Νομίζω πως σταματά η καρδιά μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4

    Νομίζω πως σταματά η καρδιά μου

    Γειά σε όλους. Είμαι ο Νίκος και είμαι 31 χρονών. Πρόσφατα έμαθα ότι πάσχω απο το σύνδρομο Briquet (σωματοποίηση του άγχους). Ο γιατρός δε μου έδωσε κάποια φαρμακευτική αγωγή, απλά μου είπε να το παλέψω μόνος μου και μου υπέδειξε κάποιους τρόπους. Το θέμα μου είναι πως όταν ξαπλώνω έχω έντονο αίσθημα παλμών και πρίν με "πάρει" ο ύπνος νομίζω οτι σταματάει η καρδιά μου, νιώθω ζαλισμένος και αμέσως σηκώνομαι φοβισμενος και με ταχυπαλμία. Αυτό μπορει να συμβεί και 20 φορές το βράδυ. Οπότε απο τη στιγμή που θα ξαπλώσω, κοιμάμαι μετά απο 3 ώρες.Πήγα σε καρδιολόγο ένα μήνα πριν αρχίσουν αυτά τα συμπτώματα και έκανα υπερηχογράφημα και τέστ κοπώσεως. Όλα ήταν μια χαρά. Ο καρδιολόγος μου είπε να τον ξαναεπισκευτώ μετά απο 2 χρόνια! Είναι και αυτά συμπτώματα του άγχους, ή πρέπει να απευθυνθώ και κάπου αλλού? Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Εγώ μπορώ να πω μόνο για την ταχυπαλμία, για το σταμάτημα της καρδιάς δεν ξέρω. Πριν λίγο καιρό, είχα κι εγώ έντονη ταχυπαλμία και δεν ένιωθα καλά και πήγα στον παθολόγο μου που μου μέτρησε την πίεση κι ήταν πολύ υψηλή και μου έδωσε χάπι για να πέσει...οπότε θα σου πρότεινα να πας κι εσύ στον παθολόγο σου μήπως είναι κάτι τέτοιο η αιτία γιατί εγώ την ταχυπαλμία από άγχος την έπαθα και γενικά την παθαίνω γι΄αυτό το λόγο...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    Όσες φορές μετρήθηκα μετα από τέτοιο επεισόδιο (ηλεκτρονικό πιεσόμετρο), η πίεση μου ήτανε φυσιολογική. 12 η μεγάλη και 7 η μικρή. Οι παλμοί μου όμως ήταν ανεβασμένοι γύρω στους 90. Πρίν ένα μήνα ξυπνούσα το βράδυ μέσα σε πανικό αφού μου είχε κοπεί η αναπνοή... Τώρα αυτό.... Δεν ξέρω τι να πω...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by kummer View Post
    Όσες φορές μετρήθηκα μετα από τέτοιο επεισόδιο (ηλεκτρονικό πιεσόμετρο), η πίεση μου ήτανε φυσιολογική. 12 η μεγάλη και 7 η μικρή. Οι παλμοί μου όμως ήταν ανεβασμένοι γύρω στους 90. Πρίν ένα μήνα ξυπνούσα το βράδυ μέσα σε πανικό αφού μου είχε κοπεί η αναπνοή... Τώρα αυτό.... Δεν ξέρω τι να πω...
    αγχος kummer μου!αυτα περνουσα κ εγω οταν ειχα πανικους και τωρα καμια φορα αν μου μπει το σκουλικακι της καρδιακης προσβολης κτλ

    προσπαθησε να ασχολεισαι λιγοτερο με ολα αυτα,με πιεσομετρα με καρδιολογους..οσο μπορεις ηρεμησε και δεξου οτι ολο αυτο ειναι αγχος και τιποτα παραπανω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by kummer View Post
    Όσες φορές μετρήθηκα μετα από τέτοιο επεισόδιο (ηλεκτρονικό πιεσόμετρο), η πίεση μου ήτανε φυσιολογική. 12 η μεγάλη και 7 η μικρή. Οι παλμοί μου όμως ήταν ανεβασμένοι γύρω στους 90. Πρίν ένα μήνα ξυπνούσα το βράδυ μέσα σε πανικό αφού μου είχε κοπεί η αναπνοή... Τώρα αυτό.... Δεν ξέρω τι να πω...
    Εγώ πάντως επιμένω να πας στον παθολόγο σου. Άσε τους καρδιολόγους, είσαι πολύ νέος για να έχεις προβλήματα καρδιάς εκτός κι αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό. Πήγαινε στον παθολόγο σου και πες του τι συμβαίνει, εμείς εδώ δεν είμαστε γιατροί. Κι έτσι θα ξέρεις αν συμβαίνει κάτι (που θα αντιμετωπίζεται φυσικά, δεν στο λέω για να σε τρομάξω) ή αν όλο αυτό είναι απλά ψυχολογικό. Αυτή είναι η γνώμη μου. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα να μάθω τι τρέχει ώστε να γλυτώσω απ' αυτό το άγχος. Ποιός ο λόγος να βασανίζεσαι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Διαβασε και αυτο αν θελεις.
    http://www.incardiology.gr/pathiseis...ima_palmon.htm
    11/12/2006

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Ήδη τις 3 τελευταίες μέρες κοιμάμαι φυσιολογικά. Προσπαθώ να μην κοιμάμαι τα μεσημέρια, όσο κουρασμένος και αν νιώθω, για να πέφτω το βράδυ "ξερός" χωρίς να έρχονται διάφορες σκέψεις στο μυαλό μου... Επίσης κοιμάμαι όπου βρω...στον καναπέ, στην πολυθρόνα για να μη σκέφτομαι οτι πρέπει να πάω στο δωμάτιο μου. Δεν ξέρω αν είναι σωστός ο τρόπος, αλλά λειτουργεί. Εύχομαι αργά η γρήγορα, να βρω τον τρόπο να αντιμετωπίσω και τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετωπίζω. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας, όπως και μία κοπέλα που με στηρίζει σ'αυτή τη δύσκολη περίοδο της ζωής μου. Καλές γιορτές σε όλα τα παιδιά του forum και σε όσους αγαπάτε.

  8. #8
    Φιλε μου τελικα τι εγινε με αυτο το προβλημα?...Γιατι παθαινω ακριβως το ιδιο πραγμα και καιγομαι ν μαθω...:/

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    Φιλε μου καλημερα. Οπως βλεπεις εχω να γραψω στο φορουμ πανω απο ενα χρονο... Μεσα σ'αυτο το διαστημα πηγα αλλες 3 φορες σε καρδιολογο και γενικα σε αλλους 20 γιατρους!! Γιατι μπορει να εφυγαν οι εκτακτες συστολες, αλλα παντα ερχοταν κατι αλλο! Η απαντηση που επαιρνα ηταν παντα η ιδια. Αγχος!! Βεβαια, μετα απο μια επισκεψη σε γαστρεντερολογο και αφου εκανα και γαστροσκοπηση, ανακαλυψα οτι εχω γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και διαφραγματοκοιλη. Η παλινδρομηση πολλες φορες εχει συμπρωματα εμφραγματος και η διαφραγματοκοιλη δημιουργει εκτακτες συστολες... Αλλαξα λιγο τον τροπο διατροφης μου και κοιμαμαι 3 ωρες μετα τα γευματα. Οι εκτακτες συστολες μου ειχαν εξαφανιστει πολυ καιρο πριν παω στον γαστρεντερολογο. Και το αισθημα παλμων. Δεν ξερω αν εχεις επισκευτει καποιον παθολογο (ειμαι σιγουρος πως ναι!!!), οποτε θα σου πω και εγω πως ολα οφειλονται στο αγχος... Ειλικρινα ποτε δεν πιστευα οτι το αγχος μπορει να σε φτασει σε τετοια επιπεδα, αλλα εκανα λαθος. Γεμισε τη μερα σου με πραγματα που σ'αρεσουν, αθλησου, φαε σωστα και σταματα να googlareis οτι σου συμβαινει...Και εγω δεν το εχω λυσει το προβλημα μου, αλλα βρισκομαι σε καλυτερο επιπεδο απο περυσι. Εχω παψει πλεον να το σκεφτομαι! Ελπιζω να βοηθησα λιγακι...

  10. #10
    Ναι πηγα σε παθολογο μου ειπε κι αυτος οπως και οι αλλοι 20 γιατροι π πηγα οτι ειναι αγχος απλα μ συνεστησε να κανω κι ενα holter 24ωρο να ειμαστε καλυμμενοι..τι να πω...σημερα επεσα για υπνο 1 το βραδυ και καταφερα να κοιμηθω 6:30 το πρωι απο αυτο το πραγμα..ενιωθα να σταματαει η καρδια μ για κανα δευτερολεπτο, δυο και ενιωθα οτι επρεπε να σηκωθω απο το κρεβατι, "να πεταχτω" π λενε για να ερθω λιγο στα κανονικα μ..σε 5 ωρες ενιωσα αυτο το πραγμα 15 φορες..αγχος ειναι το πιστευω κι εγω γτ πριν κανα μηνα περασα μια κριση πανικου, της οποιας τα "καλα" κρατησαν 1,5 εβδομαδα...μετα ξεχαστηκα κι αρχισα να ηρεμω..αλλα χθες το βραδυ με επιασε αυτο το πραγμα κ λεω τι γινεται τωρα..(παρατηρησα παντως οτι αυτη τη ψιλοκριση τη παθαινω μετα απο φαι το οποιο για βραδυ δεν το λες κ ελαφρυ..) τι να πω...ευχαριστω π απαντησες φιλε μ..

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 16:14
  2. φοβία με καρδια
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 24-04-2017, 18:14
  3. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 08:28
  4. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 20-08-2012, 23:38
  5. σουβλιές στην καρδια..
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2011, 13:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •