ΑΓΧΟΣ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΤΡΟΦΗΣ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100

    ΑΓΧΟΣ-ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΤΡΟΦΗΣ!

    καλησπερα....σημερα πηρα σβαρνα ολα τα θεματα και αρχιζω να γραφω τα δικα μου!ηθελα ν μοιραστω και δω καποια πραγματα μηπως και καποια απο εσας εκει εξω εχει παρομοια θεματα!γενικα οπως εχω ξαναπει ειμαι πολυ αγχωδης τυπος....οποτε σε καθε στρεσογονα περιοδο ...παντα ειχα προβληματα με την προσληψη τροφης αρχικα πονουσε το στομαχι μου και δν μπορουσα να φαω μετα εκανα εμετους....και ετσι 2 φορες στη ζωη μου...εχασα αρκετα κιλα..με αποτελεσμα να μην μπορω να σταθω στα ποδια μου...και ν σερνομαι να τρωω μισο φρουτο τη μερα...και να μην μπορω να καταπιω την τροφη μου!ενταξει μεγαλο σοκ...πως γινεται να συμβαινει το ιδιο καθε φορα που ειμαι στεναχωρημενη αγχωμενη κτλ?ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μαρια αυτο που περιγραφεις παιζει να ναι αυτο που σε ενα αλλο θεμα που ειχα ανοιξει παλιοτερα αποκαλουσα "συναισθηματικη αφαγια" εν αντιθεσει με την συναισθηματικη υπερφαγια ας πουμε, πχ οταν ειμαι χαι κ εχω διαθεση μου κοβεται η ορεξη, οταν ειμαι τρομαγμενη με κατι η αγχωμενη μου ανοιγει, σε καποιους συμβαινει αντιστροφα, αυτο με το μισο φρουτο τη μερα μου θυμισε την περιοδο της ανορεξιας μου που ετρωγα ενα μηλο κ 2 μπισκοτα κ με κρατουσαν αυτα ολη μερα, τι με κρατουσαν δλδ κρυωνα κ ξαπλωνα συνεχεια απ την κουραση, εχεις περασει ανορεξια?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    υποθετω πως ναι αμα σκεφτεισ οτι εφτασα 43 κιλα απο 50

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εξαρταται κ το υψος ομως 43 κιλα ναι ειναι σχετικα λιγα αλλα δεν ειναι σοβαρης μορφης ανορεξια, ποσο υψος εχεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    οχι δν ειναι σοβαρης... αλλα αμα ειναι απο στεναχωρια η απο αγχος...ειναι αρκετα σοβαρο ...γτ ηταν ετοιμη να με βαλουν στο διαβαλκανικο..με ορο....δν μπορουσα να προχωρησω..και αυτο το σταματησα στα 43..αμα συνεχιζε?1.73 ειμαι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    16
    κατι τετοιο συμβαινει και σε μενα.νιωθω οτι θα πνιγω και δεν μπορω να καταπιω... 1,73 43 κιλα ειναι υπερβολικα λιγα.... ειμαι 1.72 και στα 'ανορεκτικα' μου ημουν 45.... στα 43 λογικο να μη μπορεις να σταθεις στα ποδια σου...απλως δεν καταλαβα αν σου αρεσει που εισαι τοσο λιγα κιλα η αν απλα απο το αγχος δε μπορεισ να φας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    100
    οχι σιχαινομουν τον εαυτο μου δν μπορουσα νβα βγω εξω με κοροιδευαν στην παραλια...και επρεπε να ντυνομαι καταλληλα να το κρυβω οσο μπορω...εμενα ειναι ψυχολογικο μερτα τις πανελλαδικες..μετα απο ενα χωρισμο αρχισε να μειωνεται η ορεξη μου για φαγητο...και μετα απο μια βδομαδα μη καλης διατροφης..κλεινει το στομαχι μου σιγα σιγα...και δν φτανει μονο αυτο κανω και εμετους..τρωω που τρωω ελαχιστα ....το στομαχι μου τ παιζει απο την ξαφνικη αλλαγη και δν μπορει να κρατησει την τροφη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κι εγω ετσι ημουν στα 17 οταν επαθα ανορεξια.. μου κοπηκε η περιοδος, κρυωνα συνεχεια, ειχα ζαλαδες κ αδυναμια κ ασταθεια κ την εβγαζα ολη μερα με ενα μηλο κ 2-3 μπισκοτα.. μεχρι που κατερρευσα κ με ειχανε με ορους κ σωληνακια 3 μερες στο ιπποκρατειο κ μετα με στειλαν για νοσηλεια...
    Απο το αγχος σε καποιους ανοιγει η ορεξη σε καποιους κλεινει, ειναι αναλογως το ατομο..
    Πατνως 1.73 με 43 κιλα ειναι πολυ λιγα.. εγω ειχα φτασει 35 κιλα ,5 κιλα πιο κατω αμα πηγαινα θα πεθαινα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Ποτέ αποφάσισες να σταματήσεις. .....σε παρακαλώ και πως παίρνεις τέτοια απόφαση ??

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ειναι παλιο το θεμα.τι εννοεις;εχεις ανορεξια;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Κρίση πανικού τέλη Ιουλίου μετά από 2 χρόνια.
    Έκτοτε η όρεξη μου έχει περιοριστεί κατά πολύ.
    Από 105 έπεσα στα 98 κιλά.
    Δεν με συγκινεί πλέον το φαγητό, τρώω γιατί πρέπει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by mariak19 View Post
    υποθετω πως ναι αμα σκεφτεισ οτι εφτασα 43 κιλα απο 50
    Μαρακι τα χω περάσει και γω όπως τα περιγράφει μία φορά στην ζωή μου και τώρα πάλι προς εκει οδευω είναι θέμα πολύ μεγάλο ότι τρως να θες να το κάνεις εμετό. Εχω και μία μεταλλική γεύση στο στόμα, δεν μπορώ να την εξηγήσω που είναι σαν να μην έχουν γεύσεις οι τροφές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Αγχωνεσαι γιατι φοβάσαι - Φοβάσαι γιατί νιώθεις αδύναμη - Νιώθεις αδύναμη θεωρεις ότι δεν είσαι αρκετή - Δεν νιώθεις αρκετή τιμωρείς τον εαυτό σου κανοντας τον να υποφέρει - Υποφέρεις γιατί δεν τρως. . Αυτη είναι η σειρά σχεδόν σε κάθε τέτοια περίπτωση διατροφικής διαταραχής. Χρειάζεσαι εναν ειδικο αρχικα διατροφολόγο γιατί είσαι επικυνδυνα οριακα, συγκεκριμένα είσαι λιπόσαρκη.

    Η ζωή σου κινδυνεύει περισσότερο από όσο φανταζεσαι εαν δεν κάνεις κατι. Μπορει να συμβεί οτιδηποτε, να βγεις εξω να χασεις τις αισθήσεις σου και να σε χτυπησει ενα αυτοκίνητο, να λυποθυμησεις και να χτυπησεις ασχημα το κεφαλι σου. Να πεσει η πίεση σου. Οι ανθρωποι σου γιατί δεν το βλεπουν αυτό;

    Σε παρακαλω πηγαινε σε γιατρό διατροφολογο ειδικο για διατροφικες διαταραχες και συνδιασε το με ψυχολογο.

    Σκέψου οτι χρειαζεσαι καθημερινα για να λειτουργουν τα οργανα σου σχεδόν 1500 θερμίδες και εσυ τους δίνεις ουτε 30. Δεν λειτουργουν, εχουν βαρεσει συναγερμο πρεπει να κανεις κατι. Χτες.

    ( περασα απο εκεί που είσαι )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ναι πολύ σωστά όσα λες γρήγορα σε διατροφολογο τα χω περάσει έκανα υποτασικο περιστατικό και έφτασα 6 πίεση ή μεγάλη. Είναι επικίνδυνο ότι τραβάει τουλάχιστον όταν έχεις λίγο όρεξη φάε παγωτό τούρτα κτλ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μέτρα ζάχαρο και πίεση για τυχόν υπογλυκαιμία και υπόταση είχα πάθει και από τα δύο και δεν είναι ωραίες καταστάσεις.

Similar Threads

  1. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By painkiller in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 30
    Last Post: 13-09-2013, 19:50
  2. άγχος με κρίσεις πανικού;
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2008, 04:05
  3. κρισεις πανικου + αγχος
    By jo* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2008, 18:34
  4. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By dinosm in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 4
    Last Post: 31-08-2007, 17:00
  5. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By dinosm in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 0
    Last Post: 06-07-2005, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •