ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΙΑΚΗ ???????? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Maus εσύ πόσο καιρό έκανες γνωσιακή; Θελώ και γω να κάνω και παίρνω γνώμες.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    γνωσιακη δεν εκανα ... θελω να κανω και μαλλον μου ταιριαζει.. συμπεριφορικη εκανα..

    αλλα εκει αναναλωνεσαι καπου στα ιδια και τα ιδια.. δηλαδη δε προχωρας καπου.. οσον αφορα την ψυχωση δηλαδη.

    υπαρχει βεβαια στη συμπεριφορικη και η στηριξη του ψυχολογου που με τα κολπα του σε κανει να νιωσει πραγματικα καλα και αυτο λειτουργει σαν φαρμακο.

    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Maus εσύ πόσο καιρό έκανες γνωσιακή; Θελώ και γω να κάνω και παίρνω γνώμες.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ νόμιζα πως είναι το ίδιο που έγκειται η διαφορά;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    δεν ειμαι ειδικος.

    αλλα νομιζω οτι η συμπεριφορικη παει να αλλαξει/βελτιωσει τη συμπεριφορα σου και πρακτικα πως αντιμετωπιζεις καποιες καταστασεις στην καθημερινη ζωη
    ενω η γνωσιακη εχει να κανει με τη μαιευτικη μεθοδο που λεει και ο Πετραν να ξεδιαλυνει , αποδομησει τις ψευδαισθησεις και αγχη σου. Δηλαδη χρησιμοποιει γνωσιακα τεχνασματα για να καταλαβεις οτι οι ψευδαισθησεις σου δεν ευσταθουν..

    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Εγώ νόμιζα πως είναι το ίδιο που έγκειται η διαφορά;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    λακρυ για να δεις λίγο κ την άλλη πλευρά η συζήτηση που κανείς με τον ψυχολόγο είναι κατευθυνόμενη από τον ίδιο μέσω των ερωτήσεων που σ κάνει κ θέλει να σε κάνει να δεις κάποια πράγματα αν εσυ κάθε φορά που σε κλειδώνε να δεις την αλήθεια εσυ ήσουν τα μυαλά στα κάγκελα την νευριάέζες κ ήθελε με τον τρόπο της να σε κατεβάσει να συνεννοούηθειται

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Λου μαλλον σε μαλακες ψυχοθεραπευτες πεφτω τι να πω, μια στα 17 με εκεινον που με ρωταγε αμα ψησαμε αρνι κ μια τωρα μ αυτην που πηγε να μου πουλησει μουρη κ να μου το παιξει καποια, δεν ξερω ειμαι λιγο επιφυλακτικη απεναντι στην ψυχοθεραπεια πλεον, αλλα οπως εχω διαβασει εδω μπορει να σου παρει πολυ καιρο, ακομη κ μηνες να βρεις αυτον που σου ταιριαζει κ πραγματικα μπορει να σε βοηθησει κ να σου προσφερει πραγματα, οποτε δεν θα σταματησω την προσπαθεια, η πλακα ειναι οτι αυτη ηταν κ "συστημενη" τρομαρα της κ ντεμεκ ειναι καλη κτλ, αλλα τελικα οπως απεδειχθη ανθρακες ο θησαυρος!
    κ εγω με την τριτη τη βρηκα τη δικη μου. πιο πριν ειχα παει σε δυο ψυχιατρους διαδοχικα, αλλα δεν τσουλησε καλα το πραγμα!
    δε χρειαζεται απογοητευση, αν αυτη δε σου παει, δε σημαινει οτι ολοι οι ψυχοθεραπευτες δε θα σου πηγαινουν! μπορει ο επομενος να ειναι μια χαρα!

    η ψυχοθεραπεια μπορει να σε βοηθησει να διαχειριζεσαι καλυτερα τα συναισθηματα σου.
    το βιοχημικο σου προφιλ δεν θα το αλλαξει, αν εχεις καποιες συναισθηματικες τασεις που οφειλονται κυριως σε βιολογικους παραγοντες, σε αυτο δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα.
    πχ τα mood swings της διπολικης, τα ψυχωσικα συμπτωματα.

    μπορει να σε βοηθησει ομως να διαχειριζεσαι καλυτερα ο,τι σου συμβαινει που ειναι κ αυτο πολυ σημαντικο κ λειτουργει σαν συμπληρωμα με την φαρμακευτικη αγωγη.
    πχ θα μπορουσε να σε βοηθησει πολυ στη βουλιμια, στο θεμα σου με τα κιλα, στη διαχειριση του αγχους, στην τελειομανια που εχεις αναφερει οτι εχεις κ που φερνει πολλα δεινα (ημουν κ εγω υπερβολικα τελειομανης) κλπ
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    pad δεν ημουν με τα μυαλα στα καγκελα ρε συ λολ ισα ισα που ημουν πολυ ισορροπημενη κ πηγα θετικα διακειμενη αλλα στην πορεια απογοητευτηκα.. εδω δεν προλαβα καλα καλα να πω τα μισα απο αυτα που ηθελα, καθως μου μιλουσε συνεχεια αυτη κ μου το παιζει εξυπνη..
    λου θα αναζητησω αλλον ειδικο δεν θα κατσω μ αυτηνα, ισως μου φαει χρονο να τον/την βρω αλλα πιστευω αξιζει τον κοπο, κ οπως ειπες κ εσυ οχι τοσο για τα ψυχωτικα που ειναι πιο πολυ βιοχημικα, αλλα για τα διατροφικα κ τα αγχωτικα, εχω κ απ ολα τρομαρα μου
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καλησπερα, για πρωτη (η μαλλον δευτερη) φορα στη ζωη μου αποφασισα να επισκεφτω ψυχολογο, περα απο ψυχιατρο, για παραλληλη συμβουλευτικη κ υποστηριξη.. ειχα κανει στα 17 ενα διαστημα ψυχοθεραπεια, αλλα καθε αλλο παρα αυτο ηταν, μιας κ με ρωτουσε ωρες ωρες ασχετα πραγματα, ακομα κ τι εφαγα η αν πηγα διακοπες κ που, αν ψησαμε αρνι το πασχα(σοβαρα μιλαω) κ αλλα τετοια που τα θεωρω μπουρδες.. ειχα χτες ραντεβου λοιπον με μια ψυχολογο η οποια ητανε "συστημενη", δλδ ειχα ακουσει απο αλλους πολυ καλα λογια γι αυτην, κ πηγα με σκοπο να με βοηθησει.. απ ο,τι μου ειπαν κ μου ειπε κ η ιδια κανει γνωσιακη-συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.. απο τα λιγα που ξερω γι αυτο το ειδος ψυχοθεραπειας ειναι οτι εστιαζει στο τωρα περισσοτερο κ βοηθαει στις νευρωσεις, ιψδ κτλ.. για ψυχωσεις δεν ξερω αμα κανει, οποτε μπορει να πηγαινω κ τζαμπα.. τεσπα, αλλου θελω να επικεντρωθω..λοιπον αφου με επρηξε στις ερωτησεις κ μου μιλουσε με γριφους κ με μπερδεψε
    δεν με αφηνε να εκθεσω τους προβληματισμους μου
    αλλα συνεχως μιλουσε αυτη ενω ηθελα να πω αυτα μου με απασχολουν μου λεει σε καποια φαση οτι "τους ορους τους βαζω εγω, δν θα μου πεις εσυ τη δουλεια μου, κ δεν θα παιξω το παιχνιδι σου κ αυτα που ηξερες ξεχνα τα"
    επισης μου λεει "δεν εγγυωμαι οτι θα σε βοηθησω, μπορει η συνεργασια να αποτυχει" επισης χαρακτηρισε τις "τακτικες" μου κακομαθημενες κ χειριστικες ενω εγω δεν εδειξα ουτε να παω να την χειριστω ουτε τιποτα
    ετσι ειναι το μοντελο της γνωσιακης??
    μου ειπε οτι κανει γνωσιακη
    δλδ στην αρχη σε "λουζουν" κ μετα σε βοηθανε?
    δεν ξερω εχω μπερδευτει μηπως ειναι αρχικα η ψυχρολουσια κ μετα με βοηθησει??
    το θεμα ειναι τι κανω?? σταματαω? συνεχιζω? πηγαινω αλλες 1-2 φορες να μου φυγει η ιδεα κ οπου βγαλει?
    πραγματικα ενιωσα χειροτερα που πηγα, ασε κ το αλλο που μου μιλουσε στον πληθυντικο κ με εκανε να νιωθω αμηχανα..
    ετσι λειτουργουν οι ψυχοθεραπευτες γενικα? υπαρχει στανταρ μοτιβο στη γνωσιακη? η ο καθενας ισχυριζεται ο,τι θελει?
    πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, δεν περιμενα αυτη την εξελιξη..
    Συνιστώ να διαβάσεις την ανάρτηση Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ στον παρακάτω σύνδεσμο (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29). Μπορεί να σε προφυλλάξει από χάσιμο χρόνου, κόπου, ψυχικού πόνου και χρημάτων. Καλή ανάγνωση.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Συνιστώ να διαβάσεις την ανάρτηση Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ στον παρακάτω σύνδεσμο (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29). Μπορεί να σε προφυλλάξει από χάσιμο χρόνου, κόπου, ψυχικού πόνου και χρημάτων. Καλή ανάγνωση.
    αυτα τα θεματα που βρισκεις ειναι παλια ,τα μελη αυτα παιζει να μην μπαινουν

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Σχετικά με την αναποτελεσματικότητα της ψυχοθεραπείας σου, σου συνιστώ να διαβάσεις την ανάρτηση Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ στον σύνδεσμο (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29). Εξηγεί μερικά πράγματα σχετικά με χάσιμο χρόνου, κόπου, παράταση ψυχικού πονου και απώλεια χρημάτων στην ψυχοθεραπεία.
    Παραθέτω ένα απόσπασμα από τη σελίδα 12 των σχολίων της συζήτησης η οποία ακολουθεί της ανάρτησης:

    [/B]

    Quote Originally Posted by cube View Post
    Δεν πιστεύεις δηλαδή στα μετρήσιμα αποτελέσματα που θα σου πει ένας θεραπευτής?
    Εάν ο στόχος ήταν να βγάζουν οι ΨΕΣ / ΠΨΣ αποθεραπευμένους, κάθε χρόνο θα ανακοίνωναν ετήσια ποσοστά με πανηγυρικό τρόπο προκειμένου να δείξουν ότι επιτυγχάνουν τους στόχους / σκοπούς τους. Είδες εσύ κάτι τέτοιο; Το να κρατάνε μετρήσεις και να μη τις ανακοινώνουν, μπορείς να το πιστεύεις εσύ αν θέλεις, αλλά μη μου ζητάς να το πιστέψω και εγω. Συνεπώς αυτό το "εμείς οι θεραπευτές είμαστε για να αποθεραπευουμε κόσμο αλλά είμαστε σεμνοί και ταπεινοί και γι' αυτό δεν ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα μας / τα κρατάμε μυστικά" για μένα υπερβαίνουν τα όρια της μπούρδας. Εκτός αυτού, εάν υπήρχε ένας θεραπευτής ο οποίος έβγαζε αποθεραπευμένους, θα χάλαγε την "πιάτσα" και το επακόλουθο του τρόπου λειτουργίας του, θα ήταν α. να εκθέσει τους θεραπευτές που πουλάνε ισόβια συντήρηση (η διαφορά θα φαινόταν με απλή σύγκριση) και β. να συγκεντρώσει το σύνολο των θεραπευομένων έξω από την πόρτα του γραφείου του (ποιός στραβός δεν θέλει το φως του; ).

    Πιστεύω όμως, ότι υπάρχουν πολλοί που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι αποθεραπευμένοι, ενδεχομένως επειδή έτσι τους είπε ο θεραπευτής τους. Και μάλιστα πολλοί από αυτούς μπορεί να ήταν και εξαιρετικά ανακουφισμένοι που ένας επαγγελματίας τους έλεγε κάτι τέτοιο γιατί δεν θα χρειάζονταν να κοιτάξουν βαθιά μέσα τους και να αντιμετωπίσουν τον εαυτό τους.

    Πέρα από αυτά τα δύο επιχειρήματα, υπάρχει ένα πλήθος προιόντων και υπηρεσιών με ετήσιο κύκλο δισεκατομμυρίων το οποίο θα συρρικνωνόταν αφάνταστα εάν υπήρχαν αποθεραπευμένοι. Ενδεικτικά αναφέρω:

    Ψυχοθεραπεία, τσιγάρα, αλκοόλ, βιομηχανία τροφίμων, βιομηχανία ζάχαρης, ψυχοφαρμακευτικά σκευάσματα, ογκολογικά σκευάσματα για την καταπολέμηση του καρκίνου, υπερτασικά σκευάσματα, βαρβιτουρικά, φάρμακα για την κύρωση του ήπατος, διαβήτης και τα συναφή σκευάσματα, γυμναστήρια για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας, μελέτες ύπνου, βιομηχανία τζόγου και νόμιμων/παράνομων στοιχημάτων, πορνεία, ναρκωτικά και δεν συμμαζεύεται.

    Πολύ λίγος κόσμος, κερδίζει πολλά δισεκατομμύρια από την ψυχική ασθένεια μας. Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για απόλυτη διαφθορά. Εάν εσύ θέλεις - αφελώς κατά τη γνώμη μου - να πιστεύεις ότι όλα αυτά θα τα αφήνανε να χαθούν μέσα σε μια νύχτα (περίοδο 3 ετίας; ) επειδή του κ*****ε του θεραπευτή να βγάλει αποθεραπευμένους, νομίζω ότι κάνεις λάθος. Θα σου συνδέσει το συμφέρον του (να μην υπάρχουν αποθεραπευμένοι) με το συμφέρον του θεραπευτή (ισόβια συντήρηση και μόνιμη κονόμα) και θα συνεργαστούν. Και ειδικά οι παραπάνω κλάδοι έχουν την τάση να ανακοινώνουν τα αποτελέσματα του κάθε τριμήνου καλύτερα από τα αποτελέσματα του προηγούμενου.

    Μόνο για την ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα - και χωρίς να λάβεις υπόψιν σου τους ψυχίατρους - αν υποθέσουμε πολύ συντηρητικά 10 θεραπευομενους ανά θεραπευτή* και 30 ευρώ τη συνεδρία εν μέσω κρίσης έχουμε:

    *Αγνοώ όλες τις άλλες δραστηριότητες τους, το οποίο δίνει ένα ετήσιο τζίρο ανά θεραπευτή ίσο με 10*52*30 = 15.600 ευρώ ετησίως το οποίο είναι επαρκές για να ζήσει ΑΝ: Δεν κάνει οικογένεια, δεν πληρώνει νοίκι, φόρους και λογαριασμούς. Σε εκείνη την περίπτωση, μπορεί να κάνει είτε μια άνετη ζωή ή αν προσέχει να αποταμιεύει κιόλας.

    1700 μέλη το ΠΨΣ, 1400 το ΣΕΨ, δηλαδή 3100 θεραπευτές.
    10 θεραπευομένους ανά θεραπευτή.
    52 εβδομάδες ανά έτος.
    30 ευρώ η συνεδρία.

    3100*10*52*30 = 48.360.000 ευρώ ετήσιο τζίρο... ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ! Και κάποτε "ο βασικός" ήταν 50 ευρώ με μέσω όρο στα 70 ευρώ την ώρα. Χωρίς να πειράξω την υπόθεση των 10 θεραπευομένων ανά θεραπευτή αυτό δίνει 112.840.000 ευρώ ετήσιο τζίρο. Για τα υπόλοιπα νούμερα (καπνοβιομηχανία, φαρμακοβιομηχανίες, ιδιωτικά/δημόσια νοσοκομεία κλπ) ανατρέξτε στις ετήσιες εκθέσεις της εκάστοτε χώρας.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Παραθέτω ένα απόσπασμα από τη σελίδα 12 των σχολίων της συζήτησης η οποία ακολουθεί της ανάρτησης:

    [/B]



    Εάν ο στόχος ήταν να βγάζουν οι ΨΕΣ / ΠΨΣ αποθεραπευμένους, κάθε χρόνο θα ανακοίνωναν ετήσια ποσοστά με πανηγυρικό τρόπο προκειμένου να δείξουν ότι επιτυγχάνουν τους στόχους / σκοπούς τους. Είδες εσύ κάτι τέτοιο; Το να κρατάνε μετρήσεις και να μη τις ανακοινώνουν, μπορείς να το πιστεύεις εσύ αν θέλεις, αλλά μη μου ζητάς να το πιστέψω και εγω. Συνεπώς αυτό το "εμείς οι θεραπευτές είμαστε για να αποθεραπευουμε κόσμο αλλά είμαστε σεμνοί και ταπεινοί και γι' αυτό δεν ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα μας / τα κρατάμε μυστικά" για μένα υπερβαίνουν τα όρια της μπούρδας. Εκτός αυτού, εάν υπήρχε ένας θεραπευτής ο οποίος έβγαζε αποθεραπευμένους, θα χάλαγε την "πιάτσα" και το επακόλουθο του τρόπου λειτουργίας του, θα ήταν α. να εκθέσει τους θεραπευτές που πουλάνε ισόβια συντήρηση (η διαφορά θα φαινόταν με απλή σύγκριση) και β. να συγκεντρώσει το σύνολο των θεραπευομένων έξω από την πόρτα του γραφείου του (ποιός στραβός δεν θέλει το φως του; ).

    Πιστεύω όμως, ότι υπάρχουν πολλοί που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι αποθεραπευμένοι, ενδεχομένως επειδή έτσι τους είπε ο θεραπευτής τους. Και μάλιστα πολλοί από αυτούς μπορεί να ήταν και εξαιρετικά ανακουφισμένοι που ένας επαγγελματίας τους έλεγε κάτι τέτοιο γιατί δεν θα χρειάζονταν να κοιτάξουν βαθιά μέσα τους και να αντιμετωπίσουν τον εαυτό τους.

    Πέρα από αυτά τα δύο επιχειρήματα, υπάρχει ένα πλήθος προιόντων και υπηρεσιών με ετήσιο κύκλο δισεκατομμυρίων το οποίο θα συρρικνωνόταν αφάνταστα εάν υπήρχαν αποθεραπευμένοι. Ενδεικτικά αναφέρω:

    Ψυχοθεραπεία, τσιγάρα, αλκοόλ, βιομηχανία τροφίμων, βιομηχανία ζάχαρης, ψυχοφαρμακευτικά σκευάσματα, ογκολογικά σκευάσματα για την καταπολέμηση του καρκίνου, υπερτασικά σκευάσματα, βαρβιτουρικά, φάρμακα για την κύρωση του ήπατος, διαβήτης και τα συναφή σκευάσματα, γυμναστήρια για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας, μελέτες ύπνου, βιομηχανία τζόγου και νόμιμων/παράνομων στοιχημάτων, πορνεία, ναρκωτικά και δεν συμμαζεύεται.

    Πολύ λίγος κόσμος, κερδίζει πολλά δισεκατομμύρια από την ψυχική ασθένεια μας. Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για απόλυτη διαφθορά. Εάν εσύ θέλεις - αφελώς κατά τη γνώμη μου - να πιστεύεις ότι όλα αυτά θα τα αφήνανε να χαθούν μέσα σε μια νύχτα (περίοδο 3 ετίας; ) επειδή του κ*****ε του θεραπευτή να βγάλει αποθεραπευμένους, νομίζω ότι κάνεις λάθος. Θα σου συνδέσει το συμφέρον του (να μην υπάρχουν αποθεραπευμένοι) με το συμφέρον του θεραπευτή (ισόβια συντήρηση και μόνιμη κονόμα) και θα συνεργαστούν. Και ειδικά οι παραπάνω κλάδοι έχουν την τάση να ανακοινώνουν τα αποτελέσματα του κάθε τριμήνου καλύτερα από τα αποτελέσματα του προηγούμενου.

    Μόνο για την ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα - και χωρίς να λάβεις υπόψιν σου τους ψυχίατρους - αν υποθέσουμε πολύ συντηρητικά 10 θεραπευομενους ανά θεραπευτή* και 30 ευρώ τη συνεδρία εν μέσω κρίσης έχουμε:

    *Αγνοώ όλες τις άλλες δραστηριότητες τους, το οποίο δίνει ένα ετήσιο τζίρο ανά θεραπευτή ίσο με 10*52*30 = 15.600 ευρώ ετησίως το οποίο είναι επαρκές για να ζήσει ΑΝ: Δεν κάνει οικογένεια, δεν πληρώνει νοίκι, φόρους και λογαριασμούς. Σε εκείνη την περίπτωση, μπορεί να κάνει είτε μια άνετη ζωή ή αν προσέχει να αποταμιεύει κιόλας.

    1700 μέλη το ΠΨΣ, 1400 το ΣΕΨ, δηλαδή 3100 θεραπευτές.
    10 θεραπευομένους ανά θεραπευτή.
    52 εβδομάδες ανά έτος.
    30 ευρώ η συνεδρία.

    3100*10*52*30 = 48.360.000 ευρώ ετήσιο τζίρο... ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ! Και κάποτε "ο βασικός" ήταν 50 ευρώ με μέσω όρο στα 70 ευρώ την ώρα. Χωρίς να πειράξω την υπόθεση των 10 θεραπευομένων ανά θεραπευτή αυτό δίνει 112.840.000 ευρώ ετήσιο τζίρο. Για τα υπόλοιπα νούμερα (καπνοβιομηχανία, φαρμακοβιομηχανίες, ιδιωτικά/δημόσια νοσοκομεία κλπ) ανατρέξτε στις ετήσιες εκθέσεις της εκάστοτε χώρας.
    Μ87 σταματα να βρισκεις θεαματα 5 χρονων και πάνω και να θαβεις τα πραγματικα θεματα που εχουν τα μελη εδω

  12. #27
    davidh
    Guest
    pou einai na pao na tis patiso 2 sfaliares gia parti sou :P

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Μ87 σταματα να βρισκεις θεαματα 5 χρονων και πάνω και να θαβεις τα πραγματικα θεματα που εχουν τα μελη εδω
    επιδιωκει να τον διωξουν για να παριστανει μετα τον οσιομαρτυρα, οτι τον εδιωξαν οι ψυχολογοι για να μην αποκαλυψει το βρωμικο παιχνιδι τους...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επιδιωκει να τον διωξουν για να παριστανει μετα τον οσιομαρτυρα, οτι τον εδιωξαν οι ψυχολογοι για να μην αποκαλυψει το βρωμικο παιχνιδι τους...
    χααχαχχααχ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 19:22
  2. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 21:14
  3. Μια απορία... ας το πω κι έτσι.
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 05-07-2010, 09:03
  4. πως τα έχω κάνει έτσι..
    By marianna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-03-2008, 22:52
  5. έτσι για να το μοιραστώ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-11-2007, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •