διακοπή ψυχοθεραπείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566

    διακοπή ψυχοθεραπείας

    Γειά σας. Θάθελα να ρωτήσω αν γίνει ξαφνική διακοπή ψυχοθεραπείας για κάποιον λόγο καθαρά προσωπικό, σ' αυτήν την περίπτωση πως αντιμετωπίζεται η έντονη ανάγκη του αποχωρισμού;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Δεν θέλω να σε ρίξω ωστόσο εγώ προσωπικά έχω δεχτεί το γεγονός πως δεν έχω βοήθεια από πουθενά. Οι γονείς με αγαπάνε υποτίθεται αλλά δεν μπορούν να με βοηθήσουν. Μόνο το συμφέρον φτιάχνει ομάδες ακόμα και στις ερωτικές σχέσεις κάποιος θα παίζει το ρόλο του σκλάβου και ο άλλος το ρόλο του αφεντικού, μη πω καλύτερα στην ηλικία μου όλες ψάχνουν για διευθυντές. Είναι χάλια εντελώς χάλια κοίτα να περνάς καλά μόνη με φίλο, με παρέα, σε εθνική συνεύλευση όπως και να είσαι. Να εγώ για παράδειγμα μέχρι πρότινος έβγαινα έξω έτρεχα είχα περισσότερα χρήματα και έκανα σεξ, και τώρα που είμαι σε περιορισμό... κάθομαι μπροστά από μια οθόνη και σκυλοβαριέμαι αλλά βάζω μουσικούλα και φτιάχνομαι. τώρα σε λίγο θα καταναλώσω λίγο καφέ και ζάχαρη και γάλα και θα κλαίω τη μοίρα μου πάλι την καταδίκη μου μέσα. Πρέπει να βρούμε τρόπο να ξεπλήξουμε, τι λες να κάνουμε ψυχοθεραπεία ο ένας στον άλλο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    [QUOTE=Instant;307494]Δεν θέλω να σε ρίξω ωστόσο εγώ προσωπικά έχω δεχτεί το γεγονός πως δεν έχω βοήθεια από πουθενά. Οι γονείς με αγαπάνε υποτίθεται αλλά δεν μπορούν να με βοηθήσουν. Μόνο το συμφέρον φτιάχνει ομάδες ακόμα και στις ερωτικές σχέσεις κάποιος θα παίζει το ρόλο του σκλάβου και ο άλλος το ρόλο του αφεντικού, μη πω καλύτερα στην ηλικία μου όλες ψάχνουν για διευθυντές. Είναι χάλια εντελώς χάλια κοίτα να περνάς καλά μόνη με φίλο, με παρέα, σε εθνική συνεύλευση όπως και να είσαι. Να εγώ για παράδειγμα μέχρι πρότινος έβγαινα έξω έτρεχα είχα περισσότερα χρήματα και έκανα σεξ, και τώρα που είμαι σε περιορισμό... κάθομαι μπροστά από μια οθόνη και σκυλοβαριέμαι αλλά βάζω μουσικούλα και φτιάχνομαι. τώρα σε λίγο θα καταναλώσω λίγο καφέ και ζάχαρη και γάλα και θα κλαίω τη μοίρα μου πάλι την καταδίκη μου μέσα. Πρέπει να βρούμε τρόπο να ξεπλήξουμε, τι λες να κάνουμε ψυχοθεραπεία ο ένας στον άλλο;[/QUOTE
    Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι αν ξέραμε να κάνουμε ψυχ/πεία ο ένας στον άλλον ή απλά ν' ακούμε τον άλλον, όπως γινόταν παλιά που δεν υπήρχε το συγκεκριμένο επάγγελμα κι άνθρωποι επικοινωνούσαν από καρδιάς, ίσως νάταν αλλιώς κι η ζωή μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συγγνώμη, αλλά είμαι καινούργια σ' όλο αυτό κι έχω δυσκολία στον τρόπο επικοινωνίας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι αν ξέραμε να κάνουμε ψυχ/πεία ο ένας στον άλλον ή απλά ν' ακούμε τον άλλον, όπως γινόταν παλιά που δεν υπήρχε το συγκεκριμένο επάγγελμα κι άνθρωποι επικοινωνούσαν από καρδιάς, ίσως νάταν αλλιώς κι η ζωή μας.
    Πολύ όμορφα το θέτεις! Οι περισσότεροι είμαστε τόσο χαμένοι στο κυνήγι της εξουσίας και του χρήματος και έχουμε κάνει πέρα την αγάπη. Εγώ δηλαδή δεν βλέπω και πολύ αγάπη τριγύρω μου κυρίως χλευασμό και ποιος θα βγει από πάνω. Έβλεπα σε ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ πως το μυαλό μας αξιολογεί τι είναι πιο σημαντικό να παρατηρεί, κάτι σαν βαθμολογία (10 παρατηρώ περισσότερο, 1 παρατηρώ λιγότερο), κάπως έτσι κάνουμε με τους ανθρώπους 10 βάζουμε στους εαυτούς μας, ψηλό βαθμό σε διασημότητες και ανθρώπους που θέλουμε να μοιάσουμε και 1 σε όλους τους υπόλοιπους. .. αν και εγώ μέχρι στιγμής μου βάζω ένα 5, 6 το πολύ ίσα να περάσω τη βάση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλημέρα. Έχω άνάγκη να γράψω, γι' αυτό... τόσο νωρίς σήμερα. Είναι γεγονός ότι η διαδικασία της εξέλιξης δεν τελειώνει ποτέ! Ίσως να είναι και το μόνο που αξίζει τελικά στην ζωή, αν το δέχεσαι. Ποτέ λοιπόν δεν θα φτάσουμε στο σημείο να τα μάθουμε όλα! Πάντα θα υπάρχει κάτι ακόμα... κι έχει αυτό την μαγεία του. Ένα ωστόσο είναι σίγουρο. Η γνώση είναι ΔΥΝΑΜΗ! Και δεν υπάρχουν άνθρωποι πιο δυναμικοί απ' τον καθένα μας. Την δυνατότητα να είμαστε δυνατοί την έχουμε όλοι μας. Είναι ανθρώπινο και να λυγίζουμε και να κάνουμε λάθη. Είναι τα βήματα μας στον κόσμο αυτά1

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συγγνώμη ήμουν λίγο εκτός θέματος μ' αυτό που γράφεις instant. Σημασία, είμαι της άποψης, δεν έχει τελικά, να σ' αγαπάνε τόσο οι άλλοι! Σημασία έχει να μάθουμε πρώτα ν' αγαπάμε τον εαυτό μας. Κι αυτό πίστεψε με είναι δύσκολο, γιατί δεν διδάσκεται και θέλει δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι αυτό αποτελεί και την αιτία όλων των προβλημάτων μας. Αν ωστόσο το καταφέρεις, έστω και στο ελάχιστο, τότε μπορείς και προσφέρεις αγάπη χωρίς να περιμένεις ανταπόδοση!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Κοπέλα μου μιλάς με πολύ ευαισθησία, δεν γνωρίζω την ηλικία σου, ωστόσο μην ακούς κανέναν, τις ερωτευμένες και τους καψούρηδες ζηλεύουν όλοι, όχι τους ωραίους. Δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα από το προσφέρεις αγάπη. Μερικές φορές δεν χρειάζεται καν να γίνει σεξ για να νιώσεις έτσι όμορφα, θα είσαι με την προσδοκία την καλή. Να αγαπάμε και τον εαυτό μας δε λέω, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, καλημέρα να έχεις μια ηλιόλουστη μέρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Να σ' ευχαριστήσω instant συμφωνώ απόλυτα μ' όσα λες! Ποιά είναι η δική σου εξήγηση, ότα λες ζηλεύουν τους ερωτευμένους-ες; Για μένα πάντως, άλλο είναι η αγάπη κι άλλο κυρίως η διαιώνιση του είδους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Αγάπη την αντιλαμβάνομαι ως εξής. Να δίνεις περισσότερη αξία στον άνθρωπο που αγαπάς από ότι στον εαυτό σου. Όπως εγώ σκέφτομαι σε ποιες φάσεις της ζωής μου ήμουν ικανός να έδινα τη ζωή μου την ίδια για την κοπέλα που με δέχτηκε όταν όλες με απέρριπταν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Απάντησε μου, γιατί λες ότι ζηλεύουν τους ερωτευμένους-ες. Είναι η περίοδος της κρίσης που κάνει την διαφορά;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Δεν έχω κάποια απάντηση. Εσύ τι πιστεύεις;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Πάντως ωραίο ακούγεται, ωστόσο δεν μπορώ ειλικρινά νάχω μια άποψη γι' αυτό που είπες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Ο έρωτας λένε δεν κρύβεται, φαίνεται και ομορφαίνει μάλιστα! έτσι δεν είναι;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Συμφωνώ απόλυτα και κυρίως, γιατί έδωσες εσύ την απάντηση! Το αν κρύβεται είναι ένα θέμα. Αναγκάζεσαι καμμιά φορά να παίζεις θέατρο ότι δεν συμβαίνει κι ίσως καταφέρνεις να μην γίνεται αντιληπτό. Ξέρεις τί είναι να στον έχουν επιβάλλει κιόλας και να χρειάζεται ν' ανταποκριθείς; Πάντως ότι ομορφαίνει είναι σίγουρο, αλλά αυτό προκαλεί και ντροπή.

Similar Threads

  1. "Ελληνική εταιρία ομαδικής ανάλυσης και ψυχοθεραπείας"
    By GreenPeyote in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2020, 16:09
  2. αναζητηση ομαδικης ψυχοθεραπειας.
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 24-02-2011, 12:32
  3. Replies: 16
    Last Post: 21-10-2010, 13:38
  4. Σταματημα ψυχοθεραπειας
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 28-09-2009, 21:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •