ανακοινωση σε συντροφο οτι πασχεις απο σμν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9

    Exclamation ανακοινωση σε συντροφο οτι πασχεις απο σμν

    εμαθα πριν απο ενα μιση μηνα οτι πασχω απο σμν ευτυχως δεν ειναι κατι που δεν μπορω να το αντιμετωπισω... περιμενω να κανω τις επομενες εξετασεις για να οργανωθω εναντι του σμν. για οσους δεν γνωριζουν τα σμν ειναι σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα. οταν το εμαθα ημουν πολυ απογοητευμενη γιατι ειμαι και μικρη σε ηλικια και σκεφτομουν πολλα... μεχρι και το ποιος με κολλησε σκεφτηκα μιας και ειχα 3 συντροφους προς στιγμην και δεν ειχα ξανακανει τεστ παπ. τις πρωτες τρεις βδομαδες ημουν τρομερα αγχωμενη εκανα και μια θεραπεια για τους μυκητες που επισης ειχα και αισθανομουν σαν αρρωστη. υστερα μου περασε καπως και αποφασισα να το πω στους συντροφους μου για να κανουν εξετασεις και αυτοι με την σειρα τους. μεχρι στιγμης το εχω πει σε δυο. δεν μου ειναι ευκολο. ο πρωτος φρικαρε και φωναζε σαν να φταιω εγω ... με εκανε να μην θελω να το πω σε κανεναν αλλον και με εκανε να αισθανθω και τυψεις ... ομως μετα παλι το σκεφτηκα και ειπα οτι πρεπει να γνωριζουν και οι αλλοι. πριν λιγο το ειπα και στον δευτερο.. ηταν πιο ηρεμος, μου ειπε στην αρχη οτι αργησα πολυ να του το πω φωναξε λιγο και αυτος αλλα μετα με ηρεμουσε και μου ελεγε οτι ολα καλα θα πανε και οτι θα εχουμε επαφη να επικοινωνουμε και ναμην στεναχωριεμαι .....
    ειναι τρομερα δυσκολο και οι δυο προσπαθουσαν ναμε πεισουν οτι δεν με κολλησαν αυτοι ή να μου πουν οτι ισως αν εχουν κατι εγω τους κολλησα...
    ειναι ασχημο επειδη εγω το ανακοινωνω να με αντιμετωπιζουν ετσι αν το ηξερα δεν θα προχωρουσα σεξουαλικα με κανεναν.

    ακομα εχω ενα αλλο προβλημα ... εδω και καιρο με πλησιαζει καποιος γιανα κανουμε σχεση ... εννοειται οτι τον αποφευγω στο σεξ και θα συνεχισω.. δεν θελω σε καμια περιπτωση να κολλλησω καποιον αλλον και δνε το ρισκαρω σε καμια περιπτωση... θελω να του πω τι μου συμβαινει και να του ζητησω να περιμενει μηπως το πρωτο δειγμα εδειξε λαθος αποτελεσματα (που δεν νομιζω απλα μου το ειπε και αυτο ο γιατρος). θελω επισης να τον ενημερωσω για αυτο το κομματι αλλα νομιζω οτι θα τρεξει να φυγει και ολο αυτο θα με απογοητευσει πιο πολυ απο αν τον διωξω εγω κατευθειαν απο κοντα μου χωρις να του εξηγησω...
    ειμαι δειλη που δεν θελω να του το πω αλλα προτιμω να τον διωξω? δεν ξερω τι να κανω? ενας ανθρωπος με θελει σοβαρα και βρηκα να τα κανω σκατα τωρα ...
    εχω στεναχωρηθει πολυ .. οχι τοσο με την υγεια μου γιατι ξερω οτι αυτο που εχω αντιμετωπιζεται αλλα πιο πολυ για τους γυρω μου για τα ατομα που ηταν μαζι μου! νομιζω οτι τα απογοητευσα με αυτο!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    μα καλα, ποσο καιρο χρειαζεται αυτο που εχεις για να αντιμετωπιστει?
    κανε την θεραπεια σου και κανεις μετα την σχεση μαζι του.
    τεστ παπ ξεκινας να κανεις μολις ξεκινας την σεξ,\ουαλικη σου ζωη, δεν εχει σημασια ποσο μικρη εισαι.
    ισα ισα, συνηθως τα ατομα σε μικρες ηλικιες δεν συνηθιζουν τα μετρα προφυλαξης και ειναι πολυ διαδεδομενα τα σμν.
    και μιας και εχεις ταλαιπωρηθει απο κατι τετοιο, ισως θα επρεπε να σκεφτεις σοβαροτερα την μονιμη χρηση προφυλακτικων και για τα νοσηματα και για ανεπιθημητες εγγυμοσυνες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9
    χρησιμοποιουσα παντα αντρικο προφυλακτικο... γι αυτο και οι συντροφοι μου θεωρουν οτι δεν με εχουν κολλησει αλλα με καποιον θα εγινε η στραβη! αντιμετωπιζεται μακροπροθεμσα....και οχι αμεσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by xamogeloula13 View Post
    χρησιμοποιουσα παντα αντρικο προφυλακτικο... γι αυτο και οι συντροφοι μου θεωρουν οτι δεν με εχουν κολλησει αλλα με καποιον θα εγινε η στραβη! αντιμετωπιζεται μακροπροθεμσα....και οχι αμεσα
    αν ειναι κονδυλωματα, δυστυχως ουτε το προφυλακτικο δινει 100% προστασια.
    επισης, δεν εχουν ολα τα σμν, συμπτωματα στους ανδρες. μια φιλη μου ειχε κολλησει HPV απο τον ανδρα της κι εκεινος δεν ειχε απολυτως κανενα φανερο συμπτωμα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9
    ναι δεν ειχε φανερο συμπτωμα συμφωνω αλλα αφου την κολλησε ειναι φορεας επομενως νομιζω οτι πρεπει να το γνωριζουν οτι ειναι φορεις ή εστω οτι μπορει να ειναι ... πιστευεις δηλαδη οτι αδικα τους αναστατωνω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by xamogeloula13 View Post
    ναι δεν ειχε φανερο συμπτωμα συμφωνω αλλα αφου την κολλησε ειναι φορεας επομενως νομιζω οτι πρεπει να το γνωριζουν οτι ειναι φορεις ή εστω οτι μπορει να ειναι ... πιστευεις δηλαδη οτι αδικα τους αναστατωνω?
    οχι δεν ειναι αδικο.εφοσον σε κολλησε, ειναι φορεας και μπορει να εμφανιστουν και συμπτωματα οποτεδηποτε.
    καλο ειναι να το ξερει.
    κι εκτος αυτου, πρεπει να εχει τον νου του να παιρνει παντα προφυλαξεις για να μην κολλησει κι αλλες.
    αν μιλαμε για κονδυλωματα, μπορει να μην ειναι 100% εξασφαλισμενος, αλλα κατι κανει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Εφόσον χρησιμοποιείς προφυλακτικό στο σεξ, η ο σύντροφος η εσύ θα έχεις λιγότερους λόγους να ανησυχείς.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9
    συμφωνω. οτι και να λεμε τωρα εγω θα δω τι θα κανω με την υγεια μου στ επομενο τεστ παπ... εμενα με ανησυχουν οι αντιδρασεις των αλλων στο ολο θεμα γιατι το προβλημα καθε αυτο θα το αντιμετωπισω αργοτερα με τον γιατρο μου και δεν το γλιτωνω ...
    πηρα και τον τριτο μου πρωην να του μιλησω ακομα δεν εχω επικοινωνησει μαζι του αλλα τι να του πω ? θα μου φωναζει και αυτος παλι και απο την αρχη να εξηγω οτι δεν με νοιαζει ποιος κολλησε ποιον .... δεν θελω καθολου να το κανω. ετσι μου ερχεται να κλεισω το τηλεφωνω μου να μην με βρισκουν αλλα αυτο ειναι τελειως παιδιαστικο! η αληθεια ειναι οτι αυτον τον φοβαμαι περισσοτερο και τον αφησα στο τελος απλα γιατι ειναι απροβλεπτος.. απο την αλλη η κατασταση με τον ανθρωπο που μου αρεσει ολο και προχωραει οχι σεξουαλικα φυσικα συναισθηματικα μονο και δεν ξερω ποτε να το κοψω? οταν θα βαρεθει ή οταν θα αρχισει να ζηταει εξηγησεις ή πριν γινουν αυτα για να μην τον χασω ... και αν του το πω πριν σιγουρα θα τρομαξει και θα εξαφανιστει για λιγο ή και πολυ .. δεν ξερω
    θελω καποιο να με ενθαρρυνει να τα κανω αυτα που λεω γιατι πραγματικα τα κανω με μιση καρδια .. δειλιαζω
    και μονο που τα γραφω ομως ειναι παρηγοριτικο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    γεια σου χαμογελούλα.
    Καταρχάς, μην πανικοβάλλεσαι εφόσον όπως λες είναι κάτι που αντιμετωπίζεται. Το θέμα είναι να κάνεις τη θεραπεία σου όπως πρέπει και να αποκαταστήσεις τη δική σου υγεία.
    Κατά δεύτερον, μην αισθάνεσαι ενοχές επειδή το μετέδωσες και σε άλλους. Η προφύλαξη που δεν πάρθηκε ήταν και δική τους απόφαση, όχι μόνο δική σου. Δεν τους βίασες φαντάζομαι? :-)
    Καλά έκανες και τους ενημέρωσες, είναι γενναίο εκ μέρους σου. Από την άλλη όμως, και συ δεν το κόλλησες από τον αέρα, κάποιος από αυτούς τους τρεις σου το κόλλησε...επομένως, δε φέρεις μόνο εσύ την ευθύνη, αλλά και κάποιος από αυτούς.
    Είναι τόσο σίγουροι δηλαδή ότι και οι ίδιοι δεν ήταν φορείς κάποιου σμν πριν κάνουν σεξ μαζί σου?
    Τέλος, εάν πρόκειται για HPV, το έχουν το 80% των σεξουαλικώς ενεργών ατόμων. Μπορεί δηλαδή να το είχαν ήδη και οι τρεις τους πριν κάνουν σεξ με εσένα. Το θέμα είναι να κάνεις εσύ θεραπεία, όχι τόσο για το στίγμα που αφήνουν τα κονδυλώματα αλλά γιατί ευθύνονται για καρκίνο του τραχήλου.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    26
    Κατ'αρχην χαμογελουλα γεια σου!
    Αν εννοεις οτι εχεις hpv,να σου πω οτι αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα εδω και 3 σχεδον χρονια.Αφου ξεπερασα το αρχικο σοκ της διαγνωσης(φανηκε στο τεστ παπ,μιας και δεν ειχα και δεν εχω συμτωματα),κανω καθε 6μηνο τετσ παπ και προσεχω τον τροπο ζωης μου αλλα.....ξερω οτι εχω κατι που μπορει ανα πασα στιγμη να μου προκαλεσει καρκινο,γιατι δυστυχως εκανα ταυτοποιηση και εχω καρκινογονο στελεχος(hpv 18).
    Να πω για οσους δεν αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα ή το χουν και δεν το γνωριζουν(οι περισσοτεροι ανηκουν σε αυτη την κατηγορια)ειναι τρομερα δυσκολο οσο αφορα την ερωτικη ζωη του ατομου.Κι εγω ειμαι απο τα ατομα που ενημερωνουν για την κατασταση τους,και ειναι κατι για το οποιο με εχουν αποριψει.
    Ευτυχως στις περισσοτερες περιπτωσεις η λοιμωξη υποστρεφει και δεν χρηαζετε καν θεραπεια,να προσεχεις πολυ ποιους επιλεγεις για συντροφους και σαι τυπικη στα τεστ....οσο αφορα το ψυχολογικο,καθε ανθρωπος εχει αλλους ρυθμους που ξεπερνα τετοια γεγονοτα,εμενα μου πηρε πολυ καιρο,αν και ακομα ειναι κατι που με αγχωνει αρκετα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by void View Post
    γεια σου χαμογελούλα.
    Καταρχάς, μην πανικοβάλλεσαι εφόσον όπως λες είναι κάτι που αντιμετωπίζεται. Το θέμα είναι να κάνεις τη θεραπεία σου όπως πρέπει και να αποκαταστήσεις τη δική σου υγεία.
    Κατά δεύτερον, μην αισθάνεσαι ενοχές επειδή το μετέδωσες και σε άλλους. Η προφύλαξη που δεν πάρθηκε ήταν και δική τους απόφαση, όχι μόνο δική σου. Δεν τους βίασες φαντάζομαι? :-)
    Καλά έκανες και τους ενημέρωσες, είναι γενναίο εκ μέρους σου. Από την άλλη όμως, και συ δεν το κόλλησες από τον αέρα, κάποιος από αυτούς τους τρεις σου το κόλλησε...επομένως, δε φέρεις μόνο εσύ την ευθύνη, αλλά και κάποιος από αυτούς.
    Είναι τόσο σίγουροι δηλαδή ότι και οι ίδιοι δεν ήταν φορείς κάποιου σμν πριν κάνουν σεξ μαζί σου?
    Τέλος, εάν πρόκειται για HPV, το έχουν το 80% των σεξουαλικώς ενεργών ατόμων. Μπορεί δηλαδή να το είχαν ήδη και οι τρεις τους πριν κάνουν σεξ με εσένα. Το θέμα είναι να κάνεις εσύ θεραπεία, όχι τόσο για το στίγμα που αφήνουν τα κονδυλώματα αλλά γιατί ευθύνονται για καρκίνο του τραχήλου.
    σε ευχαριστω πολυ. δεν το ηξερα οτι τοσα πολλα ατομα εχουν hpv. παντως θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα και με αυτους και με μενα την ιδια
    προσπαθω να σκεφτομαι οτι πρεπει να το πω και στους τρεις για να μην κολλησουν καποια αλλη κοπελα αν εχουν κολλησει και αυτοι .... απλα αντιμετωπιζω τον τοιχο και στην αρχη ειναι αρνητικοι .. αλλα πιστευω οτι κανω το σωστο ακομα και αν δεν μου αρεσει η κατασταση αυτη.... ελπιζω οτι θα πανε ολα καλα και παλι σε ευχαριστω

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by tzeni1985 View Post
    Κατ'αρχην χαμογελουλα γεια σου!
    Αν εννοεις οτι εχεις hpv,να σου πω οτι αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα εδω και 3 σχεδον χρονια.Αφου ξεπερασα το αρχικο σοκ της διαγνωσης(φανηκε στο τεστ παπ,μιας και δεν ειχα και δεν εχω συμτωματα),κανω καθε 6μηνο τετσ παπ και προσεχω τον τροπο ζωης μου αλλα.....ξερω οτι εχω κατι που μπορει ανα πασα στιγμη να μου προκαλεσει καρκινο,γιατι δυστυχως εκανα ταυτοποιηση και εχω καρκινογονο στελεχος(hpv 18).
    Να πω για οσους δεν αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα ή το χουν και δεν το γνωριζουν(οι περισσοτεροι ανηκουν σε αυτη την κατηγορια)ειναι τρομερα δυσκολο οσο αφορα την ερωτικη ζωη του ατομου.Κι εγω ειμαι απο τα ατομα που ενημερωνουν για την κατασταση τους,και ειναι κατι για το οποιο με εχουν αποριψει.
    Ευτυχως στις περισσοτερες περιπτωσεις η λοιμωξη υποστρεφει και δεν χρηαζετε καν θεραπεια,να προσεχεις πολυ ποιους επιλεγεις για συντροφους και σαι τυπικη στα τεστ....οσο αφορα το ψυχολογικο,καθε ανθρωπος εχει αλλους ρυθμους που ξεπερνα τετοια γεγονοτα,εμενα μου πηρε πολυ καιρο,αν και ακομα ειναι κατι που με αγχωνει αρκετα
    για να λυθει το θεμα μιας και δεν εχω προβλημα να πω τι εχω ... διαγνωστηκε οτι εχω ascus εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο μπορει να υποννοει και hpv και με ειδοποιησε οτι ειναι καρκινικα κυτταρα που ειναι ακινδυνα αλλα θελουν παρακολουθηση .... επισης εγω εχω κανει το εμβολιο του καρκινου του τραχηλου της μητρας που καταπολεμα τον ιο 16 και 18 (αυτον που εσυ εχεις). μονο επειδη εχω κανει το εμβολιο και ειχα χρησιμοποιησει αντρικο προφυλακτικο σε ολες μου τις επαφες ελπιζω οτι το πρωτο δειγμα εδειξε λαθος λογω μυκητων αλλα δεν μπορω να καθομαι μμε σταυρωμενα τα χερια ενα εξαμηνο μεχρι να επιβεβαιωθω ... αισθανομουν τυψεις εδω και καποιες μερες οτι μπορει να κολλησει και καποια αλλη κοπελα με αυτην την σκεψη πηρα την αποφαση να τους το ανακοινωσω τωρα... ο πρωην μου που του ανακοινωσα χτες τα κακα νεα μου μιλουσε σανν να ειμαι μελλοθανατη και ηταν σιγουρος πως δεν εχει τιποτα αυτος... αισθανθηκα ασχημα γιατι δεν ειμαι μελλοθανατη αν ειναι δυνατον δεν νιωθω ετσι καθημερινα.. και ο αλλος που το εμαθε μου μικουσε περιφροητικα σαν να εφταιγα εγω .... το καταλαβαινω δεν ειναι ευκολα να το μαθαινεις αυτο αλλα ουτε για μενα ειναι ευκολο οπως και για αυτους.. τους καταλαβαινω σε ενα σημειο αλλα σε ενα αλλο αισθανομαι ασχημα με την συμπεριφορα τους .. εγω το εχω χωνεψει πια ... φοβαμαι πολλες φορες οταν με πιανουν οι ανησυχιες μου αλλα προσπαθω να τις ξεπερναω γρηγορα. ακομα δεν εχω καταλαβει διαφορα στην σεξουαλικη μου ζωη οπως εσυ γιατι εγω δενε χω ππροχωρησει με αλλον και ουτε ηθελα μετα απο τις εξετασεις ... βεβαια ξερω οτι θα δεχτω και απορριψεις αλλα δεν το εχω συνειδητοποιησει ... τωρα που θελω καποιον ξερω πως δεν θα ειναι οπως με τους αλλους πρεπει να δεχτω την συμπεριφορα του οποια και αν ειναι ... που πιστευω θα ειναι αρνητικη .. εχω ετοιμαστει για τα χεροτερα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    http://www.youtube.com/watch?v=PoyiDP2-Zis

    Παιδιά δείτε αυτό... είναι συγκλονιστικό! Γελάω κάποιες φορές με το βίντεο αυτό αλλά δεν είναι καθόλου αστείο.

    Βασικά κρίμα που δεν είναι αστείο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    χαμογελούλα μου, με αυτά τα δεδομένα που παραθέτεις, θεωρώ ότι είναι υπερβολικό έως εντελώς ανώφελο τόσο να ενημερώνεις τους πρώην, όσο και να αγχώνεσαι και η ίδια. Αλήθεια, ο γιατρός σου είπε ότι πρέπει να ενημερώσεις όλους τους πρώην, ή ήταν δικιά σου απόφαση? Τα άτυπα επιθηλιακά κύτταρα (ascus) είναι ένα πολύ συνηθισμένο εύρημα στα τεστ-παπ νέων γυναικών και μπορεί να οφείλονται σε χίλιους δυο λόγους. Όντως είναι 'ανώμαλα' κύτταρα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι 'καρκίνος', ούτε βέβαια σχετίζονται απαραίτητα με hpv - εξάλλου όπως λες κι ο γιατρός σου μίλησε για 'υπόνοια'. Συμφωνώ πως σωστό είναι όταν μας διαγνωστεί πέρα από κάθε αμφιβολία ένα σοβαρό ΣΜΝ, να ενημερώσουμε τους συντρόφους με τους οποίους υπήρξε σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη, όμως στην περίπτωση σου δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά. Θα έλεγα να χαλαρώσεις και εφόσον η βλάβη περιορίζεται μόνο στον τράχηλο, να απολαύσεις το σεξ με τον νυν με προφυλακτικό (που έτσι κι αλλιώς είναι απαραίτητο), εκτός κι αν ο γιατρός σου συστήσει αποχή για ένα διάστημα και εν γένει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού για την επανάληψη του τεστ χωρίς επιπρόσθετα άγχη :)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    9
    ευχαριστω πολυ μαρινα με καθησυχασε η απαντηση σου παρα πολυ.. εγω παντως τους εχω ενημερωσει ολους πια και εχω ησυχασει απο την αποψη οτι εχω ενημερωσει .... βεβαια εχεις δικιο πολυ αγχος ειχα τελικα ηταν και πολυ πιο ευκολο να το πω στον τριτο .. ευχαριστω και παλι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 86
    Last Post: 29-11-2012, 11:58
  2. ΙΔΨ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ -PLEASE HELP!!
    By mariak19 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 21-10-2011, 07:32
  3. Το να πεις στους αλλους οτι πασχεις.........
    By *Ghost* in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 30-09-2010, 22:02
  4. Η κολλητή μου δε συμπαθεί το σύντροφό μου...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2010, 17:39
  5. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •