Ψυχολογικός πόλεμος στον χώρο εργασίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Patra
    Posts
    11

    Ψυχολογικός πόλεμος στον χώρο εργασίας

    Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω εάν είμαι στην σωστή ενότητα για το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν ήξερα που αλλού να το καταχωρήσω.
    Το πρόβλημα μου ξεκίνησε ουσιαστικά απο την πρώτη μέρα στην δουλειά μου. Οι προιστάμενοι μου κάνουν ψυχολογικό πόλεμο (με έχουν προσλάβει άλλοι προιστάμενοι άλλου καταστηματος) και μου δημιουργούν συνέχεια προβλήματα. Είχε σταματήσει για αρκετό καιρό αλλά πάλι ξεκίνησε. (σημείωση είναι πρώην ανδρόγυνο οι προιστάμενοι). Ο προιστάμενος μου μιλάει άσχημα. Του μιλάω και είναι επιθετικός, τον ρωτάω δεν απάντάει ή φεύγει και όποτε ξεφύγει το πράγμα μου πετάει ότι θα σπάσει το σχοινί (ουσιαστικά για απόλυση) που πραγματικά αλήθεια πλέον δεν με νοιάζει τόσο πολύ με έχουν φτάσει σε αυτό το σημείο. Όποτε πάω στην υπέυθυνη και της το αναφέρω μου λέει και δηλαδή τι σου κάνει΄? Δεν παραδέχεται τίποτα και ουσιαστικά με βγάζει τρελή συνέχεια. Έχουν φτάσει στο σημείο να έχουν φτιάξει ένα κλίμα όπου οι περισσότεροι συνάδελφοι με κοτσμοπολεύουν μαζί τους πίσω απο την πλάτη μου χωρίς να λένε αυτοί τίποτα οι οποίοι βέβαια και συμμετέχουν...πραγματικά δεν αντέχω αλλο θέλω να φύγω αλλά όχι να τους χαρίσω και την αποζημείωση...Σκέφτηκα να είμαι πλέον τελείως τυπική και να κάνω την δουλειά μου μόνο και να φεύγω (είναι άσχημο βέβαια να μην μπορεις να πεις ούτε μια κουβέντα παραπάνω ένα αστείο κάτι) δεν ξέρω πραγματικά πως να φερθώ....
    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο πρέπει να κάνω

  2. #2
    μας...να σε ρωτήσω κάτι?
    Νομίζεις πως είναι προσωπικό το θέμα? Εσύ θεωρείς πως τα κάνεις όλα σωστά και αυτοί έχουν εμπάθεια μαζί σου?
    Και αν ναι? γιατί νομίζεις πως το κάνουν?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Patra
    Posts
    11
    Oxi mallon den ta kano pleon ola sosta (den eimai apo tin fisi mou anthropos pou thelo fasaries) alla otan sou epithontai sinexeia tote kapoia stigmi kai esu kratas sigkekrimenh stash eise kai esu opos autoi....oxi pote den eipa oti ta kano sosta....h empathia profanos eine me tous allous proistamenous apla ego eime to eksilasthrio thima....kai episis nai isos eine kai prosopiko den ksro pragmatika to mono pou ksero eine oti pleon den thelo na pigeno sitn doulia mou kai genika mou dimiourgei asxima sinesthimata....

  4. #4
    ..σε αυτή την περίπτωση όμως, υπάρχουν οι εξής δρόμοι: ή παρατείσαι, ή βρίσκεις άκρη να μετατεθείς αν γίνεται, ή αλλάζεις τρόπο εσύ απέναντι τους, (γιατί αυτοί δεν έχουν ανάγκη να αλλάξουν, είναι πάνω από σένα οπότε δεν φοβούνται), ή παραμένεις στον ίδιο παρανομαστή.

    πι ες: γράφε ελληνικά, εκτός του οτι απαγορευεται, τα γκριγλκις μας στραβώνουν...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Patra
    Posts
    11
    ναι σωστό απλά απο βιασύνη έγραψα γκριγκλισ....:-) ναι έχεις δίκιο αυτοί δεν έχουν ανάγκη....το να παραιτηθώ δεν παίζει είναι δύσκολη η κατάσταση έξω....απλά προσπαθώ να βρω τον τρόπο πως να είμαι απέναντι τους ώστε να έχω την ησυχία μου και να μην με ενοχλούνε μέχρι τουλάχιστον να βρω κάτι άλλο....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by mach View Post
    Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω εάν είμαι στην σωστή ενότητα για το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν ήξερα που αλλού να το καταχωρήσω.
    Το πρόβλημα μου ξεκίνησε ουσιαστικά απο την πρώτη μέρα στην δουλειά μου. Οι προιστάμενοι μου κάνουν ψυχολογικό πόλεμο (με έχουν προσλάβει άλλοι προιστάμενοι άλλου καταστηματος) και μου δημιουργούν συνέχεια προβλήματα. Είχε σταματήσει για αρκετό καιρό αλλά πάλι ξεκίνησε. (σημείωση είναι πρώην ανδρόγυνο οι προιστάμενοι). Ο προιστάμενος μου μιλάει άσχημα. Του μιλάω και είναι επιθετικός, τον ρωτάω δεν απάντάει ή φεύγει και όποτε ξεφύγει το πράγμα μου πετάει ότι θα σπάσει το σχοινί (ουσιαστικά για απόλυση) που πραγματικά αλήθεια πλέον δεν με νοιάζει τόσο πολύ με έχουν φτάσει σε αυτό το σημείο. Όποτε πάω στην υπέυθυνη και της το αναφέρω μου λέει και δηλαδή τι σου κάνει΄? Δεν παραδέχεται τίποτα και ουσιαστικά με βγάζει τρελή συνέχεια. Έχουν φτάσει στο σημείο να έχουν φτιάξει ένα κλίμα όπου οι περισσότεροι συνάδελφοι με κοτσμοπολεύουν μαζί τους πίσω απο την πλάτη μου χωρίς να λένε αυτοί τίποτα οι οποίοι βέβαια και συμμετέχουν...πραγματικά δεν αντέχω αλλο θέλω να φύγω αλλά όχι να τους χαρίσω και την αποζημείωση...Σκέφτηκα να είμαι πλέον τελείως τυπική και να κάνω την δουλειά μου μόνο και να φεύγω (είναι άσχημο βέβαια να μην μπορεις να πεις ούτε μια κουβέντα παραπάνω ένα αστείο κάτι) δεν ξέρω πραγματικά πως να φερθώ....
    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο πρέπει να κάνω
    Το θεμα σου ειναι πολυ σχετικο με το φορουμ και επικαιρο με την εποχη που ζουμε, οπου η εργασια κοντευει να γινει κατι τυχερο και οχι δεδομενο οπως και πρεπει να ειναι σε μια δυτικη χωρα .
    Τωρα οσο για την δικια σου φαση κι χωρις παρεξιγηση θα σου λεγα οτι δεν μπορει να ειναι ολοι οι αλλοι λαθος και μονο εμεις σωστη ,οχι πως ειναι απυθανο και αυτο βεβαια , αλλα θα λεγα να το δεις λιγο πιο ηρεμα το θεμα .
    Οσο για τους ανωτερους ανεκαθεν πολλοι απο αυτους την "βλεπουνε" ,εχουν μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους ,καλο ειναι να μην τους κανουμε την χαρη να αρπαζομαστε η να το καταλαβαινουν οτι μας ενοχλει παρα πολυ , απο την αλλη μην κανουμε και πισω γιατι τοτες αστα να παν,,,! ολα αυτα θα υπαρχουν οσοη συναδελφικη αλληλεγγύη ειναι ξεχασμενη ! μονο συλογικα μπορουμε να κερδισουμε , ατομικα δεν υπαρχει τυχη φιλη μου !
    Τελος θα σου λεγα να εχεις το νουσου γιατι τα πραματα εχουν αλλαξει , ξαχνουν ευκερια για να διωξουν κοσμο!
    Last edited by giorgos panou; 28-11-2011 at 01:04.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Join the club!!!! Δυστυχώς είναι η παράνοια της Ελληνικής πραγματικότητας... ή δώσ' τους μια μούτζα και φύγε... ή κάνε υπομονή μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο... δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στην αγορά εργασίας εκεί έξω....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πράγματι είναι επίκαιρο το θέμα σου. Και μόνο που αναφέρεις μια τέτοια κατάσταση είναι φάουλ για τους εργοδότες σου. Αν το κλίμα δεν είναι γενικά καλό, αν αισθάνεσαι δηλαδή ότι δεν είναι ευχάριστο και υποστηρικτικό το περιβάλλον πιθανώς να το έχουν σαν τακτική να προσλαμβάνουν νέους υπαλλήλους και να τους διώχνουν μετά από λίγο καιρό έτσι ώστε να γλιτώσουν τις αυξήσεις σε ταμεία και μισθούς, έτσι να αλλάζουν υπαλλήλους κάθε δύο χρόνια για παράδειγμα. Μεταξύ μας μπορεί να κάνουν και το κέφι τους παράλληλα, να βρίσκουν αφορμή να βγάζουν τον αεράτο τους εαυτό. Ο κύριος λόγος όμως πιστεύω είναι αυτός, για να γλιτώσουν λεφτά, ενώ εμάς σαν υπάλληλοι θα μας φαινόταν προσωπικό για αυτούς είναι περισσότερο κάτι σαν συμφέρον. Σε διαφορετική περίπτωση δεν έχεις να κάνεις με επαγγελματίες αλλά με χωριάτες που σπάνε πλάκα. Σπάσε και συ. Αν δεν παραιτηθείς ποιος ξέρει τι συνέχεια θα υπάρχει. Γράφε εδώ να μας ενημερώνεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    έχω περάσει κι εγώ στο παρελθόν αντίστοιχη κατάσταση, όχι βέβαια τόσο άσχημη όσο την περιγράφεις εσύ, αλλά φάση του τύπου να μπαίνω μέσα και να σταματάνε οι συζητήσεις, να ζητάω βοήθεια στη δουλειά ως καινούρια που ήμουν και να δυσανασχετούνε κτλ, δεν ξέρω αν τους έβγαινε κόμπλεξ επειδή ήμουν η μόνη με σπουδές ενω οι υπόλοιποι είχαν λυκειακή εκπαίδευση, αυτό που ξέρω είναι ότι ενώ είχα πάει με τρομερή όρεξη να δουλέψω (ήταν η πρώτη μου δουλειά) με έκαναν να μη βλέπω την ώρα να τελειώσει το ωράριο και να φύγω!
    τέλος πάντων, εγώ δεν έδειξα ποτέ ότι με πείραζε αυτή η κατάσταση -γιατί είμαι και εγωίστρια του κερατά- έκανα τη δουλειά μου και έφευγα και σιγά σιγά άρχισαν να με βάζουν από μόνοι τους στο κλίμα (με 2-3 άτομα μάλιστα έχουμε ακόμα επαφές μετά από 5 χρόνια που έχω φύγει) αλλά με τους υπόλοιπους δεν ήθελα ούτε τότε να έχω πολλά πολλά γιατί δεν μπορούσα να ξεχάσω τη συμπεριφορά τους που ήταν άνευ λόγου απαράδεκτη και άδικη.
    τελικά για να μην πολυλογώ έφυγα από τη συγκεκιμένη δουλειά μετά από 3 περίπου χρόνια και πήγα σε μια άλλη όπου καλύτερο κλίμα δε θα μπορούσα να βρω (πριν παραιτηθώ όμως την είχα βρει ήδη). Και επειδή όπως έχει ειπωθεί ήδη, τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα πλέον, προσωπική μου άποψη είναι να ψάξεις να βρεις κάτι άλλο και μόνο τότε να παραιτηθείς, μέχρι τότε κάνε τη δουλειά σου όσο πιο σωστά μπορείς για να μη δίνεις δικαιώματα και αφορμές να στη λένε και όταν βρεις κάτι καλύτερο ρίξτους 5 μούντζες και φύγε, η ψυχική σου ηρεμία είναι σημαντικότερη από όλα τα λεφτά του κόσμου!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Με Αμελί!!!! Ε ρε Αθάνατη Ελληνική πραγματικότητα και καφροσύνη!!!! θα μας στείλουν όλους στο ψυχιατρείο.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Patra
    Posts
    11
    σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές και την βοήθεια....δεν είμαι καινούρια είμαι 6 χρονια εκεί...δυστυχώς δεν ξέρω πιστεύω όμως οτι δεν είναι επαγγελματίες πραγματικά...δεν έχω μπορέσει να τους ψυχολογήσει...ναι ναι μετά απο τόσα χρόνια δεν κατάλαβα τι καπνό φουμάρουν αλήθεια....απλά ενώ σε άλλους δίνουν τεράστια ελευθερία σε εμένα δεν ξέρω για κάποιο λόγω και σωστό να το κάνω αλλά να μην τουσ αρέσει θα μου την πούνε...π.χ. μπορεί να μου την πούνε γιατί γέλασα με έναν πελάτη κλπ....και ναι το πιστεύω πολύ ότι έχω κάνει λάθη απλά επειδή η αγορά ειναι δύσκολη ψάχνω να βρω τρόπους ώστε να επιβίώσω εκεί που είμαι...δεν΄ξέρω πραγματικα΄..μου είναι δύσκολο να μην μιλάω να μην γελάω γιατί απο την φύση μου είμαι ανοιχτός άνθρωπος και τα λέω αυτό που είναι....μάλλον αυτό δνε άρεσει.. αλλά οκ είμαι και απότομη και νευρική πάνω στην δουλειά οπότε είναι μείων αυτό....τα λάθη μου τα ξέρω τον τρόπο δεν ξέρω να επιβίώσω και ίσως να τους κάνω να με συμπαθήσουν....σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    να'σαι καλά mach. έτσι είναι ωραία να βοηθιόμαστε και να αγαπιόμαστε.
    όλα καλά, μια χαρά σε βρίσκω σε σχέση με άλλων ειδών προβλήματα. εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι μπιλ γκειτς δεν γίνεται κανείς ειδικά εγώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Οι προϊστάμενοί σου έχουν προϊσταμένους? Αν ναι, δεν κάνεις μια επίσημη αναφορά προς τα εκεί... να τους γίνει μια σύσταση... γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι... φαντάζομαι ούτε αυτοί θα νιώθουν χαλαροί μπροστά σε μια πιθανή απόλυση.

    Φίλους δεν θα τους κάνεις έτσι (ούτε αλλιώς βέβαια από ό,τι φαίνεται), αλλά τουλάχιστον να είναι τυπικοί απέναντί σου και να σταματήσουν να την βλέπουν ότι στην ανάγκη τους είσαι, ό,τι γουστάρουν σου κάνουν...
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Vagabond View Post
    Οι προϊστάμενοί σου έχουν προϊσταμένους? Αν ναι, δεν κάνεις μια επίσημη αναφορά προς τα εκεί... να τους γίνει μια σύσταση... γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι... φαντάζομαι ούτε αυτοί θα νιώθουν χαλαροί μπροστά σε μια πιθανή απόλυση.

    Φίλους δεν θα τους κάνεις έτσι (ούτε αλλιώς βέβαια από ό,τι φαίνεται), αλλά τουλάχιστον να είναι τυπικοί απέναντί σου και να σταματήσουν να την βλέπουν ότι στην ανάγκη τους είσαι, ό,τι γουστάρουν σου κάνουν...
    βαγκαμποντ
    για να κανεις αναφορες σε προισταμενους, πρεπει να εισαι γατα με πεταλα. αμεμπτος στην δουλεια σου, χωρις καμια αδυναμια πουθενα.
    αλλιως θα σε γαμησουν, για να στο πω κομψα...
    η κοπελα ειπε, οτι εχει αδυναμιες, αλλα αυτοι της κανουν πολεμο. αν αρχισει τις αναφορες, θα την διαλυσουν και φυσικα θα την κακολογησουν, βασιζομενοι στις αδυναμιες της, μεχρι να την βγαλουν ανικανη...
    πρεπει να το ξεπερασει χωρις αναφορες και κατα προτιμηση, βελτιωνοντας τις σχεσεις της ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Patra
    Posts
    11
    όχι δεν έχουν προισταμένους δυστυχώς.....αλλά και να είχαν και τέλειος να είσαι που δεν είμαι πάλι θα στην φέρουν....όταν είναι πολλοί μαζί τότε καλύπτει ο ενας τον άλλον.....νομίζω ότι η λύση είναι να φύγω εφόσον βρω κάτι άλλο...αν βρω τι να πω απλά έχω δοκιμάσει τα πάντα...τυπική χωρίς να μιλάω...να κάνω πλάκα, να είμαι ευχάριστη, να είμαι τελείος σνομπ τίποτα δεν γίνεται.....δυστυχώς.....μάλλο ν πρέπει να φύγω άμεσα απο εκεί....

Similar Threads

  1. προβληματα στον χωρο εργασιας...
    By nama in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 01-12-2010, 13:13
  2. ο πολεμος των αστρων!πλ γελιο
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2010, 14:06
  3. ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ?
    By mairh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-2009, 18:47
  4. ψυχολογική βία στο χώρο εργασίας
    By Sofia in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 02-09-2009, 19:18
  5. πολεμος φοβια δειτε
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 01-07-2009, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •