Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Γιατί γράφετε εδώ;

Voters
24. You may not vote on this poll
  • Για να βοηθήσω

    10 41.67%
  • Για να πάρω βοήθεια

    5 20.83%
  • Για επικοινωνία

    7 29.17%
  • Έχει σχέση με το επάγγελμα μου

    0 0%
  • Είμαι φοιτητής (κάνω έρευνα, πτυχιακή εργασία)

    0 0%
  • Άλλο (διευκρινίστε)

    2 8.33%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248

    Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;

    Το έκανα poll τελικά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Εγω προσωπικα εχω περασει πολυ μεγαλη φρικη ΜΟΝΗ μου,χωρις καποιον να με συμβουλευσει και τωρα που εχω βρει εναν δρομο και εχω ξεθολωσει λιγο μου αρεσει να βοηθαω κι αλλους να δουν καποια πραγματα λιγο πιο καθαρα. Ολοι θα επρεπε να το κανουμε για ολους. Δε μπορω να σκεφτομαι οτι αυτα που περασα και περναω εγω βασανιζουν το μυαλο και αλλων ανθρωπων,χαρισματικων και σημαντικων και τους κανουν να βουλιαζουν. Μακαρι να ειχε βρεθει καποιος να το κανει και για εμενα οταν επρεπε...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αμα ειναι πανω απο ενα τι παταω?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Εγω προσωπικα εχω περασει πολυ μεγαλη φρικη ΜΟΝΗ μου,χωρις καποιον να με συμβουλευσει και τωρα που εχω βρει εναν δρομο και εχω ξεθολωσει λιγο μου αρεσει να βοηθαω κι αλλους να δουν καποια πραγματα λιγο πιο καθαρα. Ολοι θα επρεπε να το κανουμε για ολους. Δε μπορω να σκεφτομαι οτι αυτα που περασα και περναω εγω βασανιζουν το μυαλο και αλλων ανθρωπων,χαρισματικων και σημαντικων και τους κανουν να βουλιαζουν. Μακαρι να ειχε βρεθει καποιος να το κανει και για εμενα οταν επρεπε...
    Πανω κατω για τους ιδιους λογους γραφω και εγω εδω !!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Αμα ειναι πανω απο ενα τι παταω?
    καλη ερωτηση!
    για να βοηθησω κ να βοηθηθω!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν (εκτός τους επαγγελματικούς) Η αλληλοβοήθεια μεταξύ των συμπασχόντων είναι πολύ σημαντικό πράγμα πιστεύω. Γι' αυτό μ' αρέσει που συμμετέχουν και μελη με υψηλό κριτήριο που μπορούν και βοηθουν τους άλλους παρά τις όποιες μεταξύ μας αντιπαραθέσεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,253
    Ο βασικός λόγος είναι για να πάρω βοήθεια...κι ο δεύτερος για να βοήθησω όταν αισθάνομαι αρκετά δυνατή για να το κάνω...όταν είμαι χάλια, δεν μπορώ να βοήθησω ούτε τον ίδιο μου τον εαυτό καλά καλά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Πλέον είναι για επικοινωνία/συζήτηση και για να βοηθήσω σε νευρώσεις κυρίως (άγχος, πανικούς, ΙΨΔ) που έχω περάσει και εγώ. Με το επάγγελμα δεν έχει τόσο σχέση πλέον, γιατί έχω πάρει κατεύθυνση νευροψυχολογία και από κλινική άποψη βλέπω κυρίως νευρολογικά περιστατικά στην πρακτική

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Κι εγώ για να επικοινωνήσω με ανθρώπους με ίδια προβλήματα με μένα, επίσης για να βοηθηθώ και να πάρω κουράγιο βλέποντας ότι δεν είμαι η μόνη με τόσο άγχος και τις παρενέργειές του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Έλα μου ντε.... κι εγώ αναρωτιέμαι.. μάλλον γιατί δεν υπάρχει κανένας να σε καταλαβαίνει εκεί έξω....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Και κατι αλλο,θα το πω εδω γιατι δε θελω να ανοιξω αλλο θεμα.

    Εγω εδω μεσα γραφω πολυ λιγο καιρο,αλλα εχω διαβασει πααααααααααααρα πολλα ποστς. Και υπαρχουν η υπηρξαν ατομα που πραγματικα νιωθουν πολυ μονα και δεν εχουν κανεναν να τους στηριξει ουσιαστικα αλλα δεν εχω βρει κανεναν να προσφερεται να ερθει σε επαφη μαζι τους,να τους βοηθησει,εστω να βγουν μαζι μια βολτα εξω να ξελαμπικαρουν λιγο οταν τους πιανουν χοντρες φρικες. Δε ξερω αν αυτο γινεται μεσω προσωπικων μυνηματων,αν γινεται συγχωρεστε με δεν το ξερω. Αν δεν γινεται πραγματι καλο θα ειναι να γινοταν. Οχι σαν συναντησεις του φορουμ,σε πιο προσωπικο επιπεδο για να εχει και ψυχοθεραπευτικο αποτελεσμα.

    Εγω εχω και εγω τα δικα μου,αλλα εχω αλλα εχω ξεθολωσει πολυ τωρα και εχω πολλα αποθεματα και διαθεση να στηριξω και περα απο το φορουμ οποιον μου το πει, και μπορω να τον βοηθησω,το λεω εδω.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ακολουθει σημαντικο ντοκουμεντο που παιξε ρολο στη προσωπικοτητα του KENO...

    αρχικα το σκεπτικο οταν γραφτηκα ηταν για να μοιραστω καποιες σκεψεις και προβληματισμους μου (κι οχι για να πιασω γκομενα οπως ισως νομιζουν ορισμενες), διαβαζωντας απλα περισσοτερες αποψεις αφου ειχε κοσμο εδω, μηπως και βοηθηθω και καλυτερεψω τη ζωη μου. τοτε δεν ειχα προβλημα να γνωριστω με τον οποιοδηποτε, οπως ειχα κανει παλιοτερα και σε αλλα φορουμς.

    αργοτερα ομως βλεπωντας υπερβολικες συμπεριφορες με καθημερινους καβγαδες οι οποιοι φταναν σε καταγγελιες και απειλες για μηνυση (εμενα προσωπικα), και ποσο ευκολα κατηγορουν/προσβαλλουν/μειωνουν/βριζουν/και κρινουν αρνητικα ανθρωπους που δε γνωριζουν και δεν εχουν ανταλλαξει εστω ενα μηνυμα τις περισσοτερες φορες, αρχισα να μη βλεπω το φορουμ και τοσο σοβαρα και δεν ηθελα να ειμαι στο οποιο παρεακι, αφου σιγουρα δεν προσφερε υποστηριξη αλλα αντιθετως σε τρελαινει και μπορει να σε καθησει και στον παγκο!

    ετσι εγινα πιο επιλεκτικος σε οσους γνωριζα εξω και εδω ποσταρα κυριολεκτικα οτι μου ρχοταν, κατι που κανω μεχρι και σημερα. στη πορεια καταλαβα πως γινεσαι πιο γνωστος κι αγαπητος οταν εισαι αυθορμητος, αληθινος κι αυθεντικος, παρα καθως πρεπει, στημμενος και συγκρατημενος.

    τελικα πλεον το εχω απλα για επικοινωνια θα ελεγα, να γραφω οταν βαριεμαι και δεν εχω κατι αλλο να κανω. δε μου προσφερει κατι παραπανω, και η αληθεια ειναι οτι δεν θελω κι εγω να γινει κατι παραπανω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Και κατι αλλο,θα το πω εδω γιατι δε θελω να ανοιξω αλλο θεμα.

    Εγω εδω μεσα γραφω πολυ λιγο καιρο,αλλα εχω διαβασει πααααααααααααρα πολλα ποστς. Και υπαρχουν η υπηρξαν ατομα που πραγματικα νιωθουν πολυ μονα και δεν εχουν κανεναν να τους στηριξει ουσιαστικα αλλα δεν εχω βρει κανεναν να προσφερεται να ερθει σε επαφη μαζι τους,να τους βοηθησει,εστω να βγουν μαζι μια βολτα εξω να ξελαμπικαρουν λιγο οταν τους πιανουν χοντρες φρικες. Δε ξερω αν αυτο γινεται μεσω προσωπικων μυνηματων,αν γινεται συγχωρεστε με δεν το ξερω. Αν δεν γινεται πραγματι καλο θα ειναι να γινοταν. Οχι σαν συναντησεις του φορουμ,σε πιο προσωπικο επιπεδο για να εχει και ψυχοθεραπευτικο αποτελεσμα.

    Εγω εχω και εγω τα δικα μου,αλλα εχω αλλα εχω ξεθολωσει πολυ τωρα και εχω πολλα αποθεματα και διαθεση να στηριξω και περα απο το φορουμ οποιον μου το πει, και μπορω να τον βοηθησω,το λεω εδω.
    καλά κάνεις και το αναφέρεις! Μακάρι να ήσουν Θεσσαλονίκη ρε κοπελιά!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ακολουθει σημαντικο ντοκουμεντο που παιξε ρολο στη προσωπικοτητα του KENO...


    λολ αυτη η προσωπικοτητα ( κ οχι μονο!) του ΚΕΝΟ γαμαει!!
    Οntopic τωρα ξεκινησα να γραφω το Μαρτιο οταν βρηκα το σαιτ καθως εψαχνα για τις διατροφικες μου διαταραχες εξεθεσα το προβλημα μου ελαβα βοηθεια κ χρησιμες συμβουλες κ γενικα πολυ καλη αντιμετωπιση κ αποφασισα να μεινω κ να προσφερω κ εγω οπου μπορω οσο μπορω, με βαση τις γνωσεις κ την εμπειρια μου, εχω γνωρισει κ αξιολογα ατομα απο δω κ χαιρομαι γι αυτο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Για να βοηθήσω ανθρώπους να μην περάσουν τα ίδια που πέρασα εγώ, ιδίως αν είναι νεαρής ηλικίας, και για να αντλήσω κουράγιο και δύναμη μέσα από τα ωραία που γραφουν τα μέλη.
    γιάννης

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ποιος ειναι αρρωστος για ξαναπες????
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-08-2011, 20:59
  2. ποιος είναι τελικά μπερδεμένος;
    By maria3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 22-02-2010, 11:53
  3. ποιος ειναι ο μεγαλητερος φοβος σας
    By hornet in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 44
    Last Post: 13-02-2010, 01:46
  4. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 11:15
  5. Ποιός είναι ψυχολόγος??
    By GreenPeyote in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 22-09-2008, 11:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •