Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15

    Σχεδόν 20 χρόνια πανε..

    Τι κανεις όταν σχεδόν όλη σου τη ζωη καθε βράδυ νιώθεις ότι είσαι ένα τίποτα και τα βραδιά πια δεν κοιμάσαι αν δεν εξαντληθεις;χαμηλή αυτοεκτίμηση..περίγελος όλων..τα χέρια κόβονται..ψυχη μου άντεξε..

  2. #2
    τι κάνεις φίλε για να το ξεπεράσεις? λάθος σου αν κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια και απλά αποδέχεσαι την κατάσταση σου σαν πεπρωμένο. Με τον τρόπο αυτό τίποτα δεν αλλάζει. Μια ζωή θα είσαι στο ίδιο σημείο. Η χαμηλή αυτοεκτίμηση φεύγει σταδιακά με την πράξη, με το να κάνεις τα αντίθετα απ αυτα που συνήθισες να κάνεις. Ζήτησε βοήθεια από κάποιον ειδικό. Τουλάχιστον, επιτέλους συνηδητοποίησες το πρόβλημα και υποσυνείδητα είπες δεν είμαι ευχαριστημένος, θα θελα να αλλάξω.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Φίλε μη μασάς. Όπως πήγα να γράψω και πριν, μου θυμίζεις εμένα όταν μου έκλεψαν την γυναίκα. Για όλους έχει ο μπαχτσές κάτι θα γίνει να σε τονώσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Γράφεις καταλλήλως όσους σε υποτιμάνε και τους ξεκόβεις μια και καλή.... α! και αρχίζουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας σιγά σιγά....

  5. #5
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Γράφεις καταλλήλως όσους σε υποτιμάνε και τους ξεκόβεις μια και καλή.... α! και αρχίζουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας σιγά σιγά....
    Συμφωνώ μαζί σου και κυρίως με τη σειρά που το θέτεις, ξεκόβεις....αγαπάς τον εαυτό σου.

    Τη μεγαλύτερη ψυχολογική ζημιά την παθαίνεις απ αυτούς που σε υποτιμάνε, κι όχι απ αυτούς που σε βαράνε. Άμα λαμβάνεις υπόψη αυτούς που σε υποτιμούν αποδέχεσαι αυτό που με έμμεσο τρόπο σου υποβάλλουν, ότι είσαι ένας άχρηστος, ανίκανος για όλα, δλδ υποσυνείδητα το εμπεδώνεις και η πεποίθηση αυτή σε κατευθύνει. Αποτέλεσμα, υποτιμάς τον εαυτό σου για το κάθε τι, αποφεύγεις το να κάνεις σημαντικά για σενα πράγματα ή χάνεις ευκαιρίες μέσα απ τα χερια σου, επειδή θεωρείς τον εαυτό σου κατώτερο γι αυτά. Και η πεποίθηση όλο και εμπεδώνεται περισσότερο όσο περνάει ο καιρός κι όσο δεν δοκιμάζεις. Και αφού δεν δοκίμασες και έτσι δεν πέτυχες τίποτα (λόγω της αδράνειας δλδ) θεωρείς τον εαυτό σου ένα αποτυχημένο. Έτσι διαρκώς κρατάς τις θετικές δυνάμεις που κρυβεις μέσα σου σε αδράνεια. Κι αφού θεωρείς τον εαυτό σου κατώτερο τον μισάς.

    Όσο φεύγεις από τετοιους ανθρώπους ή αν δεν μπορείς να απομακρυνθείς από τον ίδιο χώρο παύοντας να τους λαμβάνεις υπόψη και κριτοκάρεις τα όσα σου λένε αρχίζουν σιγα σιγα να σου λύνονται τα χέρια, δλδ η σκέψη παύει να βομβαρδίζεται απ αυτα που τη μολύνουν και της μενει αρκετος χωρος να αρχισει να σκέφτεται θετικά, αρχίζεις να κάνεις πράγματα, κάνοντας τα βλέπεις τον εαυτό σου να έχει έστω μικρές επιτυχίες, ανακαλύπτεις δλδ τα ταλέντα που κρατούσες σε αδράνεια και αυτό σε τονώνει και με την πάροδο του χρόνου ξεκινάς να κανεις πραγματα που πριν θεωρούσες πολύ δύσκολα. Μέσα από την ψυχική τόνωση που σου προσφέρουν τα πράγματα που κάνεις και οι επιτυχίες που τα συνοδεύουν ως αποτέλεσμα αυτης της ¨απελευθέρωσης¨, τονώνεται η αυτοεκτίμηση σου και ανεβαίνει στα μάτια σου η εικόνα που έχεις εσύ για το άτομο σου. Τότε είναι που πραγματικά αγαπάς τον εαυτό σου.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    20 χρονια ειναι πολλα... και ολα αυτα που λες τοσο λιγα... νομιζω θα επρεπε να πεις κι αλλα για τον εαυτο σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Ιωάννη πάω να κάνω κορνίζα να τη βάλω στον τοίχο μου αυτά που λες στο ποστ!!! Αλληλούια... επιτέλους περιέργαψε σωστά κάποιος την κατάσταση του να σε υποτιμάει κάποιος.... (πάω αμέσως να διαγράψω κανά δυο φίλους μου από το φέις...) δεν ξέρω αν θα καταφέρω τίποτα παραπάνω αλλά το σκέφτομαι να το κάνω εδώ και καιρό και νομίζω ότι θα νιώσω καλύτερα....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    menidi
    Posts
    43
    φιλε εγω θα σου εδινα μεταλλιο!!!!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Η φράση "...είμαι ένα τίποτα..." είναι παγίδα του νου, που άθελα σου έχεις υιοθετήσει. Είναι μια κατάσταση με πολύ αρνητική ενέργεια, που κυριολεκτικά καθηλώνει. Είναι σίγουρο πως απ' την στιγμή που το διαπίστωσες και που κατά βάθος το αμφισβητείς σαν στάση, θα κάνεις και τ' απαραίτητα βήματα, για να προχωρήσεις.., γιατί είναι και φανερό ότι το θέλεις. Πάντως σε διαβεβαιώ δεν υπάρχει άνθρωπος, που να ισοδυναμεί με το τίποτα. Διακρίνω μάλιστα και ποιητικό ύφος σ' όσα γράφεις. Για ψάξε το ταλέντο σου αυτό...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15
    Παιδια ευχαριστω για τα καλα σας λογια και για το ενδιαφέρον σας..Ναι ίσως δεν γράφω πολλα μάλλον γιατι δεν νιώθω άνετα..η κοπέλα μου με έπεισε και πήγα σε έναν ειδικό αλλα μισό Xanax μου έγραψε μόνο και η αλήθεια είναι ότι είχα λίγο βοήθεια..αλλα το θέμα είναι εγώ να αλλάξω..τα φαρμακα μια μικρή βοήθεια είναι μόνο δεν λύνουν,ευτυχώς η δυστυχώς,το ´´προβλημά´´.Όπως το σκέφτομαι το κακό είναι ότι ψάχνω συνεχή επιβεβαίωση απο τους άλλους..σκέφτομαι ότι κατι δεν είναι πλάκα ότι ο άλλος δεν γελάει..σκέφτομαι πόσο σαπιοι είναι αυτοί που χτυπάνε κάποιον που φανερά είναι ήδη χτυπημένος..πόσο αγένεια υπάρχει..σκέφτομαι ότι πρέπει να παψω να θέλω να είμαι αρεστός στους άλλους..Πρέπει να βρω την γαλήνη μέσα μου..σκέφτομαι ότι στο βλέμμα βλέπει ο άλλος τον φόβο και την αδυναμία και θέλει να σε ταπεινωσει πιο πολυ..να δείξει την δύναμη του..αυτός ο φόβος ο ατιμος..ο ίσως χωρίς λόγο φόβος..αυτή το χαμηλωμα των ματιών που θέλει ο άλλος να σε κάνει σκουπίδι..ο θεός θα μου δώσει την δύναμη το ξερω..και αν δεν μου τη δώσει θα είναι για το καλο μου..
    Συγνώμη παιδια αν δεν έχουν νόημα όσα λέω..είμαι λίγο καλύτερα τώρα που τα γράφω γιατι πέρα απο όλα αυτά αν δω κάποιον να ´´περναεί´ο όσα περνάω και γω απο παρόμοια άτομα γίνομαι τούρκος και γίνομαι το άλλο άκρο απο αυτο που κρύβω..ειδα και τελευταία κατι βιντεακια απο κάποια παιδια πως καταλήξανε απο πειράγματα στο σχολείο και έχω τρελαθεί!!!σκεφτομαι ότι όλοι είναι υπαίτιοι..αλλα δεν θα το ανεχομουν αν το έβλεπα να συμβαίνει σε άλλους..
    Τέλος πάντων παιδια..συγνώμη αν σας κουρασα..να είστε όλοι δυνατοί!!!!αυτο προσπαθώ και γω!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Ο Πλάτωνας είχε πει.. δεν ξέρω ποιος είναι ο σίγουρος δρόμος για την επιτυχία... αλλά ξέρω ποιος είναι ο σίγουρος δρόμος για την αποτυχία... είναι η προσπάθεια να τους ευχαριστήσεις όλους... μην αναλώνεσαι με τέτοιες σκέψεις που δε βγάζουν πουθενά... όσο καλοί και άξιοι και να είμαστε πάντα θα υπάρχει κάποιος που δεν θα του είμαστε αρεστοί.... ειδικά εδώ στην Ελλάδα μισούμε όποιον τον βλέπουμε να προοδεύει και να πηγαίνει μπροστά.... χωρίς να μας έχει κάνει τίποτα.... εμείς πρέπει να προχωράμε χωρίς να αφήνουμε τον κάθε "άρρωστο" που μας φθονεί να μας ρίχνει και να μας πηγαίνει πίσω....

  12. #12
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Ιωάννη πάω να κάνω κορνίζα να τη βάλω στον τοίχο μου αυτά που λες στο ποστ!!! Αλληλούια... επιτέλους περιέργαψε σωστά κάποιος την κατάσταση του να σε υποτιμάει κάποιος.... (πάω αμέσως να διαγράψω κανά δυο φίλους μου από το φέις...) δεν ξέρω αν θα καταφέρω τίποτα παραπάνω αλλά το σκέφτομαι να το κάνω εδώ και καιρό και νομίζω ότι θα νιώσω καλύτερα....
    Δλδ???
    το "υποτιμα" στο προηγουμενο μου ποστ το θεωρω ως αποτέλεσμα, ως δεδομένο για να προχωρησω περα απ αυτο και να δώσω τη δικη μου απάντηση στο μέλος, γι αυτο και δεν περιέγραψα την κατάσταση της υποτίμησης ενω θα μπορουσα.
    γιάννης

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    7
    επισκεπτεσαι ψυχολογο!και παρε και κανενα φαρμακο δεν ειναι κακο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Quote Originally Posted by Akostakis78 View Post
    Τι κανεις όταν σχεδόν όλη σου τη ζωη καθε βράδυ νιώθεις ότι είσαι ένα τίποτα και τα βραδιά πια δεν κοιμάσαι αν δεν εξαντληθεις;χαμηλή αυτοεκτίμηση..περίγελος όλων..τα χέρια κόβονται..ψυχη μου άντεξε..


    τι κανεις;τι παθαινεις να λες.μια ωραια καταθλιψη που ειναι αποτελεσμα ενος καταπιεσμενου θυμου.στο τελος θυμωνεις περισσοτερο με τον εαυτο σου και αρρωσταινεις.ο καθενας εχει την δικη του ιστορια,ο καθε ανθρωπος ειναι ενα βιβλιο ασχετα με την ηλικια του.ο θυμος κρυβει φοβο που σε κανει αδυναμο να αντιδρασεις.
    πρεπει να εισαι ετοιμος και θα εισαι καποτε, αρκει να μην αφησεις τον καιρο να περνα εις βαρος σου και να αντιδρασεις.εκει θα απορησεις με την δυναμη που εκρυβες τοσα χρονια μεσα σου.θα πρεπει να γκρεμισεις και τους δικους τοιχους που σε αφηνουν φυλακισμενο, αλλα και τους τοιχους οσων σε καταπιεζουν.
    γιατι δεν κοιμασαι;μα αυτη ειναι η αντιδραση.αλλος κοιμαται για να μην σκεφτεται κι αλλος ξενυχτα γιατι δεν μπορει να κοιμηθει.νομιζω και ειμαι κοντα στο να το αποδειξω στον εαυτο μου καθως υποφερω πολλα χρονια απο αϋπνιες,πως οταν αδειασεις απο τον θυμο και εχω βγαλει τονους απ΄αυτον τελευταια, θα δεις οτι θα νοιωθεις πιο ηρεμος και πιο σιγουρος.γιατι να νοιωθεις οτι εισαι ενα τιποτε; καποιοι το εχουν καλλιεργησει και αυτο ανθισε μεσα σου αφου το ποτιζες οπως εκανα κι εγω.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15
    Εσεις που απαντήσατε τοτε..στο μακρινό 2011..είστε εδω;;;;;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ!!!
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 30-08-2016, 11:40
  2. δεν ξέρω τι έχω. εδώ και 1 χρόνο σχεδόν υποφέρω!
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 13-08-2011, 12:53
  3. ολα καλά θα πανε
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2010, 22:07
  4. ΠΑΝΕ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ...;
    By Thessalo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 09-07-2008, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •