Η ιατρικη ειναι επικουρικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Η ιατρικη ειναι επικουρικη

    Ποιος το πιστευει αυτο?Δηλαδη οτι η ιατρικη και τα φαρμακα ειναι επικουρικα,χρειαζεται προσωπικη προσπαθεια για να ειναι καποιος καλα.
    Βεβαιως τα φαρμακα βοηθανε πολυ και αναμενονται να κυκλοφορησουν καινουρια φαρμακα που ισως να μην εχουν τις παρενεργειες των παλιων ατυπων αντιψυχωσικων που ειναι κυριως η υπνηλια κια η αυξηση του σωματικου βαρους.
    Εγω πιανω τον ευατο μου πολλες φορες να αφηνομαι,να μελαγχολω και τοτε νιωθω ακομα και οτι μηπως υποτροπιαζω.Ποια ειναι η γνωμη σας?
    Αυτο το post το γραφω εγω που εχω δει τεραστια βελτιωση με τα φαρμακα και φυσικα ειμαι υπερ των φαρμακων και της παρακολουθησης απο ψυχιατρο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ειμαι εναντιον των φαρμακων, μαλλον απ'τους λιγους, αν οχι ο μοναδικος εδω μεσα! ειμαι της αποψης παλεψε το μονος σου, αφου σου παρουσιαστηκε καποιο θεμα, κατι κανεις λαθος, κι ο οργανισμος προειδοποιει με αυτον τον τροπο...

    οπως με το τσιγαρο οταν εχουν μαυρισει τα πνευμονια μας, μπορει να βηχουμε συχνοτερα και πιο εντονα, δε παιρνουμε φαρμακο για τον βηχα και συνεχιζουμε, απλα κοβουμε το τσιγαρο! βεβαια στην ψυχιατρικη ειναι πιο πολυπλοκα τα πραματα, και περισσοτερο κοιταμε να μην υποφερει ο ασθενης και η ψυχουλα του, παρα ο οργανισμος του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    μαλλον θες καλο ψυχολογο για ψυχοθεραπεια..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ Η ΕΓΙΝΕ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΙΑΣΗΣ.ΟΣΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΟΤΡΟΠΗ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΠΟΡΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ(ΒΛΕΠΕ ΑΛΛΟΠΕΡΝΤΙΝ)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Δε ξέρω κατά πόσο βοηθάνε τα φάρμακα... πάντως η πίστη και η θέληση κινεί βουνά... αυτό το πιστεύω... επίσης είναι απολύτως σίγουρο πως όσα φάρμακα και να πάρουμε και ότι και να κάνουμε για να σταματήσουμε το χρόνο μια μέρα όλοι θα πεθάνουμε... (μιλάω γενικά για τις αρρώστειες όχι μόνο για τις ψυχικές... ) και πρέπει να συμβιβαστούμε όσο μπορούμε με την ιδέα αυτή...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αλλο πραγμα ο συμβιβασμος και αλλο πραγμα η πνευματικη αφυπνιση που φερνει μεγαλυτερη ηρεμια μπροστα στο θανατο.

    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Δε ξέρω κατά πόσο βοηθάνε τα φάρμακα... πάντως η πίστη και η θέληση κινεί βουνά... αυτό το πιστεύω... επίσης είναι απολύτως σίγουρο πως όσα φάρμακα και να πάρουμε και ότι και να κάνουμε για να σταματήσουμε το χρόνο μια μέρα όλοι θα πεθάνουμε... (μιλάω γενικά για τις αρρώστειες όχι μόνο για τις ψυχικές... ) και πρέπει να συμβιβαστούμε όσο μπορούμε με την ιδέα αυτή...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. ορθομοριακη ιατρικη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2022, 21:47
  2. Replies: 3
    Last Post: 01-02-2011, 17:51
  3. Εναλλακτική ιατρική και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 02:57
  4. OΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ?
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 11-11-2009, 13:55
  5. ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2009, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •