Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Γιατί γράφετε εδώ;

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Για να βοηθήσω

    10 41.67%
  • Για να πάρω βοήθεια

    5 20.83%
  • Για επικοινωνία

    7 29.17%
  • Έχει σχέση με το επάγγελμα μου

    0 0%
  • Είμαι φοιτητής (κάνω έρευνα, πτυχιακή εργασία)

    0 0%
  • Άλλο (διευκρινίστε)

    2 8.33%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Για να βοηθήσω ανθρώπους να μην περάσουν τα ίδια που πέρασα εγώ, ιδίως αν είναι νεαρής ηλικίας, και για να αντλήσω κουράγιο και δύναμη μέσα από τα ωραία που γραφουν τα μέλη.
    +10 είναι πολύ σημαντικό αυτό Γιάννη
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #17
    Τζίπσι, ευχαριστω για τα καλά σου λόγια. Έχω μιλήσει αρκετές φορές εδώ για δικά μου θέματα και πήρα πολύ καλές συμβουλές και ενθάρρυνση από άλλους συμφορουμήτες, που αρκετές φορές δεν βρίσκω τετοια ανάμεσα στους δικούς μου ανθρώπους. Δεν κόμπλαρα να ανοίξω θέματα προσωπικά μου, καλυπτόμενος βεβαια πάντα από την ανωνυμία του χώρου, αλλά και επιλέγοντας επικοινωνία με συγκεκριμένα άτομα, και ομολογω μίλησα με πολύ υπέροχους ανθρώπους από εδω. Ίσως κάποιοι ακόμα και μέσα στην ανωνυμία να αποφεύγουν να ξανοιχτούν εν σχέσει με τα δικά τους, δικαίωμα τους βέβαια, για να συντηρήσουν την καλή εικόνα που δημιούργησαν για τον εαυτό τους στο χώρο ως άτομα που βοηθούν και συμβουλεύουν. Ταυτόχρονα, αρκετές φορές, λόγω δικών μου εμπειριών, έχω νοιώσει και καταλάβει σαν να ήμουν εγω στη θέση τους, άτομα που απευθύνθηκαν στο φορουμ για βοήθεια και έχω δώσει τον καλύτερο μου εαυτό στο να τους πω τη δική μου γνώμη, ώστε να συμβάλω, έστω μέσα από τα μειλ ενός φορουμ, σ αυτο που έχω βαλει σαν στόχο, να μην περάσουν άλλοι από καταστάσεις που πέρασα εγώ. Γενικά εδώ βρίσκεις ανθρώπους να σε κατανοήσουν και να σε βοηθήσουν με τη συμβουλή τους σε βαθμό που δυσκολεύεσαι να βρεις αυτη την κατανόηση και βοήθεια ανάμεσα σε ειδικούς, ίσως και αναμεσα στους δικούς σου ανθρώπους. Εδώ είναι χωρος, που φτάνει να το θελησουμε, αφήνουμε κατα μερος τους εγωισμούς μας και παρουσιάζουμε τον εαυτό μας όπως αληθινά τον νοιώθουμε άσχετα πως τον παρουσιάζουμε στο χώρο όπου ζούμε. Λόγω της προκατάληψης είναι δύσκολο να λειτουργήσει τετοιο επικοινωνιακό πνεύμα όπως αυτό που αναπτυσσει ο κοινος σκοπος και η ανωνυμία του φορουμ στους δικους μας χωρους.
    γιάννης

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αρχισα να γραφω για να μπορεσω να βρω μια διεξοδο τις μερες που καθομουν μονη μου στο μπανιο με την βρυση ανοιχτη και το ψαλιδι στο χερι. απο τοτε μειωθηκαν αυτα. εχω γνωρισει παιδια εδω μεσα που πραγματικα, τα εχω σαν οικογενεια μου.......ξερετε ολοι εσεις ποιοι ειστε κ σας ευχαριστω.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    λολ αυτη η προσωπικοτητα ( κ οχι μονο!) του ΚΕΝΟ γαμαει!!
    Thank you!

    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Και υπαρχουν η υπηρξαν ατομα που πραγματικα νιωθουν πολυ μονα και δεν εχουν κανεναν να τους στηριξει ουσιαστικα αλλα δεν εχω βρει κανεναν να προσφερεται να ερθει σε επαφη μαζι τους,να τους βοηθησει,εστω να βγουν μαζι μια βολτα εξω να ξελαμπικαρουν λιγο οταν τους πιανουν χοντρες φρικες.
    κι εμενα μου συμβαινει πολλες φορες επειδη δεν εχω ουτε δουλεια, ουτε σχεση, ουτε φιλους, ουτε γνωστους, συχνα να σκεφτομαι οτι θα ηθελα να ανηκω καπου (εναν συλλογο ή οτι αλλο) απλα για να κανω πιο ευκολα γνωριμιες και να υπαρχουν ατομα για παρεα, εστω να πας μια βολτα ή να μιλησεις με εναν ανθρωπο κλπ...

    δυστυχως ομως αυτο το φορουμ οπως ειπα για μενα πλεον ειναι ακαταληλο για κατι τετοιο, οποτε προτιμω το απο μακρια κι αγαπημενοι. εξαλλου οσοι θελουν τοσο να με γνωρισουν, με βρισκουν στο msn (και παλιοτερα και στο facebook) και κανονιζουμε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τζίπσι, ευχαριστω για τα καλά σου λόγια. Έχω μιλήσει αρκετές φορές εδώ για δικά μου θέματα και πήρα πολύ καλές συμβουλές και ενθάρρυνση από άλλους συμφορουμήτες, που αρκετές φορές δεν βρίσκω τετοια ανάμεσα στους δικούς μου ανθρώπους. Δεν κόμπλαρα να ανοίξω θέματα προσωπικά μου, καλυπτόμενος βεβαια πάντα από την ανωνυμία του χώρου, αλλά και επιλέγοντας επικοινωνία με συγκεκριμένα άτομα, και ομολογω μίλησα με πολύ υπέροχους ανθρώπους από εδω. Ίσως κάποιοι ακόμα και μέσα στην ανωνυμία να αποφεύγουν να ξανοιχτούν εν σχέσει με τα δικά τους, δικαίωμα τους βέβαια, για να συντηρήσουν την καλή εικόνα που δημιούργησαν για τον εαυτό τους στο χώρο ως άτομα που βοηθούν και συμβουλεύουν. Ταυτόχρονα, αρκετές φορές, λόγω δικών μου εμπειριών, έχω νοιώσει και καταλάβει σαν να ήμουν εγω στη θέση τους, άτομα που απευθύνθηκαν στο φορουμ για βοήθεια και έχω δώσει τον καλύτερο μου εαυτό στο να τους πω τη δική μου γνώμη, ώστε να συμβάλω, έστω μέσα από τα μειλ ενός φορουμ, σ αυτο που έχω βαλει σαν στόχο, να μην περάσουν άλλοι από καταστάσεις που πέρασα εγώ. Γενικά εδώ βρίσκεις ανθρώπους να σε κατανοήσουν και να σε βοηθήσουν με τη συμβουλή τους σε βαθμό που δυσκολεύεσαι να βρεις αυτη την κατανόηση και βοήθεια ανάμεσα σε ειδικούς, ίσως και αναμεσα στους δικούς σου ανθρώπους. Εδώ είναι χωρος, που φτάνει να το θελησουμε, αφήνουμε κατα μερος τους εγωισμούς μας και παρουσιάζουμε τον εαυτό μας όπως αληθινά τον νοιώθουμε άσχετα πως τον παρουσιάζουμε στο χώρο όπου ζούμε. Λόγω της προκατάληψης είναι δύσκολο να λειτουργήσει τετοιο επικοινωνιακό πνεύμα όπως αυτό που αναπτυσσει ο κοινος σκοπος και η ανωνυμία του φορουμ στους δικους μας χωρους.
    Γιάννη είναι καλύτερα κάποια πράγματα να τα λέμε απ' ευθείας στον ψυχολόγο όπως οικογενειακά ζητήματα γιατί μόνο εκεινος μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Όποιο θέμα και να διαβάσω παρατηρώ πως από ένα σημείο και μετά δεν έχουμε ανάλυση ή προσέγγιση του θέματος ή έστω μια καλή κουβέντα παρά βρισιές και καυγάδες ανάμεσα σε κάποια μέλη... μα πως τα καταφέρνουν; Μια πρόταση είναι αν βλέπετε πως με κάποιο άτομο δεν επικοινωνείτε δεν τα βρίσκετε, σας τη σπάει, έχετε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις γενικά μη μπαίνετε σε συζήτηση μαζί του ρε παιδιά από την αρχή.... το σάιτ είναι σάιτ για να βοηθήσει υποτίθεται ορισμένους να βρουν μια λύση σε κάποιο πρόβλημα που έχουν όχι για να βγάζουμε τα κόμπλεξ μας και τα απωθημένα μας με ανθρώπους που δεν τους γνωρίζουμε καλά καλά.... ούτε πεδίο πρόσφορο για ξεκατίνιασμα... άσε που είναι και τρομερά κουραστικό να διαβάζεις ένα θέμα και ξαφνικά να παρακολουθείς μια ατέλειωτη αλησίδα αλλληλοκατηγοριών και επιθέσεων που δεν αφορά κανέναν στην τελική (εκτός από τους εμπλεκόμενους...) και είναι και τελείως άσχετη με το θέμα... μήπως να ρίχναμε λίγο τους τόνους;; δε θέλω να το παίξω υπεράνω κι εγώ έχω εκνευριστεί αρκετές φορές με μερικούς εδώ μέσα αλλά δε θα κάτσω να μαλλιοτραβηχτώ και δημοσίως κιόλας...με κάποιον που ούτε που τον ξέρω στη τελική... απλά σταματάω τη συζήτηση και τελείωνει η υπόθεση... αλλά έχει καταντήσει αηδία πια... το αναρτώ εδώ γιατί σε άλλο θέμα που διάβασα μόλις μπήκα έχουν ανάψει για καλά τα αίματα... και δεν ήθελα να ανακατευτώ...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    γιατι θελω να βοηθαω!!!!(μολις φτιαξω εμενα βεβαια και μολις τελειωσω να διαβαζω τον φρουντ)... αφου δεν εγινα ψυχολογος ελπιζω τουλαχιστον να δινω βοηθεια εδω σε ανθρωπους που την χρειαζονται απο εδω!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    γιατι θελω να βοηθαω!!!!(μολις φτιαξω εμενα βεβαια και μολις τελειωσω να διαβαζω τον φρουντ)... αφου δεν εγινα ψυχολογος ελπιζω τουλαχιστον να δινω βοηθεια εδω σε ανθρωπους που την χρειαζονται απο εδω!!!


    Άσε τον Φρουντ και πιάσε τον/την Beck (με τον Freud θα γίνεις χειρότερα) λολ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Άσε τον Φρουντ και πιάσε τον/την Beck (με τον Freud θα γίνεις χειρότερα) λολ
    ποιος ειναι αυτος ?ψυχολογος?ναι ρε petran αλλα ο freud ειναι ο πατερας της ψυχολογιας μια φορα ειχα δανιστει ενα τεραστιο βιβλιο του αλλα δεν καταλαβαινα τιποτα η αληθεια ειναι

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    ποιος ειναι αυτος ?ψυχολογος?ναι ρε petran αλλα ο freud ειναι ο πατερας της ψυχολογιας μια φορα ειχα δανιστει ενα τεραστιο βιβλιο του αλλα δεν καταλαβαινα τιποτα η αληθεια ειναι


    Χαχα. Βασικά δεν είναι ο πατέρας της ψυχολογίας, είναι ο πατέρας της ψυχοθεραπείας (οκ που υπάγεται στα ευρύτερα πλαίσια της ψυχολογίας). Υπήρχαν και πριν από τον φρουντ άτομα που κάναν έρευνα για την ψυχολογία γενικά, όχι μόνο σε θέματα ψυχικής υγείας, αλλά και σε θέματα που διερευνάει γενικά η ψυχολογία, π.χ. τι είναι συνείδηση, μνήμη, συναισθήματα, σκέψη κλπ. Βασικά ο πατέρας της ψυχολογίας είναι ο William James (αρχές τέλη 19ου αιώνα). Πολύ καλός ψάξτον. Δηλαδή η ψυχολογία δεν ταυτίζεται μόνο με την ψυχική υγεία και την ψυχοθεραπεία είναι κλασικό στερεότυπο αυτό που έχει διαδοθεί από τα media δυστυχώς.


    Ο φρουντ ήταν πολύ σημαντικός στο να βγει μια θεραπεία με τον λόγο. Ήταν πρωτοποριακός σε αυτόν τον τομέα, αν και η θεωρία που το βάσισε (η ψυχοδυναμική) ήταν «δανεισμένη» από προηγούμενους ψυχολόγους και φιλοσόφους :P. Όντως η ψυχοδυναμική θεωρία ήταν πολύ σημαντική σαν ψυχοθεραπευτικη μέθοδος, αλλά πλέον έχει αλλάξει πάρα πολύ και με βάση σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα. Π.χ. οι έννοιες του ασυνείδητου, του οιδιπόδειου κ.α. δεν ισχύουν πλέον ακριβώς όπως τα εννοούσε ο φρουντ και οι παλιοί ψυχαναλυτές. Αλλά "ψήγματα" αλήθειας σίγουρα υπάρχουν και σε σύγχρονες ψυχοθεραπείες.

    Ο Beck, ναι ήταν πρώην ψυχαναλυτής που επινόησε την γνωσιακή θεραπεία-ένα άλλο πιο "μοντέρνο" είδος ψυχοθεραπείας που εξελίσσεται ακόμα και σήμερα (και είναι η επίσημη μέθοδος αντιμετώπισης για νευρώσεις, κατάθλιψη κλπ.). Μετά τον φρουντ, βγήκαν πολλές ψυχοθεραπείες και του Beck ήταν μια από αυτές που πέτυχε.



    Αν θες να μάθεις γενικά για την επιστήμη της ψυχολογίας όπως είναι σήμερα, καλύτερα να πάρεις ένα βιβλίο γενικής ψυχολογίας ακαδημαικό που κάνουν στο πρώτο έτος ψυχολογίας. Π.χ.

    http://www.bibliopolio.gr/%CE%95%CE%...d-p-91859.html


    Μην ανησυχείς, δεν είναι τόσο πολύπλοκα όπως τα original του φρουντ. Γενικότερα είναι διαφορετικού στιλ, με πολλές έρευνες, πειράματα, διαγράμματα και συγκεκριμένο λόγο, παρά τον πιο "φιλοσοφικό" και βαρύγδουπο του φρουντ, τα πράγματα έχουν αλλάξει πάααρα πολύ από τότε.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    ΠΕΤΡΑΝ για Λακαν-ικους και Reich-ικους ψυχοθεραπευτες ποια η αποψη σου? Ειδικα για τους τελευταιος και την λεγομενη "σωματικη ψυχοθεραπεια" ?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    ΠΕΤΡΑΝ για Λακαν-ικους και Reich-ικους ψυχοθεραπευτες ποια η αποψη σου? Ειδικα για τους τελευταιος και την λεγομενη "σωματικη ψυχοθεραπεια" ?



    Για τον Λακάν δεν ξέρω πολλά, δεν έχω πολυ-ασχοληθεί δυστυχώς. Τώρα ο Reich, έχει ενδιαφέρον πολύ σαν συγγραφέας (π.χ. το "άκου ανθρωπάκο") αλλά για μένα είναι πολύ "μεταφυσικός", ιδιαίτερα τα παράπλευρα που είχε πει για την "οργόνη" κλπ. (αν και ασκούνε μια γοητεία δεν είναι επιστημονικά έγκυρα). Από ότι θυμάμαι από την σωματική θεραπεία, περιλάμβανε στην original μορφή της και κάποια ερωτικά/σεξουαλικά στοιχεί…δηλαδή το να προκαλείς οργασμούς στους ασθενείς για να τους "ξεβουλώνεις την ενέργεια" είναι λίγο λολ. Βασικά δεν ξέρω πως είναι στην μοντέρνα μορφή τους οπότε συγχώρεσε με (αν ξέρεις γράψε κάτι).


    Βασικά αυτές οι απόψεις περι κάποιου είδους "βουλωμένης/εγκλωβισμένης" υποτιθέμενης ψυχικής ενέργειας που υποτίθεται ότι φταίει για την ψυχική διαταραχή (επειδή είναι εγκλωβισμένη) και πρέπει να απελευθερωθεί με κάποιο αρχέγονο τρόπο, π.χ. σεξ, ουρλιαχτά και άλλα τέτοια δεν ισχύει πλέον επιστημονικά. Τώρα το σεξ η να ξεδίνεις με γυμναστική είναι ευεργετικό γενικά αλλά όχι απαραίτητα ψυχοθεραπευτικό σε συγκεκριμένες διαταραχές. (π.χ. δεν θα θεραπεύσει κάποιος την οριακή, του πανικούς η την ιδεοψυαναγκαστική έτσι). Αυτά ήταν και εμπνευσμένα από το θερμοδυναμικό μοντέλο της φυσικής που ήταν της μόδας τότε.



    Βασικά υπάρχουν άπειρες ψυχοθεραπείες. Ότι του έχει κατεβεί του καθενός το έχει κάνει ψυχοθεραπεία χωρίς πλάκα, τι θέατρα, τι πιασίματα, τι παιχνίδια. Κάπου είχαν μετρήσει πάνω από 1000 είδη ψυχοθεραπείας. Απλά για μένα είναι καλύτερο να πηγαίνει κάποιος με το τι ισχύει πρώτα επιστημονικά (και φυσικά να έχει καλή χημεία με τον θεραπευτή-αυτό είναι επίσης πολύ σημαντικό). Δηλαδή αφού έχει αποδειχτεί π.χ. στην ΙΨΔ βοηθάει στανταρ να υπάρχει έκθεση στην εμμονή και παρεμπόδιση του τελετουργικού, καλύτερα να πάει κάποιος με αυτό στην αρχή. Αν π.χ. η κατάθλιψη έχει αποδειχτεί ότι το άτομο βοηθιέται στανταρ να παίρνει τον έλεγχο των συναισθημάτων του και να μαθαίνει ποιες καταστάσεις του προκαλούν έντονα συναισθήματα οπότε και να τα αλλάξει (π.χ. γνωσιακή) καλύτερα να δοκιμάσει αυτό στην αρχή. Δεν πάει να πει ότι δεν βοηθάνε και άλλα μοντέλα, αφού κάθε άτομο είναι διαφορετικό, απλά καλύτερα για μένα να πας με το στανταρ επιστημονικά (βασικά αυτό προτείνεται και σους ψυχολόγους και ψυχιάτρους στο εξωτερικό που είναι πιο θεσμοθετημένα τα πράγματα στον τομέα της ψυχικής υγείας).

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πετράν να σε ρωτήσω κάτι και γω; Το έργο του William James τι περιλαμβάνει ακριβώς; (συγγνώμη για το off topic).
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Πετράν να σε ρωτήσω κάτι και γω; Το έργο του William James τι περιλαμβάνει ακριβώς; (συγγνώμη για το off topic).



    Ήταν φιλόσοφος και ιατρός που πρώτος ασχολήθηκε με την εμπειρική/συστηματική μελέτη της ψυχολογίας όπου μέχρι τότε υπάγονταν στον τομέα της φιλοσοφίας. Ήταν ο πρώτος που συνέλεξε πολλές απόψεις και έκανε συστηματική μελέτη διάφορων ψυχικών φαινομένων όπως της προσοχής, της συνείδησης, των συναισθημάτων, της σκέψης, της μεταφυσικής εμπειρίας, της δημιουργικότητας κλπ. που μέχρι τότε (1860 κλπ.) υπάγονταν μόνο στην σφαίρα της φιλοσοφίας.


    Είναι επίσης γνωστός για την εδραίωση της πρώτης επιστημονικής (δηλαδή με βάση πειράματα που μπορούσαν να επαναληφθούν) θεωρίας συναισθημάτων, γνωστής σήμερα σαν θεωρία των συναισθημάτων James-Lange, όπου σύμφωνα με αυτήν, το είδος του συναισθήματος εξαρτάται από το είδος της σωματικής εγρήγορσης. Π.χ. το συναίσθημα του φόβου προκαλείται από την ταχυκαρδία και την εφύδρωση και όχι το αντίθετο (π.χ. πρώτα νιώθεις φόβο και μετά ανεβαίνει η καρδιά σου όπως είναι η "λαική ψυχολογική άποψη") η το συναίσθημα της χαράς προκαλείται από αλλαγές των στομαχικών αισθήσεων κλπ. Αν και πλέον αυτή η θεωρία δεν ισχύει απολύτως και τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα, κάποια μέρη της επιβιώνουν ακόμα και σήμερα. Στο βιβλίο του "αρχές της ψυχολογίας" συνοψίζει όλες τις θεωρίες και έρευνες του για όλα αυτά τα θέματα. (γι αυτό και θεωρείται το πρώτο επιστημονικό βιβλίο ψυχολογίας).

    Πολλά από αυτά που είχε πει ο James θεωρητικά και μόνο π.χ. για τον διαχωρισμό "βραχυπρόθεσμης" και "μακροπρόθεσμης" μνήμης επιβεβαιώθηκαν πειραματικά πολύ αργότερα (μέσα 20ου αιώνα). Σε πολλά θέματα ,για την συνείδηση, τα όνειρα, και την θρησκευτική εμπειρία ήταν πολύ μπροστά. Αν και δεν διδάσκεται πλέον στις σχολές ψυχολογίας, έχει μεγάλη ιστορική σημασία. Σε πολλά ψυχολογικά θέματα θα δεις στην εισαγωγή τι "είχε πει ο william james" γι αυτό. :P

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    πετραν ωραια αυτα που λες σπουδαζεις ψυχολογια?παντως το βιβλιο που μου στειλες ειναι πανακριβο 70 ευρω??????εγω τα κατεβαζω τζαμπα αυτα που λεω για τον φρουντ και σκεφτηκα να τα ανεβασω σε κανα site για να τα κατεβασουν και αλλα παιδια εδω ...αληθεια λες οτι μπορει να κανει κακο να διαβαζεις freud?νταξει εμενα πιο πολυ με ενδιαφερει η ψυχοθεραπεια

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ποιος ειναι αρρωστος για ξαναπες????
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-08-2011, 19:59
  2. ποιος είναι τελικά μπερδεμένος;
    By maria3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 22-02-2010, 10:53
  3. ποιος ειναι ο μεγαλητερος φοβος σας
    By hornet in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 44
    Last Post: 13-02-2010, 00:46
  4. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 10:15
  5. Ποιός είναι ψυχολόγος??
    By GreenPeyote in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 22-09-2008, 10:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •