αυτοκτονια... δεν ειναι λυση, ε; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δυστυχως γνωριζοντας τη μαμα μου αυτο απλως θα την νευριαζε παραπανω.
    Ειχα μια καθηγητρια που σε καποια φαση με ειχε καλυψει,αλλα πλεον δεν εχω τετοια οικειοτητα με καποιον..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #32
    Είσαι πολύ μικρή και τα δικά σου προβλήματα μπροστά στα προβλήματα άλλων ανθρωπων είναι ασήμαντα για να σκέφτεσαι αυτοκτονία. Για να κανεις τετοιες σκέψεις για τετοια θέματα μάλλον ευαίσθητος χαρακτηρας είσαι, να αυξήσεις τις αντοχές σου και να βρίσκεις από τωρα τρόπο να χειρίζεσαι αποτελεσματικά τις καταστασεις. Βάλε στοχο να γινεις δυνατός και αποφασιστικός χαρακτήρας, θα σου χρειαστεί αργοτερα. Στη ζωή έχει πιο δυσκολα, μαθε από τωρα με το να χειριζεσαι αυτα τα απλά τα δικα σου.
    Οι γονείς θέλουν τα παιδιά τους να πετυχουν εκεί που αυτοί καποτε απέτυχαν, σαν απωθημένο δλδ, χωρίς να σημαίνει ότι αυτο είναι λάθος, ιδίως όταν πρόκειται για σπουδές, φτάνει όμως να επιλέγεις σπουδές που εσένα σε γεμίζουν, εκτός κι αν είσαι σίγουρη ότι θες να ασχοληθείς με κάτι άλλο στη ζωή σου. Σημασία δλδ έχει να σε γεμίζει σαν ατομο.
    Το να εισαι χαμηλών τόνων δεν είναι κακο φτάνει να μην ανέχεσαι, να μην γινεσαι το θυμα και να υψώνεις τον τόνο της φωνής σου όταν χρειάζεται.
    γιάννης

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by νηπενθές View Post
    Δυστυχως γνωριζοντας τη μαμα μου αυτο απλως θα την νευριαζε παραπανω.
    Ειχα μια καθηγητρια που σε καποια φαση με ειχε καλυψει,αλλα πλεον δεν εχω τετοια οικειοτητα με καποιον..
    Δεν την φερνεις απο δω την μαμα να της πουμε μερικα πραγματακια?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Ιωαννη, συμφωνω σε πολλα απο αυτα..
    Σημερα μου ελεγε οτι δεν πρεπει να ειμαι αλτρουιστρια και θυμα επειδη στην παρεα μου ειμαστε 5 κοριτσια και 2 απο εμας πρεπει να πανε η καθεμια σε ενα δωματιο με 2 ασχετες κοπελες,στην εκδρομη,κι εγω ειπα οτι οκ,παω εγω με τις 2 αχωνευτες.(καθως τα δωματια ειναι 3κλινα) με "μαλωνε" γι αυτο το λογο..ελεοοοος!

    Ρεμεντυ,κακη ιδεα..εδω ειναι το μονο μερος που μιλαω ελευθερα!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μπορεις τουλαχιστον να μην την παιρνεις τοσο σοβαρα;
    να αλλαξει η μανα σου δυσκολο.
    να αρχiσεις εσυ να αποστασιοποιεισαι σιγα σιγα απο ολα αυτα που σου λεει;
    ειναι η δικη της αποψη για τα πραγματα, αυτη ετσι τα βλεπει, δεν μπορεις να την αλλαξεις ουτε εσυ ουτε κ κανενας αλλος, αλλα ειναι κ αντικειμενικη αληθεια;
    αλλοι ανθρωποι μπορει να σε βλεπουν πολυ διαφορετικα. εσυ μπορει να βλεπεις πολυ διαφορετικα τον εαυτο σου.
    δε χρειαζεται να τα παιρνεις ολα αυτα πολυ λεει τοις μετρητοις.

    αν η γνωμη της για σενα δεν μετραει κ τοσο πολυ, δεν θα ταραζεσαι τοσο. ακομα κ αν συνεχιζει αυτη τη συμπεριφορα, τουλαχιστον εσυ να προστατευσεις τον ψυχισμο σου.
    Last edited by Lou!; 05-12-2011 at 23:23.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    ειναι η μαμα μου,κι αν και δεν φαινεται απο τα παραπανω την λατρευω και σε καποια πραγματα τη θαυμαζω κιολας...πως γινεται να μην μετραει η αποψη της;!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    “Suicide is not chosen; it happens
    when pain exceeds
    resources for coping with pain.”

    Τωρα... μπορω νομιζω να σχολιασω/βοηθησω, μιας και στο παρελθουν για διαστημα λιγων μηνων ειχα εντοντες αυτοκτονικες τασεις/σκεψεις. Το οτι ********ι γιατροι μου δινανε Haldol (Αλοπεριντιν) σε 40-60mg ημερησιως, εν ετει 2011, εκανε τη κατασταση χειροτερα. Ειχα ασχημες παρενεργειες και δεν ευχαριστιομουν τπτ. Σε γενικες γραμμες φαινομουν νορμαλ αλλα μεσα μου ενιωθα να σαπιζω ... Βελτιωθηκα παρα πολυ μολις μου μειωσανε/αλλαξανε το κωλοφαρμακο . Εγω εν τω μεταξυ φοβομουν μην γινει κατι και με ξανακλεισουν στη κλινικη, αυτος ηταν ο μεγαλυτερος φοβος μου και γιαυτο εψαχνα την αυτοκτονια επειδη δεν ηθελα να φαω τα χρονια μου στο ψυχιατρειο...

    Παντως εχε το κατα νου οτι θα περασει, ακομα και αν σου φαινεται οτι δεν θα περασει ποτε...

    Επισης ... σε λιγο πιο αναλαφρη διαθεση ... http://fridge.gr/7582/stiles/suicide/

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Νηπενθές, αυτό που γράφεις δεν μ' αρέσει καθόλου. Εγώ πίστευα πως τα πηγαίνεις πραγματικά καλά με την μαμά σου. Πως είναι δυνατόν να τα πηγαίνεις καλά από την στιγμή που σηκώνει χέρι; Και μάλιστα σ' ένα παιδί που από την μέχρι τώρα παρουσία του στο φόρουμ, δείχνει πόσο έξυπνο είναι; Και γω πιστεύω πως θα ήταν καλό να μιλήσεις σε κάποιον καθηγητή, τουλάχιστον για να τον αποτρέψεις από το να της αποκαλύπτει τους άσχημους βαθμούς. Αφού, έτσι κι αλλιώς, είσαι έξυπνη και καλή μαθήτρια γενικότερα, με το να κρύψεις ότι δεν έγραψες καλά σ' ένα διαγώνισμα δεν χάλασε κι ο κόσμος.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #39
    gypsy cello, σε καταλαβαινω απολυτα.. οσο ημουν σε καταθλιψη το σκεφτομουν συνεχεια ομως δεν το εκανα. Ομως ακομα και τωρα που δεν ειμαι (θεωρητικα) το σκεφτομαι συχνα..οταν πινω σκεφτομαι και τροπους και γενικα μου γινεται πιο εντονη η επιθυμια. Για να μην παρεξηγηθω δηλωνω πως δεν εχω διαβασει ολα τα μνμ του θεματος οποτε μπορει να ειμαι λιγο ατοπη..παντως σε καταλαβαινω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Ναι αλλά σε λιγάκι καιρό θα είσαι έτοιμη για να την κάνεις απ' ότι δεν σου αρέσει. Έτσι δεν είναι?
    Θα δώσεις πανελλήνιες? Θα περάσεις κάπου? Τι σκέφτεσαι να κάνεις?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Θα δωσω πανελληνιες.θελω να περασω καπου..ημουν καλη μαθητρια,αλλα περσι εβγαλα 17(χαλια βαθμος για μενα αφου ημουν παντα απουσιολογος,παραστατρια... ) και φετος τα παω ΧΑΛΙΑ...
    Ενας καθηγητης μου στο φροντιστηριο καταλαβε τη μαμα μου ποσο αυστηρη ειναι,ηταν κι η δικη του μαμα,ειναι κι ο ιδιος με τον εαυτο του..αλλα σημερα μου ειπε να μην αφηνω να με αγχωνει κανενας!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Να μην αφήνεις κανέναν να σε αγχώνει. Ούτε εσένα την ίδια. Και να σκέφτεσαι πόσο όμορφα πράγματα έχεις να ζήσεις (όχι στα λόγια, στο χέρι σου είναι!).

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δεν γινεται να μην αγχωνομαι.
    Μεχρι περσι,στα μαθηματα που με ενδιαφερουν μου εδιναν ασκηση απο επομενο κεφαλαιο,αγνωστο τελειως κι εβρισκα τον τροπο να το λυσω...φετος με τα 1000 ζορια πιανω ενα 10αρακι...κι εχουν ολοι τοσες προσδοκιες..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Σημασία έχει τι προσδοκίες έχεις εσύ από εσένα.
    Και το να μην έχεις καλούς βαθμούς σε καμία περίπτωση δεν καθορίζει τη ζωή σου.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Αποτυγχανω συνεχεια..στο θεατρο που παντα μου αρεσε,στο τραγουδι,στα μαθηματα...παντου!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοκτονία-Για μένα είναι λύση!
    By ola_maura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 24-10-2011, 01:10
  2. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 11-06-2011, 23:18
  3. αυτοκτονια
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 97
    Last Post: 13-05-2011, 17:14
  4. Αυτοκτονία...
    By Lewn25 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-2007, 13:00
  5. Όλα είναι πολύ έντονα- υπάρχει λύση?
    By Τίνα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 08-05-2007, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •