταιγα εγω ειτε οι αλλοι)και μαλωναμε και δεν ξαναμιλαγαμε τωρα θελω να γνωρισω και να κανω καινουργιους φιλους γιατι εχω μεινει μονο με εναν κολλητο που τον ξερω χρονια αλλα τελικα καταλαβα αλλα για αυτον .Πως γινεται ομως να κανεις γνωριμιες και φιλιες οταν εισαι ντροπαλος και δεν μιλας καθολου?πως θα γνωρισω κοπελες και που(εκτος απο καφετερεις που λεγαμε)?επισης δεν πηγαινω σε καποια σχολη(λογικα θα παω σε καποιο ιεκ)ακομα,χομπι εκτος σπιτιου δεν εχω (ειναι και το οικονομικο ενα θεμα)και το μονο που κανω τωρα ειναι να καθομαι σπιτι και δεν την παλευω.Τελικα ειναι δυσκολο οταν δεν εισαι κοινωνικος ,νιωθεις σαν εγκλωβισμενος και δεν μπορεις να ξεφυγεις!νιωθω σαν να μην εχω επιλογες...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9
    καλησμπερα... μια καλη κοπελα θα ερθει αργα η γρηγορα αρκει να εισαι ανοιχτος στις ευκαιριες που σου δινονται. μην απελπιζεσαι σε αυτο το θεμα ... και φιλους θα βρεις ανεξαρτητα με το αν βγαινεις συχνα. ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται να βγαινεις εξω μονο οταν εχεις λεφτα. μπορεις να κανεις απλα τζοκινγκ σε ενα μερος που κανουν και οι αλλοι στην πολη σου .. τι θα σου κοστισει? ξεκινα να κανεις καποιες εξωτερικες δουλειες του σπιτιου ... ακομα και η επικοινωνια με αγνωστους θα σου κανει καλο. ασχολησου με τον εαυτο σου και καθως κανεις αυτο θα σου δωθουν οι ευκαιριες να κανεις νεες γνωριμιες. στην αρχη πρεπει να εισαι ανοιχτος σε ολα και αργοτερα να γινεσαι επιλεκτικος με ποιους θα βαζεις στην ζωη σου.μην εχεις χαμηλη αυτοπεποιθηση ειμαστε ολοι σαν και σενα και βαλε και μερικα στοιχηματα με τον εαυτο σου να δεις αν μπορεις να ξεπερασεις καποια μικρα ορια. με αυτο εννοω για παραδειγμα να προσπαθησεις να συστηθεις σε καποιο ατομο που θελεις να γνωρισεις ειτε αυτο ειναι στην σταση του λεωφορειου ειτε στο σουπερ μαρκετ και ειναι αγνωστο προς εσενα. ισως ακομα καλυτερα που ειναι αγνωστο για να μην αισθανεσαι ασχημα αν κατι δεν παει καλα. βαλε αυτο το στοιχημα με τον εαυτο σου και προσπαθησε να το κερδισεις.. δες το σαν παιχνιδι
    εξαλλου το πιο πιθανο ειναι να κανεις μια μινι κουβεντουλα με μια αγνωστη ομορφουλα ... μην φοβασαι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χρηστο καλησπερα! Ο ερωτας μας αποφευγει οταν τον κυνηγαμε κ μας κυνηγαει οταν τον αποφευγουμε, το ξες αυτο? Καταρχην δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι κ να εχεις συνεχως σκεψεις του τυπου "εγω γιατι δεν εχω κοπελα?", "Πως γινεται οι αλλοι να βρισκουν κ εγω να μην βρισκω?" αυτα δεν ωφελουν πουθενα, απεναντιας σε στρεσσαρουν περισσοτερο κ αυτο βγαινει κ προς τα εξω. ειναι λαθος να λες οτι δεν εχεις επιλογες, επιλογες εχεις πολλες απλα μαλλον δεν ξερεις ακομα πως να τις διαχειριζεσαι.. καταλαβαινεις κ εσυ πως η ελλειψη αυτοπεποιθησης οδηγει στην κατευθυνση του να μενεις μονος σου χωρις σχεση στην τελικη γιατι οταν δεν αγαπαμε εμεις τον ευατο μας κ δεν εχουμε εμπιστοσυνη, πως να το περιμενουμε μετα απο τους αλλους??
    προσπαθησε να καλλιεργησεις τα θετικα στοιχεια του χαρακτηρα σου, να εισαι ανοιχτος, επικοινωνιακος, εξωστρεφης, να δειχνεις στους αλλους οτι ξερεις ποιος εισαι κ τι κανεις, κ ολα θα γινουν! καλη επιτυχια !
    προσπαθησε επισης να δεις τι λαθη ενδεχομενως κανεις στη σχεση σου κ στην επικοινωνια σου με τους αλλους κ να τα διορθωσεις!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    δεν ξερω πραγματικα προσπαθω αλλα αυτες οι σκεψεις που εχω στο μυαλο μου δεν φευγουν ευκολα,ειμαι αρκετα ντροπαλος ωρες ωρες(οχι παντα) και ειδικα οταν με κοιταζουν πολλα ατομα σε μια συζητηση δεν μπορω να μιλησω μεχρι 2 ατομα ειναι οκ μετα κατι με πιανει,εγω πιστευω οτι βγαζω προς τα εξω αυτο το απελπισμενος και μιζερος οταν μιλαω και μου το εχουν πει κιολας ,xamogeloula13 ναι εχεις δικο μπορω να βρω καποιο χομπι αν και βεβαια τωρα ειμαι σε φαση του δεν κανω πολυ γυμναστικη και βαριεμαι,ακομα δεν εχω τα κοτσια να προσεγγισω αγνωστες κοπελες,Lacrymosa αχ αυτος ο ερωτας τι τραβαω χαχα!το θεμα ειναι οτι λεω κατι να κανω να βρω καπως καποια κοπελα αλλα δεν τολμαω φοβαμαι την αποριψη οτι θα συμπληρωθει μια ακομα ηττα και οτι θα ξαναγινω χαλια,παντως προσπαθω εχει μειωθει το αγχος σε σχεση με πιο παλια αλλα παλι ειναι ενα προβλημα το επικοινωνιακο δεν το εχω(με ολους τους ανθρωπους )! τι ωραιο θα ηταν να μην μιλαγα και να μην να με παρεξηγουσαν,θαυμαζω παντως αυτους που ειναι επικοινωνιακοι και εχουν πολλες γνωριμιες και φιλους.Δεν ξερω που ανηκω (συγγνωμη αν προσβαλω καποιους)δεν ημουν ο φλωρος τους σχολειου παντα εκανε παρεα με αυτους που ηταν δημοφηλης και γνωστοι(ουτε και εγω ξερω πως) και εριχνα τοτε σημασια μονο στην εξωτερικη εμφανιση νομιζοντας οτι μονο αυτο αρκει και εχασα κανονικα την μπαλα τωρα κρινω πολλες φορες τους ανθρωπους με την εξωτερικη εμφανιση και στο μυαλο νιωθω 0 στις κοινωνικες μου δεξιοτητες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    καλησπέρα Χρήστο! δε θεωρώ πρόβλημα το να μην είσαι super κοινωνικός ή η ψυχή του party για να κάνεις γνωριμίες και καινούριους φίλους... απ΄ό,τι καταλαβαίνω είσαι μικρός ακόμα οπότε οι ευκαιρίες να γνωρίσεις κόσμο θα είναι άπειρες στη ζωή σου- αρκεί να μην είσαι αρνητικός.
    μένεις στην αθήνα? αν ναι, έχεις ένα σωρό επιλογές: πήγαινε στο δήμο σου ή σε παραδιπλανούς και δες τι σεμινάρια/δραστηριότητες κάνουν, πολλά απ' αυτά (φωτογραφία, θέατρο, χορός, μονοήμερες...) είναι δωρεάν ή με μικρές συνδρομές (20€ το μήνα, νομίζω παλεύονται!) και εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να μη γνωρίσεις κόσμο. μετά θα βγεις για ένα καφέ, θα γνωρίσεις άλλους φίλους τους, θα κάνεις νέες δραστηριότητες και όλα θα έρθουν εύκολα. υπάρχουν και αυτές οι ποδηλατικές βόλτες που γίνονται τελευταία κάθε βδομάδα και έχουν μεγάλη συμμετοχή από όλες τις ηλικίες, άλλη μια ευκαιρία!
    επίσης συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λέει η xamogeloula13, μίλα σε έναν άνθρωπο ακόμα και αν δεν τον ξέρεις, τι έχεις να χάσεις? το πολύ πολύ αν δεν ανταποκριθεί, δε θα σε ξαναδεί, δε θα τον ξαναδείς. εγώ την κολλητή μου τη γνώρισα μέσα σ' ένα λεωφορείο όταν τη ρώτησα σε ποια στάση έπρεπε να κατέβω για τη σχολή! θέλω να πω, θα μπορούσα να μην έχω ρωτήσει από ντροπή και να έχω χάσει την ευκαιρία να γνωρίσω την καλύτερη μου φίλη στον κόσμο.
    και επίσης τι είναι αυτό που λες, φοβάσαι την απόρριψη? όλοι έχουμε φάει ήττες στη ζωή μας, εντάξει δεν είναι και ό,τι πιο ευχάριστο, αλλά άν δε δοκιμάσεις πώς περιμένεις να βρεις κοπέλα? εντάξει δεν αρέσουμε σε όλους και πάντα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο αλλά όπως λέει και η διαφήμιση "ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ???" :-)) θεωρώ πολύ απλά ότι η χυλόπιτα είναι στη φύση μας, όλοι την έχουμε φάει, όλοι την έχουμε δώσει και έτσι πάει το πράγμα με τα δύο φύλα...
    οπότε...ψηλά το κεφάλι, ξεκόλλα από τον καναπέ και καλή επιτυχία!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    Παιδια εγω ακομα να βρω κοπελα (δεν ξερω και αν θα βρω ποτε!)και οσο περναει ο χρονος τοσο πιο πολυ αγχωνομαι με αυτο το θεμα γιατι δεν εχω ξανακανει σχεση.Κατι αλλο που με απασχολει και ειναι και σημαντικο ειναι και οι φιλοι,παντα ειχα φιλους και κολλητους αλλα κατι γινοτανε (ειτε εφταιγα εγω ειτε οι αλλοι)και μαλωναμε και δεν ξαναμιλαγαμε τωρα θελω να γνωρισω και να κανω καινουργιους φιλους γιατι εχω μεινει μονο με εναν κολλητο που τον ξερω χρονια αλλα τελικα καταλαβα αλλα για αυτον .Πως γινεται ομως να κανεις γνωριμιες και φιλιες οταν εισαι ντροπαλος και δεν μιλας καθολου?πως θα γνωρισω κοπελες και που(εκτος απο καφετερεις που λεγαμε)?επισης δεν πηγαινω σε καποια σχολη(λογικα θα παω σε καποιο ιεκ)ακομα,χομπι εκτος σπιτιου δεν εχω (ειναι και το οικονομικο ενα θεμα)και το μονο που κανω τωρα ειναι να καθομαι σπιτι και δεν την παλευω.Τελικα ειναι δυσκολο οταν δεν εισαι κοινωνικος ,νιωθεις σαν εγκλωβισμενος και δεν μπορεις να ξεφυγεις!νιωθω σαν να μην εχω επιλογες...
    Υπάρχει και το νερό της φωτιάς αν δεν την παλεύεις μόνος. Κάποιες φορές είναι ωραία μόνος. Αν δεν σου κάθεται καμία υπάρχει και η λύση σεξ με πληρωμή. Βρες και φάρμακα για να σου φύγουν οι κάψες στην χειρότερη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    καλησπέρα Χρήστο! δε θεωρώ πρόβλημα το να μην είσαι super κοινωνικός ή η ψυχή του party για να κάνεις γνωριμίες και καινούριους φίλους... απ΄ό,τι καταλαβαίνω είσαι μικρός ακόμα οπότε οι ευκαιρίες να γνωρίσεις κόσμο θα είναι άπειρες στη ζωή σου- αρκεί να μην είσαι αρνητικός.
    μένεις στην αθήνα? αν ναι, έχεις ένα σωρό επιλογές: πήγαινε στο δήμο σου ή σε παραδιπλανούς και δες τι σεμινάρια/δραστηριότητες κάνουν, πολλά απ' αυτά (φωτογραφία, θέατρο, χορός, μονοήμερες...) είναι δωρεάν ή με μικρές συνδρομές (20€ το μήνα, νομίζω παλεύονται!) και εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να μη γνωρίσεις κόσμο. μετά θα βγεις για ένα καφέ, θα γνωρίσεις άλλους φίλους τους, θα κάνεις νέες δραστηριότητες και όλα θα έρθουν εύκολα. υπάρχουν και αυτές οι ποδηλατικές βόλτες που γίνονται τελευταία κάθε βδομάδα και έχουν μεγάλη συμμετοχή από όλες τις ηλικίες, άλλη μια ευκαιρία!
    επίσης συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λέει η xamogeloula13, μίλα σε έναν άνθρωπο ακόμα και αν δεν τον ξέρεις, τι έχεις να χάσεις? το πολύ πολύ αν δεν ανταποκριθεί, δε θα σε ξαναδεί, δε θα τον ξαναδείς. εγώ την κολλητή μου τη γνώρισα μέσα σ' ένα λεωφορείο όταν τη ρώτησα σε ποια στάση έπρεπε να κατέβω για τη σχολή! θέλω να πω, θα μπορούσα να μην έχω ρωτήσει από ντροπή και να έχω χάσει την ευκαιρία να γνωρίσω την καλύτερη μου φίλη στον κόσμο.
    και επίσης τι είναι αυτό που λες, φοβάσαι την απόρριψη? όλοι έχουμε φάει ήττες στη ζωή μας, εντάξει δεν είναι και ό,τι πιο ευχάριστο, αλλά άν δε δοκιμάσεις πώς περιμένεις να βρεις κοπέλα? εντάξει δεν αρέσουμε σε όλους και πάντα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο αλλά όπως λέει και η διαφήμιση "ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ???" :-)) θεωρώ πολύ απλά ότι η χυλόπιτα είναι στη φύση μας, όλοι την έχουμε φάει, όλοι την έχουμε δώσει και έτσι πάει το πράγμα με τα δύο φύλα...
    οπότε...ψηλά το κεφάλι, ξεκόλλα από τον καναπέ και καλή επιτυχία!!!
    ναι μικρος ειμαι 18, σε ευχαριστω για το λογια σου και των αλλων παιδιων βοηθατε πολυ, ολοι εχετε δικιο πρεπει να προσπαθησω και ας ξαναφαω χυλοπιτες απλα δεν ξερω μπορει να ειμαι και λιγο ατυχος ισως

    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Υπάρχει και το νερό της φωτιάς αν δεν την παλεύεις μόνος. Κάποιες φορές είναι ωραία μόνος. Αν δεν σου κάθεται καμία υπάρχει και η λύση σεξ με πληρωμή. Βρες και φάρμακα για να σου φύγουν οι κάψες στην χειρότερη.
    η απαντηση σου δεν μου φαινεται πολυ ευγενικη αμα ηταν να μαμαω καθε μια που την επεφτε η καθε πουτ@να δεν θα ερχομουνα να γραψω εδω φιλε, θελω να αποκτησω αυτοπεποιθηση ετσι ωστε να ειμαι με ατομα που θελω εκτιμω και μου αρεσουν,προσεξε τι απαντησεις δινεις γιατι υπαρχουν και ατομα με πιο σοβαρα και σημαντικοτερα προβληματα απο τα δικα μου εδω μεσα

  8. #8
    Να ξεκινήσεις να μιλάς με γυναίκες, για να σου φύγει ο φόβος, αυτό σαν η αρχή. Μη σε νοιάζει, για αρχή, η απόρριψη ή το πόσο άσχημα θα σου μιλήσει κάποια. Προς το παρόν να το βλέπεις σαν πειραματισμό. Με τον καιρό θα δεις ότι αυτό δε θα σου αρκεί, ήδη θα έχεις ξεπεράσει το φόβο, και θα θελεις κάτι παραπάνω. Και στην πορεία αυτή μπορεί να σου προκύψει και κατι απ εκει που δεν το περιμένεις. Για να το κάνεις όμως θα πρέπει να κινηθείς, κάθε φορά να υπερβαίνεις τις εσωτερικές αναστολές που σε αποτρέπουν δλδ εκεί που νοιωθεις να σε λουζει κρυος ιδρώτας ή κοκκινίζεις ή βρισκεις δικαιολογιες για να σηκωθεις να φυγεις, εκεί να πηγαίνεις κόντρα σ΄ αυτη τη διαθεση. Και θα διαπιστωνεις τη χαρα και ηθική ικανοποίηση που θα νοιωθεις μετα από κάθε τετοια υπέρβαση, ότι πετυχες κάτι. Όλα βήμα βήμα δλδ. Με το να κλείνεσαι στην απαισιόδοξη σκέψη και στο σπίτι μένεις στην στασιμότητα και στη μοναξιά. Ωραίες συμβουλές σου δίνουν και τα μελη που έχουν μιλήσει πριν απο μενα για το πως θα κοινωνικοποιηθείς και θα αποκτησεις φιλους. Και μην συμβιβαζεσαι στις επιλογες σου.
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Να ξεκινήσεις να μιλάς με γυναίκες, για να σου φύγει ο φόβος, αυτό σαν η αρχή. Μη σε νοιάζει, για αρχή, η απόρριψη ή το πόσο άσχημα θα σου μιλήσει κάποια. Προς το παρόν να το βλέπεις σαν πειραματισμό. Με τον καιρό θα δεις ότι αυτό δε θα σου αρκεί, ήδη θα έχεις ξεπεράσει το φόβο, και θα θελεις κάτι παραπάνω. Και στην πορεία αυτή μπορεί να σου προκύψει και κατι απ εκει που δεν το περιμένεις. Για να το κάνεις όμως θα πρέπει να κινηθείς, κάθε φορά να υπερβαίνεις τις εσωτερικές αναστολές που σε αποτρέπουν δλδ εκεί που νοιωθεις να σε λουζει κρυος ιδρώτας ή κοκκινίζεις ή βρισκεις δικαιολογιες για να σηκωθεις να φυγεις, εκεί να πηγαίνεις κόντρα σ΄ αυτη τη διαθεση. Και θα διαπιστωνεις τη χαρα και ηθική ικανοποίηση που θα νοιωθεις μετα από κάθε τετοια υπέρβαση, ότι πετυχες κάτι. Όλα βήμα βήμα δλδ. Με το να κλείνεσαι στην απαισιόδοξη σκέψη και στο σπίτι μένεις στην στασιμότητα και στη μοναξιά. Ωραίες συμβουλές σου δίνουν και τα μελη που έχουν μιλήσει πριν απο μενα για το πως θα κοινωνικοποιηθείς και θα αποκτησεις φιλους. Και μην συμβιβαζεσαι στις επιλογες σου.
    εχεις δικιο για αυτο σιγα σιγα φευγει ο φοβος, οπως ειχα δει σε ενα βιντεο στο youtube ειναι σαν το τραινακι του τρομου στο λουνα παρκ στην αρχη φοβασαι και τρεμουν τα ποδια σου μετα τις επομενες φορες μειωνεται λιγο, μετα απο πολλες φορες ξερεις περιπου τι να περιμενεις και δεν ειναι στην οπως αρχη ο φοβος και εχει μειωθει αλλα ποτε δεν φευγει, και νομιζω αυτο ειναι αληθεια παντα εχουμε ενα μικρο αγχος γιατι αν δεν ειχαμε θα ημασταν αναισθητοι και ρομποτ.σε ευχαριστω για την απαντηση σου πρεπει να προσπαθησω, θα ασχοληθω με πολλα πραγματα και χομπι ετσι να μην καθομαι στο σπιτι και εχω απαισιοδοξες σκεψεις θα πρεπει να βρισκω κατι να ευχαριστιεμαι και ας περασει και καιρος χωρις φιλους η κοπελες για να δουμε αν ηρεμησω ετσι,ελπιζω να γινει κατι ετσι και να ειμαι ευτυχισμενος αν παλι περασει πολυς καιρος και δεν βλεπω θετικο αποτελεσμα θα ερθω παλι για συμβουλες και βοηθεια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    α και θα προσπαθω να προσεγγιζω ανθρωπους και ας τα θαλασσωσω:p

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    αχ μοναξια μου αχ μοναξια μου....τωρα που δεν εχω φιλους δεν παλευεται η κατασταση ειναι να σαλταρεις απο το μπαλκονι δεν εχω με ποιον να βγω να πω κατι πφφφφ... αμα ειχα περασει σε καποια σχολη δεν θα ηταν ετσι ρε γαμωτο!ααα νευριαζω τα οικονομικα μου μεσα!!!!!θα ειχα γνωρισει ατομα ολοι γνωριζουν αλλα εγω δν περασα πουθενα,βασικα με ενοχλει πολυ οτι υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που διασκεδαζουν και εχουν φιλους και εγω δεν εχω,λαθος εποχη γεννηθηκα πιο παλια οι ανθρωποι δεν ειχαν τετοια προβληματα γινεται αραγε να ζησεις μονος?

  12. #12
    Το σκεφτεσαι να ξαναδωσεις εξετασεις?Μπορει καπου να πετυχεις.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Το σκεφτεσαι να ξαναδωσεις εξετασεις?Μπορει καπου να πετυχεις.
    no money! και χωρις φροντηστηριο πανελληνιες στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να δωσεις και να περασεις καπου,πιστευω αμα ειχα περασει σε καποια σχολη θα ειχα γνωρισει τουλαχιστον 2-3 ατομα και θα ημουν μια χαρα! συν οτι δεν βρισκω και δουλεια για να πληρωσω την ιδιωτικη σχολη που θελω να παω ελπιζω οταν παω σε καποιο ιεκ να γνωρισω παιδια εκει... παντα ειχα φιλους και δεν εχω συνηθισει χωρις καθολου ειναι λιγο δυσκολο μονος...αν και τα παιδια ανεφεραν τροπους για να κοινωνικοποιηθω και τους ευχαριστω πολυ απλα θελω να γνωρισω ατομα κοντα στην ηλικια μου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χρηστο αν εχεις το κουραγιο κ την δυναμη θα σου λεγα να ξαναδωσεις.. Δεν συμφωνω με την αποψη οτι χωρις φροντιστηριο δεν περνας πουθενα, απλα πρεπει να καταβαλλεις πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια κ συνηθως τα τελικα μορια ειναι πιο "πεσμενα" απ ο,τι θα ηταν αν πηγαινες.. εχω κοπελα στη σχολη μου που περασε με βοηθηματα κ ενισχυτικη.. τεσπα, δευτερο σεναριο θα σου προτεινα ειτε να ψαξεις να βρεις καποια δουλεια ειτε να πας σε καποια κρατικη σχολη η δημοσιο ιεκ, μιας κ ειναι κ το οικονομικο στη μεση, κ να μαθεις κατι.. η να τα συνδυασεις κ τα 2, δουλεια κ σχολη δλδ... δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι σε καποια σχολη κ να μην βρεις εστω ενα ατομο να σου ταιριαζει, ειδικα αμα εισαι κ σε μεγαλη πολη...καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις!! ;)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Χρηστο αν εχεις το κουραγιο κ την δυναμη θα σου λεγα να ξαναδωσεις.. Δεν συμφωνω με την αποψη οτι χωρις φροντιστηριο δεν περνας πουθενα, απλα πρεπει να καταβαλλεις πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια κ συνηθως τα τελικα μορια ειναι πιο "πεσμενα" απ ο,τι θα ηταν αν πηγαινες.. εχω κοπελα στη σχολη μου που περασε με βοηθηματα κ ενισχυτικη.. τεσπα, δευτερο σεναριο θα σου προτεινα ειτε να ψαξεις να βρεις καποια δουλεια ειτε να πας σε καποια κρατικη σχολη η δημοσιο ιεκ, μιας κ ειναι κ το οικονομικο στη μεση, κ να μαθεις κατι.. η να τα συνδυασεις κ τα 2, δουλεια κ σχολη δλδ... δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι σε καποια σχολη κ να μην βρεις εστω ενα ατομο να σου ταιριαζει, ειδικα αμα εισαι κ σε μεγαλη πολη...καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις!! ;)
    ειναι δυσκολο το θεμα το δικο μου γιατι εκει που ηθελα να περασω δεν ηθελαν οι γονεις μου, και σε αυτους καιρους δεν εχεις την ανεση να διαλεγεις την δουλεια που γουσταρεις πολυ δυστυχως και επιλεγεις μια που να σου αρεσει λιγοτερο και να εχει περισσοτερα λεφτα (ηθελα να γινω κοινωνικος λειτουργος ).ναι αυτο εχω σκεφτει για δημοσιο ιεκ που ειναι και πιο φθηνα και να βρω και δουλεια.το θεμα ειναι να βρω και αληθινους φιλους γιατι μεχρι τωρα εχω προδοθει πολλες φορες.... τεσπα σε ευχαριστω να 'σαι καλα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. που ειναι η αυτοπεποιθηση οεο?
    By asteraki24 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 0
    Last Post: 06-06-2011, 10:51
  2. ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
    By Χάιντι in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2010, 23:43
  3. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00
  4. Παιδική αυτοπεποίθηση
    By Ypomoni in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 13:24
  5. αυτοπεποίθηση
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-07-2009, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •