koroidia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: koroidia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2

    koroidia

    ka8e mera me koroidevoun xwris na tous exw kanei tipota. mou to paizoun sto sxoleio kapoioi diloi kai meta me koroidevoun den antexw !!! exw katanthsei na mhn 8elw na paw sxoleio..:mad:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    χρηστο γεια σου.. τα φαινομενα κοροιδιας κ συναισθηματικου bullying ειναι συχνα στα σχολεια.. συχνα συνομηλικοι κοροιδευουν συμμαθητες, στοχοποιουν, περιθωριοπουν, στιγματιζουν.. δεν θα αναλυσω τωρα αυτο γιατι συμβαινει κ τις βαθυτερες κοινωνικες αποχρωσεις, θελω μονο να σου πω οτι εσυ ΜΠΟΡΕΙΣ να κανεις κατι γι αυτο.. καταρχην μην το περνας μονος σου, κ το γεγονος οτι ανοιχτηκες εδω κ το μοιραστηκες μαζι μας ειναι πολυ θετικο για πρωτο βημα... δευτερον, θα σου προτεινα να μιλησεις στους γονεις σου γι αυτο κ να μην τα κρατας μεσα σου, γιατι οσο μαζευεις γινεται σαν ανενεργο ηφαιστειο που ομως καποια στιγμη θα εκραγει... να θυμασαι οτι τα ατομα αυτα ειναι ανασφαλη κ αδυναμα.. δεν μπορουν να σου κανουν κατι.. κοροιδευοντας εσενα (νομιζουν οτι) καλυπτουν τα δικα τους κενα κ ανασφαλειες κ φαινονται ανωτεροι.. αμα η κατασταση φτασει στο απροχωρητο θα σου προτεινα να το συζητησεις με καποιον καθηγητη που εμπιστευεσαι.. τι ακριβως σου λενε κ ποσο καιρο συμβαινει αυτη η κατασταση??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2
    vasika mou lene diafora xontro gay kai ales vlakeies ou tous erxontai kai ginetai edw kai 2 xronia etsi 3afnika

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    πολυ μου τη σπαν αυτα που γινονται.. κ μακαρι να ειμαι καποια στιγμη σε θεση να τα σταματησω.. τι τους νοιαζει γαμωτη μου αμα ο αλλος ειναι χοντος η λεπτος, κοντος η ψηλος, ξανθος η μελαχρινος, ομορφος η ασχημος, πλουσιος η φτωχος, γκει η στρειτ κ ενα σωρο αλλα.. παιδιαστικες ανωριμοτητες που ομως μπορουν να εχουν καταλυτικες επιπτωσεις στην ψυχολογια ενος παιδιου που ειναι στην εφηβεια κ τα υφισταται.. λοιπον επι του πρακτεου τωρα εγω θα σου λεγα να τους γραφεις στα @@ σου κ να μην ασχολεισαι καν, μην δινεις σημασια.. φιλους εχεις? αν εχεις φιλους ασχολησου με την παρεα σου, μιλα μαζι τους, προσπαθησε να περνατε καλα κ ασε τους μαλακες να σκασουν... μην τους αφησεις να γινουν τροχοπεδη στη ζωη σου, δεν αξιζει, εισαι υπερανω αυτων!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΚΡΗΤΗ
    Posts
    2
    ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!ΚΑΝΤΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΣΗΧΟΥΝ!ΘΑ ΣΑΦΙΣΟΥΝ ΗΣΗΧΟ ΝΑΣΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΕΠΙΠΕΔΟ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΣΕ,ΜΗΝ ΤΟΥΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Δυστυχώς είναι ένα φαινόμενο των κοινωνιών που βρίσκονται σε παρακμή και δεν έχουν τη στοιχειώδη διαπαιδαγώγηση από το σπίτι τους να σέβονται τη διαφορετικότητα του άλλου... το έζησα σε όλα μου τα σχολικά χρόνια και ξέρω πάρα πολύ καλά πως είναι να είσαι ο "διαφορετικός", ο "ξένος" το "φρικιό", το "πουτ...ι", ο "ηλίθιος"... εγώ στην Τετάρτη δημοτικού ήμουν "η ντροπή της τάξης μου" για παράδειγμα... δυστυχώς δεν μπορούμε να τους εξαφανίσουμε από τα διπλανά μας θρανία αλλά μπορούμε να αδιαφορήσουμε βρίσκοντας μια καλήτερη σχέση με τον εαυτό μας.. ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο αυτό να γίνει στην εφηβεία αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.. μακάρι να μου το είχε πει κι εμένα κάποιος όταν τα ζούσα όλα αυτά για 18 ολόκληρα χρόνια περίπου.. (και όχι μόνο..). Και πες τους κι εσύ μια μέρα, πως εσύ μπορεί να είσαι ότι είσαι αλλά και αυτοί είναι ένα μάτσο ανεγκέφαλοι που δεν έχουν μάθει να σέβονται το διαφορετικό, και πως γι' αυτόν ακριβώς το λόγο στη ζωή τους δε θα κάνουν τίποτα το σημαντικό και πως σε λίγα χρόνια θα τρώνε τη σκόνη σου... έτσι πες μου είπε να σας πω μια φίλη μου από ένα σάιτ που κάποτε την κορόιδευαν στο σχολείο και τώρα είναι σχεδόν διάσημη... άμα κολώνεις να τους το πεις (και ίσως θα ήταν καλύτερα να μη τους το πεις γιατί μπορεί να τους εξοργίσεις ακόμα χειρότερα εναντίον σου και να γίνουν και επιθετικοί - με τέτοιους κάφρους ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις) γράψτο στον πίνακα του σχολείου και υπέγραψε από κάτω "ένας χοντρός συμμαθητής σας.." .. να δεις τι καλύτερα που θα νιώσεις.... προπάντων μην ασχολείσαι και χαλάς φαιά ουσία με τέτοια άτομα... τρως τσάμπα κόπο χρόνο και ενέργεια που μπορεί να τη διοχετεύσεις σε καλύτερα πράγματα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    συμφωνω με τη συνονοματη. κανε αυτο με τον πινακα κ παιξτο ακομπλεξαριστος.. it 's the best revenge..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Ωραία σου τα είπανε τα άλλα μέλη για αυτους τους τυπους που σε ταλαιπωρούν, το θεμα δεν ειναι τι τύποι είναι αυτοί και πως τους ψυχολογάμε αλλά πως εσύ τους αντιμετωπίζεις.Με το να τους γραφεις στα αυτα σου δεν αλλάζει κάτι. Χρήστο, δυο πράγματα έχω να σου πω: πρώτον μάθε να τους αντιμετωπίζεις και δεύτερο μην αφηνεις την κατάσταση αυτη να επηρεάζει και να μειώνει την απόδοση σου στο σχολείο ή στην κοινωνική σου ζωή.

    Μάθε να μην τους ανέχεσαι, μάθε να μην σιωπάς, να φανείς δυνατός, ύψωσε τον τόνο της φωνής, δείξε νεύρο, μίλησε τους έντονα γι αυτο που νοιωθεις και γι αυτο που είσαι, αν χρειαστεί να πλακωθείς να πλακωθείς, σε σχολείο είσαι όλο και κάποιοι θα σταματησουν τον καυγά. Με άλλα λόγια να τους αντιμετωπίσεις βγαίνοντας από το καλούπι με το οποιο μεχρι τωρα τους αντιμετωπιζες, να κάνεις την υπέρβαση δλδ. Εκεί που νοιώθεις την ένταση μεσα σου γι αυτο που σου κανουν εκείνη την στιγμη εκεί βγάλε αυτη την ένταση προς τα έξω, εκεί είναι η αποτελεσματική αντίδραση, όταν ο άλλος μιλά και βγαζει την ενταση προς τα έξω και είναι ολος ο εαυτός του, ο άλλος το σκέφεται πολύ καλά τοτε αν θα ξανακάνει το ίδιο. Να ναι σαν αυτοάμυνα δλδ. Και θα δεις, σίγουρα θα αλλάξει κάτι, θα ειναι πιο προσεκτικοί στο εξής μαζί σου, μπορεί και να αρχίσουν να σε σέβονται, κι αν σου γυρίζουν την πλάτη δε χάνεις κατι αξιόλογο. Απλά το νεύρο που όλο μαζεύεις και εκδηλώνεις μεσα στοκεφάλι, σπρώξε τον εαυτό σου σαν από αυθόρμητο και βγάλε το έξω. Διαφορετικά ή κατάσταση θα διαιωνίζεται και θα υποφέρεις και όλα αυτα θα σου δημιουργησουν απωθημένα, εμμονες και χαμηλη αυτοεκτιμηση που θα σε συνοδεύουν χρόνια μετα. Να φανείς δυνατός λοιπόν, κάνε κάτι!

    Και σου το ξαναλέω, το πρόβλημα αυτο μην επιτρέψεις καθόλου μα καθόλου να σε αποπροσανατολίζει από τους στοχους που έχεις θέσει για το μέλλον σου, για τις σπουδες σου κλπ. Μην αφήνεις την απόδοση σου στα μαθήματα και την προσοχη σου στην τάξη να μειώνονται ούτε να χάνεσαι από τις κοινωνικες σου συναναστροφές. Αυτα να τα κάνεις με αφοσίωση λες και δεν τρέχει απολύτως τίποτα. Τωρα κτίζεις τις στερεες βασεις για το αυριο, βάλε πείσμα να μην αποπροσανατολίζεσαι από αυτες ο κόσμος γυρω σου να χαλά. Αν δεν το κάνεις αυτο χρόνια μετα θα μετανοιώνεις πικρα για τις ευκαιρίες που έχασες αλλα θα ειναι πλεον αργά.
    Εδώ σου μιλάνε άτομα που έχουν περάσει από παρόμοιες καταστάσεις αλλά άντεξαν και δεν θα θελαν να βλεπουν άλλους να περνανε τα ίδια. Άκου τι σου λεμε....
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι τέτοιοι θρασύδειλοι τύποι δεν καταλαβαίνουν από αντεπιθέσεις και τέτοια... ίσα ίσα θα τον προκαλούν χειρότερα... το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αδιαφορήσει... όταν ήμουν έφηβη στο χωριό μου μου λέγανε διάφορα στο δρόμο και για κάποιο διάστημα απαντούσα κι εγώ καταλλήλως.. όχι μόνο δε σταματούσαν αλλά κάθε φορά που με συναντούσαν στο δρόμο με τσιγκλούσαν επίτηδες για να δουν πως θ' αντιδράσω και με τη δική μου αγανάκτηση σπάγανε πλάκα... ναι είναι τόσο κάφροι... ώσπου κατάλαβα το διαστροφικό τους παιχνίδι και σταμάτησα να τους απαντάω όταν με βρίζανε ή με κοροϊδεύανε.. από ένα σημείο και μετά το κόψανε αφού έβλεπαν ότι δε μπαίνω πια στο τρυπάκι τους.... ασφαλώς είναι δύσκολη κατάσταση και πρέπει να είσαι πολύ ισορροπημένος και ώριμος συναισθηματικά για να μην σε επηρεάζει ειδικά σε μια τόσο ευαίσθητη ηλικία όπως η εφηβεία.... δυστυχώς ζούμε ανάμεσα σε κάφρους...

  10. #10
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι τέτοιοι θρασύδειλοι τύποι δεν καταλαβαίνουν από αντεπιθέσεις και τέτοια... ίσα ίσα θα τον προκαλούν χειρότερα... το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αδιαφορήσει... όταν ήμουν έφηβη στο χωριό μου μου λέγανε διάφορα στο δρόμο και για κάποιο διάστημα απαντούσα κι εγώ καταλλήλως.. όχι μόνο δε σταματούσαν αλλά κάθε φορά που με συναντούσαν στο δρόμο με τσιγκλούσαν επίτηδες για να δουν πως θ' αντιδράσω και με τη δική μου αγανάκτηση σπάγανε πλάκα... ναι είναι τόσο κάφροι... ώσπου κατάλαβα το διαστροφικό τους παιχνίδι και σταμάτησα να τους απαντάω όταν με βρίζανε ή με κοροϊδεύανε.. από ένα σημείο και μετά το κόψανε αφού έβλεπαν ότι δε μπαίνω πια στο τρυπάκι τους.... ασφαλώς είναι δύσκολη κατάσταση και πρέπει να είσαι πολύ ισορροπημένος και ώριμος συναισθηματικά για να μην σε επηρεάζει ειδικά σε μια τόσο ευαίσθητη ηλικία όπως η εφηβεία.... δυστυχώς ζούμε ανάμεσα σε κάφρους...
    δεν διαφωνω μ αυτα που λες, η δική μου εμπειρία λέει ότι με την αντίδραση, τη δυναμική κι όχι τη χλιαρή, κάτι μπορεί να αλλάξει. έχεις δίκιο, ειναι να μην μπλέξει κανεις με τετοιους, χρειάζεται ισχυρες ψυχικες αντοχες για να αντεπεξέλθει.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Δυστυχώς έτσι είναι... το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αδιαφορήσει και να αρχίσει να αγαπάει λίγο τον εαυτό του... έτσι κι αλλιώς αυτά τα καθίκια δεν πρόκειται να τον συμπαθήσουν ποτέ ότι και αν κάνει... και έχω και προσωπική εμπειρία από αυτό γι' αυτό το λέω.... τι να πω θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγχονται αυτές οι συμπεριφορές και στο σχολείο αλλά και έξω στην κοινωνία μας γενικότερα... δυστυχώς δεν υπάρχει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Χρηστο πες μου σε ποιο σχολειο εισαι να ρθω να καθαρισω!!!! :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Το ειχα βιωση και γω στα μαθητικα μου χρονια.ΑΠΛΑ ΑΠΑΞΙΩΣΗ θελουν :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κι εγω εχω πεσει θυμα bullying στο σχολειο.. αυτο που εκανα ως αντιδραση ηταν να επικεντρωνομαι στα μαθηματα μου κ να δινω εκει τη βαση..ετσι κ ξεφευγα με το διαβασμα, κ καλο εκανα στον εαυτο μου καθως οταν δωσαμε παννεληνιες εγω περασα πανεπιστημιο κ αυτοι οι 2-3 μαλακες δεν περασαν πουθενα.. η επιτυχια σου κ η ευτυχια σου θα ειναι η καλυτερη εκδικηση γι αυτους να το θυμασαι φιλε μου.. μην σε παιρνει απο κατω.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    κι εγω εχω πεσει θυμα bullying στο σχολειο.. αυτο που εκανα ως αντιδραση ηταν να επικεντρωνομαι στα μαθηματα μου κ να δινω εκει τη βαση..ετσι κ ξεφευγα με το διαβασμα, κ καλο εκανα στον εαυτο μου καθως οταν δωσαμε παννεληνιες εγω περασα πανεπιστημιο κ αυτοι οι 2-3 μαλακες δεν περασαν πουθενα.. η επιτυχια σου κ η ευτυχια σου θα ειναι η καλυτερη εκδικηση γι αυτους να το θυμασαι φιλε μου.. μην σε παιρνει απο κατω.
    Αυτό να κάνεις Χρήστο. Το ίδιο με τη Λάκρυ έκανα και εγώ. Πέρασα εκεί που ήθελα στο πανεπιστήμιο και όλοι αυτοί οι μαλάκες πουθενά και σήμερα είμαι σε πολύ καλύτερη θέση απ αυτούς. Κι αυτο είναι για μένα είναι η ηθική ικανοποίηση. Αυτή την ηθική ικανοποίηση θα την νοιώσεις και συ χρόνια μετα όπως εμείς, φτάνει να κάνεις τώρα αυτα που σου λέμε.
    γιάννης

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •