Αν (δεν) εκανα αυτη την επιλογη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    Αν (δεν) εκανα αυτη την επιλογη...

    Πολλες φορες και κυριως οταν τα πραγματα πανε ασχημα, οταν δεν ειμαι καλα ψυχολογικα, οταν νιωθω πιεση και αγχος, σκεφτομαι πως θα ηταν τωρα η ζωη μου αν στο παρελθον ειχα κανει μια διαφορετικη επιλογη. Συγκεκριμενα, σκεφτομαι οτι αν ειχα επιλεξει διαφορετικη σχολη πριν 3 χρονια, θα συνεχιζα να μενω Θεσσαλονικη στο πανεμορφο σπιτακι μου που ειχε θεα το Λευκο πυργο και θα εμενα μονος. Τωρα μενω Αθηνα με τη μαμα την οποια την αγαπω πολυ αλλα με πιεζει καμια φορα και γενικα θα προτιμουσα να μενω μονος. Για να γινω πιο σαφης, πριν 3 χρονια ειχα ξαναδωσει Πανελληνιες και ηθελα οπωσδηποτε να παω Θεσσαλονικη. Τελικα περασα Θεσσαλονικη αλλα επελεξα ως πρωτη επιλογη μια σχολη που τελικα εκ των υστερων καταλαβα οτι δε μου αρεσει καθολου. Αυτη η σχολη ηταν οι Πολιτικες Επιστημες. Η δευτερη επιλογη ηταν η Δημοσιογραφια και ΜΜΕ για την οποια ειχα τα απαιτουμενα μορια. Και σκεφτομαι πως θα ηταν αν την ειχα πρωτη επιλογη. Σκεφτομαι οτι θα ημουν ακομα Θεσσαλονικη, θα ειχα φιλους, θα εκανα φοιτητικη ζωη, θα περνουσα καλυτερα. Τωρα ειμαι σε ενα ΙΕΚ Δημοσιογραφιας αλλα εγω θα προτιμουσα να ειμαι Θεσσαλονικη. Εχω και εδω φιλους, οχι πολλους, δεν ειναι οτι περναω συνεχεια ασχημα, μου εχουν συμβει και ωραια πραγματα, οι συνθηκες ειναι γενικα καλες, αλλα απο την αλλη, απο τοτε που εφυγα απο Θεσσαλονικη μου εχουν συμβει και πολλα ασχημα πραγματα οπως διαφοροι ψυχαναγκασμοι και σκεφτομαι οτι αν ημουν Θεσσαλονικη σε αυτη τη σχολη θα ηταν καλυτερα τα πραγματα και φανταζομαι πως θα περνουσα τη μερα μου εκει περα. Ειναι πολυ δυσαρεστο οταν σκεφτομαι ετσι. Τι να κανω; Σας συμβαινει ή σας εχει συμβει ποτε το ιδιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αχ δεν μπορω να βλεπω "αν".. Ρε συ Στεφανε κοιτα τι μπορεις να κανεις τωρα κ ασε τους υποθετικους συλλογισμους, δεν ωφελουν σε κατι!
    Κι αν η γιαγια μου ειχε @ρχιδι@ θα ταν ο παππους μου!
    Οσο για τη Θεσσαλονικη ελα ρε συ γαματα ειναι εφοσον το θες πολυ κ πιστευεις θα εισαι καλυτερα, ζητα μετεγγραφη στο αντιστοιχο ιεκ στη θεσσ η ελα κ χωρις να σπουδαζεις ολο κ καποια δουλεια θα βρεις!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Στεφανε μου συνέβη κι εμένα

    Μια σειρά απο ''λάθος'' επιλογές οδήγησε σε μια σειρά δύσκολων ψυχολογικών...
    Δεν είναι απαραίτητα κακό πιστεύω να γυρνάς πίσω και να αναθεωρείς κάποια επιλογή. Ειδικά όταν συνειδητοποιείς πως το παρόν που σου χουν προσφέρει αυτές οι επιλογές είναι δυσλειτουργικό. Το να αναπολείς και να έχεις μόνο ενοχές όμως για μια επιλογή δεν θα οδηγήσει σε ένα καλύτερο μέρος. Μπορείς να πεις μετανιώνω που δεν έκανα κάτι άλλο αλλά δε μπορείς να το αλλάξεις το παρελθόν, άρα είναι μάταιο να παλεύεις με κάτι αδιάλλακτο. Μπορείς μόνο να επεξεργαστείς το παρόν σου, το οποίο θα σου δώσει το μέλλον. Ειδικά αν σκεφτείς πως κάθε επιλογή έχει και τα άσχημα αλλά και τα καλά της, τότε οφείλεις να αναγνωρίσεις και τα θετικά που σου χει δώσει μια επιλογή.

    Στην περίπτωση σου, φαντάζομαι κοιτάς πίσω σε ένα παρελθόν που δε σου αρέσει, που το ονειρευόσουν διαφορετικά και θα σου προσέφερε πάντα υποθετικά ένα διαφορετικό παρόν. Όλα όμως είναι υποθέσεις, κανείς δε σου εγγυάται ότι αν είχες μείνει Θεσσαλονίκη θα περνούσες τόσο ρόδινα οσο φαντάζεσαι. Κι αυτό στο λέω γιατι προσπάθησα και σχεδόν πήρα πίσω μια λάθος μου επλογή νομίζοντας ότι θα είναι όλα όπως τα ονειρευόμουν αλλά δεν ήταν έτσι! Γιατι αν η ζωή ήταν μαθηματικές πράξεις επιλογών θα ήταν όλα ΟΚ. Δεν είναι.

    Ζήσε στο περιβάλλον που βρίσκεσαι τώρα, πάρε ότι καλό σου προσφέρει, κι αν έχεις όνειρα, αν έχεις δυνατές επιθυμίες για αλλαγή, τίποτα δε σε εμποδίσει να το προσπαθήσεις. Και συμφιλιώσου με το παρελθόν, είναι το πρώτο βήμα για να διεκδικήσεις το παρόν, και να εξελιχθείς στο μέλλον!!
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    συμφωνω..κ εγω εδω κ δυο χρονια κοντα με αυτη τη βασανιστικη σκεψη ζω..το θεμα ειναι οτι ο,τι εγινε στο παρελθον δεν εχει πλεον σημασια..σημασια εχει το τωρα κ το μετα.. οποτε εστιασε στο τωρα κ το μετα..

    δεν εχει σημασια το τι θα σου συμβει αλλα το πως θα αντιδρασεις σε αυτο που θα σου συμβει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλησπέρα Στέφανε. Αν (δεν) εκανα αυτη την επιλογη...και σ' εμένα έχει συμβεί και νομίζω και στον καθένα. Μόνο που όλη η πορεία μας είναι επιλογές τελικά και δεν είναι πάντα οι καλύτερες, που θα θέλαμε. Η εμπειρία όμως δείχνει ό,τι τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Ότι όλα συμβαίνουν για κάποιον λόγο και συμφωνώ με την νατάσα που λέει επίσης, ότι αν επιθυμείς κάτι έχεις και την δύναμη, την κατάλληλη στιγμή να το πραγματοποιήσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Το παρελθόν Στέφανε, όμορφο ή άσχημο, δεν μπορούμε να το αλλάξουμε. Να σκέφτεσαι ότι αυτό που ζεις τώρα, κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό παρελθόν, επομένως εστίασε στο "τώρα". Όλοι έχουμε κάνει αντίστοιχες σκέψεις. Όλοι κληθήκαμε να κάνουμε επιλογές και εκ των υστέρων να σκεφτόμαστε αν πράξαμε καλά. Είμαι σίγουρη ότι αν έμενες τώρα Θεσσαλονίκη μπορεί να σου είχαν τύχει ενα σωρό άλλες καταστάσεις. Και πάλι θα σκεφτόσουν "αν ήμουν τώρα στην Αθήνα;".

    Εγώ λέω ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    απλα θελει χρονο κ υπομονη για να καταληξεις στο συμπερασμα οτι ολα γινονται για καποιον λογο.. αυτη τη στιγμη δεν το βλεπεις.. το γεγονος παντως οτι σπουδαζεις αυτο που γουσταρεις ειναι πολυ θετικο για εσενα.. απλα αν βρεις κ την καταλληλη παρεα να περνας καλα,τοτε ολα θα ειναι μελι-γαλα..εστιασε σε αυτο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Είναι και το άλλο που το παραβλέπουμε, γιατί μας απορροφά εξ' ολοκλήρου το δικό μας θέμα. Ότι δηλ., ούτε οι μόνοι είμαστε, που ίσως δεν κάναμε την καλύτερη δυνατή επιλογή ή ότι βρε παιδί μου, υπάρχουν και πολύ χειρότερες καταστάσεις, π.χ. παιδιά που δεν μπορούν να σπουδάσουν καθόλου ή που για διάφορους λόγους π.χ. οικονομικοί, δεν μπορούν να έχουν επιλογή για κάτι. Δηλ. είναι το ίδιο να έχεις περιθώριο επιλογών και το ίδιο να μην έχεις καν επιλογή; Σίγουρα είσαι σε πλεονεκτική θέση!

Similar Threads

  1. πως τα εκανα ετσι?
    By marina7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2011, 15:24
  2. επιλογη ψυχολογου
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-03-2010, 18:31
  3. Επιλογή ψυχολόγου...λιγο βοήθεια.
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 05-11-2009, 18:43
  4. επιλογή ψυχίατρου
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 09-05-2008, 10:26
  5. Επιλογή νέου θέματος ή απάντησης σε παλιό θέμα
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2006, 10:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •