αυτοκτονια... δεν ειναι λυση, ε; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Ο λόγος που θες να αυτοκτονήσεις ποιός είναι; είναι άσχημη η διάθεση σου, η υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα;

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δωρα η ντορα :Ρ
    τι σημασια εχει το πως φαινεται το προβλημα μας στους αλλους, οταν σε μας φαινεται τεραστιο και αξεπεραστο?
    θες να σου θυμισω οτι για μενα, εσυ δεν θαπρεπε να εχεις απολυτως κανενα προβλημα? σου αρκει αυτη η δηλωση για να ξεπερασεις τα οποια προβληματα?
    δεν υποτιμησα τον προβληματισμο της κοπελας..ειπα απλα να σταθει στο υψος της και οτι αργοτερα μπορει να της συμβουν αλλοι χειροτεροι προβληματισμοι!ειτε σε σχεσεις ειτε σε δουλεια οτιδηποτε!μην σκεφτομαστε το ξυραφι,αλλα τροπους αντιμετωπισης!αυτο ειπα κυρια ρεμεντι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Παιδι ειμαι..αλλα και να μην ημουν ολοι πιστευω καποιες στιγμες σκεφτονται παιδιαστικα κι εγωιστικα..
    Οταν προσπαθω σαν τρελη για να γραψω καλα στα διαγωνισματα επειδη φετος δινω..αλλα δεν χανω και τη ζωη μου κιολας,κι εχω ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ επειδη πριν απο 2 μηνες δεν διαβαζα κ δν εχω γραψει καλα σε καποια μεχρι τωρα..οταν δεν βλεπουν τιποτα απο τα καλα που κανω,αλλα μονο τα κακα,η συζητηση δεν πιανει,εφαγα ξυλο(ενω δν εχω φαει ποτε στη ζωη μου,ουτε ως παιδακι),οταν παλι δεχομαι "απειλες"...
    Ε,τι να κανω;!
    εφαγες ξυλο για να διαβαζεις περισσοτερο????
    να τους πεις οτι οποιος ξανασηκωσει χερι θα τον πας στην αστυνομια, να γινει ρομπα σε ολη τη γειτονια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Ναι,πηγε στην ενημερωση στο φροντιστηριο και της ειπαν τρισαθλια πραγματα κι εφαγα ξυλο...δεν θα θελα να επεκταθω ππανω σ αυτο!

    Instant,οχι,δεν ειναι χαλια η διαθεση μου..οταν δεν ειμαι σπιτι και οταν δεν αγχωνομαι για κατι που ισως τσιτωσει τη μαμα μου,ειμαι τελεια..
    Αλλα αυτη η πιεση κ το να με κατακρινουν συνεχως,να μην μου αναγνωριζουν τιποτα...δεν αντεχεται!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Ναι,πηγε στην ενημερωση στο φροντιστηριο και της ειπαν τρισαθλια πραγματα κι εφαγα ξυλο...δεν θα θελα να επεκταθω ππανω σ αυτο!

    Instant,οχι,δεν ειναι χαλια η διαθεση μου..οταν δεν ειμαι σπιτι και οταν δεν αγχωνομαι για κατι που ισως τσιτωσει τη μαμα μου,ειμαι τελεια..
    Αλλα αυτη η πιεση κ το να με κατακρινουν συνεχως,να μην μου αναγνωριζουν τιποτα...δεν αντεχεται!
    να της πεις οτι θα παρεις στο χαμογελο του παιδιου για να δεις πως μπορεις να προστατευεθςι απο την βιαιη συμπεριφορα της (ελπιζω στο φροντιστηριο να της ειπαν για μαθηματα κι οχι οτι ξυλοφορτωσες κανεναν..)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Χαχαχαχα.οχι,για τα μαθηματα της ειπαν.
    Δεν μπορω να της πω κατι τετοιο..εχει κανει πραγματικα τα παντα για μενα και τα αδερφια μου,αλλα εχει αυτο το μειονεκτημα.

    Ασε που δεν της αρεσει καθολου να της λενε οτι ειμαι χαμηλων τονων..ειναι σαν να ειμαι προβληματικο!
    Και δεν λενε απλως να καταλαβουν πως ειτε βαριεμαι τους καθηγητες ειτε καποιες φορες τους ντρεπομαι αφου ειναι μεγαλοι κ ειναι καθηγητες μου...αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι χαμηλων τονων!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Χαχαχαχα.οχι,για τα μαθηματα της ειπαν.
    Δεν μπορω να της πω κατι τετοιο..εχει κανει πραγματικα τα παντα για μενα και τα αδερφια μου,αλλα εχει αυτο το μειονεκτημα.

    Ασε που δεν της αρεσει καθολου να της λενε οτι ειμαι χαμηλων τονων..ειναι σαν να ειμαι προβληματικο!
    Και δεν λενε απλως να καταλαβουν πως ειτε βαριεμαι τους καθηγητες ειτε καποιες φορες τους ντρεπομαι αφου ειναι μεγαλοι κ ειναι καθηγητες μου...αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι χαμηλων τονων!
    οχι κοπελιτσα.
    δεν κανει τα παντα για σενα.
    κανει ταπαντα για να πραγματοποιησει ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΟΝΕΙΡΟ: να μπει το παιδι της στο πανεπιστημιο.
    δλδ για τον εαυτο της το κανει.
    αν το εκανε πραγματικα για σενα, δεν θα διανοουνταν να σηκωσει χερι πανω σου για το διαβασμα!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Ειναι αυτο που λεει "οταν μας δινει τα παντα,εχουμε ολες τις ελευθεριες κλπ, ζηταει ενα πραγμα και μαλιστα αυτονοητο" κι ολοι συμφωνουν μαζι της..
    Μπορει τη μια στιγμη να καθομαστε αγκαλια στον καναπε μες στις γλυκιες και ξαφνικα να μαλωνουμε και να φωναζουμε..κι η χρονικη διαφορα ειναι δευτερολεπτων!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Ειναι αυτο που λεει "οταν μας δινει τα παντα,εχουμε ολες τις ελευθεριες κλπ, ζηταει ενα πραγμα και μαλιστα αυτονοητο" κι ολοι συμφωνουν μαζι της..
    Μπορει τη μια στιγμη να καθομαστε αγκαλια στον καναπε μες στις γλυκιες και ξαφνικα να μαλωνουμε και να φωναζουμε..κι η χρονικη διαφορα ειναι δευτερολεπτων!
    αυτα ειναι τα παντα?
    να γινεται εχθρος σου επειδη απετυχες σε καποιο μαθημα? μεχρι εκει φτανει η αγαπη της?
    ποιες ελευθεριες εχετε, οταν δεν εχεις ουτε την ελευθερια να εισαι ο εαυτος σου, οταν ο εαυτος σου σημαινει "χαμηλων τονων"???
    εκανες κανενα εγκλημα, επειδη δεν εισαι τσαμπουκας?
    θα σε βαλει στο κρεβατι του προκρουστη να σε κανει οπως θα θελε?
    αν αυτο ειναι αγαπη, ποιο ειναι μισος?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δεν ξερω...
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    φυσικα κ η αυτοκτονια ΔΕΝ αποτελει λυση! οπως σου ελεγα κ στο αλλο το θεμα ο,τι κ να κανεις θα σε σωσουνε κ θα εχεις περισσοτερα προβληματα μετα απ ο,τι ειχες αρχικα.. ασε που θα μπλεξεις μετα με εισαγγελικες κτλ.. ουτε κατα διανοια κατι τετοιο..
    κ φυσικα κ δεν αξιζει για κανεναν να κανεις κατι τετοιο! μην το βλεπεις δλδ ως εκδικηση η ως τροπο για να ταρακουνησεις τους αλλους κ να σε προσεξουν κερδισμενη απο κατι τετοιο δεν θα βγεις
    οσο για το ξυλο απλα απαραδεκτη η συμπεριφορα των γονιων σου.. πιστευω πρεπει να θεσεις τα ορια σου αμεσα..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    νηπενθες, καλα σου τα λεει η ρεμ.

    η μαμα σου σε "αγαπαει" με το δικο της τροπο, ο οποιος ειναι πολυ αμφιβολο αν τελικα προκειται για αληθινη αγαπη ή απλα για ενα τροπο για να ικανοποιησει μεσα απο εσενα τα δικα της ονειρα, που για δικους της λογους τα αφησε ανεκπληρωτα.

    εσυ εισαι ενας διαφορετικος ανθρωπος κ δεν προοριζεσαι για να γινεις αυτο που προσδοκα η μανα σου, αλλα αυτο που θα κανει εσενα να αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου!

    αν η μαμα σου σε αγαπουσε με εναν πιο υγιη τροπο, θα σε στηριζε για να γινεις αυτο που μπορεις εσυ να γινεις, για να γινεις ο εαυτος σου, κ δε θα σου ελεγε αυτες τις χειριστικες δικαιολογιες, "εδωσα τα παντα για σας, τωρα υποταξτε το θελημα σας στα καπριτσια μου".

    θα σου εδινε κατ αρχην ελευθερια να αναπνευσεις, δε θα σε καταπιεζε ετσι, ουτε θα σε κακοποιουσε ψυχολογικα. ή να σου δινει κ ξυλο για τους βαθμους.

    κατα πασα πιθανοτητα δεν το κανει κ αυτη επιτηδες, ετσι εμαθε να αγαπαει, πιθανως να ειναι κ ισχυρογνωμον προσωπικοτητα κ δεν εκατσε να αναρωτηθει μηπως κανει κατι λαθος.

    ειναι πολυ κατανοητο κ ανθρωπινο να πιεζεσαι ψυχολογικα απο την πιεση που σου ασκει.

    ισως θα ηταν καλη ιδεα να μην την βλεπεις πολυ τακτικα, να την αποφευγεις οσο μπορεις, για να μην δινεται η αφορμη να συγκρουεστε. ουτε να της λες χαρτι κ καλαμαρι πώς εγραψες στα διαγωνισματα, αφου σου γκρινιαζει τοσο. εσυ κανε την προσπαθεια σου οπως μπορεις, κ αν σε ρωταει πως εγραψες, πες της "καλα", κ κοψε τη συζητηση.

    μπορεις κ να της πεις δυο κουβεντες, για το πώς αισθανεσαι, αλλα πιθανοτατα δεν θα σε καταλαβει.
    εσυ πώς νιωθεις στο να της εκφρασεις τα αληθινα σου συναισθηματα; εχεις το θαρρος να της μιλησεις; να της πεις πχ, "μαμα πιεζομαι πολυ απο αυτα που απαιτεις απο μενα!"

    οσο για την αυτοκτονια που συζητας ειναι πολυ κακη ιδεα! να ρισκαρεις να βαλεις τη ζωη σου κ την υγεια σου σε περιπετειες, για να καταλαβει η μαμα σου; δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβει.
    ασε που μπορει κ να μπλεξεις χειροτερα με ψυχιατρους κ τετοια, γιατι ενα περιστατικο με αποπειρα στο νοσοκομειο δεν το αφηνουν ετσι. πολλες φορες τα στελνουν στο καπακι για υποχρεωτικη νοσηλεια σε ψυχιατρικο νοσοκομειο, γιατι μια αποπειρα φοβιζει τους γιατρους!

    μια ιδεα θα ηταν να απευθυνθεις σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας κ να ρωτησεις αν μπορεις να δεις καποιον ψυχολογο γιατι θελεις να συζητησεις καποια θεματα που σε δυσκολευουν στην καθημερινοτητα σου. αν φυσικα δεν εχεις προβλημα να πας. ειναι καλη φαση, μπορει ο ψυχολογος να σου δωσει ιδεες τι να κανεις με τη μανα σου, ετσι ωστε να μην εισπραττεις τοση πιεση.

    ειναι κ σχεδον δωρεαν, νομιζω οτι πληρωνει καποιος 5 ευρω την επισκεψη.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    lou και lacrymosa ευχαριστω γι αυτα που γραψατε..

    τα λαμβανω ολα υποψιν, αλλα σε ενα θα μεινω να σχολιασω...να μην λεω για τα διαγωνισματα..το δοκιμασα και δυστυχως την πατησα γιατι αργα η γρηγορα το μαθαινει απο καθηγητες κλπ κι ειναι χειροτερα...
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δε μπορεις να το συζητησεις με τον καθηγητη σου, που πχ μπορει να μην εχεις γραψει καλα στο διαγωνισμα, να του πεις να μην τα λεει στη μανα σου γιατι εχεις προβλημα στο σπιτι;
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Νομιζω οτι την απαντηση στο ερωτημα/προβληματισμο που θετεις στο thread, την γνωριζεις ηδη.... Εμενα παντως δε μου φανηκε παιδιαστικη αντιδραση, απλως παρορμηση μιας συναισθηματικα φορτισμενης στιγμης.
    Οσο για τη συμπεριφορα της μανας σου, ενταξει ηταν απαραδεκτη δε χωρα αμφιβολια επ'αυτου. Δοκιμασε να προσεγγισεις εναν καθηγητη με τον οποιο αισθανεσαι μεγαλυτερη οικειοτητα και μιλησε του για τη μανα σου προτρεποντας τον να κανει μια συζητηση μαζι της μηπως και της αλλαξει λιγακι τα μυαλα!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
    By ola_maura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-10-2011, 01:10
  2. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 11-06-2011, 23:18
  3. αυτοκτονια
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 97
    Last Post: 13-05-2011, 17:14
  4. Αυτοκτονία...
    By Lewn25 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-2007, 13:00
  5. Όλα είναι πολύ έντονα- υπάρχει λύση?
    By Τίνα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 08-05-2007, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •