Βοηθεια-Συμβουλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5

    Βοηθεια-Συμβουλη

    Γεια σε όλους ονομάζομαι αντρέας και έχω το εξής πρόβλημα .Στα 18 μου με έστειλαν οι γονείς μου να σπουδάσω στην ιταλία Νομική και πήγα αλλα τα πράγματα δεν ήταν όπως περίμενα.εννοώ ότι δυσκολεύτηκα με την ζωή εκεί και όχι τόσο με τα μαθήματα ,δηλαδή τα ωραρια της ιταλιας η διασκεδαση οι ανθρωποι η cultura ηταν απο τα πραγματα που δεν μπορουσα να αποδεχτω .Εκει καπως ηρθε η κατω βολτα.. απο το λυκειο δεν ημουν απο τους καλους μαθητες αλλα για ενα περιεργο λογο οταν καταπιανομουν με κατι τα πηγαινα εξαιρετικα καλα εχω φτασει να ειμαι 4 ετος και να εχω παρει 6 μαθηματα απο τα 25 ... Εφοσον πρεπει να πω τα πραγματα οπως ειναι για να με βοηθησετε και εσεις οριστε λοιπον:To 2008 τελειωσα το σχολειο και εφυγα το σεπτεμβρη για την ιταλια μεχρι τον ιουνιο πηρα 3 μαθηματα το 2009 σεπτεμβρη μου λεει ο πατερας μου οτι ανοιξε κολλεγιο με νομικη στην αθηνα δηλαδη στο σπιτι μου.Γυρισα και ενω ειχα την ευκαιρια να μεινω αθηνα και να τελειωσω νομικη τι εκανα?Επειδη μου ειχε λειψει η διασκεδαση ημουν καθε μερα εξω δεν διαβαζα και πληρωνε ο πατερας μου και εγω δεν ενιωθα τυψεις.Μεχρι που το καταλαβε οτι δεν κανω τιποτα και φεβρουαριο του 2010 με ξαναστελνει ιταλια γυρναω και ομολογω οτι ηταν λιγο καλυτερα απο το πρωτο ετος γιατι συγκατοικησα και απο φεβρουαριο μεχρι μαιο πηρα αλλα 2 μαθηματα.Καλοκαιρι ενω επρεπε να διαβαζω τιποτα ολο εξω ημουν και φτανουμε στο ζουμι.Οκτωβρη του 2010 γυρναω απο το καλοκαιρι ιταλια και ηταν η πρωτη φορα που ειπα δεν αντεχω γιατι ειχα παει μεσα στην βροχη δεν εβγαινε κανεις και δεν ειχα καθολου ορεξη για διαβασμα,Και φεβρουαριο περνω την αποφαση να παω θεσσαλονικη για να μενω μονος μου και να ειμαι στην πολη που μου αρεσει ουσιαστικα επειδη εχουμε ενα σπιτι που καθεται και εγω θα εξερευνουσα μια νεα πολη.Στο μυαλο μου ειχα το να πηγαινοερχομαι και να δινω μαθηματα.Αλλα ηρθα εδω και το μονο που με καιει ειναι να βγαινω και να γνωριζω γυναικες,δηλαδη για μια ακομη φορα ο πατερας μου με εμπιστευτηκε και εγω δεν κανω τιποτα σε αυτο το διαστημα εκανα το ταξιδι θεσσαλονικι ιταλια και πηρα μονο ενα μαθημα .Και φτασαμε στο τωρα για αυτο και εχω φτασει σε απογνωση και ζηταω βοηθεια γιατι τον τελευταιο μηνα σκεφτομαι οτι αυτη την χρονια τα παιδια της γενιας μου περνουν πτυχιο και εγω μενω στασιμος.Αυτες τις μερες μου εχουν μπει πολλα στο μυαλο.Το ενα ειναι να γυρισω στην ιταλια αλλα ξερω οτι δεν το αντεχω το αλλο ειναι να παω στρατο αλλα δεν θα το παρουν ωραια οι γονεις μου και το τριτο ειναι να παω σε 1 πανεπιστημιο στην κυπρο που ειναι στα ελληνικα η νομικη.Αλλα οτι και αν γινει νιωθω καταβαθως οτι και εκει θα πω ψεματα στον εαυτο μου και οτι ακομα και στην κυπρο δεν θα κανω τιποτα .Ξερω οτι σας κουρασα αλλα δεν ξερω ποια ειναι η ερωτηση ακριβως αλλα σιγουρα θελω να μπει σε μια σειρα η ζωη μου οπως και να εχει οτι αποφαση και να παρω ξερω οτι ανθρωποι που γνωρισα θα πληγωθουν (αν φυγω απο θεσσαλονικη θα πληγωθει η σχεση μου αν παω ιταλια θα πληγωθουν και οι φιλοι μου στην αθηνα και οι φιλοι στην θεσσαλονικη αν παμε κυπρο δεν το συζυταω δεν θα ξερω κανενα και χανω και αυτους στην ιταλια.Νιωθω στασιμος,αδρανης,οτι δεν κανω τιποτα και μονο περναω καλα.Και στην ιδεα οτι θα πεισω τον πατερα μου να παω κυπρο αλλα και εκει δεν θα διαβαζω ολο αυτο με σκοτωνει αλλα οτι γινει πρεπει να γινει μεχρι τον ιανουαριο και να εχω λιγο μυαλο παραπανω.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Περιμένω να δω τι θα γράψουνε και οι άλλοι και μετά μπορεί να κάνω κανένα σχόλιο... γιατί άμα πω τις πρώτες σκέψεις που μου ήρθαν στο μυαλό θα χαλάσουμε τις καρδιές μας νομίζω και δε το θέλω....

  3. #3
    ...ρε συ αντρέα τι συμβουλή περιμένεις να σου δώσουμε?
    Να ξε-τεμπελιάσεις?
    Το πρόβλημα σου εκεί είναι: δεν σου αρέσει η σχολή που πας, ακόμη και να σου αρέσει δεν σου καίγεται καρφάκι αφού πληρώνει ο μπαμπας τις μαλακίες σου, και το μεγαλύτερο σου πρόβλημα είναι ποιους φίλους θα χάσεις.
    Τα βλέπεις σοβαρά εσύ όλα αυτά?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    δεν με πειραζει να μου πεις την γνωμη σου .Γι αυτο μπηκα στον κοπο να γραψω ,περιμενω να ακουσω οτιδηποτε

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    ξερω οτι οπως τα εγραψα ακουγομαι σαν κακομαθημενο αλλα εστω οτι ειναι ετσι μπορει και να εχω μετανιωσει αλλα ειμαι σε ενα σταδιο που καθε μερα που σηκωνομαι το πρωι σηκωνομαι χωρις ορεξη για τιποτα και αυτο δεν ειναι στοιχειο του χαρακτηρα μου αν ουτε αυτο ειναι σοβαρο για εσενα συγγνωμη τοτε

  6. #6
    Quote Originally Posted by andreas4 View Post
    ξερω οτι οπως τα εγραψα ακουγομαι σαν κακομαθημενο αλλα εστω οτι ειναι ετσι μπορει και να εχω μετανιωσει αλλα ειμαι σε ενα σταδιο που καθε μερα που σηκωνομαι το πρωι σηκωνομαι χωρις ορεξη για τιποτα και αυτο δεν ειναι στοιχειο του χαρακτηρα μου αν ουτε αυτο ειναι σοβαρο για εσενα συγγνωμη τοτε
    ..ας το πάρουμε αλλιώς τότε...
    πες πως πήγαινες κανονικά στο πανεπιστήμιο, πέρναγες μαθήματα, ήσουν περήφανος για τον εαυτό σου και οι γονείς σου για σένα.
    Πιστεύεις πως θα ξυπνούσες και δεν θα ήσουν καλά?
    Να σου απαντήσω εγώ? Όχι βέβαια, μια χαρά θα ήσουν.
    Τι θέλω να πω με αυτό; Η ψυχοπλογικη σου κατάσταση είναι αποτέλεσμα των δικών σου επιλογών.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Σου χαρίζω το πτυχίο μου έτοιμο, το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη και οτι αλλο θες, να μου δώσεις την άνεση σου. Seriously
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..ας το πάρουμε αλλιώς τότε...
    πες πως πήγαινες κανονικά στο πανεπιστήμιο, πέρναγες μαθήματα, ήσουν περήφανος για τον εαυτό σου και οι γονείς σου για σένα.
    Πιστεύεις πως θα ξυπνούσες και δεν θα ήσουν καλά?
    Να σου απαντήσω εγώ? Όχι βέβαια, μια χαρά θα ήσουν.
    Τι θέλω να πω με αυτό; Η ψυχοπλογικη σου κατάσταση είναι αποτέλεσμα των δικών σου επιλογών.
    Το δεχομαι αλλωστε το ειπα και εγω πριν πως εχω μετανιωσει.

  9. #9
    Quote Originally Posted by andreas4 View Post
    Το δεχομαι αλλωστε το ειπα και εγω πριν πως εχω μετανιωσει.
    ..αν έχεις μετανιώσει αντρέα λύστο και μη κλαίγεσαι χάνοντας πολύτιμο χρόνο.
    Ο μπαμπάς μια χαρά είναι εδώ τώρα που ονειρευεται να δει το γιο του δικηγόρο, παρόλο που θα το πληρώσει ακριβά.
    Πόσο νομίζεις όμως πως θα αντέξει η υπομονή και η τσέπη του?
    Και όχι τίποτε άλλο, είναι που είναι τόσο δύσκολα έξω τα πράγματα, φαντάσου να μην καταφέρεις να τελειώσεις να ξεμείνει και ο πατέρας από ρευστό και να δουλεύεις ντιλίβερι...Δεν είναι μακριά το σενάριο που σου λέω. Κανείς δεν μας έχει εξασφαλίσει πως όλα μένουν ίδια, ειδικά αυτές τις εποχές.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by andreas4 View Post
    Το δεχομαι αλλωστε το ειπα και εγω πριν πως εχω μετανιωσει.
    ανδρεα
    σου αρεσει η νομικη?
    ηθελες ποτε να γινεις δικηγορος?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ανδρεα
    σου αρεσει η νομικη?
    ηθελες ποτε να γινεις δικηγορος?
    ναι αρκετα,το αποτελεσμα μου αρεσει δηλαδη το τι μπορει να κανει ενας δικηγορος το οτι αγορευει δηλαδη το ΛΑΤΡΕΥΩ αυτο που δεν μπορω ειναι το διαβασμα δεν βρισκω την ορεξη απλως.Εδω θα μου πεις εσυ "ναι αλλα χωρις το διαβασμα δεν μπορεις να εχεις το αποτελεσμα"και θα εχεις δικιο.Αλλα τι να κανω που εκει που λεω οτι θα ξεκινησω παντα το αναβαλλω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by andreas4 View Post
    ναι αρκετα,το αποτελεσμα μου αρεσει δηλαδη το τι μπορει να κανει ενας δικηγορος το οτι αγορευει δηλαδη το ΛΑΤΡΕΥΩ αυτο που δεν μπορω ειναι το διαβασμα δεν βρισκω την ορεξη απλως.Εδω θα μου πεις εσυ "ναι αλλα χωρις το διαβασμα δεν μπορεις να εχεις το αποτελεσμα"και θα εχεις δικιο.Αλλα τι να κανω που εκει που λεω οτι θα ξεκινησω παντα το αναβαλλω.
    xm.. ναι..
    βεβαια η δικηγορια, πολυ λιγο εχει να κανει με αγορευσεις.
    κυριως εχει να κανει με το δικαιο. που πρεπει να το παιζεις στα δαχτυλα.
    κι αυτο δεν θελει διαβασμα. θελει ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, και στις σπουδες και μετα.
    αν δεν σου αρεσει το ΠΟΛΥ διαβασμα και η νομοθεσια, δεν σου αρεσει και η νομικη...
    για να αγορευεις πας και στο καφενειο,δεν θελει τοσο κοπο. (ελα κι εδω να αγορευεις εδω που τα λεμε)
    στο ρωτησα , γιατι απ οσα διαβασα, εγω δεν σε ειδα μεγαλο φαν του διαβασματος.
    κι αν οντως βαριεσαι, γιατι να παιδευεσαι βρε παιδι μου, δεν υπαρχει κατι που να σου αρεσει να κανεις και που να μπορεις να το κανεις και επαγγελματικα?
    πως θα σου φαινοταν να γινεις υδραυλικος?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Θα συμφωνήσω με το 1ο σχόλιο της Θεοφανίας και με τη Νατάσσα... κατά την ταπεινή μου γνώμη κόψε τις μ... και κάτσε σκέψου τι θες να κάνεις στη ζωή σου... μετά συγκεντρώσου στο να το πετύχεις... προσπάθησε να τελειώσεις τη ρημάδα τη νομική τουλάχιστον στη χειρότερη... έτσι κι αλλιώς πλέον κανείς δε σου εγγυάται ότι δε θα δουλέψεις ντελίβερι μετά (έτσι όπως είναι τα πράγματα..) αλλά τουλάχιστον θα δώσεις μια χαρά στον έρμο τον πατέρα σου που νομίζω πως παρά είναι ανεκτικός..... και ποιος σου είπε ότι πήρε κανείς πτυχίο χωρίς να διαβάσει;; Αν πάλι νομίζεις ότι δε θες ή δε μπορείς να διαβάζεις και δε θα γίνεις ποτέ δικηγόρος ή ότι άλλο άρχισε να σκέφτεσαι τι άλλο θα γίνεις όταν μεγαλώσεις και ανακοίνωσέ το στον πατέρα σου να μη ταλαιπωρείται κανένας από τους δυο σας... αλλά το να κάνουμε ντόλτσε βίτα με τα λεφτά του μπαμπά είναι ωραία και εύκολη λύση αλλά δε θα συμβαίνει αιωνίως πρώτον και δεύτερον όταν τα λεφτά του μπαμπά τελειώσουν μια μέρα, εκεί έξω η αγορά εργασίας είναι πάρα πολύ σκληρή και θα σε πιάσει στον ύπνο πολύ φοβάμαι....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αντρεα εγω πιστευω κατα βαθος δεν σ αρεσει η σχολη σου κ το ακολουθησες κυριως επειδη σε πιεσαν οι γονεις σου, θελοντας να καλυψουν ετσι δικες τους ανασφαλειες.. Γιατι αμα ηταν κατι που σ αρεσε πραγματικα θα εκανες τα αδυνατα δυνατα να τελειωσεις κ δεν θα πηγαινοερχοσουν.. Το διαβασμα πιστεψε με σε κανεναν δεν αρεσει, αλλα οταν εχουμε εναν στοχο κ εναν προγραμματισμο προς επιτευξη, πρεπει δυστυχως να το υποστουμε.. Εγω θα σου προτεινα να εκανες μια ξεκαθαρη συζητηση με τους δικους σου κ να τους εξηγησεις πως εχουν τα πραγματα, καθως κ τις επιφυλαξεις σου.. Κατα βαθος σου αρεσει πραγματικα αυτη η σχολη?? Η το κανεις περισσοτερο μηχανικα?? Αμα ξεκινουσες τωρα τι σχολη θα διαλεγες?? Καλο ειναι να ακολουθουμε αυτο που πραγματικα θελουμε, αδιαφορωντας για οποιοδηποτε κοστος, παρα αυτο που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι θελουμε κ μετα να εχουμε ενα καρο προβληματα κ θεματα να επιλυσουμε..
    Επισης το αντικειμενο της δικηγοριας δεν ειναι το "αγορευειν" ετσι οπως το εννοεις.. ειναι πολλα περισσοτερα πραγματα που δεν τα ξερω καν.. αλλα αυτο που εχω ακουσει απο παιδια που ειναι στη νομικη ειναι οτι κανεις τρελο διαβασμα κ λιωνεις κωλο εκει μεσα.. εμενα με απωθει ανεκαθεν η νομικη, ειμαι πιο του αναλαφρου λολ! Σκεψου εισαι διατεθειμενος να κανεις ολο αυτο το τρελο διαβασμα??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. S.O.S ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 21-05-2012, 22:25
  2. Τη συμβουλή σας
    By Uma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 31-05-2011, 11:01
  3. ΑΠΙΣΤΙΑ: ΕΝΟΧΗ Η ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ? ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑς
    By ΜΑΙΡΗ30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2011, 10:07
  4. Συμβουλή? Βοήθεια?
    By sagitarius in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2008, 01:32
  5. συμβουλή
    By uinD in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-03-2006, 18:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •