Αργησα να παρω τα φαρμακα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Αργησα να παρω τα φαρμακα...

    Ειμαι στον 3ο χρονο που παιρνω zyprexa 20mg ημερησιως.Ολα ξεκινησαν πριν απο αρκετα χρονια οπου νομιζα πως με παρακολουθουν,οτι θελουν το κακο μου,οτι θα βλαψουν την οικογενεια μου και αλλες τετοιες σκεψεις.
    Οι δικοι μου βλεπανε πως δεν ημουν καλα και μου προτειναν να παμε σε εναν ψυχιατρο.Εγω ημουν ανενδοτος.Ελεγα τι τρελλος ειμαι να παω σε ψυχιατρο.Μαλιστα μου κλεισανε ραντεβου με ψυχιατρο στο οποιο ραντεβου ποτε δεν πηγα.Ετσι περασαν γυρω στους 6 μηνες αν θυμαμαι καλα που δεν πηγα σε γιατρο και δεν πηρα φαρμακα.Πιστευω πως αν επαιρνα τα φαρμακα πιο νωρις θα ημουν καλυτερα τωρα.Αλλα στην αρχη πηρα φαρμακα που δεν με επιαναν και μετα απο 6 μηνες πηρα το zyprexa που τελικα με επιασε.
    Ποια ειναι η γνωμη σας?Πιστευετε οτι αν τα επιαρνα πιο νωρις τα φαρμακα θα ημουν τωρα καλυτερα?Δηλαδη θα το προλαβαινα το κακο?Να σημειωσω εδω πως περασα και οξυ ψυχωσικο επεισοδιο που ημουν χαλια.Ισως αν επαιρνα το zyprexa τοτε να μην το παθαινα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μπορει κ ναι μπορει κ οχι αυτο κανεις δεν το ξερει, ρωτα παντως αμα θες το γιατρο σου να σου φυγει η απορια, κοιτα το βασικοτερο ειναι να εστιασεις στο παρον, στο τωρα τι κανεις κ οχι να σκεφτεσαι "αν το ενα" κ "αν το αλλο" αυτο δεν χρησιμευει πουθενα, να σε ρωτησω την παρακολουθηση ποσο καιρο την ειχες??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Νομιζα πως με παρακολουθουν περιπου 6 μηνες,μεχρι να παρω το zyprexa οποτε μου εφυγαν ολα τα θετικα συμπτωματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κι εγω γαμωτο εχω το ιδιο θεμα με την παρακολουθηση αλλα δεν μου εχει φυγει ακομα... :(
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ποσα χρονια παιρνεις φαρμακα και ποια?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    απο τα 16 παιρνω αγχολυτικα κ μου χουν αλλαξει 10 φορες αγωγη προς το παρον παιρνω λαντοζ 40 μγ αμπιλιφαι 30 μγ κ λαμικταλ 200 μγ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ενταξει το να νομιζεις οτι σε παρακολουθουν δεν ειναι τραγικο. Που να εβλεπες ψευδαισθησεις κ.λ.π.

    Γενικα οσο μεγαλωνεις τοσο θα υποχωρει-θα βελτιωνεται η ασθενεια.

    Δωσε χρονο και μην αφηνεις τους αλλους να σε αυτοενοχοποιουν.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Ειμαι στον 3ο χρονο που παιρνω zyprexa 20mg ημερησιως.Ολα ξεκινησαν πριν απο αρκετα χρονια οπου νομιζα πως με παρακολουθουν,οτι θελουν το κακο μου,οτι θα βλαψουν την οικογενεια μου και αλλες τετοιες σκεψεις.
    Οι δικοι μου βλεπανε πως δεν ημουν καλα και μου προτειναν να παμε σε εναν ψυχιατρο.Εγω ημουν ανενδοτος.Ελεγα τι τρελλος ειμαι να παω σε ψυχιατρο.Μαλιστα μου κλεισανε ραντεβου με ψυχιατρο στο οποιο ραντεβου ποτε δεν πηγα.Ετσι περασαν γυρω στους 6 μηνες αν θυμαμαι καλα που δεν πηγα σε γιατρο και δεν πηρα φαρμακα.Πιστευω πως αν επαιρνα τα φαρμακα πιο νωρις θα ημουν καλυτερα τωρα.Αλλα στην αρχη πηρα φαρμακα που δεν με επιαναν και μετα απο 6 μηνες πηρα το zyprexa που τελικα με επιασε.
    Ποια ειναι η γνωμη σας?Πιστευετε οτι αν τα επιαρνα πιο νωρις τα φαρμακα θα ημουν τωρα καλυτερα?Δηλαδη θα το προλαβαινα το κακο?Να σημειωσω εδω πως περασα και οξυ ψυχωσικο επεισοδιο που ημουν χαλια.Ισως αν επαιρνα το zyprexa τοτε να μην το παθαινα...
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΠΑΙΡΝΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.

Similar Threads

  1. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 03:16
  2. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 01-06-2011, 14:44
  3. Τι αγχολυτικό να πάρω??
    By echo2010 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2010, 23:32
  4. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 20:28
  5. Δε θέλω να πάρω φάρμακα
    By kali_dinami in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-11-2008, 20:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •