Νιώθω πολύ άσχημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Νιώθω πολύ άσχημα

    Είμαι ερωτευμένος με μια φίλη μου, η οποία τα έχει με άλλον, όμως το ξέρει αυτό. Αυτή πάσχει από κοινωνική φοβία και κατάθλιψη που εναλλάσσεται με υπομανία. Εγώ έχω κατάθλιψη, ΙΨΔ, και άγχος. Αυτή η κοπέλα είναι το πιο φοβισμένο πλάσμα που έχω γνωρίσει. Παρ' όλα αυτά, μπορεί πολύ άνετα και εύκολα να προσανατολίζεται σε όποιο μέρος κι αν βρεθεί (εγώ δεν έχω καθόλου προσανατολισμό, χάνομαι συνεχώς και παντού), μπορεί άριστα να οδηγάει το αυτοκίνητό της (εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω αυτοκίνητο), είναι πολύ πιο κοινωνική από ότι εγώ (έχει φίλους και κοινωνική ζωή, ενώ εγώ όχι ιδιαίτερα), και είναι πολύ άνετη σε θέματα σχέσεων και φλερτ (φλερτάρει συνεχώς με όλους). Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε από όλα αυτά, και νιώθω πολύ άσχημα, συγκρινόμενος με αυτήν. Εγώ έχω λίγους φίλους, τους οποίους συστηματικά αποφεύγω και δεν έχω καθόλου κοινωνική ζωή. Σχέση ολοκληρωμένη δεν είχα ποτέ μου. Δεν φλερτάρω ποτέ. Έχω συνουσιαστεί μόνον με ιερόδουλες. Στο παρελθόν είχα την ευκαιρία να κάνω σεξ ή και σχέση με κάποιες γυναίκες, όμως το έληξα το θέμα όσο ήταν ακόμα νωρίς. Δεν αντέχω την σκέψη ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνω έρωτα με μία γυναίκα (εξαιρούνται οι εκδιδόμενες, τις έχω φάει με το κουτάλι). Μερικές φορές σκέφτομαι το σεξ είναι κάτι απαίσιο, το οποίο δεν θα έπρεπε να υπάρχει στην ζωή μου. Όμως ο άντρας είναι υποχρεωμένος να το κάνει στην γυναίκα, ώστε να του δώσει η γυναίκα την αγάπη της. Άν δεν κάνεις έρωτα στην κοπέλα σου, τότε αυτή δεν θα σε αγαπάει. Θα αρχίσει να πηγαίνει με άλλους, και στο τέλος θα σε εγκαταλείψει. Και το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτός ο φόβος μου είναι η σημαντικότερη αιτία που δεν καταφέρνω να έχω την γυναίκα που θέλω. Διότι όταν μέσα σου νιώθεις ότι δεν μπορείς να κάνεις έρωτα σε μια γυναίκα, αυτό εκφράζεται εμμέσως στην συμπεριφορά σου, η οποία είναι συμπεριφορά φοβισμένου και ανεπρκούς ανθρώπου, με ελλειμματική προσωπικότητα, που δεν είναι σε θέση να καλύψει συναισθηματικά και σεξουαλικά μία γυναίκα. Δεν της δείχνεις την εικόνα του απόλυτου αρσενικού που θέλει αυτή. Και όλα αυτά, παρ' όλο που δεν της τα έχεις πει και δεν τα ξέρει, τα αντιλαμβάνεται από μόνη της, διότι έχει γυναικεία διαίσθηση και ένστικτο. Και εσύ ο ίδιος, όταν δεν νιώθεις έτοιμος να κάνεις σεξ σε αυτήν που θέλεις, δεν μπορείς να την διεκδικήσεις με το πάθος και την ορμή που χρειάζεται, διότι νιώθεις εκ των προτέρων ανεπαρκής και χαμένος. Το σεξ δεν το θεώρησα ποτέ μου ανάγκη. Πάντοτε το έβλεπα σαν κάτι πρόσθετο στην ζωή μου, που δεν είναι απαραίτητο, που δεν θέλω να υπάρχει στην ζωή μου. Δεν θέλω να κάνω σεξ ποτέ ξανά. Και όταν βλέπω στους δρόμους και οπουδήποτε αλλού, γυναίκες οι οποίες μου αρέσουν και με ελκύουν σεξουαλικά, νιώθω πολύ πικραμένος. Δεν θέλω να πηγαίνω σε μέρη όπου υπάρχουν πολλές γυναίκες, ειδικά όταν αυτές είναι ελκυστικές. Όταν τις βλέπω, νιώθω τρομερή θλίψη. Όταν έχω σεξουαλική επιθυμία, νιώθω πολύ άσχημα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    7
    Kαλησπερα φιλε λαθροβιε!Θα ηθελα να σε παρακαλεσω καταρχην να αναφερεις στα επομενα αρθρα σου ορισμενες πληροφοριες παραπανω για σενα! π.χ ηλικια,..κλπ!
    Θα αρχισω λεγοντας οτι το να εχεις σεξουαλικη εμπειρια με "ιεροδουλες δεν ειναι κακο"!ΝΑ σου θυμισω οτι υπηρχαν απο την αρχαιοτητα οποτε μην σε αγχει το θεμα!Το σεξ οπως αναφερεις πολλες φορες πιο πανω και διεκρινα μια ανυσηχια σου και σε αυτον τον τομεα,να σου υποβαλω τα εξης:την σεξουαλικη πραξη την εχει ο ανθρωπος αναγκη ως βιολογικη πραξη παρμενη απο την φυση,διοτι ο σκοπος της φυσης ειναι η αναπαραγωγη!γι αυτο επλασε ολους τους ανθρωπους να το εχουν αναγκη!Υπαρχει ομως και η εκδοχη οτι επανω σε μια σεξουαλικη πραξη μπορεις να εξωτερικευσεις σε μεγαλο βαθμο τα συναισθηματα σου!οποτε αλλο το σεξ ως αναγκη και αλλο ως επιθυμια!Θα σου μιλισω ειλικρινα , βλεπω να εχεις μια ανασφαλια να το πω η ταση αυτουποτιμησης!Η οποια διορθωνετε!Υπαρχουν τροποι να ξεπερασεις αυτες σου τις σκεψεις η και ενδεχομενος φοβιες αρκει να το θελεις!Οσο για το παραδειγμα που ανεφερες πρωτο δεν το σχολιαζω..Αν θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος στα θεματα που σε απασχολουν θα μπορουσα να σου πω και γω την αποψη μου!
    Φιλος Διογενης!:)

  3. #3
    Quote Originally Posted by dchris View Post
    Kαλησπερα φιλε λαθροβιε!Θα ηθελα να σε παρακαλεσω καταρχην να αναφερεις στα επομενα αρθρα σου ορισμενες πληροφοριες παραπανω για σενα! π.χ ηλικια,..κλπ!
    Θα αρχισω λεγοντας οτι το να εχεις σεξουαλικη εμπειρια με "ιεροδουλες δεν ειναι κακο"!ΝΑ σου θυμισω οτι υπηρχαν απο την αρχαιοτητα οποτε μην σε αγχει το θεμα!Το σεξ οπως αναφερεις πολλες φορες πιο πανω και διεκρινα μια ανυσηχια σου και σε αυτον τον τομεα,να σου υποβαλω τα εξης:την σεξουαλικη πραξη την εχει ο ανθρωπος αναγκη ως βιολογικη πραξη παρμενη απο την φυση,διοτι ο σκοπος της φυσης ειναι η αναπαραγωγη!γι αυτο επλασε ολους τους ανθρωπους να το εχουν αναγκη!Υπαρχει ομως και η εκδοχη οτι επανω σε μια σεξουαλικη πραξη μπορεις να εξωτερικευσεις σε μεγαλο βαθμο τα συναισθηματα σου!οποτε αλλο το σεξ ως αναγκη και αλλο ως επιθυμια!Θα σου μιλισω ειλικρινα , βλεπω να εχεις μια ανασφαλια να το πω η ταση αυτουποτιμησης!Η οποια διορθωνετε!Υπαρχουν τροποι να ξεπερασεις αυτες σου τις σκεψεις η και ενδεχομενος φοβιες αρκει να το θελεις!Οσο για το παραδειγμα που ανεφερες πρωτο δεν το σχολιαζω..Αν θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος στα θεματα που σε απασχολουν θα μπορουσα να σου πω και γω την αποψη μου!
    Φιλος Διογενης!:)
    Γειά σου φίλε. Είμαι 27 ετών και θα ήθελα να βρω εναν τροπο να ξεπερασω ολα αυτα τα εμποδια που εχω.

  4. #4
    Quote Originally Posted by dchris View Post
    Kαλησπερα φιλε λαθροβιε!Θα ηθελα να σε παρακαλεσω καταρχην να αναφερεις στα επομενα αρθρα σου ορισμενες πληροφοριες παραπανω για σενα! π.χ ηλικια,..κλπ!
    Θα αρχισω λεγοντας οτι το να εχεις σεξουαλικη εμπειρια με "ιεροδουλες δεν ειναι κακο"!ΝΑ σου θυμισω οτι υπηρχαν απο την αρχαιοτητα οποτε μην σε αγχει το θεμα!Το σεξ οπως αναφερεις πολλες φορες πιο πανω και διεκρινα μια ανυσηχια σου και σε αυτον τον τομεα,να σου υποβαλω τα εξης:την σεξουαλικη πραξη την εχει ο ανθρωπος αναγκη ως βιολογικη πραξη παρμενη απο την φυση,διοτι ο σκοπος της φυσης ειναι η αναπαραγωγη!γι αυτο επλασε ολους τους ανθρωπους να το εχουν αναγκη!Υπαρχει ομως και η εκδοχη οτι επανω σε μια σεξουαλικη πραξη μπορεις να εξωτερικευσεις σε μεγαλο βαθμο τα συναισθηματα σου!οποτε αλλο το σεξ ως αναγκη και αλλο ως επιθυμια!Θα σου μιλισω ειλικρινα , βλεπω να εχεις μια ανασφαλια να το πω η ταση αυτουποτιμησης!Η οποια διορθωνετε!Υπαρχουν τροποι να ξεπερασεις αυτες σου τις σκεψεις η και ενδεχομενος φοβιες αρκει να το θελεις!Οσο για το παραδειγμα που ανεφερες πρωτο δεν το σχολιαζω..Αν θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος στα θεματα που σε απασχολουν θα μπορουσα να σου πω και γω την αποψη μου!
    Φιλος Διογενης!:)
    Γειά σου φίλε. Είμαι 27 ετών και θα ήθελα να βρω εναν τροπο να ξεπερασω ολα αυτα τα εμποδια που εχω.

  5. #5
    Φίλε ο τρόπος είναι να δοκιμάσεις, πλησιαζε γυναίκες, να τους μιλάς, να τους ζητας γνωριμία, να παίρνεις πρωτοβουλίες άμα είσαι μαζί τους, μετα να τους δίνεις χαδι, φιλί. Κι όλα αυτα να τα κανεις εκεί που ο εαυτος σου σε μπλοκάρει, που σε θεωρει αδύνατο. Εκεί που ο εαυτος σου σε αποτρέπει, να κάνεις την υπέρβαση. Να κάνεις πράξη αυτο που σου επιβάλλει ότι είναι περα από τις δυνάμεις σου. Στο σταδιο αυτο που είσαι να μη σε απασχολεί καθόλου η απόρριψη, να το βλεπεις σαν μερος της διαδικασίας. Σε όλο αυτο θα σε βοηθησει η εμπειρία, οι συμβουλες και η συναναστροφη με άτομα που ξέρουν παραπάνω από σενα. Πιστεύω έχεις τις δυνάμεις μέσα σου, η χαμηλη σου αυτοπεποίθηση όμως σε μπλοκάρει, σου επιβάλλει ότι είσαι αδύναμος, γι αυτο και δεν κανεις το περισσότερο το οποιο θα μπορουσες να κάνεις. Κι όσο δοκιμάζεις και υπερβαινεις τον κακο σου εαυτο τοσο περισσότερο τονώνεται η αυτοεκτίμηση σου, δυναμώνεις και έχεις στο εξης όλο και καλύτερα αποτελέσματα. Με απλά λόγια, υπέρβαση και πράξη!
    γιάννης

Similar Threads

  1. Ασχημα κολληματα
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-07-2011, 11:08
  2. νοιωθω ασχημα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 24-05-2011, 22:10
  3. ασχημα τα πραγματα
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 28-11-2010, 19:23
  4. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  5. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-2008, 11:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •