ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ

    ΓΕΑ ΣΑΣ...ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΑΜΗΧΑΝΑ...ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΩ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΟΜΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΙΩΘΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΜΟΥ , ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ , ΑΔΥΝΑΤΗ , ΥΨΟΣ 1,80 , ΞΑΝΘΙΑ, ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ.ΠΑΝΤΑ ΜΠΛΕΚΟΜΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ , ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ , 2ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.
    αμα δεν μαθεις να χαιδευεις τις πληγες....δεν θα σου φτασει ολη η ζωη σου για να κλαις....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΕΣΥ ΠΡΙΝ ΣΕ ΑΠΟΡΡΙΨΟΥΝ?

    ΠΟΣΟ ΕΤΩΝ ΕΙΣΑΙ?

    Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕ ΣΕ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ?ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ?

    ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

    ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!

    ;)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    lenaki m loipame poli pou niwtheis etc...den exw na sou pw kati siggekrimeno ektos apo th genikh m apopsh pano sto thema...

    Kanenas kai gia kanena logo de xriazetai na drepetai gia ton eayto tou...kai to pio simantiko einai pws mi agapontas kai ektimontas esi osa exeis ton idio sou ton eayto pws perimeneis na to kanei allos...agapa afto pou eisai oti kai an einai afto...
    Paw stoixima pws gia kathe ti pou pisteyeis pws einai mionektima pano sou exeis apo apenanti 100plasia pleonektimata...koita na blepeis prws afta kai na mi kolas se liga pragmata pou se komplaroun...
    Afta pou sou lew xerw pws einai diskola gt oute egw ta exw kanei gia mena ma prepei toulaxiston na prospathoume...
    Eyxome ta kalhtera...Sorrow

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Δες με αντικειμενικά κριτήρια αν αυτοι που θεωρεις κατώτερους είναι όντως κατώτεροι.Αν ειναι πιο ευτυχισμένοι απο σένα για παραδειγμα.Δεν ξέρω αν αισθάνεσαι κατώτερη η ανώτερη ,αλλά πια είναι τα κριτήρια που έχεις;Έχεις διάκριση;Ποιο είναι το μέτρο ανωτερότητας και κατωτερότητας;Βάζεις τους άλλους σε βαθμίδες δηλαδή;Ξέχνα για λίγο την εμμονή σου με την ανωτερότητα/κατωτερότητα,δες παραπέρα και θα καταλαβεις ότι χωρις αυτη τη σκέψη ειναι πιο απλα τα πραγματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μένω σ\' αυτό που είπες \"και όλοι να απογοητεύονται από την επιλογή μου\". Σαν να θέλεις να τους εκδικηθείς για κάτι αυτούς τους \"όλους\"...

    Για το γιατί διαλέγεις \"κατώτερους\", όπως τους χαρακτήρισες, νομίζω ότι το εξήγησες μόνη σου. Ανασφάλεια. Αν φύγει, έφυγε ο \"κατώτερος\", εσύ δεν έχασες.
    Παγίδες είναι όλα αυτά... στις οποίες πέφτουμε, δυστυχώς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Να προσθέσω και κάτι άλλο. Σε έναν \"ανώτερο\" ή \"ίσο\" θα άνοιγες την καρδιά σου πραγματικά; Ή θα διατηρούσες τη μάσκα (αυτή την καταραμένη μάσκα) γιατί ξέρεις ότι βαθειά μέσα σου πιστεύεις ότι είσαι εσύ στην πραγματικότητα \"κάτω των περιστάσεων\"; Σε έναν \"κατώτερο\" δεν έχει σημασία. Γιατί εσύ είσαι από πάνω έτσι κι αλλιώς. Ψάξ\' το. Είναι βασανιστικοί αυτοί οι αυτοπεριορισμοί. Όταν γίνεται αυτός ο διαχωρισμός \"ψυχαναγκαστικά\" μεταξύ \"ανώτερων ημών\" και \"κατώτερων υμών\" κάτι συμβαίνει, κάτι κακό που μας περιορίζει. Μας κρατάει σκλαβωμένους κάπου. Στην εικόνα των άλλων για τον εαυτό μας; Ποιός ξέρει. Οι άλλοι πρέπει να πάψουν να έχουν σημασία. Αυτό θα γίνει όταν αγαπήσουμε τον εαυτό μας. Όταν είμαστε εντάξει με τον εαυτό μας. Τότε οι κατηγοριοποιήσεις \"ανώτερου - κατώτερου\" θα λιώσουν σαν ένας βρώμικος χιονάνθρωπος το καλοκαίρι και θα είμαστε ελεύθεροι απλά να αγαπήσουμε. Όποιον θέλουμε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10
    Originally posted by lena8999
    ΓΕΑ ΣΑΣ...ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΑΜΗΧΑΝΑ...ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΩ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΟΜΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΙΩΘΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΜΟΥ , ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ , ΑΔΥΝΑΤΗ , ΥΨΟΣ 1,80 , ΞΑΝΘΙΑ, ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ.ΠΑΝΤΑ ΜΠΛΕΚΟΜΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ , ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ , 2ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

    Γεια σου ;)! Είμαι 28 ετών και κάνω ψυχοθεραπεία σχεδόν τρια χρόνια σε καλό ψυχολόγομε πολύ καλά αποτελέσματα. Δώσε μας κάποιες πληροφορίες παραπάνω για να δούμε αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
    Το ζήτημα των διαπροσωπικών σχέσεων έτσι κι αλλιώς είναι πολυσύνθετο. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΗΣ. Λοιπόν πες μας αναλυτικότερα.

  8. #8
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΓΩΝΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΡΡΙΨΗ...ΕΙΜΑΙ 21 ΧΡΟΝΩΝ ,ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ...ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΩ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΝΝΟΩ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ...ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΧΑΡΤΙΑ , Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ 12ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 23 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ 14 ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΔΟΚΙΜΗ ΧΑΣΙΣ ,ΜΕΤΑ ΕΠΑΘΑ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ,ΦΟΒΙΕΣ , ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ Κ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ ΣΧΕΣΕΙΣ... ΕΛΕΝΑ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    μη το βαζεις κατω.εισαι μονο 21 και ολη η ζωη ειναι μπροστα σου.αν βρεις εναν σωστο ανθρωπο να ειναι διπλα σου σιγα σιγα θα πανε ολα καλυτερα.και γιατι εχεις τετοια ανασφαλεια?και η απορριψη μεσα στη ζωη ειναι?ποιον μας δεν εχουν απορριψει?σε οποιον αρεσουμε στο κατω κατω.απο θεμα καταθλιψη, κρισεις πανικου κτλ εισαι καλα τωρα ή εχεις ακομα?

  10. #10
    Σ\'\'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝΝΥ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΛΚΥΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΟΙΚΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ\'\'ΓΩ ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ.ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΧΤΥΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ...ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    χαιρομαι που εχεις μαθει να ξεπερνας τις κρισεις πανικου.ειναι αληθεια οτι ελκομαστε παντα απο αυτο που μας ειναι οικειο αλλα δοκιμασε αν σου δωθει η ευκαιρια να κανεις σχεση με καποιον διαφορετικο.να δεις πως θα ειναι και πως θα νιωθεις.θα σε βοηθησει πστευω.αλλιως θα ειναι δυσκολο να ξεφυγεις απο ολα αυτα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    12
    Originally posted by lena8999
    Σ\'\'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝΝΥ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΛΚΥΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΟΙΚΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ\'\'ΓΩ ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ.ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΧΤΥΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ...ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ
    δεν μπορώ να σου πω πολλά, αλλά με συγκινεί και μόνο το γεγονός ότι καταλαβαίνεις τους λόγους που κάνεις αυτές τις λάθος επιλογές. Δε ξέρω, είμαι όμως σίγουρη ότι πριν από κάμποσο καιρό απλά έκανες τα λάθος βήματα χωρίς να τα καταλαβαίνεις.
    Εγώ βλέπω μεγάλη αλλαγή μέσα από τα λόγια σου και βλέπω και τρομερή δύναμη και όρεξη να αλλάξεις. Απλά είσαι στο αν θα κάνεις το επόμενο βήμα ή θα μείνεις στο βούρκο για πάντα.
    να ξέρεις ότι είσαι στο δύσκολο δρόμο της αλλαγής αλλά σίγουρα αξίζει.
    Κάποια στιγμή, όταν θα είσαι πιο σίγουρη για σένα θα κάνεις και τη σωστή σχέση.
    Υ.Γ. Κοιτάξου στον καθρέπτη (καθημερινά)και πες φτου σου αγάπη μου, κουκλάρα είσαι και σήμερα. Θα τα καταφέρεις!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •