Συνειδητοποιηση 1
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12

    Συνειδητοποιηση 1

    ΤΟ αγχος ειναι μια ψευτικη πραγματικοτητα.Ειναι ενα ψευδες πλασματικο του νου μπαλονι που σκαει εαν διαλογιστεις με ολοτητα την ψευτικη του υποσταση.Ειναι ενα ψεμα και πρεπει να τελειωσει

  2. #2
    Αχ... ποσο δικιο εχεις....αλλα πως μπορουμε να σκασουμε αυτο το καταραμενο μπαλονι????? ποσο δυσκολο ειναι??? πως θα τα καταφερουμε?? που μας οδηγει σε τοσο ασχημα ψυχοσωματικα??? εμενα και πολλους αλλους εδω???? εχω απελπιστει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Γρήγογα στην κρεμάλα παλιόαγχος!!!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι εγω συμφωνω για το ******** αγχος, και σκεφτομουν να ανοιξω και θεμα "φυσικη καταπολεμιση αγχους" γιατι δε παιρνω χαπια, αλλα ολοι αγχολυτικα θα μου προτειναν, αφου δεν υπαρχουν και αλλοι τροποι αντιμετωπισης του.

  5. #5
    Δυστυχώς το συνηδητοποιούμε το άγχος ως ψευτικη πραγματικότητα ακόμα και όταν αυτό βρίσκεται σε εξέλιξη στο κεφάλι μας και μας παιδεύει, σαν εσωτερική παρατηρηση δλδ, αλλά δεν κάνουμε τίποτα για να το σταματήσουμε.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Αμήν!!!! (Πρέπει να γράψω και κάτι παραπάνω γιατί αλλιώς δε το δέχεται το μήνυμα είναι πολύ μικρό..)

  7. #7
    Συνηδητοποίηση είναι απλά η αρχή. Συνηδητοποίηση σημαίνει κατανόηση της κατάστασης στην οποία βρίσκεσαι, αίσθημα ότι δεν είσαι ευχαριστημενος με το να βρισκεσαι σ αυτην την κατάσταση και συνοδεύεται από επιθυμία και θέληση να την αποβάλεις από τη ζωή σου. Απ εδώ και πέρα είναι τα δύσκολα. Το κατά πόσο θα νικήσεις με τη δική σου προσπάθεια τις εσωτερικές αντιστάσεις, ιδίως αν πρόκειται για μακροχρονια κατάσταση οποταν αυτες εχουν ήδη εδραιωθεί για τα καλά.
    γιάννης

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Συνηδητοποίηση είναι απλά η αρχή. Συνηδητοποίηση σημαίνει κατανόηση της κατάστασης στην οποία βρίσκεσαι, αίσθημα ότι δεν είσαι ευχαριστημενος με το να βρισκεσαι σ αυτην την κατάσταση και συνοδεύεται από επιθυμία και θέληση να την αποβάλεις από τη ζωή σου. Απ εδώ και πέρα είναι τα δύσκολα. Το κατά πόσο θα νικήσεις με τη δική σου προσπάθεια τις εσωτερικές αντιστάσεις, ιδίως αν πρόκειται για μακροχρονια κατάσταση οποταν αυτες εχουν ήδη εδραιωθεί για τα καλά.
    Λοιπον εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι 1)Αποδοχη της καταστασης.Μπορει να φτασεις σε σημειο να την αγαπας κιολας.Να αγαπησεις το αγχος σου.Το αντιθετο δηλαδη το να επιθυμης να μην βρισκεσαι σε αυτη την κατασταση θα δημιουργει συγκρουσεις συνεχως.Αρα αποδεχομαστε την κατασταση και ειναι καλο να φθασουμε σε σημειο να την αποζηταμε ωστε 2)οταν την αποδεκτουμε και συγκεντρωθουμε μπορουμε με την ολοτητα της διανοιας και με το να διαλογιστουμε τη στιγμη που βρισκομαστε σε μια τετοια κατασταση ωστε να ξεγυμνωσουμε τον ψευδη και πλασματικο μανδυα του αγχους ,απλα με το να διαλογιστουμε οτι ειναι κατι ψευτικο,γιαυτο πολλοι μιλανε για εκθεση στο αγχος διοτι εαν με την δυναμη της συγκεντρωσης σου και της διανοιας σου αποδειξεις στον εαυτο σου εκεινη τη στιγμη οτι ειναι κατι ψευτικο τοτε κατι αλλο θα αποκαλυφθει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12
    Και κατι αλλο,μην φοβασαι τον φοβο θα δημιουργηθει φαυλος κυκλος ,απλα αγαπησε το αγχος σου και γελα του και προσπαθησε να βρεις το χαρτη του

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Quote Originally Posted by BlueHawaii View Post
    ΤΟ αγχος ειναι μια ψευτικη πραγματικοτητα.Ειναι ενα ψευδες πλασματικο του νου μπαλονι που σκαει εαν διαλογιστεις με ολοτητα την ψευτικη του υποσταση.Ειναι ενα ψεμα και πρεπει να τελειωσει
    Εγω παντως πιστευω πως μια χαρα πραγματικο ειναι.Το νοιωθουμε,μας επηρεαζει...
    Οι λογοι που μας προκαλουν το αγχος,αυτοι ναι, μπορει να ειναι ψευτικοι και υποκειμενικοι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12
    Γεια σου εμπνευστη,ναι...η σκεψη του κρασιου δεν θα σε μεθυσει,το κρασι θα σε μεθυσει.Η σκεψη ειναι μη πραγματικη..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •