ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

    Καλησπερα!ειμαι νεο μελος...
    εχω 2 παιδια 3,5 και 1,5 ετων...μετα τη γεννα του πρωτου μου παιδιου περασα μεγαλη καταθλιψη απωλια βαρους κτλ δεν πηρα βοηθεια απο πουθενα...οταν συνηλθα εμεινα ξανα εγκυος...και μετα τη γεννα (μετα απο καποιο καιρο αρχησε παλι η καταθλιψη και ακομα με κραταει...αυτη τη φορα αναφερθηκα σε ειδικο πριν απο 4 μηνες...με παρακολουθει ψυχολογος και με παρεπεμψε σε ψυχιατρο για να μου χορηγησει αντικαταθλιπτικα τα valdoxan...δεν αρχησα ομως την αγωγη ειπα οτι θα προσπαθησω παλι μονη μου...αλλα δυστηχως τα νευρα μου ειναι σε ασχημη κατασταση δεν εχω καθολου υπομονη τρελο αγχος κ φυσικα τα επιμονα παιδια θελουν και υπομονη αλλα δυστηχως ξεσπαω σε φωνες και τσιριζω...ειχα κ καποιες τασεις αυτοοκτονιας που τις εχω ακομα να πεσω απο το μπαλκονι...ο αντρας μου δεν βοηθαει καθολου ψυχολογικα αντιθετα με εκνευριζει περισσοτερο με τη συμπεριφορα του...δεν κλαιω ...μονο νευρα εχω ....τρελη ορεξη για βολτες οχι και στεναχωρια συνεχεια μεσα μου...
    καμια φορα σκεφτομε ειναι οντως καταθλιψη;;;
    αποφασισα αποψε να ξεκινισω τα φαρμακα...δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος φοβαμε τις παρενεργιες φοβαμε μηπως πρεπει να τα περνω για παντα ...βοηθηστε με τι να κανω;;;φοβαμε.....θα με ηρεμισουν τα αντικαταθλιπτικα;...ειμαι τοσο λυπημενη...δεν μπορω να χαρω τιποτα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δεν υπαρχει τοσος λογος να φοβασαι τα φαρμακα αυτα.
    μπορεις να τα ξεκινησεις κ αν δεις οτι εχεις δυσαρεστες παρενεργειες θα το συζητησεις με το γιατρο σου.
    αν δεν δοκιμασεις πώς θα ξερεις αν θα σε βοηθησουν ή οχι;
    δεν υπαρχει αλλος δρομος απο τη δοκιμη.
    εμενα προσωπικα καποια αντικαταθλιπτικα με βοηθησαν πολυ με τη λυπη κ το πεσιμο κ την ανηδονια, κ απο παρενεργειες σχεδον τιποτα.
    κ αλλους ανθρωπους τους εχουν βοηθησει πολυ.
    απο την αλλη υπαρχουν κ ανθρωποι που δεν τους εχουν βοηθησει.
    μπορεις να δοκιμασεις κ θα δεις πώς θα παει.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    ακοπουθησε την αγωγη σου καιθα δεις πως θα παει
    εγω παιρνω αλλα χαπια τα cymbalta στην αρχη το μονο που με ενοχλουσε ηταν οι εφιαλτες.
    κατα τα αλλα ολα ενταξει ξαναηρθε η διαθεση μου .
    τον τελευταιο καιρο ομως η διαθεση επεσε πολυ
    αυξησα την δοση και τωρα βλεπω μεγαλη ορεξη για φαγητο τιποτα αλλο .
    η διαθεση μου δεν ανεβενει .
    δοκιμασεις βλεπεις πως παει και μετα το συζητας με τον ψυχιατρο σου ......
    το ιδιο θα κανω και εγω ..........

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  2. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  3. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •